Чи ви знали, що кожен п’ятий має протипоказання до масажів? Невдало проведений масаж може стати причиною травми чи навіть смертельної трагедії. Отже, улюблені “ліки” українців від болю в спині — часто радше більше, ніж менше зло. “Рубрика” розповідає, що робити, якщо у вас болить спина, коли й навіщо слід робити МРТ та як уникнути небажаних “масажних” наслідків.
Існує міф, що коли болить спина, треба йти на масаж і він усе владнає. Контакти мануальників та масажистів, які вміють "добре розімʼяти м'язи" чи "поставити хребці на місце" часто, наче коштовність, передаються із рук в руки родичами та знайомими. Ба більше — деякі люди з медичною освітою теж вірять в універсальність та чудодійність такої "механікотерапії" та часто радять її тим, хто скаржиться на неприємні відчуття у спині. До слова, дорсалгія, або біль у спині є однією з найчастіших причин звернень за медичною допомогою.
Дійсно, після 8-годинної сидячої роботи або ж важкої фізичної праці дуже хочеться розслабитися та порелаксувати під вправними руками масажиста. Але насправді біль у спині може бути спричинений зовсім не втомою, "солями у хребті" чи "затиснутими" м'язами. Натомість його причини можуть бути такі, що масаж аж ніяк не допоможе, а навпаки — може зробити ще гірше.
Жертвою міфу про те, що масаж — це панацея, стає багато людей. Найчастіше таке самопризначене "лікування" не приносить полегшення. Крім того, воно може бути дуже болючим, супроводжуватися синцями, посилювати вже наявні в організмі запальні процеси, стати причиною погіршення стану здоровʼя та травм. Іноді сеанси масажу закінчуються трагедією. Так, в Україні в останні кілька років були випадки, коли пацієнти через отримані травми спини під час масажу потрапляли в лікарні та навіть помирали.
Лікувальні масажі мають призначатися пацієнтам тільки після ретельного обстеження, збору анамнезу й консультацій з фахівцями.
Про причини болю у спині, хвороби та аномалії, за яких протипоказаний масаж, а також про інші міфи, пов'язані з болями у спині, "Рубриці" розповіла лікарка-неврологиня Ірина Данилюк.
Лікарі класифікують біль у спині (дорсалгії) за часовими рамками, коли людина відчуває біль:
З досвіду лікарки-неврологині Ірини Данилюк, 80-90% пацієнтів скаржаться на біль у нижній частині хребта. Чому саме цей відділ — бо на поперековий відділ хребта приходиться найбільше осьового навантаження.
При цьому фахівчиня звертає увагу: як правило, біль у спині є лише захисною реакцією, станом, який сигналізує нам про локальні чи системні зміни.
Які ж саме причини викликають даний стан? Нумо розбиратися. Але спочатку…
"Існує хибна думка, що «остеохондроз і його наслідки у вигляді протрузій/гриж» чи «відкладання солей» є основними патернами болю у спині. Насправді це — міф", — говорить Ірина Данилюк.
Остеохондроз — це вікові дегенеративні зміни в хребті, якщо простими словами — це природне старіння хребта. У когось цей процес розвивається повільно, а в когось має більш виражені ознаки, які можна візуалізувати на МРТ/КТ чи рентген-знімках. Це залежить від генетичних факторів, а також того, якого способу життя дотримується людина (чи дотримується збалансованого харчування, достатнього водного балансу, гігієни праці та відпочинку, контролю ваги тіла).
Дійсно, цей процес може давати певні ускладнення, але не в усіх випадках.
"Зазвичай ознаки остеохондрозу хребта є лише знахідками під час обстежень і ніякого відношення до скарг пацієнта не мають, — каже лікарка. — «Відкладення солей в хребті» — це теж міф, який немає жодного відношення до сучасної доказової медицини".
Ірина Данилюк пояснює: існує водно-сольовий обмін-комплекс процесів всмоктування, розподілу і виділення води та солей, який в основному контролюється нашими нирками й зміни в ньому не призводять до таких локальних ускладнень, як відкладення солей в хребті. Цей міф з'явився, коли на рентген-знімках були виявлені остеофіти — шиповидні, заокруглені вирости на хребцях. Вони з'являються, коли змінюється висота міжхребцевих дисків. Тобто вони є кістковими розростаннями й тому їх не можна розмасажувати, розчинити чи розбити. Навпаки, коли на них грубо впливати вправленнями чи масажем, можна викликати певні небезпечні ускладнення.
За словами лікарки, біль у спині — проблема, що може мати багато різних причин. Серед них, наприклад:
Також Ірина Данилюк наголошує на можливих факторах ризику болю у спині:
"Отже, причин і факторів у виникненні дорсалгії на сьогодні існує дуже багато. В одних випадках лікарю достатньо вас просто опитати, оглянути, провести відповідні тести й цього буде достатньо для постановки клінічного діагнозу. Але є специфічні (вторинні) причини — тоді потрібні додаткові методи обстеження", — зазначає Ірина Данилюк.
Так, лікар загальної чи вузької практики скерує пацієнта на дообстеження, коли є наявні ознаки специфічного (вторинного) болю в спині й такі "червоні прапорці":
У таких випадках дообстеження може відбуватися з використанням таких методів:
Отож, можна зробити висновок, що під болем у спині можуть маскуватися багато складних і небезпечних станів. Тому якщо у вас виникла така проблема, однозначно необхідно звернутися до лікаря загальної практики/сімейного лікаря чи одразу до невролога.
Лікування болю в спині має бути направленим на:
Неврологиня Ірина Данилюк відзначає: коли людина відчуває болі в спині, велику роль у лікуванні відіграватимуть немедикаментозні методи. А саме — сучасні стратегії реабілітації. Власне, тоді лікар підбирає для пацієнта індивідуальний комплекс вправ для укріплення "м'язового корсета" хребта, щоб зняти з нього осьове навантаження і стабілізувати його. Також використовують вправи на розтягнення/розслаблення: стретчинг, пілатес, йогу, постізометрична релаксація.
Якщо біль є наслідком порушення постави (сколіоз, кіфосколіоз), використовують шрот-терапію, в основі якої лежить усвідомлена/скорегована постава, асиметричне дихання та інше.
Лікувальний масаж, ручний чи апаратний, для лікування болю у спині використовується в окремих випадках. Призначити його може лише лікар — врахувавши баланс між користю та ризиком.
Як допоміжний метод його можна використовувати при міофасціальному синдромі (МФС) — ниючому болю в ураженій групі м'язів, що не проходить в стані спокою та посилюється під час навантажень та активації тригерів. У своїй практиці лікувальний масаж лікарка застосовує як додатковий засіб — коли за допомогою масажу можна зменшити чи зняти м'язовий компонент болю.
Слід пам'ятати, що масаж має багато протипоказань, коли йдеться про біль у спині. Виявити більшість цих факторів без візиту до лікаря та відповідного обстеження неможливо. Серед них, наприклад:
"Сьогодні пацієнти, маючи доступ до різної інформації, самостійно назначають собі непотрібні обстеження та призначення, використовують нетрадиційні, або недоказові методи лікування. На жаль, мені доводиться лікувати вже наслідки таких дій", — говорить Ірина Данилюк.
З власної практики лікарка наводить сумний приклад такого самолікування:
"Пацієнт з вираженим болем у ділянці потилиці та шиї, відчуттям м'язового напруження, запамороченням і обмеженістю амплітуди рухів у шиї звернувся до хіропрактика-масажиста, отримав без додаткових методів обстеження сеанс мануальної терапії і як наслідок перелом додаткової дужки першого шийного хребця та гостре порушення мозкового кровопостачання у вертебро-базилярному басейні (інсульт). Далі — кілька оперативних втручань. І на сьогодні його очікує підтримуюча терапія у невролога й довга реабілітація. Цієї ситуації можна було б уникнути, якби пацієнт звернувся за консультацією до невролога одразу, адже після діагностичного пошуку на знімках було виявлено аномалію Кімерлі, а з цією патологією масажі протипоказані".
Аномалія Кімерлі, до слова, діагностується приблизно у 12-30% людей. Тобто в середньому кожен п'ятий має протипоказання до масажів!
Лікарі радять: якщо ви хочете мати здоровий хребет, який би не приносив проблем, зверніть увагу на наступні моменти:
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.