7 правил у таку погоду, які під силу кожному
Коли ми знаходимося у теплі наших квартир чи будинків, безпритульні коти та собаки намагаються знайти хоч якийсь спосіб заховатися від лютого морозу, а птахи не мають нормальної можливості знайти собі їжу (та й мерзнуть так само, як і тварини). Відсутність питної погіршує й так важкі умови життя «вуличних» тварин і птахів. І якщо людина у зимовий час не прийде їм на допомогу, до весни багато хто з братів наших менших просто не доживе.
Зрозуміло, що найліпша допомога – це забрати безпритульну тварину собі, врятувати від складного життя на вулиці та подарувати тепло та любов сім'ї. Однак, по-перше, не кожен може дозволити собі тримати тварину в домі. По-друге, навіть коли ви заберете додому безпритульну тварину (а це, насправді, важливий і потрібний вчинок), на вулицях засніженого міста залишаться мерзнути сотні інших.
У цьому матеріалі «Рубрика» підготувала топ-7 практичних порад, як допомогти безпритульним тваринам та птахам вижити у зимовий період в місті.
Коли ви стикнулися зі змерзлою твариною, їй необхідно надати першу допомогу.
Якщо немає можливості забрати тварину до дому, то її слід укутати теплими речами з грілкою, щоб зігріти. Замість грілки можна використовувати пляшку з гарячою водою. Після чого напоїти тварину теплою водою та нагодувати теплю їжею.
Важливо! Не варто робити розтирання замерзлої тварини, адже можете пошкодити постраждалі при обмороженні тканини. Якщо ви помітили ознаки обмороження, бажано відвезти тварину на огляд до ветеринарного лікаря.
Наступний важливий момент – це укриття, де тварина може сховатись від морозів.
Для котів найкращий варіант – відкривати на зиму для неї підвал. Там пухнаста малеча завжди знайде місце, де може зігрітися.
Для собак необхідно облаштувати конуру під захистом стін будинку. Якщо ваші сусіди не погодяться, щоб під їхніми вікнами жив безпритульний пес, тоді варто пошукати місце для буди десь в глибині двору.
Зробити саморобне укриття нескладно. За основу можна взяти невисокий дерев'яний піддон. Він піднятий над землею до 15 см, і, з одного боку, від землі не передається холод, а з іншого – йде вентиляція, в саморобній будці нічого не гниє. На піддон ставиться дерев'яний ящик, в крайньому випадку можна використовувати звичайну картонну коробку, але тоді важливо її щільно накрити клейонкою – щоб не проникала волога. Щоб утеплити такий будиночок, можна використовувати утеплювач для підлог і лінолеум. Також всередину варто покласти соломи або капле ганчір'я.
Один з найважливіших факторів виживання для безпритульних тварин взимку – це гаряче харчування. Це дуже важливо. Тварина не зможе зігрівати себе без енергії.
У цьому немає нічого складного: сосиска, гаряча каша, гаряче молоко (для котів), тепла вода. Також можна купити сухий корм і залити його гарячою водою.
Наприклад, для кішок наявність нормального гарячого харчування дозволяє адаптуватися до холодів. У них відростає додатковий підшерсток, тому взимку кішки стають пухнасті і кругліші (ви, мабуть, помічали).
Важливо! Вода або молоко мають бути гарячими, але не кип'ятком, інакше тварини обпечуться.
Якщо у вас є час та бажання, ви можете спробувати знайти тварині дім та люблячу сім'ю. Це можна зробити самостійно (створіть оголошення в інтернеті, соцмережах, розклейте оголошення в вашому районі). Або ж зверніться за допомогою до досвідчених волонтерів чи притулків, які можуть професійно проконсультувати вас та допомогти з прилаштуванням тварини.
Розраховувати на те, що тварину можуть взяти в притулок особливо не варто. Взимку вони завжди переповнені. Однак гарні поради людей, які через це проходили сотні разів – дуже вагома допомога.
Більше про організації та притулки, що опікуються вухастиками, читайте у матеріалі «Рубрики» Допомога чотирилапим. 12 українських зоозахисних ініціатив.
Поки в місті лежить сніг, птахам складно добути собі їжу самостійно.
Найбільш традиційним способом прикормки зимуючих птахів є годівниці. Зробити годівничку можна із підручних матеріалів.
Цікавий приклад годівнички пропонує Андрій Хрутба. Для неї знадобиться:
На основу намастіть арахісову пасту не дуже товстим шаром та виваляйте у суміші насіння і горіхів. Вдягніть на шнурок або просто повішайте на гілку. Готово!
Ще можна робити годівниці з пластикових пляшок, коробок від кефіру тощо. Головна вимога для будь-годівниці – це її доступність для птахів, і можливість хорошого огляду по сторонах. Птахи повинні відчувати себе в безпеці від нападу.
Пернатих потрібно підгодовувати, однак важливо розуміти, що деяка їжа може завдати шкоди.
Ніколи не годуйте птахів хлібом, пшоном, смаженим насінням, солоними та копченими продуктами! Ці продукти шкідливі для птахів, і можуть привести їх до смерті!
Хліб має властивість збільшуватися в об'ємі від вологи, також він здатний до бродіння, і призводить до закупорки органів травлення птахів. Пшоно позбавлене природної оболонки, через це на його поверхні скупчуються окислені жири і шкідливі хімічні речовини. Смажене насіння наносять непоправну шкоду печінці птахів.
Птахів можна годувати: пшеничною та кукурудзяною крупою, несмаженим та несолоним насінням соняшника, просом, пшеницею, перловкою, квасолею, вівсянкою, горохом, льоном. Також птахи люблять несолоне сало, яке можна, як розмістити в годівниці, так і закріпити шматочками на гілках дерев чи на балконі.
Більшість птахів, які залишаються зимувати, не відлітаючи в теплі краї, добре переносять холод. Однак сильні морози небезпечні й для них.
Щоб допомогти птахам зігрітися, є дуже простий спосіб. У пластикову пляшку наберіть гарячої води, встановіть її в тазику чи тарілці, та залиште на балконі/дворі під деревами, де збираються птахи.
Ви здивуєтесь тому, як багато пташок захоче погрітися біля саморобної грілки. Бо ж їм також потрібне тепло.
Нематеріальна культурна спадщина України — це більше, ніж знання, навички чи обряди. Це частина живого… Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з організацією, що надає комплексну підтримку родинам, зокрема дає можливість лишити дитину в… Читати більше
Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.