За час повномасштабної війни в Україні зросла кількість розлучень. Хтось не витримав відстані, хтось змінився сам, а хтось не зміг прийняти зміни партнера. Це нормально, проте розлучення завжди лишається складною історією.
"Рубрика" підготувала невеликий цикл із трьох матеріалів про розлучення. Ми вже розповідали, як зберегти стосунки, а коли цього не варто робити. Також ми писали про те, як пережити розрив. У третьому тексті ділимося порадами психологині про те, як говорити з про розлучення з дитиною.
Розлучення — складна та неприємна історія, особливо коли потрібно пояснювати це дітям. Діти можуть відчувати сум, страх, розгубленість і багато інших емоцій, які для них можуть бути навіть більш важливими, ніж розуміння причин, через які батьки вже не разом.
Прийняти як факт, що певна реакція дитини неминуча і говорити з дитиною про розлучення чесно та обізнано. Щоб не "наламати дров", треба підготуватися до такої розмови, адже емоційний стан дітей дуже залежить від емоційного стану дорослих. І обовʼязково пам'ятати: бути колишнім подружжям — не означає стати колишніми батьками.
Про це та про інші нюанси такої важливої бесіди з дітьми "Рубриці" розповіла психологиня, психотерапевтка Тетяна Яненко.
Розлучення батьків, як і будь-які зміни звичного укладу в житті дитини, певним чином впливають на неї, мають своє вираження в поведінці, психоемоційному стані, інколи навіть фізичному самопочутті. Добре і правильно, коли дорослі можуть, перед розмовою з дитиною погодити між собою важливі питання щодо подальшого життя, спілкування, опіки, зустрічей із дітьми. І вже потім — спільно, в спокійній доброзичливій формі та атмосфері організувати розмову з дитиною.
Насамперед потрібно враховувати вік дитини й ті майбутні зміни в укладі її життя, які потягне за собою розлучення батьків.
Що мають тримати в фокусі дорослі, готуючись до розмови з дитиною:
"Але головне — потрібно розуміти, що для дітей найважливіше мати впевненість, що їх люблять. Люблять обоє батьків. Що дитині не потрібно обирати й переставати любити/думати /спілкуватися з кимось з них. Дитина має твердо знати, що навіть якщо стосунки батьків не ідеальні, вони її не покинуть і не розлучаться з нею, як один з одним. Що батьки будуть поряд, забезпечуватимуть безпеку і намагатимуться створювати комфорт для дітей", — акцентує психологиня.
Тут потрібно усвідомлювати, що саме ви хочете пояснити: чому у вас нічого не вийшло? Що не так зробили мама або тато? Як ви намагалися, терпіли, скільки всього зробили і все марно? Або ж повідомити про ті зміни, які настали в родині, що це означає для самої дитини і як зміниться її життя та побут? Тетяна Яненко відзначає: краще і доречніше акцентувати на другому варіанті.
Фахівчиня наголошує: дітям важливо дати той обсяг інформації, якого вони потребують на певний момент. Свій запит і потребу в обсязі інформації вони повідомлять дорослим самі — своїми запитаннями. Якщо діти не ставлять багато запитань, не треба навантажувати їх зайвим. Дайте їм час осмислити вже почуте. Батьки можуть сказати дитині, що якщо і коли вона захоче щось спитати й прояснити, вона завжди може це зробити.
Якщо деякі запитання дітей, на кшталт "чому ти більше не любиш тата?", ставлять вас у глухий кут або ви ще самі не готові говорити на такі теми, краще сказати, що ви поки самі не знаєте, як правильно це пояснити, що вам потрібен час. І що трохи згодом ви обов'язково поговорите про це. А от "переадресовувати" дітей словами "спитай у свого тата/мами/бабусі" — не варто.
"Потрібно розуміти, що образа — це рекетне почуття. Тобто почуття, за яким ховаються інші емоції, які не мають свого вираження. Якщо мама ображається та тата, а тато — на маму, то і дитина буде ображатися на батьків. Тому що це сприйнятий і засвоєний спосіб реагування на якісь події та обставини. Тут насамперед батькам допоможуть певні знання з емоційної грамотності, як розуміти свої почуття, як ними управляти та як допомогти в цьому своїм дітям", — каже Тетяна Яненко.
Батькам потрібно усвідомити, що апріорі не може бути ідеальної розмови про розлучення і як наслідок ідеальної реакції дитини. Як би ми, дорослі, правильно не чинили, ми ніколи не можемо бути впевнені, як це сприйметься і відобразиться у свідомості, пам'яті та почуттях дитини.
"Помилка, яку допускають дорослі — очікувати від дитини якусь певну реакцію, зручну або бажану для себе. В психології це називається запит на третю особу: «я хочу, щоб вона думала відчувала так-то і так-то», «мені було б легше/зручніше, якби він думав, почувався, поводився таким-то чином». Ми маємо розуміти, що у кожного з нас своя реальність і своя позиція, з якої ми сприймаємо все, що відбувається. Задача батьків на поведінковому рівні бути максимально екологічними, толерантними, та дорослими в психологічному сенсі. Батьки мають бути сильнішими з психологічної позиції і транслювати впевненість та спокій", — пояснює Тетяна Яненко.
Дорослим не потрібно ображатися на дітей, що ті сумують за татом/мамою, що вони хотіли б повернутися до старого житла, у стару школу, що вони мріють і говорять про те, щоб "тато знову одружився з мамою". Дітьми це сприймається, ніби вони не мають право на свої істинні почуття і саме ці непроявлені емоції будуть ховатися і формувати образу. Батькам варто підготуватися і дати можливість дітям говорити й відчувати те, що відчувається, знаходити в собі сили й ресурс на почуття дитини.
Як мінімізувати травму
За словами експертки, в періоди таких змін діти потребують ще більше батьківської уваги, чуйності, толерантності та турботи. Але дорослим важливо не плутати турботу та чутливість із гіперопікою та вседозволеністю, тому що саме в такий період діти несвідомо можуть "скористатися нагодою" і розвинути негативні звички, реакції та форми поведінки. Важливо не піддаватися маніпуляціям з боку дітей. І самим не штовхати їх на маніпуляції.
Щоб дитина легше пережила розлучення батьків, потрібно, щоб вона не була втягнута в дорослі "розбірки", а жила своїм дитячим життям, зустрічалася з друзями, ходила на гуртки, була зайнята цікавими справами. Для цього дорослі повинні підтримувати і створювати певні умови, щоб це було можливо, проявляти щиру цікавість до того, що відбувається в житті дитини. Уникати шаблонних "чи зробила уроки?", "які оцінки?", "чому постійно в телефоні?". Найбільш правильне і доречне, що батьки можуть зробити — це поставити собі за мету поводитися гідно по відношенню один до одного, як би боляче і важко це не давалось.
"Обійтися без реакції дитини не вийде. Внаслідок розлучення батьків, вона отримає певний досвід, зміняться її уявлення про світ, про людей, про взаємодію, в певному сенсі вона подорослішає, — говорить Тетяна Яненко. — Також дорослим важливо мати чітку і тверду впевненість, що саме вони, дорослі, відповідальні за свої партнерські стосунки. Дорослі партнери можуть і повинні зупиняти деструктивні стосунки, в яких немає поваги, розуміння, кохання і щастя".
Досвід розлучення батьків може бути корисним для дитини в тому сенсі, що вона бачитиме, що деструктивні відносини потрібно зупиняти й це не кінець світу. І що після розлучення можна жити далі, створювати нові відносини, бути щасливим. Це важливо — дати дитині право і приклад, як навіть після чогось, що не вийшло, можна бути щасливим, далі будувати своє життя.
Для дітей також в цей період важливі різні групи, заняття, соціально-психологічні тренінги, робота з психологом, яка допоможе їм вивільняти власні страхи та переживання. Дітям важливо відчувати, що з ними щирі, чесні. Відчувати, що вони важливі, що їх люблять, що про них не забувають, що вони не є причиною проблем або тягарем.
На жаль, не завжди у самих дорослих виходить нормально і спокійно обговорити та узгодити всі моменти. Коли емоції зашкалюють, коли страшно, боляче, образливо — часто батьки самі потребують підтримки зі сторони. В таких випадках доречно отримати допомогу і підтримку від кваліфікованого психолога. В тому числі й для того, щоб не заражати дітей важкими та незрозумілими для них емоціями.
Про що варто домовитися з колишнім партнером:
Діяти в інтересах дітей. Те, що подружжя стало колишнім, не звільняє обох від батьківської відповідальності. "Це про адекватність в поясненнях, про поважливу поведінку у відношенні тата/мами дитини, — розʼяснює Тетяна Яненко. — Ви можете дуже сердитися один на одного, але це — ваші взаємини. Якщо можливо, слід домовитися про розподіл часу, який батьки будуть приділяти дітям. Бути чесними з дітьми: якщо ви не збираєтесь телефонувати кожного дня, не потрібно обіцяти".
Що ще не треба робити:
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.