Прохолодний вітер Карпат. Шумить річка поблизу будинку. А у вікна стукають гори, яких то ховає, то випускає зі своїх обіймів туман. Такі пейзажі щодня бачать відвідувачі книгарні-кав’ярні “Коцюбинський”, розташованій у селі Верхній Ясенів, що в Івано-Франківській області. Цим краєвидом залюбки готова поділитися з кожним охочим власниця закладу Анна Павліченко. Сюди ж на відпочинок уже в жовтні вона запрошує військовослужбовців, ветеранів і ветеранок, які хочуть насолодитися спокоєм природи.
Тримаючись траси Чернівці-Верховина, зупинившись обабіч села Верхній Ясенів, присілок Царина, зупиніть машину та перейдіть кладку. Пройшовши сто метрів наліво, ви знайдете модульний будиночок посеред гір — книгарню-кав'ярню та артпростір "Коцюбинський". Навпроти нього шумить річка Чорний Черемош. Саме там, за романом "Тіні забутих предків" Михайла Коцюбинського, проводили свій час головні герої Іван і Марічка. Зайшовши всередину будиночку, вас зустріне простір, повний книг і запаху кави. Можливо, вам навіть пощастить, і ви потрапите на письменницьку зустріч чи музичний вечір, які нерідко тут проводяться.
У Верховину Анна приїхала з Києва, де десять років пропрацювала лікаркою-педіатринею. Мала власну лікарську практику, а після 2014 року стала сертифікованою інструкторкою НАТО з тактичної медицини — у складі волонтерських команд навчала українських військовослужбовців.
З початком повномасштабної війни жінка відкрила у собі новий талант — письмо. Війна й Україна — головні теми її творів, які перекладені й презентовані у різних країнах світу. Надихає авторку бажання перемоги й кохання до чоловіка Василя, який зараз служить у ЗСУ.
Саме з їхньої спільної мрії утворився простір "Коцюбинський".
"Так збіглося, що ми з чоловіком, коли одружилися, мріяли переїхати на Прикарпаття", — згадує Анна. Василь запропонував купити земельну ділянку, і це пришвидшило їхній переїзд.
Закоханість у Верховинщину сталася після їхнього з донькою візиту, де вони відвідали екскурсії від місцевого мешканця. Музей Івана Франка, цікаві місця, де бували українські класики, гора Писаний Камінь (пам'ятка природи недалеко від села Верхній Ясенів) — місця, які запам'яталися їм.
Пара довго шукала будинок, який би припав до душі, однак такого не знайшлося.
"У мене був задум — зробити місце для ретриту, відновлення через мистецтво від війни, для ветеранів і їхніх сімей. Ми шукали місце, де це можна було б проводити, де можна розслабитися, відпочити. Щоб воно було не в шумному місці чи десь при дорозі", — говорить Анна.
Тоді у подружжя виникла ідея — спробувати побудувати будинок самостійно на купленій ділянці, де все було б саме так, як вони задумали. Окрім місця для ретритів, Анна вирішила облаштувати простір як книгарню-кав'ярню. "Такий формат зразу спав на думку. Тому що на момент відкриття не було жодного схожого місця в Карпатах. І, власне, коли я раніше робила презентації своїх книг, мені подобався такий формат. Коли ти ненав'язливо пропонуєш людині культурний захід. Вона може просто попити кави й торкнутися літератури. Максимальна імплементація культури у наше життя", — говорить Анна.
Так почалася клопітка робота над створенням простору. У процесі роботи засновниця вирішила податися на грант від Дія.Бізнес, аби фінансово підтримати свою ідею. Вона отримала невеликий бюджет, який став "добрим поштовхом" для старту.
"Коли вже люди повірили в те, що ти варта того, і дали ці кошти, то настав час, коли не можна було відступати", — каже жінка.
Вона найняла будівельну компанію, яка створила модульний будиночок, орієнтуючись на ідеї засновниці. Анна самостійно продумувала кольори, фактури — загальний інтер'єр будинку, аби створити комфортне місце.
Щотижня простір відвідують місцеві підлітки — у просторі проходять заняття театрального гуртка "Сонячна хата". Тут вони роблять постановки на різні твори, в тому числі на уривки романів Коцюбинського та власні твори Анни.
У планах засновниці — створити інтерактивний музей, присвячений Коцюбинському. Зараз у книгарні-кав'ярні міститься декілька його фото, однак вона хоче, аби відвідувачі мали різні можливості: прослухати його твори в навушниках у тиші або ж відвідати кінопоказ фільмів, основаних на його творах.
Першочерговою ідеєю Анни було створити місце для відпочинку військових і їхніх сімей. Через продаж книг і кави вона збирає кошти, аби створити безплатну програму ретриту.
Перший захід запланований на 11-13 жовтня. Він буде присвячений відновленню через мистецтво. Тренеркою виступатиме художниця-психологиня, а у програмі дводенного ретриту — терапевтичне письмо, театральні інтерактиви, навчанні гри на дримбі й інше. Анна прагне, щоб у кінці заходу кожен з учасників міг не лише повчитися різних видів мистецтва, але й створити власний творчий продукт: збірку творів, картину тощо.
Засновниця уже зараз облаштовує простір інклюзивними рішеннями: організовує пандус, аби забезпечити потреби людей з інвалідністю, а на полицях ви знайдете навчальну літературу — посібники з комунікації під час війни, надані простору волонтерським проєктом "Як ти, брате?".
На перший ретрит команда планує запросити місцевих ветеранів, їхні сім'ї та зробити оголошення у соцмережах.
Анна мріє проводити такі ретрити на постійній основі, а для цього потрібні кошти. Цього місяця вона зі знайомою мисткинею запускатимуть аукціон картин. Схожий аукціон уже проводиться у просторі "Коцюбинський": команда розігрує розписані тубуси для збору на РЕБи військовим. Підтримати ініціативу можна донатом на фонд чоловіка Анни Василя — ГО "Дерево життя — відродження".
Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.