Небайдужа

Спільнота майбутніх мам: як у Рівному працює ініціатива для підтримки вагітних

Лекції про здоров’я і пологи, екскурсії в пологові будинки та спільнота, що залишається з тобою ще довго після курсу: “Рубрика” розповідає про ініціативу “Пузата мама”.

У чому проблема?

Вагітність — особливий, але водночас сповнений страхами та тривогами час. Майбутні мами хвилюються за перебіг вагітності та пологів, розвиток дитини та власне здоров'я, переживають про те, як зміниться їхнє життя після народження дитини.

Під час війни вагітні потребують посиленої підтримки. Адже у світі з сиренами та прильотами, гіркими новинами та страхами за близьких, побутовими та соціальними проблемами, вразливість жінок, що очікують появи малюка, може множитися в рази.

Яке рішення?

Не залишатися сам на сам з викликами вагітним жінкам у Рівному допомагає проєкт "Пузата мама". За словами його засновниці Оксани Кравець, проєкт робить усе можливе, аби вагітність кожної мами була легкою, сповненою позитивних емоцій та корисних знань.

"Попри всі тривоги та відчуття надмірної відповідальності, щоденне навантаження та стрес, найкраще, що ми можемо зробити — вселити надію і зробити так, аби майбутня мама була спокійною та впевненою", — говорить засновниця проєкту.

Як це працює?

Ламати стереотипи й отримувати знання

На фотосесії проєкту "Пузата мама". Фото з архіву проєкту.

Ідея проєкту "Пузата мама" зʼявилася в Рівному ще у 2011 році. На той час Оксана Кравець, засновниця проєкту, також була вагітною.

"Тоді я чула про багато міфів і забобонів щодо вагітних. Не можна фарбуватись, не можна ходити на підборах, носити обтислий одяг, треба більше лежати і так далі. Ці та інші «поради» я чула від знайомих і незнайомих, колег, батьків, і навіть лікарів. Я ж хотіла навпаки. Показати, що вагітність — це не хвороба, а радісна пора, де немає місця заборонам", — згадує Оксана Кравець.

Вона поділилася своїми думками з чоловіком. У відповідь той запропонував: то зроби сама щось таке для вагітних. З цього і розпочалась історія "Пузатої мами". Зараз Оксана — мама двох дітей, Златі — 8, а Олександрі, як і проєкту — 13 років. 

Оксана Кравець. Фото з архіву героїні.

Створювати проєкт на початку Оксані допомагав її колега Юрій Дюг — сьогодні він волонтер та керівник БФ "Відповідальні українці", а також Олександр Курсик — на той момент він саме щойно став татом, а зараз він військовий ЗСУ. У 2017 році ініціатори проєкту разом створили громадську організацію.

Одна з фотосесій вагітних, яка ламала стереотипи. Фото з архіву проєкту.

"Як би це не дивно зараз звучало, проєкт починався як конкурс краси серед вагітних. Уявіть, навіть були кастинги. Зараз мені за це соромно. Але так ми ламали стереотипи — фотографувались, робили фотовиставки, створювали про це матеріали", — продовжує Оксана Кравець.

Однак жінка бачила, що це не зовсім те, на що був запит у вагітних. Насамперед їм були потрібні знання. Оксана та її однодумці почали радитись з лікарями, фахівцями, самими ж мамами. Так створили курс лекцій для майбутніх мам. Щороку він вдосконалюється — щось до нього додають, щось забирають, але база того, що мають знати та вміти батьки, залишається сталою.

"Ми не просто найкраща підготовка до батьківства, а й підтримка для матусь"

Благодійний ярмарок на підтримку ЗСУ.  "Пузата мама-2024". Фото з архіву проєкту.

На початку роботи проєкт відбувався двічі на рік: восени та навесні. Під час війни організатори мусили залишити лише весняний сезон. У перший рік війни заняття проводили в укритті Органного залу — Оксана згадує, навіть там було страшно збиратись, організатори довго думали, чи взагалі варто розпочинати проєкт. Але отримавши багато дзвінків, зрозуміли — мамам потрібна підтримка.

Лекція в укритті органного залу, 2022 рік. Фото з архіву проєкту.

Нині майбутні мами збираються у Просторі Інтеграції в Рівному — простір інклюзивний, тож там зручно і мамам з візочками. Працює проєкт насамперед завдяки внескам вагітних, а також допомозі партнерів — зокрема, місцевих бізнесів. Але як акцентує Оксана Кравець, у проєкті є багато соціальних місць безоплатної участі: для військових, багатодітних, тих, хто вже вдруге або втретє бере участь, або ж тих, хто хоче взяти участь, але не може зробити внесок. До слова, в перший рік війни проєкт був безоплатним для всіх.

Сьогодні "Пузата мама" —  це можливість у дружній атмосфері дізнатися більше про вагітність, пологи, догляд за малюками та виховання. У рамках проєкту для вагітних впродовж трьох місяців проводять корисні лекції та зустрічі, жінки займаються спортом та іншими активностями, набираються позитивних емоцій, готуючись до найбільш зворушливого моменту — народження на світ їхнього малюка.

На проєкті фахівці, насамперед лікарі, діляться з жінками знаннями, які допомагають підготуватись до легких пологів:

  • Підготовка та знеболення під час пологів.
  • Партнерські пологи.
  • Грудне вигодовування.
  • Догляд за немовлям.
  • Турбота про себе: як не доглядати за шкірою та тілом.
  • Невідкладна домедична допомога: що має знати кожна мама.
  • Фізичні активності для вагітних.

Лікарі беруть участь у проєкті на волонтерській основі. Усі заняття відбуваються у вечірній час, тож доєднатися до них можуть і майбутні мами, які працюють. 

Заняття з йоги. Фото з архіву проєкту.

"Зустрічі з мамами у нашому графіку відбуваються двічі на тиждень. Це фізична активність — йога або пілатес, а також лекції від досвідчених експертів. Лекції створені так, аби кожна мама по максимуму була готова до пологів та появи дитини. Також у нас відбуваються зустрічі з вузькими спеціалістами, наприклад, флебологом та стоматологом. З сімейними лікарями ми говоримо про вакцинацію під час вагітності та грудне вигодовування, а з психологами — про психологічну підтримку. Загалом за три місяці ми проводимо понад 20 лекцій!" — розповідає Оксана Кравець.

За її словами, "найтоповіші" — це лекції гінеколога та педіатра: про міфи вагітності та материнства, першу домедичну допомогу та лекція для майбутніх тат. Також популярними є екскурсії у пологовий будинок Рівного та  Рівненський обласний перинатальний центр. І це також важлива складова підготовки до пологів — жінки бачать пологові зали, післяпологові палати, умови, можуть відчути атмосферу закладів, познайомитися з медичним персоналом, мають можливість обрати те, що їм більше подобається.

Піжамна вечірка-2021. Фото з архіву проєкту.

Лекція татусів — одна з родзинок проєкту. Спікерами на таких лекціях стають звичайні чоловіки, які на власному прикладі діляться досвідом батьківства. Тут говорять про все: допомогу партнерці у пологовому залі, про першу зустріч з дитиною, відчуття важливості та присутності на партнерських пологах. Оксана Кравець каже, ця лекція більше для тих, хто сумнівається чи йти на партнерські пологи, або ж для чоловіків, які стають вперше батьками. Цьогоріч лекція татусів відбувалася онлайн — запрошені у ролі експертів чоловіки зараз захищають свої родини та Україну на фронті.

"Я завжди кажу, що проєкт «Пузата мама» — це люди. Це самі вагітні, які стають потужним ком'юніті, лікарі, експерти, які приходять до нас на лекції, візажисти, фотографи. Це круті кураторки проєкту. Мами й татусі, які й після народження дитини тримають руку на пульсі проєкту. Ми — дуже потужна команда. Я навіть сміливо можу сказати, що «Пузата мама» — це вже бренд Рівного", — пишається Оксана Кравець. 

Виписка з пологового. Фото з архіву проєкту.

Загалом проєкт стартує кожного березня (тоді оголошується набір учасниць) і триває до червня. Але й після завершення тримісячного курсу жінки продовжують спілкуватися в чатах, підтримувати одна одну та отримувати консультації від фахівців проєкту. А ще Оксана Кравець розповідає, що команда проєкту зустрічає кожну маму-учасницю з пологового з квітами та подарунками.

"Під час ковіду ми теж зустрічали мам, а зараз зустрічаємо під виття сирен. Але такі реалії сьогодення. Попри війну життя триває", — каже засновниця проєкту.

А це точно працює?

Місце сили під час війни

"Пузата мама-2022". Фото з архіву проєкту.

"Ми добре знаємо, що материнство — небезхмарне. Жінки з маленькими дітьми постійно стикаються з викликами, особливо зараз, коли війна. Ми тут, щоб їх підтримати та допомогти", — такими словами організатори проєкту відкрили сезон "Пузатої мами-2024".

Цьогоріч мами відвідували не лише лекції та спортивні заняття, а ще й майстеркласи та різні тренінги.

"Мами створювали першу іграшку своєї дитини. До фотосесій ми теж дуже готуємося, фотографуємо наших мам. У нас була також вечірка вагітних. А спільно з департаментом соцполітики ми просто неба зробили творчий майстер-клас для мам, де вони малювали свою дитину так, як її відчувають. Картини під керівництвом професійного художника вийшли дуже красивими", — ділиться засновниця проєкту.

Мистецький майстер-клас. Фото з архіву проєкту.

"Навесні 2022 року у нас було 78 учасниць. Це були не лише рівнянки, а й мами-ВПО, які виїхали з окупованих територій або територій, де ведуться активні бойові дії. Ми й досі з ними спілкуємось і щиро радіємо, коли отримуємо слова, що «Пузата мама» — це краще, що сталось із ними у перші місяці війни", — каже Оксана Кравець.

Анастасія Гончарова — одна з таких учасниць. У Рівне навесні 2022 вона та її родина виїхали з окупованої території — міста Олешки, що на Херсонщині.

"Коли ми приїхали, я була на 13 тижні вагітності. Мали надію, що скоро повернемось додому, але наше місто зайняли росіяни. У нас є знайомі в Рівному, вони нас і запросили", — говорить жінка.

Про "Пузату маму" Настя дізналася випадково. Каже, зацікавилась, бо раніше не чула про такі проєкти. А взявши участь, була вражена кількістю цінної та корисної інформації, яку отримала про вагітність, пологи та материнство.

"Я дуже задоволена, що була учасницею проєкту. Багато чого почула нового, цікавого та пізнавального, хоча я і мама трьох діток. Лекції дуже були змістовними — і про пологи, про грудне вигодовування, про сон немовля. Цікавою була екскурсія до пологового, де нам все розказали-показали, бо більшість з нас у місті Рівне опинилися вперше і нічого тут не знали", — розповідає Анастасія Гончарова.

Анастасія Гончарова зі старшими дітьми під час участі у проєкті "Пузата мама — 2022". Фото з архіву героїні.

Зараз жінка з родиною перебуває за кордоном, але молодшу донечку вона народила саме в Рівному. Каже, "Пузата мама" продовжувала підтримувати її родину і після народження немовляти — ділилася підгузками, кашами, вітамінами для вагітних. А з жінками, з якими Настя познайомилася на проєкті, вона спілкується і досі: "У нас є свій чат, там ми обговорюємо багато питань, підбадьорюємо одна одну, ділимося своїм досвідом".

Вікторія Власюк у фіналі-випускному проєкту "Пузата мама". Фото з архіву проєкту.

З теплом згадує про участь у проєкті й цьогорічна випускниця — дружина військового Вікторія Власюк:

"По-перше, це безліч класних та важливих лекцій з підготовки до пологів та материнства, зустрічі з лікарями, психологами, різними спеціалістами, які знімають купу запитань/міфів/страхів вагітної жінки. Особливо коли це вперше. По-друге, ти вже особисто знайомишся зі спеціалістами у Рівному, що працюють саме з немовлятами та дітками. І тобі стає теж спокійніше на майбутнє. По-третє — для мене це найцінніше — формується спільнота вагітних та майбутніх  матусь, які просто сьогодні разом ідуть цим шляхом усвідомленого батьківства. А це така підтримка емоційна, що не передати!" — аргументує Вікторія Власюк.

Загалом за 13 років існування проєкту "Пузата мама" у ньому взяли участь понад 400 вагітних. Майже кожна третя мама повертається до проєкту під час другої вагітності. Є кілька жінок, які брали участь у ньому тричі. І це, як вважають організатори, є показником того, що вони все роблять правильно.

"Найприємнішим є те, що мами навіть планують свою вагітність під наш проєкт. Наприклад, нам пишуть: коли буде новий старт? Мовляв, минулого разу ми не потрапили до вас. Зараз плануємо вагітність і хочемо підлаштувати, щоб бути у проєкті", — посміхається Оксана Кравець, засновниця ініціативи.

Ще більше корисних рішень!

Пузаті мами-2022 з дітками. Фото з архіву проєкту.

Але головне — завдяки проєкту в Рівному формується активна спільнота батьків.

"Ми всі спілкуємось, святкуємо дні народження, День Миколая. Між собою учасниці стають кумами, — розповідає Оксана Кравець. — Лише уявіть — абсолютно незнайомі люди за 3 місяці у проєкті стають настільки близькими, що обирають один одного хрещеними для своїх дітей!"

Вона мріє, щоб "Пузата мама" була у кожному місті, адже мамам дуже потрібна підтримка у такому форматі:

"Часто жінки після народження дитини відчувають себе самотньо та бояться бути завжди прив'язаними до дитини вдома. Однак, це не про наших учасниць, — відзначає засновниця ініціативи. — Так, іноді  бути мамою дуже непросто, особливо під час війни. Це надіятись, що чоловік-військовий встигне приїхати на пологи. Це збирати нескінченні посилки чи донати. Це історії про те, як під час вагітності мами вже думають, як пережити зиму з немовлям. А що буде, коли доведеться народжувати у бомбосховищі, де поставити дитяче ліжечко, щоб дитя не лякалось тривог і було безпечно, як спуститись з 9-го поверху з немовлям, коли немає світла? І таких запитань десятки…"

Попри це організатори та учасниці "Пузатої мами" не зупиняються і ще й встигають закривати збори. Минулого року зібрали понад 40 тисяч гривень на дрони. Цьогоріч придбали ще один. 

Учасниці проєкту з дроном. Фото з архіву проєкту.

"Реалізовувати сьогодні подібні проєкти дуже непросто. Наша опора — надзвичайна віра в те, що все, що ми робимо  — це саме те, що зараз вкрай необхідно. Дуже мотивують результати. Наприклад, коли лікарі кажуть: ми одразу бачимо, що жінка була в «Пузатій мамі» — вона добре підготовлена і на пологах працює в команді з нами. Коли підходять чоловіки та дякують за проєкт, бо вони давно не бачили дружину настільки активно включеною. Або ж коли завдяки нашим лекціям тато вирішив піти на партнерські пологи, підтримав дружину та не пропустив найважливіший момент — народження сина або ж доньки. Надихають слова подяки від мам, їх близьких. Це неоціненно!" — ділиться Оксана Кравець.

Свіжі дописи

  • Кейси

582 години з турнікетом: як український військовий вижив у підвалі попри складне поранення

“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Кейси

Сергій Малечко: “У когось остання Тесла, а у мене сучасний протез”

38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Кейси

Зв’язок поколінь: як підлітки з Миколаївщини вчать літніх людей користуватися ґаджетами

“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Що відбувається

Top celebrities supporting Ukraine in 2024: from donations to advocacy

Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Здоров’я

Мене вже нічого не радує: що таке ангедонія і як повернути собі задоволення від життя

Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше

Monday November 18th, 2024
  • Кейси

Відновити стан у “Стані”: як в Івано-Франківську працює ресурсний центр для волонтерів та активістів

“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто… Читати більше

Friday November 15th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.