У чому проблема?
Спаржа — сезонний овоч, який починає зʼявлятися у продажу на початку травня. Ще декілька років тому зустріти на полицях українських магазинів зелені чи фіолетові пагони було чимось незвичайним і рідкісним. Але сьогодні вже багато фермерів "приручили" цю рослину і вирощують її на своїх полях, завдяки чому ми маємо можливість ласувати цим чудернацьким, але дуже смачним та корисним продуктом.
Спаржа належить до делікатесної їжі, вона має свіжий смак, швидко засвоюється та насичує організм корисними вітамінами й мікроелементами. Єдиний її недолік — ціна, проте якщо саме через це ви ще вагаєтеся, чи є сенс взагалі купувати спаржу, відповідаємо: однозначно спробувати варто!
Яке рішення?
Як приготувати спаржу: кілька секретів, що полегшать процес
Перед приготуванням спаржу потрібно обробити: помити та відрізати нижню найтвердішу частину пагонів — приблизно 2 см. Зовсім молоді ніжні пагінці можна готувати цілком. З більш твердих краще зняти волокнисту щільну шкірку в нижній частині стебла гострим ножем або овочечисткою. До речі, нижні частини пагонів радимо не викидати, а залишити їх на бульйон, спаржа значно покращить його смак.
Для приготування спаржі існує спеціальна вузька каструля — спаржеварка, яка ідеально підходить для приготування продукту. У Великій Британії навіть існує традиція — молодятам заведено дарувати на весілля таку каструлю як презент. Але якщо спеціального посуду немає — не біда, спаржу можна варити у будь-якому посуді, головне робити це швидко і так, щоб стебла готувалися у воді, а верхівки на пару.
Спаржеварка. Фото з мережі
Готувати спаржу потрібно 5-10 хвилин залежно від сорту і товщини стебел, але слідкуйте, щоб не переварити. Правильно приготовлена спаржа повинна зберігати пружність та хрумкість.
Спаржу можна приготувати як самостійну страву, вона готується та зникає зі столу за лічені хвилини! Для цього достатньо пропасерувати з двох сторін верхівки на пательні (найсмачніше виходить на оливковій олії чи вершковому маслі), додати трішки лимонного соку, за бажанням пів чайної ложечки меду, дрібку солі та перцю і зубчик часнику. Виходить альденте і дуже смачно, головне не пересмажити.
Але якщо ви маєте час та бажання зробити складнішу страву, нижче "Рубрика" зібрала для вас добірку цікавих рецептів зі спаржею.
Теплий салат зі спаржею та яйцем
Інгредієнти:
- спаржа — 160 г;
- рукола — 40 г;
- твердий овечий сир — 40 г;
- 2 варених яйця;
- 3 ст. л. оливкової олії;
- 1 ст. л. вершкового масла;
- 1 неповна ч.л цукру (4 г);
- 1 ч.л білого винного оцту;
- сіль та чорний перець на свій смак.
Приготування:
- Змішайте заправку з 2 ст.л. оливкової олії, оцту, цукру, солі та перцю.
- Руколу помийте та просушіть, перемішайте з заправкою і розкладіть порівну на тарілки.
- Яйця почистьте і розріжте кожне на 8 частин. Якщо варите яйця пашот, залишіть їх цілими. Сир наріжте тонкими слайсами.
- Добре розігрійте пательню, додайте 1 ст.л. оливкової олії та вершкове масло, викладіть спаржу та готуйте 5-7 хв, періодично помішуючи. У кінці приправте сіллю та перцем.
- Дайте спаржі трохи охолонути та викладіть на руколу. Зверху розкладіть яйця та полийте олією, яка залишилася на пательні.
- Посипте салат пластівцями овечого сиру.
Крем-суп з зеленої спаржі
Фото: americastestkitchen
Інгредієнти:
- спаржа зелена — 800 г;
- картопля — 300 г;
- цибуля шалот — 1 штука;
- бульйон овочевий — 800 мл;
- вино біле сухе — 150 мл;
- вершки — 150 мл;
- вершкове масло — 30 г;
- сіль;
- перець.
Приготування:
- Картоплю почистьте та наріжте невеликими кубиками. Спаржу ретельно промийте. Відріжте верхню частину спаржі (1,5-2 см) і відкладіть, вона знадобиться для прикраси вже готового супу. Решту стебла наріжте кружальцями.
- Закип'ятіть у каструлі воду, трохи посоліть і додайте верхівки спаржі. Відваріть буквально пару хвилин і дістаньте спаржу з води.
- Наріжте цибулю шалот середніми шматочками. У глибокій сковороді розігрійте вершкове масло й обсмажте цибулю, доки не посвітлішає.
- Потім додайте до цибулі нарізану картоплю та спаржу. Обсмажте все на середньому вогні, помішуючи, 7-8 хвилин.
- Влийте біле вино і дайте йому випаруватись.
- Додайте овочевий бульйон. Посоліть до смаку. Варіть на середньому вогні близько 20 хвилин. Після цього готові овочі подрібніть занурювальним блендером.
- Додайте вершки, перемішайте і доведіть до кипіння.
- Подавайте, розклавши по тарілках і прикрасивши зверху відвареними верхівками спаржі.
Фото: кулінарний блог Світлани Климовської
Інгредієнти:
- Яйця — 6 штук;
- 50 мл молока;
- 8 томатів чері;
- 5 стебел спаржі;
- 1 цибулина;
- 70 г сиру Фета;
- 4-5 шматки панчети (різновид бекону);
- кріп та зелена цибуля;
- оливкова олія для смаження;
- спеції.
Приготування:
- На пательню з оливковою олією додайте порізану цибулю, чері, спаржу без верхівок та шматочки панчети (необов'язково), додайте спеції. Смажте 3-4 хвилини.
- Розмішайте яйця, молоко, сіль, перець, нарізану зелену цибулю.
- Залийте овочі, викладіть верхівки спаржі. Поставте в розігріту до 160 градусів духовку до готовності — на 8-10 хв.
- Готову фрітату посипте кропом.
Інгредієнти:
- 1 упаковка листкового тіста;
- 1 пучок спаржі;
- 100 г сира Гауда скибочками;
- 120 г моцарели;
- 70 г пармезану;
- 1 яйце для змащування;
- за смаком сіль, перець, оливкова олія.
Приготування:
- Викладіть на листкове тісто скибочки гауди, зверху помиту та просушену спаржу.
- Далі хаотично викладіть шматочки моцарели та нарізаний тоненькими скибочками пармезан.
- Поперчіть, посоліть й змастіть краї тіста збитим яйцем, збризніть начинку оливкою олією.
- Випікайте в духовці при 180°C близько 20 хвилин.
Спагеті зі спаржею за рецептом "Рубрики"
Інгредієнти:
- 8-10 пагонів спаржі;
- 1 ст.л. вершкового масла;
- 1 ст.л. оливкової олії;
- 10 помідорів чері;
- 1 ст.л. томатної пасти;
- 1 середня цибулина;
- 2 зубчики часнику;
- 2 порції спагеті;
- 70 г твердого сиру;
- 200 г вершків 15-20%
- Сіль, перець.
Приготування:
- Поставте варитись пасту.
- На пательні розтопіть вершкове масло, додайте оливкову олію та порізану на шматочки довжиною в 3 см спаржу. Накрийте кришкою, щоб спаржа трохи посмажилася.
- Додайте дрібно порізану цибулю і часник, а через 5 хвилин порізані на четвертинки чері. Потім — ложку томатної пасти й улюблену суміш сухих трав.
- Потримайте, помішуючи, на вогні ще трохи, додайте сіль, перець і залийте вершками.
- Проваріть соус ще кілька хвилин, щоб обʼєдналися смаки, додайте в нього спагеті й трохи води, в якій вони варилися, перемішайте, посипте тертим сиром.
- Як тільки сир почне плавитися — страва готова.
Як це працює?
10 фактів, які допоможуть вам познайомитися зі спаржею ближче
- Спаржа або аспарагус вважається універсальним овочем, який чудово поєднується з іншими стравами, салатами, гарнірами та випічкою. Вирощують її під землею — вона є чемпіоном зі зростання серед овочів, оскільки за одну добу вона може зрости на 10-20 см завдовжки.
- Окрім свіжого, незвичного, приємного смаку, хрусткої текстури і красивого вигляду, аспарагус багатий на вітаміни A, C, B1, B2, Е, а також на мінерали — кальцій, фосфор, калій, мідь, магній, залізо і цинк.
- Спаржа має високий вміст вітаміну К, який не лише допомагає засвоювати вітамін D, а і підтримує здоровий рівень тромбоцитів в крові.
- До складу спаржі входить селен — потужний антиоксидант, який просто необхідний людині для нормальної роботи імунної та гормональної систем.
- Сапоніни, що містяться в спаржі, відновлюють ліпідний обмін, знижують рівень холестерину, розріджують і виводять мокроту в бронхах.
- Присутні в спаржі нерозчинні харчові волокна покращують процес травлення, позитивно впливають на кишкову мікрофлору, знижують газоутворення і підвищують тонус мускулатури кишківника. Але будьте обережні, спаржу не можна вживати в разі гастриту, виразки шлунка і дванадцятипалої кишки. Протипоказанням може бути й індивідуальна непереносність цього продукту.
- Оскільки спаржа є низькокалорійною, дієтологи радять додавати її до свого раціону людям з надлишковою вагою.
- Особливо цінний аспарагус для жінок: зокрема, він полегшує симптоми ПМС, допомагає боротися з втомою. Також спаржа рекомендована до вживання вагітним жінкам, оскільки в ній багато фолієвої кислоти, необхідної для підтримки процесу нормального розвитку плода (у 100 грамах спаржі міститься близько 40% добової норми цього вітаміну). Фолієва кислота під час вагітності знижує ризик викидня, передчасних пологів, вроджених патологій дитини, а також зменшує вірогідність післяпологової депресії у мами.
- Також спаржа вважається афродизіаком, тому є чудовим вибором для приготування романтичної вечері.
- Для того, щоб перевірити свіжість продукту в магазині, необхідно потерти паростки спаржі один про одного — якщо ви почуєте скрип, то вона свіжа. Лайфхак: вибирайте тверді пагони із щільно закритими верхівками. Свіжу спаржу можна їсти сирою. На смак вона нагадує зелений горошок у стручках. Однак частіше овоч варять, обсмажують або запікають.
Це дуже смачно! Готуйте спаржу з задоволенням!