Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця проблема поширена, і не лише серед підлітків. 40-річні чоловіки й жінки теж інколи не знають, ким хочуть бути. То, можливо, проблема не зникає автоматично після вибору професії? Чи ми якось не так її обираємо? Сьогодні разом з фахівцями спробуємо дати на це відповіді.
Вибір професії — один з найскладніших і найпідступніших у житті підлітка. Бо ось ти в три роки мрієш стати принцесою, і всі тебе в цьому підтримують. А тут тобі 16, і як сніг на голову падає розуміння, що треба обрати щось таке, і щоб багато грошей приносило, і щоб не зіпсувало тобі життя, і щоб без математики, і щоб батьків не підвести. Коротко кажучи, критеріїв багато.
А ще у цьому виборі ніхто тобі не допомагає — ти сам на сам з найбільшою проблемою свого життя.
"Є такі діти, які з самого дитинства знають, ким хочуть стати. Є такі, що визначаються в 11 класі. Мені зараз, якщо чесно, дуже важко вибрати професію в тих умовах, у яких зараз країна. Не знаю, яку професію обрати, на кого вступити. Задумуюся над цим, бо розумію, що вже пора. Батьки теж говорять, що пора думати, бо час пролетить швидко", — говорить одинадцятикласниця Валерія.
Зазвичай погляди на майбутню професію у підлітків формує оточення дорослих, зокрема батьків, вважає Владислав Грезєв, співзасновник світоглядної системи просвіти для підлітків "Змінотворці".
"Кожен раз, коли ми приїжджаємо в школу, я питаю старшокласників, чи вони вже знають, ким хочуть працювати. По-перше, тих, хто визначився, в середньому десь 2%. І з цих 2% 50 на 50 — це або родичі працюють у цій сфері, або вплив соцмереж, фільмів і серіалів.
Він додає, що зараз збільшилася кількість дітей, які хочуть робити кар'єру в армії. Більшість з них має у родині когось, хто служить, або хто загинув через війну.
Також, за спостереженнями фахівця, на вибір помітно впливають серіали. У нашому матеріалі ми уже писали, як американський фільм "Найкращий стрілець" (англ. Top Gun) у свій час збільшив кількість охочих вступити у флот на 8%.
"Коли дитина має складати екзамен з математики, її попереджають про це і дають формули, як вирішити те чи інше рівняння. А в такому питанні, як обрати професію і сферу, яке є головним рівнянням у нашому житті, по факту ніхто нічого не пояснює. І не тому що нема пояснень, а тому що нема фокуса", — говорить Даніела Пуертас, засновниця Teens Academy, платформи для особистісного зростання та розвитку підлітків.
Вона вважає, більшість дітей не знають своїх інтересів з різних причин: "Коли необхідно обирати професію, а дитина не до кінця розуміє, що їй справді подобається — це не проблема. Просто треба їй дати більше часу. У неї є інтереси. Якщо вона їх не знає, це не означає, що їх немає. Завжди є інтереси, здібності. Просто необхідно це спокійно прийняти й самостійно або з допомогою спеціалістів це рівняння дослідити й вирішити".
Що потрібно підліткам, аби краще зрозуміти себе та свої бажання та як знайти відповідь на питання "ким я хочу бути?" розбираємося далі.
Коли Даніела працювала в університеті над дослідженнями професійного розвитку, університетська команда свідомо не обирала напрям профорієнтації. Адже зазвичай профорієнтація підлітків — це певні вимоги й очікування суспільства, що ти обов'язково маєш щось вибрати й бажано, щоб це щось було високооплачуване — набір тестів, результатом яких є чітке "Вітаємо! Ви — (підставте своє)!".
Але як зробити по-іншому — команда не мала уявлення. У ході роздумів вирішили — щоб розв'язати питання професії, треба для початку зрозуміти себе, свої мрії, бажання, інтереси безвідносно до професії. І на основі цього розуміння будувати свою кар'єрну самореалізацію.
"Професія — це не мета, це інструмент реалізації твоєї мети. Це інструмент, яким ти реалізуєш свій потенціал. Я б не радила робити акцент на вибір однієї професії на все життя. Ми з вами не ворожки й не знаємо, що буде далі. Шлях розвитку і самореалізації людини дуже великий", — говорить спеціалістка.
Професію можна міняти упродовж життя, якщо ви зрозуміли, що це не ваше. Якщо дивитися на цей вибір не як на життєвий вирок, то він вже й не здається такими важким.
Перший важливий крок для розуміння себе — це пробувати. Пробувати себе у гуртках, навчанні, стажуваннях, самостійних проєктах тощо. Пробувати втілювати те, що цікаво.
"Я часто наводжу приклад: яку каву ви любите? Як ви дізналися, що любите саме цю каву? Правильно — спробували. Щоб зрозуміти, що мені подобається, треба спробувати й відкинути те, що не подобається. Батьків лякає те, що часто діти можуть пробувати й кидати, але це єдиний шлях зрозуміти, яка кава вам подобається", — каже Даніела.
Вона радить пробувати себе у різних сферах, навіть якщо ви думаєте, що не маєте схильностей до них: у танцях, робототехніці, фізиці, фотографії тощо. Не подобається? Зафіксуйте і йдіть далі.
Владислав Грезєв, співзасновник світоглядної системи просвіти для підлітків "Змінотворці", підтверджує — лише через проби можна зрозуміти, куди рухатися далі. "Змінотворці" — це програма для підлітків з громад, яка складається з 12 курсів. На них учні досліджують світ через призму різних сфер: стосунки, бізнес, політика, мистецтво, військова справа тощо.
"Якщо дитина розуміє, що цей напрямок їй цікавий, і вона себе бачить в ньому, то це широкими мазками вектор, куди рухатися. Вона далі може уже більш детально занурюватися в конкретні професії", — розповідає Владислав.
Зокрема одна з учасниць проєкту після проходження курсу "Держава і політика" зрозуміла, що в країні погано працює законодавча гілка влади та є проблеми у судовій системі. Тож вирішила, що хоче в майбутньому стати президенткою, аби творити зміни й жити в країні, яка розвивається.
Кожне заняття курсу — це інтерактив та взаємодія, через які учні досліджують себе, роботу в команді, емоційний інтелект, критичне мислення. Головне правило занять — більшу частину часу мають говорити підлітки, не викладачі.
"Це можуть бути дебати, перевернуті класи, обговорення. Одного разу викладач курсу «Стосунки» навіть дав завдання надіти взуття з різних пар і піти так у школу. Діти мали описати свої емоції, як вони відчували себе, коли на них дивилися. Креатив наших викладачів обмежується тільки здоровим глуздом і методологічною практичністю", — пояснює Владислав.
Після занять учасники пробують створити й власні продукти. Наприклад, підліток Тарас з селища Ланчин після курсу "Культура" запустив свій канал на ютубі, де записує інтерв'ю з культурними діячами Ланчина, бо вирішив, що в його населеному пункті мало знають про видатних культурних діячів району.
Також програма дає можливість підліткам відвідати додаткові онлайн-заняття, на яких запрошують експертів у своїй галузі. Учні можуть поставити спікеру будь-яке питання. Зокрема серед запрошених гостей уже були Євген Клопотенко, який розповідав про професію кухаря; простір Lovespace — про безпечний секс; компанія MacPaw — про штучний інтелект.
Визначити майбутню професію підліток може через внутрішнє знайомство з нею, а саме безпосередньо піти попрацювати чи постажуватися. "Необов'язково обирати сферу за покликанням. Можна попрацювати будь-де: в магазині, видавництві, пекарні тощо. І поспостерігати за собою в роботі — зрозуміти, як тобі з цим. Тобі подобається торгувати? Тобі подобається працювати в команді? Тобі подобається багато спілкуватися? І тоді вже робити висновки", — зазначає Даніела.
Батьки можуть допомогти своїм дітям, розповівши чесно про свою роботу: як вони обрали її, чим вони займаються, чи не жалкують. Або ж навіть взяти їх з собою на день на роботу.
Курси у "Змінотворцях" проводять експерти своєї галузі: ветерани, психологи, підприємці тощо. "Наша команда відбиралася дуже ретельно, до цих людей застосовувалися високі вимоги й критерії стосовно їхніх цінностей, патріотичності, поглядів. Тому опосередковано у спілкуванні, взаємодії з цими дорослими, діти отримують рольових моделей. Це проявляється у формаційно-ідейних речах", — розповідає Владислав.
Рольові моделі — це люди, на яких хочеться рівнятися, які несуть в собі ті цінності і якості, до яких ми прагнемо. Запитайте себе — хто ваша рольова модель і які риси характеру у ній приваблюють вас?
"Ми бачимо результати у зворотному зв'язку від підлітків. Деякі викладачі стають для них орієнтирами. Підлітки діляться, що конкретні викладачі суттєво вплинули на їхнє життя. Один учень розповів, що так надихнувся на курсі «Стосунки», що теж вирішив бути психологом", — згадує співзасновник "Змінотворців".
"Я з дитинства хотіла стати педагогом, але вирішила не обирати цю професію, тому що вона низькооплачувана. Але «Змінотворці» підштовхнули мене до того, що я маю вибирати шлях, який хочу. Що потрібно виражатися і йти за покликом серця.
Я хотіла змінити систему дошкільної освіти. Тепер думаю, що створю свій бізнес, дитячий садок", — говорить Іра, яка після курсу "Бізнес" тепер прагне відкрити свій приватний заклад та вже шукає однодумців, щоб разом втілювати ідею.
Серед найбільших проблем, які зупиняють від реалізації ідей, підлітки називають відсутність однодумців поруч. Засновниця Teens Academy погоджується: середовище своїх людей — це дуже важлива умова. Гурток по інтересах, друзі, команда чи навіть група в інстаграмі — усім важливо мати однодумців.
У "Змінотворцях" для цього створили формат виїзних таборів, коли підлітків на декілька днів збирають разом у Карпатах. Окрім навчання, такі табори включають й інші не менш важливі речі: спілкування, знайомства, дружбу.
"У своїх селах діти вони можуть бути білими воронами, бувають різні контексти. Їм дуже бракує спілкування, офлайн-взаємодії. І табір — це можливість отримати цей досвід. А ми для цього створюємо безпечне середовище", — коментує Владислав.
Через спілкування з ровесниками з абсолютно різними інтересами формуються ті важливі якості, які надалі допоможуть як у кар'єрі, так і в майбутньому загалом.
"У Teens Academy, коли ми спілкуємося з батьками, то намагаємося повернути їх у той період, коли вони обирали професію. Запитуємо, чи задоволені вони своїм вибором, покликанням. Багато батьків говорять, що ні. Коли ж ми розпитуємо детальніше, то виявляється, що більшість людей, які незадоволені своїм професійним вибором — це люди, на яких вплинули батьки, звичайно, з позитивною мотивацією", — пояснює Даніела.
Вона додає, ніхто з батьків не має бажання згубити дитяче життя, але на прикладі цих питань команда пояснює, як важливо підтримати дитину в сім'ї:
"Батькам треба зрозуміти, що професійний вибір — це вибір дорослої сепарованої людини, яка має своє бачення світу. Якщо батьки хочуть передати своє бачення, навіть стовідсотково знаючи свою дитину, вони залишають її без самостійності й неможливості опиратися цьому впливу.
Треба розуміти, що батьківський вплив дуже великий. Тому ми за те, щоб не кидати дитину у світ — іди шукай. А бути поряд. Бо сім'я дана нам для того, щоб допомагати".
Що ще можуть зробити батьки?
"Бо професія і покликання — це не щось особливе, що лежить за межами твого життя. Це про кожен день, який ти проживаєш, про деталі цього дня", — підсумовує Даніела.
Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше
Збережіть цей текст, щоб не загубити й наступної зими. Розпитали лікаря про те, як вберегтися… Читати більше
Війна в Україні створила безпрецедентні виклики для освітньої системи. Тисячі учнів втратили доступ до якісного… Читати більше
Новий рік — ще одна можливість втілити в життя усі ще не здійснені мрії. Для… Читати більше
“Рубрика” розповідає історію закладу для молоді, що поєднує в собі крамницю, кав’ярню та клуб. Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.