Вийшов на пробіжку і не повернувся. Близькі активіста не вірять у самогубство, поліція проводить розслідування, а Тіхановська каже, що і вона може зникнути будь-якої миті.
Вранці другого серпня з висотки в житловому масиві «Чайки» на околиці Києва на пробіжку вийшов 26-річний хлопець. Своїй дівчині, з якою він орендував квартиру, парубок пообіцяв повернутися за годину, але цього так і не сталося. Останнього разу Віталія Шишова бачили на записах з камер спостереження, встановлених біля під'їзду. Він також зробив своїм знайомим кілька «глухарів» — дзвінків з телефону, що різко обриваються.
Віталій Шишов — білоруський активіст родом з Гомельщини, який минулого серпня під час протестів активно брав участь в протестах в Білорусі. Незабаром його почала переслідувати влада, і хлопець був змушений переїхати в Україну восени минулого року разом зі своєю дівчиною — Боженою Жолудь. Тут молода пара оселилася в передмісті столиці. Хлопець продовжував працювати айтівцем і не перестав вести активну громадську діяльність. Уже в листопаді, в Києві, він встав на вахту меморіалу убитого силовиками під час протестів Романа Бондаренка, який встановили біля Білоруського посольства. Там він і познайомився з Родіоном Батуліним, співзасновником громадської організації «Білоруський Дім в Україні» (БДУ), з яким почав вести діяльність з допомоги білорусам-переселенцям і привертати увагу до злочинів мінського режиму. Що цікаво, вранці 5 серпня Ростислава Батуліна українські прикордонники відмовилися пускати на територію країни, пояснивши це загрозою національній безпеці України. Про це сказано в Telegram-каналі БДУ:
«Стосовно людини, що ризикує життям і поставила все на кін заради територіальної цілісності України, такі дії й формулювання абсурдні. Одному з ключових свідків не дають можливості брати участь в розслідуванні, не дають можливості бути присутнім на похоронах друга», — сказано в повідомленні.
БДУ мав певний ухил в бік співпраці з партією «Національний корпус» і мережею «азовських» організацій. На своїх сторінках «Білоруський Дім в Україні» анонсував військово-тактичні навчання разом з азовських клубом «Авангард», та й сам Батулін тісно пов'язаний з «азовських рухом» і не приховує того, що дотримується правих поглядів, а ось Шишов був більш ліберальним активістом, хоч і мав кілька Telegram-каналів, які визнані в Білорусі екстремістськими, один з яких був створений в липні — про чекістів, які працюють за межами Білорусі.
«Він брався за абсолютно все: допомога переселенцям, проведення акцій проти режиму Лукашенка, звернення до держорганів для просування законопроєктів, які допомагають нашим землякам, формування діаспори в Україні», — згадують про нього в організації. Представники БДУ зустрічалися з депутатами Верховної ради України, обговорювали можливі санкції щодо Білорусі, займалися збором підписів. Шишов і Батулін також були засновниками фонду «Білоруська діаспора», який, правда, не збирав пожертви, а, за словами Батуліна, створювався, щоб зарезервувати назву і не дати іншим організаціям паразитувати під нею.
В останні кілька тижнів Шишов почав відчувати небезпеку, що наближається. В одному з коментарів пресі дівчина Шишова, Божена, розповіла, що її хлопець ніколи не скаржився на те, що за ним стежать, але останнім часом став більш уважним: дивився, що за машини під'їхали, хто з них виходить. Відвертих погроз, за словами Божени, Віталію не надходило, але у нього було погане передчуття, про яке хлопець написав знайомому за тиждень до трагедії: «У мене погане передчуття, раптом що, наглянь за Боженою».
У Telegram-каналі БДУ 5 серпня з'явилося повідомлення про те, що «За півтора тижня до вбивства Віталік спілкувався зі своїми друзями (очевидно, не вперше) з приводу стеження за ним. Йому радили зателефонувати в поліцію, щоб повідомити про це, і записати розмову. Оскільки всі його гаджети вилучені, ми не можемо перевірити наявність запису. Але обов'язково це зробимо, коли нам все повернуть».
Щойно Божена занепокоїлася через занадто тривалу відсутність хлопця, який пішов на пробіжку, виявилося, що телефон Віталія був вимкнений, і дівчина написала заяву в поліцію і звернулася в БДУ. До вечора від поліції звісток не було, але на пошуки вирушили активісти БДУ, які пізніше розповіли журналістам про дзвінки від Шишова, що обриваються.
«Ми звернулися за допомогою до волонтерів, прочесали масив, де він зазвичай здійснював пробіжки, але ніяких слідів Віталія не виявили», — розповіли в організації. Наступного ранку хлопця представники БДУ вже знайшли повішеним у Святошинському лісопарку біля будинків. Соратник Шишова, член БДУ Юрій Щучко всю ніч чергував у парку й о 6 ранку 3 серпня знову відправився на пошуки Віталія. Він один з перших упізнав тіло Шишова і встиг помітити сліди побиття на його обличчі. Щучко також стверджує, що смерть була насильницькою і «за старою схемою»: «Людина повішена зі слідами побиття на обличчі», — прокоментував він. Водночас Щучко стверджує, що ближче, ніж на 10 метрів, він і інші волонтери до тіла не підходили, чи був телефон поруч з тілом, він теж не пам'ятає: «Я впізнав Віталія і відразу викликав швидку і поліцію», — говорить Юрій.
За словами Щучка, Шишов не міг накласти на себе руки й смерть Віталія — справа рук білоруського КДБ або служби спеціальних операцій, які працюють на режим Олександра Лукашенка. Співробітники організації вже давно отримували сигнали про небезпеку, стверджує Щучко:
«Всі активні члени БДУ отримували інформацію, що до України прибувають люди з Сил спеціальних операцій та інших підрозділів для їх фізичного знищення. У тому числі від Служби безпеки України приходила така інформація. Говорили, щоб ми були акуратніше, тому що тут працює мережа агентів КДБ Білорусі, і можливо все». За словами Юрія Щучка, він був знайомий з Шишовим з перших днів його життя в Україні. Близько тижня тому керівник «Білоруського Дому в Україні» попросив його подбати про «близьких, які його оточують», тому що у нього було якесь дивне передчуття. Судячи з усього, Щучко був тим знайомим, якому, за словами Божени, написав Шишов незадовго до своєї смерті.
Поліція, яка прибула на місце, зафіксувала наступні факти:
Про це розповів на брифінгу керівник Національної поліції України Ігор Клименко. У поліції вже є дві головні версії: самогубство або навмисне вбивство під виглядом суїциду. Він також зазначив, що заяв про стеження від Шишова в поліцію не надходило.
Втім, про те, що Шишов не міг вчинити самогубство, заявив не тільки Юрій Щучко, але і Божена Жолудь: «Ми обидва хворіли тиждень, лежали в ліжку, дивилися фільми. Звичайно, настрій у хворого не був піднесеним, але поганих думок у Віталія не було. Звичайно, він не міг покінчити життя самогубством. У нього не було причин для цього. І він не міг так вчинити зі мною. У нас були спільні плани на майбутнє», — сказала дівчина.
«Не вірте, це не самогубство. Віталій не страждав суїцидальними нахилами. Він не збирався розбивати собі голову об пень, ламати ніс, потім ставати на нього і вішатися десь на дереві, зійшовши з маршруту своєї щоденної пробіжки. Можете вірити конспірологічним версіям або дотримуватися здорового глузду, але, будь ласка, стежте за ходом слідства, тому що це не самогубство. Слава Україні! Жыве Беларусь!», — підтвердив слова Жолудь і Щучка Родіон Батулін в Telegram-каналі БДУ.
Обставини загибелі Віталія Шишова обговорювалися також на сьогоднішній зустрічі лідерки білоруської опозиції Світлани Тіхановської з прем'єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном під час її візиту в Лондон:
«Я б воліла дочекатися результатів розслідування, тому що поки я не можу зрозуміти справжню причину цієї смерті. Я б сказала, що це був злочин, але я не можу сказати нічого конкретного без результатів розслідування. Це наш біль, коли невинних людей викрадають або вбивають поплічники режиму. Я можу зникнути будь-якої миті. Я розумію це, але я продовжу робити те, що роблю», — заявила Тіхановська.
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.