Пригальмувати та спробувати знайти час на відпочинок. Відновитися та перезавантажитися можна навіть за один вікенд. Як це зробити, на прохання “Рубрики” розповіла практична психологиня Ірина Лайко.
Під час війни життя часто є настільки напруженим, що в емоційному плані українцям доводиться буквально виживати. Відповідальність за батьків та дітей, бізнес, робота, навчання, побут, волонтерські справи — в такому шаленому ритмі цивільні українці живуть майже два роки, без святкових вихідних та відпусток. Кожного дня відчуття суцільної втоми тільки посилюється. Ще гостріша ситуація у військових, які досі не знають, коли зможуть демобілізуватися й повернутися до життя, яке мусили покинути.
Ця накопичена втома не завжди помітна, часто ми придушуємо це відчуття, бо треба працювати, забезпечувати себе та рідних всім необхідним і "тримати стрій". Але якщо постійно ігнорувати втому і не зупинятися вчасно, щоб подбати про себе, це загрожує психосоматичними розладами, хворобами, нервовими зривами.
Вихідні мають величезне значення для фізичного, психічного й соціального добробуту людини. Це — час для відновлення життєвих сил.
Зараз нам може здаватися, що дозволити собі повноцінний вікенд це недоречна розкіш. Та варто пам'ятати, що для нормальної роботи організму відпочинок є необхідним, особливо в умовах тривалого стресу.
Психологи кажуть, гіпервідповідальність та максимальне завантаження роботою чи іншими задачами — один зі способів відволікти себе від думок про погане, але й прямий шлях до психологічного та фізичного виснаження. Якщо вранці ви почуваєтеся розбитими, буквально примушуєте себе сісти за роботу, вдень ледь даєте раду справам, а ввечері хочете, аби вас просто не чіпали — візьміть перерву. Сьогодні, ми як ніколи маємо керувати своїм життям.
Психологиня Ірина Лайко дає кілька універсальних та дієвих порад:
І головне — намагайтеся отримувати задоволення від відпочинку! Не перевантажуйте себе справами й дайте організму можливість відновитися.
Але бувають різні життєві ситуації, які змінюють нашу життєдіяльність, вимагаючи від нас ще більшої професійної активності. Тоді регулярні вихідні просто зникають з повсякденного життя.
Як відпочити, якщо немає змоги взяти вихідні?
Головне — не забувайте про себе навіть у надскладні періоди. Ваше здоров'я найважливіше!
"Людина, яка не має відпусток і вихідних на свята, щоб перезавантажитись, може собі розписати вікенд погодинно у звичайні вихідні. Планування часу відіграє дуже важливу роль в організації життя сучасної людини, сприяє впорядкуванню життя, робить його продуктивнішим і менш стресовим, допомагає керувати пріоритетами, формувати дисципліну, реалізовувати цілі. Це дуже корисний інструмент особистого розвитку", — радить психологиня Ірина Лайко.
Ось приклад погодинного плану відпочинку на вихідні для перезавантаження:
Субота.
– 10:00 — прокинутися, сніданок;
– 11:00 — кава/чай з книжкою;
– 12:00 — йога/медитація;
– 13:00 — приготування обіду;
– 14:00 — обід;
– 15:00 — прогулянка парком;
– 16:00 — відвідини музею/виставки;
– 18:00 — повернення додому;
– 19:00 — приготування вечері;
– 20:00 — перегляд улюбленого фільму;
– 22:00 — читання перед сном.
Неділя
– 09:00 — сніданок, читання новин (без фанатизму) або книги;
– 11:00 — готування обіду за новим рецептом;
– 13:00 — пікнік у лісопарку з рідними чи друзями (взимку можна просто взяти з собою гарячу каву та бутерброди);
– 15:00 — прогулянка;
– 17:00 — кава в улюбленій кав'ярні;
– 19:00 — купання з аромотерапією;
– 20:00 — легка вечеря з чашкою трав'яного чаю;
– 22:00 — підготовка до сну.
Лягайте спати на 1-2 години раніше, ніж перед робочим днем в середині тижня. Не намагайтеся встигнути у вихідні абсолютно все. Важливо розслабитися, зайнятися улюбленими справами, провести час на природі, потішити себе смачною їжею та приємними процедурами. Це дасть можливість відновитися перед наступним робочим тижнем.
Якщо вас лякає необхідність ретельно планувати ще й вихідні, можна обійтися і без цього. Такий спосіб може допомогти тим, хто боїться провести ці дні просто сидячи перед екраном телефона чи комп'ютера. Тут, як і в будь-якому іншому методі самодопомоги, треба орієнтуватися тільки на власні відчуття. Головне — робити те, що приносить задоволення.
"Насправді немає великої потреби в детальному плануванні кожної години, — каже психологиня Ірина Лайко. — По-перше, це може створити зайвий стрес. Намагаючись вкластися в жорсткий план, ми ризикуємо не розслабитися належним чином. По-друге, сувора структура суперечить самій суті відпочинку. Він має бути часом свободи, легкості та гнучкості".
Натомість краще:
"Запамʼятайте, що важливо орієнтуватися саме на свій фізичний та емоційний стан, а не намагатися виконати якийсь певний план чи розклад. В якихось випадках треба просто проспати всі вихідні й таким чином перезавантажитися та отримати необхідну енергію", — каже Ірина Лайко.
Наш організм може проявляти ознаки того, що потрібно просто дати собі спокій і так набратися сил. Що саме може бути сигналом:
Якщо ви помічаєте у себе кілька з цих ознак — саме час відпочити! Не варто змушувати себе займатися активностями чи розважатися.
Пам'ятайте, що фізичне й емоційне виснаження вкрай небезпечне для здоров'я. Потрібно прислухатись до організму і давати йому можливість відновитися, резюмує психологиня.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.