fbpx
Сьогодні
Рішення 10:15 10 Лют 2020

Як місту стати доброчесним: 5 інструментів для зменшення корупційних ризиків у міських радах

Згідно із загальнонаціональним дослідженням, проведеним у 2015-2018 роках, корупція займає третю позицію серед найбільш серйозних проблем, що існують в Україні. Так вважає 93.7% респондентів. 

Попри те, що починаючи з 2014 року чимало антикорупційних ініціатив мали місце в Україні і більшість із них можна вважати успішними, корупція в країні продовжує існувати на різних рівнях. Згідно з нещодавнім дослідженням Transparency International «Індекс сприйняття корупції-2019» показники України погіршилися, вона втратила 2 бали та повернулася до рівня 2017 року.

Проте якщо говорити про ситуацію на місцях, то відповідно до «Рейтинг прозорості 100 міст України», який щороку проводить Transparency International Ukraine, динаміка змін є позитивною – у 2018 р. загальний рівень прозорості в найбільших органах місцевого самоврядування України зріс на 12%. Результати оновленого рейтингу за 2019 р. стануть відомі найближчим часом.

То яким чином представники місцевої влади та громадяни можуть діяти, щоб подолати корупцію на місцевому рівні та зробити свої міста доброчесними?

Доброчесність  = антикорупція

Термін «доброчесність» все частіше можна зустріти у вжитку, в тому числі і коли говоримо про антикорупційну діяльність, проте в українському законодавстві немає визначення цього поняття. 

Transparency International трактує «доброчесність», як поведінку та дії, сумісні з моральними чи етичними принципами і стандартами людей та інституцій, що протидіють корупції.

Міські ради без корупції = «Міста доброчесності»

Проєкт «Міста доброчесності» підтримує антикорупційні прагнення України, адже це сприятиме економічному зростанню та зміцненню демократії. Проєкт має на меті мінімізувати корупційні ризики та покращити прозорість і підзвітність у Житомирі, Маріуполі, Нікополі, Червонограді, Чернівцях на місцевому рівні, а також долучати до процесу прийняття рішень громадян та організацій громадянського суспільства.

Міста доброчесності

Фото: ПРООН в Україні

Інструменти доброчесності

Аби досягти бажаного результату у процесі протидії корупції на місцевому рівні, рекомендуємо використовувати 5 інструментів, які вже застосовуються в рамках проєкту і довели свою ефективність: 

1. Оцінка корупційних ризиків

Оцінка корупційних ризиків – це комплексний аналіз ймовірності вчинення корупційних діянь в органах місцевого самоврядування. 

Для проведення оцінки, насамперед, потрібно визначити сфери діяльності міської ради з підвищеними корупційними ризиками (зокрема, до таких сфер можна віднести публічні закупівлі, архітектуру та містобудування, земельні відносини, управління нерухомим комунальним майном тощо). Наступним кроком є розробка методології, яка визначатиме порядок організації роботи, а також індикатори оцінки корупційних ризиків. 

Під час оцінки слід проаналізувати нормативну базу, яка регулює діяльність міської ради та її виконавчих органів; інформацію з відкритих джерел (офіційний веб-сайт міської ради, реєстри, публікації в засобах масової інформації), а також провести інтерв'ю з ключовими партнерами й відповідальним персоналом у визначених для оцінки сферах.

Після проведення оцінки, вдалим рішенням міської ради буде підготувати звіт, який містив би детальний опис виявлених корупційних ризиків та рекомендації, направлені на їх усунення. В майбутньому цей звіт можна буде використати при підготовці Муніципального плану доброчесності.

Міста доброчесності

Фото: ПРООН в Україні

2. Муніципальний план доброчесності

Муніципальний план доброчесності – це стратегічний документ міської ради, який розробляється з метою забезпечення дієвої протидії та запобігання корупції і базується на результатах оцінювання корупційних ризиків у її діяльності. 

На практиці, при розробці Планів довели свою ефективність створені в муніципалітетах Робочі групи, до складу яких входять посадові особи місцевого самоврядування, депутати міської ради та представники громадськості.

Задля успішного впровадження Плану, він повинен містити інформацію не лише про виявлені корупційні ризики та заходи, направлені на їх мінімізацію, а й визначати відповідальних за здійснення заходів осіб, строки, ресурси та чіткі індикатори їх виконання.

Також з метою забезпечення безперервного та якісного управління корупційними ризиками у діяльності міської ради, у Муніципальному плані доброчесності слід визначати чіткий механізм його реалізації, порядок моніторингу, оцінки, перегляду та підстави для внесення змін.

Міста доброчесності

Фото: ПРООН в Україні

3. Інструменти місцевої демократії

Інструменти місцевої демократії сприяють прозорості та публічності діяльності органів влади, дозволяють усім сторонам висловити альтернативні пропозиції. Залучення громадян до процесу прийняття рішень значним чином мінімізує корупційні ризики та зміцнює довіру громадськості.

Один з таких інструментів – громадські слухання. Оскільки на рівні законодавства це питання врегульоване недостатньо, важливо проаналізувати локальні процедури їх ініціювання, проведення та правові наслідки; забезпечити безперешкодний доступ громадськості до обговорень та надати рекомендації щодо більш якісного нормативно-правового регулювання проведення громадських слухань у муніципалітетах.

Міста доброчесності

Фото: ПРООН в Україні

4. Електронна приймальня

Електронна приймальня – це система, яка покращує онлайн-комунікацію  між громадянами та представниками місцевої влади,  дозволяє зробити онлайн-запис на прийом до посадовців, а також накопичувати та систематизовувати інформацію для міської влади щодо реагування на звернення та запити громадян.

Перш ніж впроваджувати таку систему, потрібно оцінити існуючі місцеві онлайн-сервіси для громадян, можливість їхньої інтеграції, визначити ресурсне забезпечення, необхідне для реалізації нових чи поліпшення наявних компонентів електронної приймальні в кожному місті доброчесності.

Міста доброчесності

Фото: ПРООН в Україні

5. Професійна підготовка

Проведення тренінгів для підвищення кваліфікації є важливим для посадових осіб місцевого самоврядування, які прагнуть детально розібратись зі змінами у законодавстві, ознайомитись із кращими вітчизняними та закордонними практиками.

Тренінги повинні поєднувати у собі лекції, а також ситуативні аналізи та інтерактивні семінари. Саме такі тренінги запровадив проєкт «Міста доброчесності», які спрямовані на покращення вмінь, навичок та знань посадових осіб місцевого самоврядування у сфері протидії корупції, – задля ефективної імплементації Муніципальних планів доброчесності. Разом із цим на тренінгах розглядалися питання використання сучасних інструментів електронного урядування в муніципалітетах та забезпечення взаємодії з громадськістю через інструменти місцевої демократії (зокрема – громадські слухання).

За час існування проєкту рекомендовані інструменти успішно впроваджуються та використовуються. Проте, аби процес протидії корупції продовжувався у всіх сферах та на всіх рівнях державної влади, варто не забувати, що громадяни можуть та повинні займати активну позицію у цьому процесі, адже вони здатні впливати на прийняття рішень. Тому не менш важливим та ефективним інструментом є спільна та злагоджена робота між органами місцевої влади та представниками громадянського суспільства.

Як місту стати доброчесним

Для довідки. Проєкт «Міста доброчесності» реалізується Антикорупційною ініціативою ЄС (EUACI) у партнерстві з ПРООН і фінансується Європейською Комісією та Міністерством закордонних справ Данії. 

Авторка статті: Марта Николаєва

14534

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: