Проєкт Happy Children створений небайдужими кропивничанами, щоб допомогти особливо вразливим категоріям дітей краще адаптуватися до життя під час війни та мати щасливе дитинство попри все. Про те, як проєкт підтримує дітей за допомогою анімалотерапії, арттерапії, ігор та кіноклубу — розповідає “Рубрика”.
З початку повномасштабного вторгнення місто Кропивницький стало гуманітарним центром, яке приймає ВПО зі сходу та півдня України. Станом на 2024 рік кількість внутрішньо переміщених осіб з-поміж молоді віком від 14 до 35 років, які перебувають на території Кропивницької міської територіальної громади, становить близько 8000 осіб.
"Діти й молодь, які через війну стали вимушеними переселенцями, потребують гідної доступної психологічної та соціоемоційної підтримки. Ця підтримка повинна суттєво допомагати їм розвиватися та соціалізуватись. Особливо це актуально для родин, які не мають можливостей та коштів отримувати платні послуги", — говорить Олена Арутюнян, керівниця проєкту Happy Children, який започаткували цього літа в Кропивницькому.
Проєкт Happy Children (Щасливі діти) створили, щоб допомогти дітям та підліткам краще адаптуватися емоційно та соціально до змін, спричинених війною. Йдеться про дітей з-поміж ВПО, з багатодітних родин, з родин військовослужбовців та дітей-сиріт.
Зокрема, у межах проєкту педагоги та психологи Кропивницького втілюють Програму формування емоційної стійкості "Експрес емоцій".
"Створюючи програму, наша команда напрацювала цікаві для дітей та підлітків пропозиції. Це і заняття з арттерапії, анімалотерапії, психологічної та соціоемоційної підтримки. А також зустрічі кіноклубу із переглядом тематичних документальних фільмів", — розповідає Олена Арутюнян. Вона та її однодумці впевнені: все це допоможе стабілізувати емоції та психіку дітей, сприятиме їхній включеності у життя на новому місті.
Доступ до всіх занять проєкту Happy Children — вільний та безоплатний.
Вміння керувати своїми емоціями, налагоджувати комунікації — це те, що сьогодні як ніколи потрібно дітям та молоді, наголошує Олена Арутюнян.
"Діти, які вже 2,5 роки живуть у постійному стресі через війну, іноді навіть не усвідомлюють, що їм потрібна допомога. Але ми бачимо, як вони не можуть знайти спільну мову зі своїми однолітками, бачимо, що відбувається непорозуміння батьків і дітей — все це переростає в конфлікти. У ці непорозуміння та конфліктні ситуації втягуються заклади освіти, а потім і суспільство. Саме тому ми вирішили шукати нові цікаві підходи, щоб допомогти цим дітям і цим родинам", — розповідає педагогиня.
Насамперед Happy Children — це заняття для дітей. На них, вирушаючи у таку собі подорож "Експресом емоцій", діти розвивають свої фізичні та емоційні здібності, навчаються працювати в команді й долати труднощі, розширюють свій світогляд. Усе це — в ігровій формі, весело та з думкою про підвищення впевненості в собі серед дітей. Так, наприклад, проводять акторські заняття, за допомогою яких діти "практикують" емоції та бачать їх у дії, діляться почуттями, вчаться розпізнавати та розуміти їх. А вигадуючи авторські історії "Емоції у казках", діти проявляють свою креативність та фантазію. До речі, творчість та арттерапія — один з головних інструментів, які використовують для роботи з дітьми.
Наталія Резніченко, менторка проєкту, психологиня й експертка з психологічної підтримки, ділиться: кожна дитина, з якою працюють у проєкті, має неповторні таланти і здібності, по-своєму виражає радість, гнів, страх чи сум. Розуміння цих особливостей, які розкриваються на заняттях проєкту, допомагає фахівцям краще інтерпретувати поведінку дитини та індивідуальні потреби у підтримці: деяким дітям потрібно більше емоційної підтримки, іншим — більше простору для самостійності.
"Маю досвід роботи понад 15 років, переважно з дорослими. Робота з дітьми певною мірою стала для мене викликом. Проте усвідомлюю, що саме можливість спілкування, взаємодії з дітьми у проєкті відкрила для мене «друге дихання», є дуже потужним мотиватором. Я прагну підтримати діток, полегшити їх переживання, особливо ті, що спричинила війна. Допомогти їм відновити свій психоемоційний стан. Оскільки розумію, що психологічна підтримка дітей під час військових дій є вкрай важливою. Дітям необхідно відчувати себе у безпеці!", — каже Наталія Резніченко.
Також у проєкті можна безоплатно відвідати заняття з анімалотерапії.
"Зустрічі та спілкування з тваринами спрямовані на допомогу дітям у подоланні травм, стресу та тривоги, а також на розвиток їх емоційної стійкості та творчого потенціалу", — пояснює Альона Павловська, практична психологиня, арттерапевтка, консультантка-терапевтка з кризової психології, яка працює з дітьми вже понад 13 років.
Так, на заняття з каністерапії до дітей завітала тренерка з каністерапії разом зі своєю вірною помічницею, собакою Катюсею. Тренерка поділилася секретами того, як правильно "спілкуватися" з цими чотириногими друзями, розповіла про породу хаскі, з якої походить Катюся.
Своєю чергою діти могли не лише погладити та погратися з пухнастою гостею, але й навчилися краще розуміти потреби та емоції собак.
На сеанс з іпотерапії юні учасники проєкту відправилися в кінно-спортивний комплекс "Княжий двір", де їх зустріли сертифіковані тренери з анімалотерапії. За словами психологині проєкту Альони Павловської, очі дітей "сяяли щастям", коли вони знайомилися з величними кіньми, гладили їхню шерсть та пригощали ласощами.
"Для багатьох дітей та молоді, які постраждали від війни та пережили складні життєві обставини, іпотерапія стала справжнім порятунком. Вона дає їм можливість відволіктися від проблем, відчути себе щасливими та корисними, а також повірити у краще майбутнє", — каже психологиня.
Помурчати разом із вусатими пухнастиками в рамках проєкту можна в Cat Кавʼярні, з якою у Happy Children є домовленість.
"Фелінотерапія, або спілкування людини з кішкою, містить різні методи: спостереження, ігри, тактильний контакт, масаж лапками та інше. Доведено, що при погладжуванні кішки нормалізується пульс і артеріальний тиск, формується стан душевного комфорту", — говорить Альона Павловська.
Протипоказань до цього методу лікування практично немає, а на випадок алергії на котячу шерсть є короткошерсті та безшерсті породи кішок. Тому візити дітей до котокавʼярні завжди сповнені позитивними емоціями. Діти граються з котиками, гладять їх та просто насолоджуються їхньою присутністю.
У котокавʼярні кажуть, що таким візитам радіють і самі коти, тому тут завжди раді приймати юних відвідувачів.
"Так, у деяких наших котиків непрості історії, але вони щасливі, мають особистих ветеринарів, догляд та любов. Вже для трьох пухнастиків, які були принесені нам з вулиці ми знайшли люблячі родини. Ті ж, хто живе у кафе, не відчувають навантаження, навпаки, деякі особисто біля рецепції зустрічають людей, їм цікаво, а коли уваги забагато — вони мають вільний доступ до своєї кімнати з лежаками та їжею, куди не можуть заходити люди", — коментує власниця кавʼярні Олена Кузьмінська.
Перегляд документальних фільмів з подальшим обговоренням прав дітей — ще один напрям психологічної підтримки у проєкті. Переконливі історії реальних людей, які змогли досягти своєї мети, демонструють дітлахам силу мрії та наполегливості.
До прикладу, фільм "Джованні та балет на воді" розповідає про десятирічного хлопчика з Нідерландів, який мріє потрапити в команду з синхронного плавання. Стикаючись з гендерними стереотипами та соціальними барʼєрами, він не здається і стає першим хлопчиком, який бере участь у Чемпіонаті Нідерландів з цього виду спорту, що традиційно вважається "жіночим".
"Історія Джованні може надихнути та мотивувати дітей та молодь. Цей фільм доводить — немає нічого неможливого, можна досягти всіх цілей та планів, якщо вірно поставити їх перед собою. Показує, як важливо мати підтримку близьких людей — подруга Джованні Кім щиро вірить у нього, а тренер допомагає розвивати талант. Все це ми обговорюємо після фільму. Хлопці та дівчата говорять не лише про емоції, які в них викликала стрічка, а й про свої плани та мрії, і те, що може допомогти їх реалізувати. Вони починають вірити у власні сили: якщо у героя фільму, звичайного, не вигаданого хлопчика, все вийшло, то чому не вийде у нас? Тобто це дуже ґрунтовні й змістовні зустрічі", — ділиться Олена Арутюнян, яка також є менторкою кіноклубу Docudays UA у Кропивницькому.
За місяць від початку роботи проєкт Happy Children охопив уже понад 80 дітей та підлітків.
За словами психологів ініціативи, участь у групових активностях Happy Children сприяє розвитку в дітей соціальних навичок, покращує комунікацію та дозволяє відчувати себе частиною спільноти.
👩"Дякую вам за гарний настрій наших дітей, і проведений з користю час!"
🧔♂️"Дуже сподобалась програма, кожен день різна і цікава. Дочка завжди йшла з великим бажанням!"
👱♀️ "У моєї доньки були позитивні та вибухові враження від знайомства з конями та звичайно отримання задоволення від катання верхи! Ще було цікаво провести час з психологом, проявляючи свою фантазію"
— такі відгуки залишають батьки дітей, які вже взяли участь у проєкті.
А Олена Кузьмінська підсумовує: "Я дуже вірю, що в час, який діти проводять у нас, вони відволікаються від повсякденних реалій війни, та інших подразників".
Довідка: Ініціатива Happy Children впроваджується завдяки підтримці Мережі DOCU/CLUB, що фінансується Посольством Швеції в Україні, Національним фондом на підтримку демократії (NED) та Fondation de France. Допомагають реалізувати проєкт майстрині Центру розвитку національних культур "Єдина родина", активні учасники кіноклубу Docudays UA, психологи та ментори Молодіжного центру Кіровоградської області та педагоги ліцею "Максимум" Кропивницької міської ради.
Кіно Регіна — найбільший зал в Ооді, центральній бібліотеці столиці Фінляндії Гельсінкі. Він вміщає 250… Читати більше
Celebrate the season with the best of Ukrainian holiday music! Check out our curated list… Читати більше
29 грудня закінчується збір заявок до Школи екологічної журналістики рішень. Встигніть подати заявку! Читати більше
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.