Здоров’я

Гепатит: як захиститися та чому особливо важливо говорити про це під час війни

19 травня, до Всесвітнього дня боротьби з вірусними гепатитами, “Рубрика” розповідає, що таке гепатит, як захиститися від небезпечних вірусів, які є основною причиною цієї хвороби, і чому це питання стає гострішим під час війни.

У чому проблема?

Під час війни про безпеку варто не забувати на всіх рівнях — створювати захист не лише від травм та поранень, але й від інфекцій. Особливо тих, які не проявляються миттєво та очевидно, а тому про них часто забувають. Одними з таких є гепатити B і С. Ці хвороби можуть роками перебігати безсимптомно, часто аж до моменту, коли печінка вже досить серйозно уражена.

Отримати ці хвороби можна лише контактуючи з кров'ю та деякими іншими виділеннями. Відтак, не дивно, що під час війни проблема їх поширення може загострюватись, адже війна — це завжди кров. Власне, українські захисники та захисниці мають підвищений ризик зараження, адже через поранення можуть потребувати хірургічних маніпуляцій, переливання крові.

Яке рішення?

Обізнаний — значить озброєний. Що таке гепатит, як захиститися від небезпечних вірусів, які є основною причиною цієї хвороби, що робити з загостренням цього питання під час війни, "Рубрика" разом із платформою доказової інформації про здоровʼя "Бережи себе" розпитала в експертів — сімейну лікарку Дарину Дмитрієвську та дитячого інфекціоніста, голови Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федора Лапія.

Як це працює?

Фото ілюстративне. Джерело: Depositphotos.

Гепатит — це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження.

Серед головних причин розвитку гепатиту:

  • віруси гепатиту;
  • деякі інфекційні захворювання;
  • токсичні речовини (алкоголь, деякі наркотичні препарати);
  • медикаменти;
  • аутоімунні захворювання.

Існує п'ять основних типів вірусів гепатиту: А, В, С, D і Е. Усі типи вірусів спричиняють захворювання печінки, але між ними є істотна різниця. Зокрема, типи В і С призводять до розвитку хронічного запалення печінки, вони є однією з головних причин цирозу та раку печінки та причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. За статистикою ВООЗ, близько 325 млн людей у ​​світі живуть з хронічною інфекцією, спричиненою вірусом гепатиту B або вірусом гепатиту C.

Віруси гепатиту B, С потрапляють в організм через кров, сперму або інші виділення. Зазвичай люди інфікуються:

  • через контакт із кров'ю носія (переливання, потрапляння крові на слизові та мікротравми на шкірі);
  • під час проведення нестерильними інструментами манікюрних процедур, пірсингу;
  • через незахищений секс;
  • побутовим шляхом (унаслідок спільного використання зубних щіток, лез для гоління тощо та інших індивідуальних засобів гігієни, що можуть містити сліди крові);
  • вживання наркотиків ін'єкційно та інтраназально (через нос);
  • від матері до дитини при народженні.

Віруси гепатиту B і С не передаються через столові прилади, унаслідок годування груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, користування громадськими басейнами чи подібними об'єктами.

У чому підступність вірусів?

Запалення печінки через вірусні інфекції (такі як гепатит B і C), може призвести до жовтяниці. Фото ілюстративне. Джерело: Cortesia

"Унаслідок малого розміру вірусних частинок гепатит C дуже заразний. Зазвичай достатньо незначної кількості зараженої крові, щоб інфікуватися. Враховуючи, що хвороба роками може не виказувати себе, інфікована людина зовні та за самопочуттям нічим не вирізняється з-поміж інших. Нерідко люди не уявляють про свій позитивний статус, а тому продовжують ненавмисне інфікувати інших, а також втрачати своє здоров'я", — пояснює сімейна лікарка Дарина Дмитрієвська.

Симптомами гепатиту C можуть бути:

  • кровоточивість;
  • втома;
  • нудота;
  • поганий апетит;
  • жовтяниця (пожовтіння слизових та шкіри);
  • темний колір сечі;
  • свербіж шкіри;
  • збільшення живота;
  • набряки ніг;
  • втрата ваги;
  • порушення пам'яті, розгубленість;
  • розширені вени передньої стінки живота.

Перевірятися на гепатит C необхідно регулярно — хоча б раз на рік усім, хто має незахищений секс з непостійним партнером, має контакт з неперевіреною кровʼю та/або будь-які інші ризики, наголошує Дарина Дмитрієвська. Швидкий тест крові з пальця можна зробити в сімейного лікаря, в кабінетах довіри та пересувних пунктах тестування міжнародних організацій. 

На жаль, вакцини проти гепатиту C наразі не існує. Однак є лікування, яке весь час удосконалюється, а препарати стають доступнішими. Вчасно виявлена хвороба у багатьох випадках може бути повністю вилікувана та не становити більше загрози для життя.

У випадку гепатиту B, існує два можливих сценарії перебігу хвороби. Перший — гостра форма: протягом перших місяців імунна система може самостійно справитися з недугою. Другий — хронічна форма. У такому разі вірус залишається в організмі. Здебільшого хворі не мають взагалі або мають слабко виражені симптоми. Наприклад, ознаками хвороби можуть слугувати:

  • діарея;
  • слабкість;
  • біль у животі.

Але ці ж симптоми можуть спостерігатися й за інших захворювань. Це впливає на те, що хворі на гепатит B не отримають відповідного лікування й контролю над хворобою, а також заражають інших людей.

В умовах війни ризик зараженням гепатитами збільшується

Український військовий допомагає пораненому побратиму. Фото: AP

Довоєнна статистика свідчить, що понад 5% українців були інфіковані гепатитом C. Що стосується гепатиту B, за даними Національного порталу з імунізації, станом на кінець 2023 року в Україні було зафіксовано 1391 випадок хронічного гепатиту B, і це на 55,25% більше, ніж кількість зафіксованих випадків у 2022.

"Небезпека гепатиту B полягає ще й в тому, що цей вірус є набагато заразнішим за гепатит C та, наприклад, ВІЛ, та є дуже стійким у зовнішньому середовищі. Вірус гепатиту B може при кімнатній температурі зберігати здатність до зараження до місяця! Краплина крові, яку ви й оком не побачите, може бути вже сухою, але якщо вона містить вірус навіть в найменшій кількості, яку вдається визначити — є небезпека заразитися", — говорить голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.

За словами експерта, якщо говорити про вплив війни, то цілком логічно пропустити, що війна буде сприяти поширенню вірусів гепатиту B. У лавах ЗСУ можуть опинитися люди, які мають цю хворобу, але не знають про це.

"Коли при пораненні військовий буде надавати допомогу побратимові, то навряд чи він буде одягати рукавички, аби вберегти себе від можливого зараження. І ми знаємо, що практично так і відбувається, коли хлопці один одному надають допомогу. А в зоні бойових дій руки завжди мають пошкодження — мікротравми, порізи. Є й інші ситуації. Я пам'ятаю сюжет, який показали на ТБ: тоді приїхала евакуаційна машина, привезла поранених хлопців, їх вивантажили, а водій машини миє підлогу цієї машини, де, звичайно, є багато крові, прямо на камеру — і теж без будь-якого захисту", — розповідає Федір Лапій.

Експерт додає — сьогодні дуже важливо приділяти увагу інформуванню про гепатити саме серед військовослужбовців, рятувальників і інших працівників силових структур.

Чи можна якось запобігти захворюванню?

Фото ілюстративне

"Під час війни, коли ризик травм дуже високий, необхідно за можливості дбати про свою безпеку, коли ви надаєте першу допомогу потерпілим. Зокрема, мова про використання рукавичок, захисних окулярів для зменшення ризику потрапляння біологічних рідин в очі", — каже Дарина Дмитрієвська. 

Якщо ви підозрюєте, що нещодавно могли інфікуватися гепатитом  B — обов'язково і якомога швидше зверніться до лікарів. Інкубаційний період вірусу гепатиту B продовжується в середньому 75 днів. Вірус може бути виявленим через 30-60 днів після інфікування та залишатися в організмі протягом різних часових періодів.

Єдиний надійний спосіб перевірити, чи ви не заразилися гепатитом — зробити спеціальний аналіз крові. Існують також заходи екстреної постконтактної профілактики, які можуть захистити. Зробити їх необхідно протягом 24 годин після можливого інфікування. У жодному разі не займайтеся самодіагностикою та самолікуванням на підставі інформації з інтернету! Лише медичний спеціаліст може правильно визначити діагноз та призначати адекватне лікування.

Запобігти гепатиту B і цивільним, і військовим можна за допомогою вакцинації. Зазвичай курс складається з трьох доз:

  • Першу можна зробити в будь-який час.
  • Другу — як мінімум через один місяць від першої дози.
  • Третю — після чотирьох місяців від першої дози та двох місяців від другої.

Якщо терміни були порушені — щеплення все одно можна продовжувати, а не починати заново.

Для додаткової профілактики гепатитів:

  • мийте руки з милом після будь-якого потенційного контакту з кров'ю;
  • використовуйте презервативи під час сексу;
  • уникайте прямого контакту з кров'ю або іншими виділеннями — користуйтеся засобами індивідуального захисту (рукавички, окуляри, фартухи тощо);
  • якщо десь є плями чужої крові й вам їх треба видалити, використовуйте хлорний розчин і прибирайте виключно в рукавичках;
  • не використовуйте спільні ножиці для нігтів, бритви, зубні щітки;
  • перевіряйте, чи належним чином стерилізують інструменти в манікюрних салонах, перукарнях, стоматологічних кабінетах, тату-салонах тощо.

Я не знаю, чи я щеплений/а, як це зрозуміти?

Фото ілюстративне

У 2002 році вакцинація дітей від гепатиту B була включена до національного Календаря щеплень як універсальна і проводиться в комунальних медичних установах безоплатно для дітей. Якщо ви народилися до 2002 року в Україні — ймовірно, ви не щеплені.

Тож дорослим, що народилися раніше, варто вакцинуватися. Зробити щеплення від гепатиту B можна в будь-якому віці. Вагітні також можуть проходити курс вакцинації від гепатиту B.

Наразі вакцинація від гепатиту B дорослих не забезпечується за кошти державного бюджету, тож для проведення щеплення можна записатися до приватного медзакладу або самостійно придбати вакцину в аптеці за рецептом лікаря та ввести її в медзакладі, де ви задекларовані (чи в найближчій амбулаторії, якщо ви є внутрішньо переміщеною особою).

Ще більше корисних рішень!

Чи лікуються гепатити?

Раніше під час лікування гепатиту C потрібно було враховувати генотип вірусу — він має декілька варіантів. А от нові ліки є пангенотипними, тобто ефективні проти більшості варіантів вірусу. Сучасні препарати діють навіть у важких випадках, коли вже є ушкодження печінки (цироз), та за наявності інших захворювань. Вони також мають менше побічних ефектів порівняно з попередниками. Лікарі враховують індивідуальні особливості людини, щоб схема лікування була ефективною й безпечною, а побічних реакцій — мінімум.

Гепатит B також лікується, але не всім людям необхідна терапія. Більшість людей одужують під час гострої фази хвороби, з якою справляється імунітет. Ті, у кого гепатит B переходить у хронічну форму, також не завжди потребують додаткового лікування. Деяким людям достатньо зменшити шкідливе вживання алкоголю та куріння, правильно харчуватися і займатися спортом. Якщо ж хвороба прогресує, можуть застосовуватися спеціальні антивірусні препарати. Вони не можуть позбавити організм від вірусу гепатиту B, але можуть зменшити вірусне навантаження і, відповідно, зменшити вплив вірусу на печінку.

Хворі на гепатит B можуть жити повноцінним життям, мати коханих і дітей. Проте важливо, щоб усі люди, які перебувають у близькому контакті з хворою людиною, були щепленими.

Свіжі дописи

  • Здоров’я

Як боротися з метеочутливістю і чи точно вам погано через погоду

Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Екорубрика

Як громади навіть під час війни можуть зменшувати відходи: інструкція

“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “‎Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше

Monday January 20th, 2025
  • Корисне

Що приготувати на шкільний ярмарок? Прості рецепти для добрих справ

Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше

Friday January 17th, 2025
  • Корисне

“Я не знаю, яку професію обрати”: на що звертати увагу при виборі спеціальності

Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Що відбувається

Cycling trip for Ukraine: Meet 5 cyclists who biked across borders to help Ukraine

Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше

Thursday January 16th, 2025
  • Що відбувається

Не забути трагедії минулого: як у світі вшановують пам’ять про загиблих

Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше

Wednesday January 15th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.