Розбираємось, як обрати сімейного лікаря і як зрозуміти, що фахівець “не ваш”.
Знайти свого сімейного лікаря — це не просто формальність, а важливий крок у турботі про своє здоровʼя. А ще — це перепустка до отримання безоплатних медичних послуг. Саме до сімейного передусім звертаються українці зі скаргами та запитаннями про здоров'я. Сімейний лікар проведе медичний огляд, обстеження та діагностику, призначить дослідження та лікування. В його кабінеті можна оформити лікарняний, отримати першу психологічну допомогу, взяти направлення до вузькопрофільних фахівців, зробити передбачені у календарі щеплень вакцинації.
Отже, ніякі поради з інтернету або досвід знайомих не замінять реального візиту до професіонала. Але як знайти дійсно хорошого спеціаліста/ку? Про це і більше "Рубрика" розповідає з платформою доказової інформації про здоровʼя "Бережи себе" та експерткою, сімейною лікаркою Дариною Дмитрієвською.
Червоні прапорці під час взаємодії з сімейним/ою лікарем/кою
Як у спілкуванні з будь-якою новою людиною, так і при взаємодії з медичним спеціалістом/кою на консультації, ви можете помітити деталі, які насторожують. Так, ми не маємо можливості ретельно перевірити всі його чи її лікарські знання, однак з'ясувати основні погляди та цінності можна та варто.
Уже протягом першої розмови-знайомства цілком доцільно звернути увагу на таке:
Це аспект чи не найкраще говорить про його/її кваліфікацію, — звертає увагу Дарина Дмитрієвська. Наразі щеплення є найкращим, а часто і єдиним способом захисту від кількох десятків інфекційних хвороб. Можна дискутувати про оптимальні графіки, виробників, нові розробки, але заперечувати необхідність вакцинації гарний спеціаліст не може. Профілактика інфекцій — це та база, яку має забезпечити вам сімейний/а лікар/ка. Міфи про аутизм від щеплень, "навантаження" для імунітету чи непотрібність вакцин взагалі — потужний червоний прапорець.
На прийомі у лікаря вам виписали рецепт і серед призначених ліків є гомеопатичний препарат? Або ж сам лікар розповідає про "чудодійність" гомеопатії? Це ще один привід задуматися, чи хочете ви отримувати послуги від фахівця, який призначає вам "ліки", які не мають доведеної ефективності.
"Призначати гомеопатичні препарати адекватний/а лікар/ка не може, — говорить Дарина Дмитрієвська. — Гомеопатія не працює ніколи й за жодних станів, адже не містить діючих речовин".
Лікарка продовжує: якщо захворювання не серйозне, або ж скарги викликані тривожністю, то гомеопатичні засоби можуть слугувати таким собі плацебо. Тобто людина, яка їх приймає, навіює собі впевненість в позитивному ефекті — і їй дійсно може стати легше. Але при істотніших хворобах застосування гомеопатії призводить до втрати дорогоцінного часу та грошей.
Як дізнатися, що виписаний вам препарат є гомеопатичним? Словосполучення "гомеопатичний препарат" може бути на упаковці, якщо ні — загляньте в інструкцію. Для цього купувати ліки не обов'язково. Всі інструкції можна побачити на сайті МОЗ.
Дарина Дмитрієва наголошує — противірусних препаратів від ГРВІ не існує, так само як і загальнозміцнювальних ліків "для імунітету".
"Це все так звані «фуфломіцини» — засоби, що не діють. Банальні респіраторні вірусні захворювання проходять самостійно за кілька днів, деякі прояви можуть тривати кілька тижнів. Але різноманітні «противірусні» в цьому випадку впливають лише на ваш гаманець", — говорить експертка.
Це базові медичні червоні прапорці. Далеко не єдині, проте найперші, які варто з'ясувати при знайомстві з лікарем/кою. Не менш вагомими є помилки, які може допускати фахівець/чиня в комунікації. Комфорт пацієнта/ки в спілкуванні зі спеціалістом/кою важливий. Зокрема, якщо йдеться про амбулаторні консультації, тобто планові візити, не пов'язані з невідкладними станами.
І, нарешті, з'ясуємо, а чи можна в Україні отримати медичну допомогу без декларації, якщо ви не хочете її укладати. Загалом так. Однак тут є кілька нюансів. По-перше, всім гарантована безоплатна невідкладна медична допомога в ситуаціях, що загрожують життю. Також, за необхідності термінової операції вам не потрібно отримувати направлення на неї — такі випадки покриваються програмою медичних гарантій у лікарнях, які уклали договори з Національною службою здоров'я України.
Якщо ж мова про планові консультації та лікування, як амбулаторне, так і стаціонарне, то ви можете отримувати такі послуги на платній основі в комунальних та приватних медичних закладах, відповідно до офіційного прейскуранта. Багато клінік співпрацюють зі страховими компаніями. Також сімейні лікарі в деяких закладах можуть працювати за принципом платних консультацій, якщо ви, з певних причин, не бажаєте оформлювати декларацію.
"Втім, сімейна медицина найкраще працює у випадку, коли лікар/ка спостерігає вас протягом тривалого часу. Зокрема, збирає висновки інших спеціалістів та може скласти загальну картину про стан вашого здоров'я. Побудова тривалих довірливих стосунків у цьому разі не менш важлива, ніж в особистому житті", — резюмує Дарина Дмитрієвська.
За даними НСЗУ, майже 32 млн українців обрали свого сімейного лікаря, терапевта чи педіатра. Декларації укладено із понад 25 тис. лікарями, які надають первинну медичну допомогу.
Якщо через будь-які обставини у вас виникла потреба змінити лікаря, з яким була укладена декларація, ви можете просто подати нову декларацію до нового фахівця. Стара декларація анулюється автоматично. Обирати лікаря та підписувати декларацію можна необмежену кількість разів.
Обрати сімейного лікаря можна так:
Якщо лікар не набрав ліміт (1800 декларацій для сімейного лікаря, 900 для педіатра), він не має права відмовити пацієнту в укладенні декларації. Якщо ліміт досягнуто, то він самостійно приймає рішення, чи брати більше пацієнтів.
Якщо вам відмовляють в укладенні декларації через досягнення ліміту або ви шукаєте лікаря для укладення декларації, скористайтеся дашбордом НСЗУ "Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги".
Завдяки дашборду можна:
1️⃣ Знайти медзаклад, який має договір із НСЗУ.
2️⃣ Обрати лікаря.
Перейти до дашборду можна за посиланням. Детальну інструкцію про те, як користуватися дашбордом, читайте тут.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.