Поговорили з Владом Самойленком і навіть довідались лайфхак про те, як заправити автомобіль без черги.
"Рубрика" в рамках проекту "Обличчя оборони" поспілкувалась із Владом Самойленко – головою громадської організації Urban Crew, а з перших днів війни — волонтером, який їздить по найгарячіших точках та допомагає українській армії. Дізнаємось все про побут та життя волонтера, про збори коштів та майбутнє всіх тих, хто зараз допомагає ЗСУ боронити державу.
З перших днів повномасштабної війни українці активно включились у допомогу нашій армії: мабуть, немає того, хто хоча б раз, хоч чимось не допоміг наблизити усіх нас до перемоги. Найактивніше працювали волонтери. Їхня робота не вщухає з лютого. Ми запитали у Влада Самойленка про те, який він, день волонтера:
"Кожного дня дзвінки починаються о 7:30 ранку. І це вже зараз, коли інтенсивність дзвінків менша, а "напряг" не такий, як був в перші два місяці, коли в Київській, Чернігівській та Житомирській областях відбувались більш активні бойові дії. З того моменту, як русня почала відходити з Києва та Чернігова, ми перефокусували свою увагу на Схід. Будні-вихідні — все змішалось. Зранку прокидаєшся і починається: десь зустрічі, десь дзвінки, десь щось хтось передає, продає, і відповідно, кожного дня ти їздиш і все збираєш. Або просиш робити те саме когось із членів команди. Життя складається з "циклів" по 7-8 днів, фінальний акорд якого — це поїхати, власне, на Схід. І це трошки інший режим, бо виїжджаєш, умовно кажучи, вдень, до вечора є потреба добратись до одного з пунктів призначення для ночівлі десь в Дніпропетровській або Донецькій області, і наступні день-два — це розвезення по точках Донецької і Луганської областей. І потім третій або четвертий день — це повернення в Київ. І потім все по новій: приїжджаєш, отримуєш вантаж… Деякий вантаж ми купуємо самостійно, щось передають фонди, а інколи можна обмінятись. Ось нещодавно ми обміняли тепловізор на автомобіль, і це була дуже вигідна угода: тепловізор пішов на Луганську область, а авто — на Донецьку, і це подвійний win-win, я дуже задоволений, якщо чесно!"
Таких поїздок на Схід у Влада та його команди вже було вісім, і зупинятись вони не збираються. Втім, до умов проживання волонтерам доводиться бути зовсім невибагливими:
"Бувало таке, що спиш на підлозі в квартирі одного зі знайомих… У друзів або знайомих, наприклад. У нас в команді є дівчата: водійка та координаторка, тож їх ми клали на диван, а з хлопцями лягали на підлозі в спальниках. І це, насправді, дуже хороші умови. Були випадки, ще коли було холодно, ми ночували в дитячих садочках та школах, які дуже слабко опалювались — тоді доводилось спати у двох спальниках. Ночували й в хостелах… Знаєте, тут гріх жалітись, живемо ми в нормальних умовах. Якщо є можливість спати не на вулиці і є теплий душ — це вже хороші умови".
Спочатку наш волонтер зауважив на тому, що універсального рецепту немає. З досвіду волонтер каже, що все залежить від соціального капіталу — контактів, знайомств: частину талонів їм подарували, частину довелось купляти, іноді люди підсоблюють та дають волонтерам каністру палива… Але потім він згадує:
"Ось вчора майже о 12-й вечора, завозячи свого товариша, я побачив, що на заправці невелика черга, то я під'їхав, заправився. Так що є такий лайфхак: заправитись не вдень, а вночі, або дуже рано вранці. Було кілька випадків, коли нам допомагали самі військові. Нещодавно, наприклад, ми заїхали на одну з позицій, яка була достатньо близько від ворога, та пробили колесо: влетів величезний осколок ГРАДу… І тільки ми в'їхали на територію нашої позиції та загнали машину в ангар, ЗСУ-шники одразу підняли машину, самі поміняли нам колеса, та ще й самі заправили нас до повного баку. Вийшло круто! Так що бувають і випадки, коли не ми — ЗСУ-шникам, а вони нам допомагають".
Під час бойових дій у Київській області Влад із командою потрапив під мінометний обстріл, в результаті чого одна з членів екіпажу отримала поранення. Дівчина вижила — їй надали першу допомогу, але Влад Самойленко застерігає інших — потрібно дотримауватись правил безпеки. Він каже, що в кожному окремому випадку все залежить від місця, в якому ви знаходитесь, але є універсальні поради:
— Скільки годин потрібно волонтеру, щоб назбирати на автомобіль?
— В березні було кілька днів, коли нам з Антоном Сененко, який має більшу аудиторію та є науковцем і лідером думок, це вдалось за дві-три доби, не більше, залучити десь 250 тисяч гривень. Цього вистачило і на автомобіль, і на інші потреби. Але останнім часом залучення коштів дається дуже важко, а ще буквально тиждень тому показник також був непоганий, десь на рівні березня: 200-250 тисяч на автомобіль для ЗСУ нам вдалося зібрати за кілька днів.
— Чому за шаленої підтримки Європи та Америки волонтери все одно продовжують "вдягати" наших солдат?
— Бо волонтер не обмежений складністю бюрократичних процедур, і волонтер завжди швидше, ніж держава, оскільки державі потрібно зафрахтувати певне фінансування, і для цього необхідно десь проголосувати, підписати, провести закупівлі або знайти виробника, ще щось зробити — за цей час волонтер вже може за один день зайти якийсь варіант автомобіля, чи ще чогось. На кожному з етапів держава має більше обмежень. До того ж, багато що доставляють нам з-за кордону, а бюрократія, як ви розумієте, є всюди. Натомість, ми, волонтери, виграємо час. Наприклад, два тижні тому ми завезли в Луганську область Nissan X-trail, потім придбали з-за кордону ще одну машину — зараз вона вже в Україні, а наступного тижня координуватимемо її на Авдіївський напрямок. А є ще машини, на які ми скидались спільними зусиллями, і зараз вони оформлюються в Естонії, і потрібно кілька днів, щоб її перегнати, оформити…Окрім цього, ми ще й модернізуємо те, що вже мають солдати, або оновлюємо. Наприклад, в когось згоріла форма — ми привезли нову, і доки держава її закупить, ми вже швидко на неї назбирали та привезли. Або бронежилети. Коли на одній з позицій я взяв бронежилет, зрозумів, що він важить 12 кілограмів. Це — важко. І звісно, круто, коли замість 12-кілограмового бронежилету, солдат отримує 8-кілограмовий. Тож це вже питання апгрейду.
Потрібно розуміти, що окрім чітко визначеної суми на купівлю автомобіля або будь-чого іншого, волонтери мають постійні витрати та незаплановані витрати:
"Постійні витрати — це придбання палива, послуги механіків. Перед та після кожної поїздки авто потребує ремонту. Наприклад, під час позаминулої поїздки сталась поломка автомобіля в дуже небезпечній зоні, і нам довелось спочатку шукати зварника, платити йому за роботу, потім везти автомобіль до СТО — все це обійшлось майже у 20 тисяч гривень, при тому, що автомобіль, на якому ми їздимо — це не рухлядь, просто постійні рейси вимагають витрат на обслуговування машини. Плюс, дорога в точку, куди ми їздимо, — 1800 кілометрів, тож і витрати на паливо не маленькі. Іноді люди цього не розуміють".
Не розуміють іноді люди й того, яким чином їм відправити допомогу в інший регіон України. Ініціатива допомогти — завжди прекрасна, але потрібно розуміти, через кого передавати цю допомогу, та не навантажувати волонтерів непотрібними речами:
"Те, що ми веземо — це медицина, тактика і важливі посилки, і у нас, серед волонтерів, вже є навіть меми про печиво і пластівці. Іноді нас просять передати памперси або чіпси, і тоді ми пояснюємо, що це, звичайно, також потрібні речі, але ми їдемо на іншу територію та доставляємо інший вантаж, і наш основний клієнт на Сході — це військовий, потім — медики, після цього — проактивні та прогресивні громадські діячі та організації, а для інших потреб є працюючі відділення Нової Пошти".
"На Сході залишається певна категорія громадян, їх меншість, які досі не визначились стосовно їхньої самоідентифікації. Коли ми їздили в Чернігів, ми розуміли, що нас там зустрічають з обіймами. Є люди, які кажуть: "От бачите, Мелітополь здався без бою, і з ними не зробили те, що з Маріуполем", але з іншого боку є деякі населені пункти, по яких орки просто гатять, тому що вони стоять на шляху просування російської армії, бо їхня тактика — це випалена земля. Люди, які захотіли вітатися з "руським миром" та не захотіли евакуюватися, якби їх не підштовхували до цього та якби не пропонували покинути ці території — для них все обернулось трагічно".
"У 2014 році багато чоловіків думало, що робити: воювати чи ні. Тоді я обрав шлях: піти працювати у Київську державну адміністрацію, бо подумав, що можу бути ефективним і корисним для свого міста і держави. Так складалось, що ті місця роботи, на які я зазирав, були направлені на соціальне благо країни чи міста.
Зараз я є експертом з безпеки дорожнього руху команди підтримки реформ міністерства інфраструктури. І той внесок, і той проект, який я веду, — це також той фронт, який потрібен мені. Тому я б дуже хотів, щоб частина людей, які вже з мінімальним життєвим досвідом, навичками роботи, орієнтованої на результат, з навичками координації, проєктного менеджменту та емоційного інтелекту, командоутворення, заходили в різні структури і змінювали ті чи інші сфери. І це не є політика, це — нормальна робота і служіння своїй державі, і нам це дуже потрібно. Ми повинні зробити все можливе, щоб менше розчаровуватись, а люди, які тут живуть, залишались тут жити.
Існує певний шлях еволюції спільнот та організацій. За 8 років, з початку нападу росії, президенти змінювались, а фонди, наприклад, Фонд Притули, лише розвивались та росли. Наприклад, моя ГО Urban Crew, зараз буде працювати в іншому напрямку, тому що більшість з нашої організації або волонтерять, або служать ЗСУ. Чим більше буде організацій, які будуть допомагати одна одній та пхати всяких "закостєнєлих чиновничків" минулого покоління, — тим краще".
Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.
Dive into the Heart of Chornobyl! Discover five unexpected facts about S.T.A.L.K.E.R. 2, the Ukrainian… Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з організаторками табори “Бути собі ціллю”, що об’єднав десятьох учасниць, які є жінками… Читати більше
У час, коли увага міжнародної спільноти до війни в Україні поступово згасає, українці в Барселоні… Читати більше
“Рубрика” дізналася, як запобігати захворюванням сечовивідної системи і що робити, коли в попереку вже болить,… Читати більше
“Рубрика” розповідає про найцікавіші рішення місяця: від творення спільнот в Україні та підтримки війська до… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.