Гірше, ніж звалювати відходи просто неба, може бути тільки звалювання відходів просто неба в непризначеному для цього місці. Стихійні звалища, які часто виникають біля населених пунктів, несуть величезну загрозу для навколишнього середовища. Через відсутність будь-якого контролю, все сміття, що потрапляє туди, так чи інакше забруднює повітря, землю і ґрунтові води.
Ліквідувати таке звалище непросто, а зробити це місце знову придатним для життя — ще складніше. У Щербанівській територіальній громаді Полтавської області знайшли рішення, яке допоможе відновити природний ландшафт на місці колишнього стихійного звалища.
Дивіться наш відеосюжет:
Стихійне звалище біля сіл Малий Тростянець та Вищі Вільшани виникло досить давно. За словами В'ячеслава Макаренка, начальника управління житлово-комунального господарства Щербанівське ОТГ, зносити сміття туди почали ще за Радянського Союзу. Причина — відсутність централізованої системи збору та вивозу сміття в довколишніх селах. Згодом сміття стало з'являтися все більше, адже все більше продукції та побутових засобів вироблялося в пакуванні, яке просто не було куди подіти.
До того моменту, коли було прийнято рішення про ліквідацію звалища, його площа становила майже пів гектара землі. Оскільки сміття тут накопичувався роками, його підсумковий шар сягав до 5 метрів у висоту. Все це було створено руками місцевих жителів, які продовжували зносити відходи на стихійне сміттєзвалище за звичкою, не дивлячись на те, що централізований вивіз сміття в селах вже був налагоджений.
У травні 2020 року керівництво ОТГ таки ліквідувало стихійне звалище. Зібране сміття вивезли на спеціалізований полігон — щоб вивезти весь обсяг відходів, знадобилося понад 50 вантажівок. І хоча основну масу сміття вдалося вивезти, повністю усунути сліди звалища було неможливо — надто багато дрібного сміття увійшло в землю. Проте, колишнє звалище потрібно було якось рекультивувати та облагородити, щоб довести до ладу.
Рішення придумали та реалізували у співпраці з місцевим лісництвом. Суть його проста: для того, щоб приховати сліди звалища і відбити у людей звичку викидати сміття в цьому місці, колишню територію звалища засадили дубовими саджанцями. Лісник Дмитро Іванина каже, що вибір припав саме на дуби, оскільки вони добре зміцнюють ґрунт.
Висадку провели відразу ж після того, як було ліквідоване стихійне звалище. Дуби висаджували за особливою технологією — в спеціальних касетах із закритою кореневою системою. За словами лісника, такий метод посадки дозволяє висаджувати рослини в будь-який сезон. Через відсутність опадів влітку, частина дубів не прижилася, і замість них в наступному році досадять нові саджанці. Дмитро каже, що вже через 5-10 років дуби виростуть до 4 метрів у висоту, і закриють собою все те, що залишилося після вивезення сміття.
Крім того, висадка дубів допомогла розв'язати ще одну проблему. В'ячеслав каже, що після того, як жителі навколишніх сіл побачили, що звалище розчищене, а на його місці висаджені дуби, скидати сміття сюди перестали. «Посадили дуби. Я думаю, що вони піднімуться, накриють це місце, скажімо так. Звалище буде як гарне враження, а тут буде ліс рости», — говорить він.
“Рубрика” відвідала берег Каховського водосховища та дізналась, як змінилось життя Кушугумської громади після російського теракту… Читати більше
Перетворити власний травматичний досвід спочатку на текст п’єси, а потім поставити її на сцені —… Читати більше
Безпека як основний вектор для трансформацій міської інфраструктури Читати більше
4 вересня росіяни вдарили по Львову дронами та ракетами. 189 будинків зазнали пошкоджень, 60 людей… Читати більше
Останніми роками українським дітям дедалі важче включатися в соціалізацію — пандемія та війна забрали в… Читати більше
Ще у липні 2022 року в розпал бойових дій уряд започаткував грантовий проєкт “єРобота”. Будь-хто… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.