fbpx
Сьогодні
Розбір 12:57 10 Лис 2023

Постанова є, відбудови — немає: чому Мощун, який став щитом столиці, не відновлюють так, як обіцяли

Мощун — село на Київщині, яке потрапило у перелік з шести населених пунктів, які мають пріоритетно відбудувати краще, ніж було. Проте відбудова не рухається. Що говорить влада, які проблеми виникли і як живе досі розбитий Мощун — у нашому матеріалі.

English version here

Це вже третій наш візит до Мощуна за час великої війни. Уперше кореспондент "Рубрики" фіксував у Горенці та Мощуні наслідки російського наступу, спілкувався зі ще небагатьма людьми, які поверталися у свої зруйновані та понівечені ворогом домівки. У другі відвідини наш кореспондент побував у дачній частині Мощуна, де на початок вересня 2022 року ще не було відновлено електропостачання.

У чому проблема?

Нічого не відбувається

І ось ми тут уже восени 2023 року, приїхали на запрошення активних місцевих мешканців. Що тут відбувається? Майже нічого. І це проблема.

"Втримавши Мощун, ми захистили столицю"

Нещодавно Мощун відзначив свою 358-му річницю. Це село цілком заслужено називають щитом Києва.

відбудова села Мощун

Дерева-свідки протистояння в Мощуні

Понад два тижні у березні минулого року тут тривали вкрай тяжкі бої наших захисників з більшими за кількістю елітними підрозділами ворога: десантниками, морською піхотою, артилерією. З 5 по 21 березня 2022 року росіяни тричі намагалися переправитися через річку Ірпінь і дійти до Києва.

"Втримавши Мощун, ми захистили столицю. Вистояв Київ, а з ним і вся Україна", наголосив Президент України на річниці тих подій.

Пам'ятний знак

Пам'ятний знак "Янголам Перемоги" — мужнім захисникам, які змінили хід війни

"21 березня розгром російського наступального угруповання став одним із поворотних моментів нашої боротьби. Днем, коли ми почали звільнення українських земель", — зазначив Володимир Зеленський.

Меморіал пам'яті оборонців столиці в Мощуні

Меморіал пам'яті оборонців столиці в Мощуні

До меморіалу роблять дорогу

Нині в Мощуні є меморіал, присвячений оборонцям Мощуна і столиці. Відомо імена 96 "Янголів Перемоги", які віддали свої життя в тому протистоянні.

Меморіал пам'яті оборонців столиці в Мощуні

Портрети загиблих під час оборони столиці захисників

Жительки Мощуна, з якими тут зустрічаємося першими, а це Тетяна Білан, Юлія Левковська та Галина Бездітна з Лугової вулиці, теж пропонують почати з відвідування меморіалу. Сюди нерідко приїжджають закордонні гості, бував тут і Президент України.

відбудова села Мощун

Ремонт вул. Вишневої в Мощуні

До меморіалу якраз роблять дорогу. Вона буде асфальтованою, облаштують тротуар, зроблять вуличне освітлення, нанесуть розмітку, каже нам Андрій, один із тих, хто безпосередньо і виконує ці роботи. Він працівник ТОВ "БК «БУДАЛЬЯНС ГРУП»", яка виграла тендер і проводить капітальний ремонт дороги місцевого значення по вул. Вишнева. З цієї вулиці вже починаються садові товариства Мощуна, які поки не стали Мощуном офіційно.

Цей ремонт — єдині роботи з відновлення, які нам вдалося побачити в Мощуні у вересні 2023 року.

відбудова села Мощун

На фото: Працівники ТОВ "БК «БУДАЛЬЯНС ГРУП»"

"Це було страхіття"

Наші співрозмовниці пригадують страшні дні березня 2023 року, коли їм довелося вимушено залишити свої домівки. Вони глибоко вдячні українським військовим за їхній подвиг і за те, що не допустили мародерства росіян, якого, на жаль, зазнали інші населені пункти Київщини.

"Це була страшна евакуація", — говорять жінки.

Меморіал пам'яті оборонців столиці в Мощуні

Меморіал пам'яті оборонців столиці в Мощуні

Юлія Левковська з чоловіком вперше після звільнення заїхали додому третього квітня минулого року.

відбудова села Мощун

Наслідки боїв у Мощуні

"Це було таке страхіття, що навіть зараз, коли дивишся, ти не бачиш цього, що відбудувалось. Ти бачиш, як було тоді, коли я заїжджала з двома чоловіками й ми всі плакали. Ми їхали через нерозірвані снаряди, дохлі орки лежали на узбіччях, і не було жодного будинку, який би не зазнав руйнувань", — пригадує вона.

відбудова села Мощун

На фото на передньому плані: Юлія Левковська, Тетяна Білан та журналістка "Рубрики"

відбудова села Мощун

Вулиця Лугова в Мощуні

У будинках на вулиці Луговій зазнали пошкоджень найбільше дахи, але нині так і не скажеш, говорять жінки. Більшість людей зробили ремонти власними силами: полатали дахи та паркани. Хоча багато хто не робив ще внутрішніх робіт, сподіваючись на компенсацію від держави.

відбудова села Мощун

Модульний будинок від благодійників замість знищеної ворогом власної хати на центральній вулиці Мощуна

відбудова села Мощун

Напис на паркані з часів лютого-березня 2022 року

Яке рішення?

Обіцянки високого керівництва

Жителі Мощуна мають підстави сподіватися на допомогу держави не тільки з огляду на програму "єВідновлення". Їх обнадіяли високі чиновники ще навесні минулого року. Зокрема, як пригадує інший місцевий мешканець Олександр Мурга і підтверджують інші жителі, у травні 2022 року Мощун з обіцянками допомогти відвідав тодішній заступник керівника Офісу Президента Кирило Тимошенко.

відбудова села Мощун

Жителі Мощуна Галина Бездітна та Олександр Мурга

відбудова села Мощун

Чотирилапий мешканець Мощуна

Кирило Тимошенко обговорив з жителями Мощуна питання відбудови зруйнованих осель, відновлення електропостачання, організації транспортного сполучення, приєднання садових товариств до села та навіть вивезення побутових відходів.

відбудова села Мощун

Свідчення про страшний березень 2022 року

Тоді Кирило Тимошенко наголосив: "Для Офісу Президента, Київської ОВА та місцевої влади важливий кожен, навіть найменший, населений пункт і кожен його житель. Тому докладемо максимум зусиль для вирішення всіх обговорених проблем".

відбудова села Мощун

Мощун нині великою мірою — село модульних будинків

Після цього в Мощуні (крім садових товариств) відновили електропостачання, але це було єдине, що зробили з озвученого списку. 

відбудова села Мощун

Стовпи електропередач у Мощуні є, а вуличного освітлення досі немає

відбудова села Мощун

Новий трансформатор у садових товариствах Мощуна

Урядова постанова: шість населених пунктів, які першими "відбудують краще, ніж було"

Відповідно до постанови Кабміну № 382, ухваленої 25 квітня цього року, Мощун увійшов до переліку з шести населених пунктів, у яких втілюється експериментальний проєкт "щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації".

відбудова села Мощун

Нова медична амбулаторія в Мощуні

Обрали критично постраждалі населені пункти: це Бородянка та Мощун на Київщині, Тростянець на Сумщині, Посад-Покровське на Херсонщині, Циркуни на Харківщині та Ягідне на Чернігівщині.

Як зазначав прем'єр-міністр Денис Шмигаль, у межах цього експериментального проєкту відбудова проходитиме комплексно й за новими принципами.

відбудова села Мощун

Квіти на паркані намальовані на дірках від куль і снарядів

У тексті постанови ідеться: "Відновлення населених пунктів включає виготовлення проєктної документації (проєктно-кошторисної документації), нове будівництво, реконструкцію, реставрацію, капітальний ремонт, поточний ремонт і придбання товарів".

відбудова села Мощун

Один із дуже пошкоджених будинків на Вишневій вулиці Мощуна

Чому це не працює? 

Станом на вересень 2023 року в Мощуні не було відновлене вуличне освітлення, не ремонтовані дороги (крім вул. Вишневої, що веде до меморіалу) і не відбудовано жодного зруйнованого житлового будинку. Минулої зими люди рятувалися в поставлених благодійниками модульних будиночках. Але через постійні вимкнення світла в них було дуже холодно. Схоже, що цьогоріч, якщо росіяни знову масовано обстрілюватимуть енергооб'єкти, ситуація може повторитися.

відбудова села Мощун

Мощун. Типовий краєвид

Ми зустрічаємося тому, що жителі Мощуна не розуміють: чому їхнє село не відновлюють так, як обіцяли? Невже про нього всі забули?

Ми переформулювали запитання місцевих мешканців (а цих людей було більше десятка) і поставили їх начальнику Гостомельської селищної військової адміністрації (Мощун входить до Гостомельської громади) Сергію Смалю, голові Київської обласної адміністрації Руслану Кравченку та голові Державного агентства відновлення  та розвитку інфраструктури України Мустафі-Масі Найєму.

КОВА: Експеримент триває, але грошей немає

відбудова села Мощун

На фото зліва направо: Тетяна Білан, Галина Бездітна, Юлія Левковська та журналістка "Рубрики"

Заступник голови Київської обласної військової (державної) адміністрації Сергій Білецький у своїй відповіді посилається на інформацію від Гостомеля:

"За інформацією, наданою Гостомельською селищною військовою адміністрацією в с. Мощун та садових товариствах, що знаходяться поруч, через російську військову агресію пошкоджено 831 житловий будинок. З них:

  • І категорія (поточний ремонт) 275 об'єктів;
  • ІІ категорія (капітальний ремонт) 221 об'єкт;
  • ІІІ категорія (демонтаж) 335 об'єктів.

Наразі на території села встановлено пункт здоров'я та відремонтовано будинок культури. 

Крім того, станом на сьогодні:

  • відремонтовано 206 житлових будинків І та ІІ категорії;
  • проведено демонтаж, до фундаменту, близько 100 будинків;
  • встановлено 130 модульних будинків для тимчасового проживання".
відбудова села Мощун

На подвір'ї сусідять залишки пошкодженого будинку та модульний будинок

Заступник голови КОВА згадує Порядок реалізації експериментального проєкту, яким передбачена відбудова Мощуна. Сергій Білецький звертає увагу, що головним розпорядником коштів державного бюджету по цій програмі та відповідальним за реалізацію експериментального проєкту щодо відновлення зазначеного населеного пункту є Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України (далі – Агентство відновлення).

"За інформацією Агентства відновлення, Кабінетом Міністрів України визначено перелік проєктів для відновлення населених пунктів в рамках експериментального проєкту та обсяг фінансування на 2023 рік. Фінансування об'єктів відновлення у селі Мощун Київської області на 2023 рік не передбачено", — зазначає заступник голови КОВА.

Зруйноване житло в Мощуні

Цього року, на жаль, для цього будинку навряд щось зміниться з допомогою держави

І додає, що терміном реалізації цього експериментального проєкту визначено 2023-2025 роки. Тобто за наступні два роки відбудова таки буде. Якщо будуть гроші.

відбудова села Мощун

Вивіска на паркані на центральній вулиці Мощуна

Агентство відновлення: Обласна адміністрація не надала перелік об'єктів для відновлення

Голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа-Масі НАЙЄМ у своїй відповіді "Рубриці" звертає увагу на інші пункти згаданого вище Порядку, а саме ті, де йдеться про те, що "облдержадміністрації (обласні військові адміністрації) за пропозиціями органів місцевого самоврядування формують переліки об'єктів незалежно від форми власності, які підлягають відновленню (у тому числі новому будівництву) в рамках реалізації експериментального проєкту (далі об'єкти)".

відбудова села Мощун

Модульний будинок за пошкодженим парканом

На підставі пропозицій від обласних державних (військових) адміністрацій Агентство відновлення підготувало проєкт постанови Кабміну "Про виділення коштів з фонду ліквідації наслідків збройної агресії на реалізацію експериментального проєкту щодо відновлення населених пунктів, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації", який уряд прийняв четвертого серпня цього року, інформує Мустафа-Масі Найєм.

Зруйноване житло в Мощуні

Один з пошкоджених будинків на центральній вулиці Мощуна

І в цій уже серпневій постанові КМУ № 823, як зазначає голова Агентства відновлення, "фінансування та проведення робіт на об'єктах с. Мощун Гостомельської територіальної громади Київської області у 2023 році не передбачено, оскільки Київська обласна державна (військова) адміністрація не надавала перелік об'єктів, які підлягають відновленню".

 Начальник обласної адміністрації: "КОВА здійснила всі необхідні процедури та передала всі документи"

Вже аж 3-го листопада 2023 року начальник КОВА Руслан Кравченко під час брифінгу повідомив, що Київська ОВА подала до Державного агентства відновлення та розвитку перелік зі 108 об'єктів у селі Мощун.

Зокрема Руслан Кравченко зазначив: "Останнім часом ми отримали чимало запитів від ЗМІ (власне, і запит "Рубрики" авт.) щодо комплексної відбудови Мощуна. Наголошую, що КОВА здійснила всі необхідні процедури та передала всі документи".

За словами Руслана Кравченка, починаючи з травня 2023 року до Державного агентства відновлення та розвитку були направлені листи з переліком пріоритетних об'єктів та необхідні документи за кожним об'єктом.

Крім того, додатково Гостомельська селищна військова адміністрація направила до агентства на погодження та перевірку документи за 33 об'єктами, додав начальник КОВА.

Ще він поінформував про відбудову за програмою "єВідновлення": 12 жителів Мощуна отримали позитивні рішення щодо компенсації за зруйноване майно до 500 тис. грн і ще двоє сертифікати на купівлю нового житла.

Руслан Кравченко запевняє: "Відновлювати Мощун почали одразу після деокупації й цей процес триває".

Гостомельська СВА нагадала про "Дію"

Заступник начальника Гостомельської селищної військової адміністрації Олександр Івченко у своїй відповіді констатував, що Мощуна немає в переліку населених пунктів, проєкти на відновлення яких розглядатимуться цього року.

Додатково Олександр Івченко нагадав про можливість для громадян отримати компенсацію за пошкоджений будинок до 500 тисяч гривень, подавши заяву у додатку "Дія", а також про необхідність подання заяви про знищене нерухоме майно так само через "Дію". І все. 

Зруйноване житло в Мощуні

Дуже пошкоджене і тимчасове житло

Рішення жителів — надати проблемі розголосу

Схоже, що чиновники намагаються перекласти відповідальність один на одного. І чи буде чим розрадити розчарованих мешканців села Мощун, відповіді наразі немає. Вони звернулися до "Рубрики", щоб про їхню проблему хоча б почули чи згадали.

Зруйноване житло в Мощуні

Зруйноване житло в Мощуні

На своєму телеграм-каналі Гостомельська селищна військова адміністрація часом інформує про візити охочих допомогти громаді. Наприклад, нещодавно Мощун відвідали представники австралійської організації "Disaster Recovery". У дописі адміністрації йшлося, що мета гостей допомогти у відновленні села, і висловлювалося сподівання на "плідну співпрацю".

відбудова села Мощун

На жаль, тимчасове житло в Мощуні ризикує перетворитися на постійне

Можливо, рішення для Мощуна — в сумі таких точкових ініціатив, а можливо, державні та місцеві органи все ж порозуміються і таки відбудують героїчне село "краще, ніж було".

Фото Миколи Тимченка

Рубрика:
Кейси
135

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: