Кейси

Книгарня-кав’ярня “Коцюбинський” посеред Карпат: як працює простір для зустрічей митців та відпочинку військових

Прохолодний вітер Карпат. Шумить річка поблизу будинку. А у вікна стукають гори, яких то ховає, то випускає зі своїх обіймів туман. Такі пейзажі щодня бачать відвідувачі книгарні-кав’ярні “Коцюбинський”, розташованій у селі Верхній Ясенів, що в Івано-Франківській області. Цим краєвидом залюбки готова поділитися з кожним охочим власниця закладу Анна Павліченко. Сюди ж на відпочинок уже в жовтні вона запрошує військовослужбовців, ветеранів і ветеранок, які хочуть насолодитися спокоєм природи.

Тримаючись траси Чернівці-Верховина, зупинившись обабіч села Верхній Ясенів, присілок Царина, зупиніть машину та перейдіть кладку. Пройшовши сто метрів наліво, ви знайдете модульний будиночок посеред гір — книгарню-кав'ярню та артпростір "Коцюбинський". Навпроти нього шумить річка Чорний Черемош. Саме там, за романом "Тіні забутих предків" Михайла Коцюбинського, проводили свій час головні герої Іван і Марічка. Зайшовши всередину будиночку, вас зустріне простір, повний книг і запаху кави. Можливо, вам навіть пощастить, і ви потрапите на письменницьку зустріч чи музичний вечір, які нерідко тут проводяться.

книгарня-кав'ярня книгарня-кав'ярня

Простір "Коцюбинський". Фото: архів героїні

Простір "Коцюбинський". Фото: архів героїні

Міст над річкою Чорний Черемош. Фото: ФБ.

Коли "залізна рука города" більше не тримає

У Верховину Анна приїхала з Києва, де десять років пропрацювала лікаркою-педіатринею. Мала власну лікарську практику, а після 2014 року стала сертифікованою інструкторкою НАТО з тактичної медицини — у складі волонтерських команд навчала українських військовослужбовців. 

З початком повномасштабної війни жінка відкрила у собі новий талант — письмо. Війна й Україна — головні теми її творів, які перекладені й презентовані у різних країнах світу. Надихає авторку бажання перемоги й кохання до чоловіка Василя, який зараз служить у ЗСУ. 

Саме з їхньої спільної мрії утворився простір "Коцюбинський".

Анна Павліченко та Василь Томишинець. Фото: ФБ

"Так збіглося, що ми з чоловіком, коли одружилися, мріяли переїхати на Прикарпаття", — згадує Анна. Василь запропонував купити земельну ділянку, і це пришвидшило їхній переїзд.

Закоханість у Верховинщину сталася після їхнього з донькою візиту, де вони відвідали екскурсії від місцевого мешканця. Музей Івана Франка, цікаві місця, де бували українські класики, гора Писаний Камінь (пам'ятка природи недалеко від села Верхній Ясенів) — місця, які запам'яталися їм. 

Пара довго шукала будинок, який би припав до душі, однак такого не знайшлося.

"У мене був задум — зробити місце для ретриту, відновлення через мистецтво від війни, для ветеранів і їхніх сімей. Ми шукали місце, де це можна було б проводити, де можна розслабитися, відпочити. Щоб воно було не в шумному місці чи десь при дорозі", — говорить Анна.

Тоді у подружжя виникла ідея — спробувати побудувати будинок самостійно на купленій ділянці, де все було б саме так, як вони задумали. Окрім місця для ретритів, Анна вирішила облаштувати простір як книгарню-кав'ярню. "Такий формат зразу спав на думку. Тому що на момент відкриття не було жодного схожого місця в Карпатах. І, власне, коли я раніше робила презентації своїх книг, мені подобався такий формат. Коли ти ненав'язливо пропонуєш людині культурний захід. Вона може просто попити кави й торкнутися літератури. Максимальна імплементація культури у наше життя", — говорить Анна.

Процес створення будиночка. Фото: ФБ

Так почалася клопітка робота над створенням простору. У процесі роботи засновниця вирішила податися на грант від Дія.Бізнес, аби фінансово підтримати свою ідею. Вона отримала невеликий бюджет, який став "добрим поштовхом" для старту.

"Коли вже люди повірили в те, що ти варта того, і дали ці кошти, то настав час, коли не можна було відступати", — каже жінка.

Вона найняла будівельну компанію, яка створила модульний будиночок, орієнтуючись на ідеї засновниці. Анна самостійно продумувала кольори, фактури — загальний інтер'єр будинку, аби створити комфортне місце.

Щотижня простір відвідують місцеві підлітки — у просторі проходять заняття театрального гуртка "Сонячна хата". Тут вони роблять постановки на різні твори, в тому числі на уривки романів Коцюбинського та власні твори Анни.

У планах засновниці — створити інтерактивний музей, присвячений Коцюбинському. Зараз у книгарні-кав'ярні міститься декілька його фото, однак вона хоче, аби відвідувачі мали різні можливості: прослухати його твори в навушниках у тиші або ж відвідати кінопоказ фільмів, основаних на його творах.

Ретрит для військових і їхніх сімей

Першочерговою ідеєю Анни було створити місце для відпочинку військових і їхніх сімей. Через продаж книг і кави вона збирає кошти, аби створити безплатну програму ретриту.

Перший захід запланований на 11-13 жовтня. Він буде присвячений відновленню через мистецтво. Тренеркою виступатиме художниця-психологиня, а у програмі дводенного ретриту — терапевтичне письмо, театральні інтерактиви, навчанні гри на дримбі й інше. Анна прагне, щоб у кінці заходу кожен з учасників міг не лише повчитися різних видів мистецтва, але й створити власний творчий продукт: збірку творів, картину тощо. 

Засновниця уже зараз облаштовує простір інклюзивними рішеннями: організовує пандус, аби забезпечити потреби людей з інвалідністю, а на полицях ви знайдете навчальну літературу — посібники з комунікації під час війни, надані простору волонтерським проєктом "Як ти, брате?". 

На перший ретрит команда планує запросити місцевих ветеранів, їхні сім'ї та зробити оголошення у соцмережах.

Тубуси на аукціон. Фото: архів героїні

Анна мріє проводити такі ретрити на постійній основі, а для цього потрібні кошти. Цього місяця вона зі знайомою мисткинею запускатимуть аукціон картин. Схожий аукціон уже проводиться у просторі "Коцюбинський": команда розігрує розписані тубуси для збору на РЕБи військовим. Підтримати ініціативу можна донатом на фонд чоловіка Анни Василя — ГО "Дерево життя — відродження".

Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win

Свіжі дописи

  • Екорубрика

Запобігають пожежам та підвищують біорізноманіття: як живуть здичавілі корови у Чорнобильській зоні

39 років тому аварія на Чорнобильській АЕС призвела до відселення людей із територій, забруднених радіоактивними… Читати більше

Friday April 25th, 2025
  • Здоров’я

Recovery Camp — табори, які допомагають дітям і матерям знайти сили і надію

Проєкт психосоціальної реабілітації дітей Recovery Camp працює вже три роки і за цей час отримав… Читати більше

Thursday April 24th, 2025
  • Екорубрика

Чого навчають у “Школі екологічного волонтерства”?

Екологічна освіта, громадянська наука та цікава практика — складники ініціативи, яку втілили для молоді Краснокутської… Читати більше

Wednesday April 23rd, 2025
  • УрбанРубрика

Руїни можуть стати цінним ресурсом: як у цьому допоможе штучний інтелект

Натренований командою дослідників ШІ “роздивився” в уламках від російських обстрілів не сміття, а цілу низку… Читати більше

Tuesday April 22nd, 2025
  • Здоров’я

Вільний простір у лікарняних стінах: як маленьким пацієнтам через гру допомагають зменшити стрес

У лікарнях Харкова та Ужгорода студенти під наставництвом психологинь, менторів та супервізора проводять для дітей… Читати більше

Monday April 21st, 2025
  • Кейси

Просто погладити тварину — ще не терапія: у Лубнах провели спеціальне навчання для психологів

У Лубнах фахівці, які допомагають військовим, вчилися будувати довірливий контакт із тваринами, зокрема кіньми та… Читати більше

Friday April 18th, 2025