fbpx
Сьогодні
Рішення 16:30 31 Січ 2022

Вітражі зі сміття: як на Житомирщині скляні відходи перетворюються на витвори мистецтва

За допомогою унікальної техніки народний майстер створює картини, предмети декору і навіть меблі з обрізків скла. “Рубрика” розповідає, як і чому це важливо.

English version here

У чому проблема?

Ви чули про це вже безліч разів. Ця проблема стосується кожного з нас і кожен з нас (а радше наші звички) є її частиною. 

Сміття. З кожним роком його стає все більше. Залишки їжі, пластик, будівельне сміття після ремонту, непотрібні меблі, інші побутові предмети, відходи виробництва та сфери обслуговування… А ще — скло. Лише американці щороку продукують 10 мільйонів тонн скляних відходів на рік. І тільки третина цього обсягу потрапляє в переробку.

Яке рішення?

Наразі світова концепція щодо зменшення кількості відходів в основному полягає в сортуванні відходів, відділення з них вторсировини, яка потім відправиться на переробку. Мова тут здебільшого йде про пластик, скло, папір та метал. 

Останнім часом набирають силу ідеї свідомого споживання та апсайклінгу. І якщо таке рішення набуває все більшого розголосу у сфері моди та одягу, то щодо решти типів відходів, у тому числі і скла, залишається не таким помітним.

Втім, вторинні відходи все частіше стають і арт-об'єктами — для привернення уваги до забруднення. До прикладу, цього року у французькому місті Бордо встановили 11-метрову різдвяну ялинку з перероблених сталі та скла, а в Ризі — так взагалі із сміття.

Витвори мистецтва з нікому не потрібних об'єктів створюють і в Україні. Про те, як звичайні обрізки скла перетворюються на унікальні декори, "Рубриці" розповів майстер з Житомирщини Олег Хромченко.

Як це працює?

Ідея використовувати залишки скла для вітражних виробів прийшла до Олега Хромченка наприкінці 90-х. Ще з тих часів чоловік працює спеціалістом із прирізки скла для вікон та дверей, після встановлення якого завжди залишається маса обрізків. Викидати навіть невеликі шматки гарного матеріалу у майстра рука не піднімалася. 

"Коли набралася певна кількість обрізків, я почав над ними думати. І якось вночі чи зранку мені така думка прийшла, що потрібно спробувати щось із них зробити. Я спробував — вийшло!" — згадує Олег Хромченко.

Так майстер почав застосовувати ковальську техніку і з відходів скла народилися унікальні художні композиції — металовітражі

Від сміття до мистецтва: як на Житомирщині вирішують проблему скляних відходів

Олег Хромченко

Металовітраж — авторська технологія Олега Хромченка. На відміну від класичного вітража, у якому кольорове скло спаюється між собою мідним або латунним профілем в один цільний масив, вітраж пана Олега є набором окремих скляних елементів, скріплених за допомогою металевого каркасу. Усі ідеї метало-скляних мозаїк — теж авторські.

Від сміття до мистецтва: як на Житомирщині вирішують проблему скляних відходів

"Спочатку малюю ескіз на маленькому папері, потім його збільшую, домальовую на форматі, варю металевий скелет, а потім вставляю скло. Вітраж можна розбити, а тут можна вибити лише маленьку частинку. Металева рама виходить як решітка, тому я ці роботи називаю — металовітраж", — розповів майстер.

Від сміття до мистецтва: як на Житомирщині вирішують проблему скляних відходів

Ці двері у літній кухні — перша робота пана Олега, їй уже більше двох десятків років. Трохи пізніше до фантастичних дверей з квітковим орнаментом додалося панно-вікно з легендарним кораблем аргонавтів. А ще на подвір'ї в чоловіка побудована споруда, яку він називає козацькою вежею з вітражами. На неї люблять залазити внуки майстра, уявляючи себе українськими козаками.

Від сміття до мистецтва: як на Житомирщині вирішують проблему скляних відходів

У цій техніці майстер робить ворота, двері, предмети декору і навіть меблі. Для вітражів використовує не тільки обрізки дверного скла: кольорове скло він збирає по всьому місту, в роботу йде скло із старих веранд, ліхтарів, а для невеликих елементів мозаїки — навіть із пляшок. Тобто те, що більшість викинула б у смітник, стає йому в пригоді.

Робота зі створення кожного металовітражу трудомістка і потребує терплячості. Наприклад, на створення стільця на фото Олег Хромченко витратив близько року.

Від сміття до мистецтва: як на Житомирщині вирішують проблему скляних відходів

А в нього точно вийшло?

Коваль-самоучка Олег Хромченко ремеслу вітражів ніколи не вчився. Каже, цей дар у нього від природи. Проте вже є охочі записатися до нього на майстер-клас. Більше 300 готових металовітражних виробів прикрашають оселі земляків майстра. Роботи пана Олега охоче замовляють як українці, так і іноземці.

Кілька років тому Олег Хромченко відновив вітражі в старовинній церкві в сусідньому селі Іванкові. 

Від сміття до мистецтва: як на Житомирщині вирішують проблему скляних відходів

Сам чоловік говорить про себе як про творчу людину. Він — народний майстер, учасник регіональних, обласних виставок та обласного свята декоративно-прикладного мистецтва "Майстерний червень" у місті Житомир, а також коваль, скляр, художник і поет (має власну збірку віршів, присвячену захисникам України).

Ще більше корисних рішень!

Любов Олега Хромченка до вітражного мистецтва стала у пригоді й Андрушівській громаді. 20 років в Андрушівці просто неба діє імпровізована галерея з класичних скляних вітражів. Раніше ці вітражі були встановлені на Житомирському заводі "Колорит", їх виготовлення датується 60-70 роками минулого століття. 

У 2000 роках завод розформували. Саме тоді у міської голови Галини Білецької і виникла ідея забрати скляні вироби в Андрушівку, встановивши їх навколо місцевого будинку культури.

Від сміття до мистецтва: як на Житомирщині вирішують проблему скляних відходів

Олег Хромченко розповідає, що всі ці роки доглядає за вітражами та періодично, після набігів вандалів, їх відновлює. А також робить додатковий захист, аби скляні вироби псували менше.

А роботи самого пана Олега прикрашають місто на свята:

Від сміття до мистецтва: як на Житомирщині вирішують проблему скляних відходів

Чоловік каже, що за роки хобі стало його повсякденною справою. Вигорання та втоми він не відчуває. "Це моє життя, я цим надихаюся", — стверджує майстер.

Що ще робити зі склом?

Якщо ви ще не готові самі апсайклити скло, то головне — не давати йому поповнювати і так уже величезні звалища. Обов'язково віддавайте скло на переробку! У багатьох дворах уже є окремі контейнери для скла, а також у наших населених пунктах можна відшукати різноманітні ініціативи з ресайклінгу від місцевих активістів та митців. 

Докладна відео-інструкція з сортування скла — тут

7
5124

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: