У Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера пів року працює студія PНIL-ART. Тут професійні артисти проводять заняття з різних видів мистецтва для охочих дітей і дорослих. Студійці вже навіть виступали на великій сцені разом з професіоналами. Як PНIL-ART задовольняє потреби артистів та розвиває таланти любителів музики, співу, танцю, сценічного мистецтва та малювання — читайте в статті “Рубрики”.
В українських містах бракує практичних творчих студій, де діти та дорослі могли б займатися мистецтвом під керівництвом професійних артистів у неформальній, доступній і водночас структурованій формі. Водночас й самі митці часто шукають можливості для додаткового заробітку, так, аби не полишати улюбленої справи. Все це відкриває простір для створення нових, цікавих ініціатив, які можуть об'єднати потреби обох сторін.
Восени минулого року в Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера створили простір, де талановиті виконавці передають свої знання, а жителі міста — навчаються у професіоналів і навіть виступають на великій сцені.
У мистецькій студії PHIL-ART артисти філармонії проводять для дітей та дорослих різні майстер-класи — зі співу, танцю, гри на різних інструментах та малювання.
Основні напрямки роботи Житомирської філармонії, як і інших закладів такого типу, включають надання музичної освіти, організацію концертів і фестивалів. Крім того, навіть під час війни її артисти знаходять можливості для активної співпраці з колегами з інших музичних та культурних закладів Житомира й інших міст України. Офіційною частиною Житомирської філармонії стала і новостворена мистецька студія PHIL-ART, яка працює на основі самофінансування.
Як розповіла заступниця генерального директора Житомирської обласної філармонії Ніна Рябенко, ідея створити мистецьку студію PHIL-ART, що означає "філармонійне мистецтво", виникла у тодішньої генеральної директорки філармонії Тетяни Руденької (зараз вона очолює управління культури та туризму Житомирської ОДА і продовжує підтримувати студію).
"Ми хочемо зробити мистецьку освіту доступнішою, допомогти кожному знайти себе у творчості та відчути натхнення, а також стати частиною культурного простору нашого міста", — говорить Ніна Рябенко.
У філармонії вважають, для дітей — це унікальна можливість розвивати свої таланти, уяву та артистизм. А для дорослих — шанс відкрити себе по-новому, поринути у світ мистецтва та отримати задоволення від творчості.
Діти вивчають нові рухи на уроці з народної хореографії. Фото з архіву студії
Студія PHIL-ART відкрита для всіх охочих. Тут працюють з дітьми від 5 років (напрямок народної хореографії) та від 7 років (інші мистецькі дисципліни). Також запрошують дорослих, адже, як наголошує Ніна Рябенко, мистецтво не має вікових обмежень.
Об'єднуючи професіоналів та аматорів, які прагнуть до самовираження через музику, театр та інші види мистецтва, у філармонії проводять заняття з різних видів мистецтва.
А розпочинаються серії занять з безоплатних майстер-класів, аби всі охочі могли спробувати себе в різних напрямках. На заняття можна прийти без попередніх знань — викладачів студії не бентежить рівень підготовки. Формати занять варіюються: є лекційні зустрічі, практичні тренування, інтерактивні заняття, виступи.
Студія пропонує заняття з:
"Головна відмінність PHIL-ART від інших мистецьких студій — це практичний підхід і живе навчання від артистів. Тут не лише навчають техніки, а й допомагають відчути мистецтво через творчий процес. Поєднуючи класичні й сучасні методики викладання, ми намагаємося розкрити унікальність наших відвідувачів і навіть створюємо справжніх зірок!" — переконує Ніна Рябенко.
Майстер-клас з малювання. Фото з архіву студії
За словами Ніни Рябенко, із найпопулярніших майстер-класів — заняття з хорового мистецтва, де діти знайомляться з його основами, отримують професійні поради з практики співу та шанс долучитися до легендарного дитячого хору "Льоночок". Також великий інтерес викликають заняття з вокалу, народної хореографії та малювання.
"Це неймовірно! Діти з натхненням малювали свої перші шедеври. Яскраві фарби, креативні ідеї та море позитиву — все це створює справжню творчу атмосферу", — такі відгуки залишали батьки після майстер-класу з малювання із викладачкою філармонії Людмилою Сайко.
А на майстер-класі "Вокал та гра на бандурі", який відбувається у формі гри-діалогу, учасники не лише отримують поради від професійної вокалістки Світлани Ніконорової, а й дізнаються про тонкощі гри на бандурі — унікальному українському інструменті. Тут кожен з учасників майстер-класу може себе спробувати в ролі артиста філармонії, що не менш захопливо.
Майстер-клас вокалу і гри на бандурі для дорослих і дітей. Фото надано Світланою Ніконоровою
"Цікаво, що приходять дорослі і малі дітки. Старші діти — щоб визначитися, чи будуть грати саме на бандурі і вчитися вокалу. Менші дітлахи просто в захваті і всі в один голос хочуть навчатися гри на бандурі", — ділиться враженнями артистка філармонії Світлана Ніконорова.
Викладачка вважає, щоб зацікавити дітей не потрібно їх до чогось змушувати. В них вже закладена цікавість, і завдання педагога — відповідаючи на запитання, знаходити цікаві ігри для ознайомлення з інструментом, яким він володіє.
Одна з особистих технік Світлани Ніконорової — дозвіл "робити з інструментом все, але все робити з любов'ю".
"Діти відчувають себе творцями і це найголовніше. Кожен з них не просто виконавець, а й творець. Моя місія — навчити їх творити, дозволити собі виходити за межі встановлених правил", — каже викладачка.
А ще музикантка вчить малечу імпровізувати і на власних відчуттях створювати музику. За її словами, на жаль, в академічному навчанні цього не навчають, а, навпаки, намагаються це пропускати. Її думка — аби навчити дитину грати на інструменті, потрібно навчити її говорити музикою цього інструменту, тоді є шанс почути щось унікальне.
"Окрім імпровізації, ми вчимося на українських піснях, які десь глибоко закладені в підсвідомості кожного українця. І найпрекрасніше те, що у віці 3-5 років діти вже впевнено, без сорому і застережень, співають в повний голос", — розповідає Світлана Ніконорова.
Вихованці PHIL-ART стали учасниками концерту філармонії. Фото з архіву студії
У студії зазначають: на перші майстер-класи прийшло понад 50 дітей, і багато з них тепер записалися на регулярні заняття. Понад те, у січні вихованці студії вже брали участь в концертах філармонії — виступили на концерті академічного ансамблю народної музики "Візерунок". Для малечі це була яскрава нагода відчути себе справжніми артистами серед професійних виконавців.
"Ми хочемо не лише навчати, а й показувати мистецтво", — говорить Ніна Рябенко. Студія планує організовувати виставки, творчі вечори та концерти за участю своїх вихованців. Крім того, у PHIL-ART розглядають можливість адаптації занять для дітей з особливими освітніми потребами.
Мистецтво формує естетичний смак, навчає мислити творчо, відкриває нові можливості. Як зауважують педагоги, діти, які змалку мають доступ до мистецтва, виростають відкритими, впевненими та гармонійними людьми. Також це впливає і на сім'ї: батьки більше цікавляться культурою, разом з дітьми відвідують концерти, виставки, відкривають для себе нове.
"Наші учасники не лише розвивають мистецькі навички, а й навчаються самовираженню, комунікації, роботі в команді. Участь у творчому процесі допомагає дітям подолати страх сцени, соціальну тривожність, невпевненість у собі. Ми вже помітили, як діти, які спершу боялися виступати, після кількох занять починають співати чи танцювати без скутості та з радістю!" — відзначає Ніна Рябенко.
Своєю чергою Світлана Ніконорова ділиться спостереженням:
"Через пісню і музику я бачу психологічний стан дитини — чи вона має якісь комплекси, чи вона вільна — без упереджень, чи вона має утиски, чи навпаки повну волю власної думки і дій. Діти дуже щирі і правдиві, вони довіряють тобі, якщо ти з ними чесний. Мене дуже радує, коли після занять діти діляться зі мною сокровенним і розповідають про свої особливі досягнення".
Світлана Ніконорова проводить урок з гри на бандурі. Фото надано Світланою Ніконоровою
Сама ж музикантка сприймає музику як елемент самопізнання й заглиблення, медитації й очищення. Недарма наші предки все оспівували у піснях. З музикою, піснями яскравішає радість і легше прожити горе. Ці слова не просто теорія: один з видів занять, які мисткиня, як волонтерка, проводить з військовими та ВПО — це вокалотерапія. Зі своєї практики вона ділиться, що це працює не тільки із дітьми, а і в будь-якому віці.
На її переконання, в буремні часи нашої історії через музику ми можемо відволіктися і розкрити в собі нові здібності і таланти. Що більше людей буде заглиблюватися в це мистецтво, то більше ми матимемо здорових душ:
"Не пам'ятаю, щоб хтось із дорослих чи дітей вийшов з моїх майстер-класів без емоції вдячності. Зазвичай, у дорослих котяться сльози (думаю, як елемент проживання емоцій і очищення) і з'являється тепла посмішка на вустах, а діти — вражають своїми дорослими поглядами і якимись особливими розмовами після майстер-класів. Пам'ятаю, як одна дитина запитала: «Чи янголи теж грають на бандурах?» І мама відповіла: «Так!»"
“Рубрика” зібрала для вас статті, які, як, власне, і березень, кажуть: навіть у найскладніші часи… Читати більше
Першим кроком до того, щоб розпоряджатись своїми коштами грамотно, є планування бюджету. Як розрахувати кошти… Читати більше
Власним досвідом та практичними порадами з “Рубрикою” поділилася корекційна педагогиня, психотерапевтка, мама дітей з розладами… Читати більше
Вже під час війни Україна використовує штучний інтелект (ШІ) як потужний інструмент для відбудови та… Читати більше
У розмові з Дмитром Сирих ми обговоримо роботу Фонду енергоефективності України в умовах повномасштабної війни.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про рішення з Закарпаття, що стимулює донати та волонтерську діяльність. Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.