Здоров’я

Чим загрожує варикоз і як його лікувати

Варикоз часто сприймають як суто косметичну проблему. Але чи так це? Спойлер: ні. Деталі — у нашому тексті.

У чому проблема?

Біль, набряки і втома в ногах — поширені симптоми, які нерідко ігноруються. Відчуття, коли наприкінці дня "гудуть ноги", ми звикли вважати наслідком шаленого ритму життя, але також це може бути й першими ознаками серйозної проблеми — варикозного розширення вен.

Яке рішення?

Що призводить до розвитку цієї хвороби, чи справді сидяча робота та високі підбори є основними винуватцями і як запобігти варикозу, щоб він не зіпсував вам життя? Разом із судинною хірургинею, флебологинею Юлією Нагалюк "Рубрика" розбиралася, що потрібно знати про варикозне розширення вен, як вчасно помітити небезпечні сигнали та як захистити своє здоров'я.

Що таке варикоз і чому він виникає?

Найчастіше діагностується варикоз нижніх кінцівок. Фото: camelbackderm.com

Варикозне розширення вен — це хронічне захворювання, яке характеризується нерівномірним розширенням вен, зміною їхньої довжини та форми. Зазвичай це відбувається в нижніх кінцівках, хоча хвороба може зачепити й інші частини тіла.

В основі варикозу лежить природжена слабкість венозних стінок і порушення у роботі клапанного апарату. Клапани у венах відіграють роль замків: коли кров проходить через них, "замок" замикається і не пропускає кров назад. Щойно ця система перестає спрацьовувати, кров починає вільно спливати вниз і застоюється в ногах.

"Відбувається так звана перетрансформація кровотоку. В нормі кров тече по венах знизу догори, до серця, а при варикозній хворобі — у зворотному напрямку. Це призводить до зміни форми вен, їх подовження та появи нових варикозно змінених вен", — говорить флебологиня Юлія Нагалюк. 

Флебологиня Юлія Нагалюк проводить УЗД діагностику вен. Фото з архіву експертки

Фахівчиня пояснює: варикоз — це генетично модифіковане захворювання. За статистикою, якщо хворіють двоє батьків, ймовірність того, що хвороба передасться у спадок, сягає 90%, якщо тільки один — до 60%. Проте в групі ризику люди, котрі дають тривале статичне навантаження на ноги. Варикоз — це хвороба вчителів, викладачів, продавців, стюардес, стоматологів, касирів. 

Також факторами ризику є:

  • надлишкова вага;
  • малорухомий спосіб життя;
  • гормональні зміни (вагітність, пологи, менопауза);
  • вживання алкоголю, куріння.

Варикоз — поширена проблема. За оцінками лікарів, близько третини населення планети страждає від різних форм варикозного розширення вен. Захворювання часто вважають косметичним недоліком, але його не варто недооцінювати. Ця хвороба здатна викликати різні ускладнення, які нерідко призводять до наслідків, які загрожують життю.

Симптоми та стадії варикозу:

  • Поява судинних "зірочок"; 
  • відчуття поколювання, пульсації, печіння, "мурашок"; 
  • тяжкість і больові відчуття в ногах;
  • вечірні та нічні набряки ніг; 
  • судоми та порушення чутливості; 
  • вени темно-фіолетового чи синього кольору; 
  • випинання вузлів на венах тощо. 

Розвиток варикозу визначається міжнародною класифікацією СЕАР, а саме клінічним класом буквою С, і має 6 стадій:

C0 — зміни не візуалізуються та не доступні під час пальпації;

C1 — телеангіектазії (судинні зірочки) або ретикулярний варикоз (тонкі сині або зелені вени діаметром до 3 мм, що знаходяться близько до поверхні шкіри. Вони можуть бути помітними, але не випинаються над шкірою);

C2 — варикозно розширені вени (вени починають виступати над поверхнею шкіри, стають звивистими та помітно більшими);

C3 — набряк;

C4a — гіперпігментація або екзема;

C4b — ліподерматосклероз ("рубцювання" шкірного покриву і підшкірної жирової клітковини) або біла атрофія (виникає ризик появи трофічних виразок);

C5 — виразки, що загоїлись;

C6 — активні виразки.

"В першу чергу, привертають уваги візуальні зміни, а саме виникнення варикозно змінених вен. Але хвилювати мають і такі скарги, як відчуття важкості, розпирання, втоми, ноги наче "свинцем налиті", набряки. Зʼясувати, чи це саме варикоз, ми можемо тільки під час огляду, виконавши дуплексне сканування вен, та оцінивши стан їхньої роботи.

Тому моя беззаперечна рекомендація, не гадаймо на кавовій гущі, а мерщій консультуємось зі спеціалістом, це допоможе вчасному виявленню проблеми, профілактиці та лікуванню", — каже Юлія Нагалюк.

Лікування варикозу

Юлія Нагалюк під час операції. Фото з архіву експертки

Є два варіанти лікування варикозного розширення вен. 

Перший — це підтримуюча терапія, яка включає використання компресійного трикотажу та полівалентних лімфовенотоніків (група медикаментів, — ред.). Юлія Нагалюк наголошує — ці два засоби мають використовуватися саме комплексно. Хоча це не може повністю позбавити проблеми варикозу, спеціальні панчішки, мазі та пігулки прибирають набряклість, болючість та можуть допомогти зняти важкість у ногах.

Другий — радикальний, коли пацієнт має на меті вилікуватись і це вже хірургічний метод. Сьогодні широко використовують як класичні методи, серед яких флебектомія — видалення вени, так і сучасні, як-от кріохірургія, лазерна абляція, склеротерапія. Також існує нехірургічна сучасна технологія з використанням біологічного клею.

Профілактика варикозу

Профілактика варикозного розширення вен нижніх кінцівок має починатися змолоду, коли ще відсутні будь-які симптоми цього захворювання. Запобігти розвитку хвороби допоможуть такі поради лікарів:

  • Заняття спортом та ведення рухливого способу життя.
  • Чергування навантажень — частіше міняйте положення тіла з сидячого на стояче та навпаки. Якщо у вас сидяча робота, бажано щогодини робити перерви, аби розім'яти м'язи ніг: походити, піднятися та спуститися сходами, а при довгому стоянні, якщо неможливо відійти від робочого місця, постійно переносьте вагу тіла з однієї ноги на іншу.
  • Підтримання ваги у нормі.
  • Відмова від куріння та алкоголю.
  • Носіння компресійної білизни. Це слід робити при великих навантаженнях на ноги (рухових або статичних) та перельотах у літаку.
  • Профілактичні медичні огляди, зокрема у сімейного лікаря, хірурга та флеболога (лікар, який займається профілактикою і лікуванням захворювань венозної системи). Регулярне проходження УЗД вен допоможе виявити перші ознаки варикозу та вчасно почати лікування. 

Крім того, для підтримки тонусу венозних стінок, лікарі-флебологи радять включити до комплексу щоденної зарядки кілька корисних вправ для ніг:

  • підйом 20-30 разів навшпиньки з положення стоячи (п'яти та пальці стоп разом);
  • ту ж вправу при початковому положенні "п'яти разом, пальці стоп нарізно" (20-30 підйомів);
  • підйом навшпиньки з положення "пальці стоп разом, п'яти нарізно". Повторити 20-30 разів;
  •  "велосипед" в положенні лежачи на спині, при виконанні цієї вправи стежте, щоб ноги випростувались до кінця.

"Ранкові вправи для ніг, басейн, велоспорт, дозована ходьба — це все щоденна рутина. А ось компресійний трикотаж, як фундамент в лікуванні і профілактиці варикозу, має підбиратися строго лікарем після огляду", — акцентує експертка.

Ще більше корисних рішень! 

Як і будь-яку хворобу, варикозне розширення вен супроводжують багато міфів та упереджень. Наприклад, часто можна почути, що варикоз виникає, якщо носити взуття на високих підборах. Таке взуття дійсно може посилити симптоми, але варикоз здебільшого є результатом спадкових факторів, гормональних змін або тривалої стоячої роботи. 

Також велика помилка — вважати варикоз лише питанням естетики.
 

"Я б сказала, «золотим стандартом» у пацієнтів є аргумент : воно мене не хвилює. А тим часом варикозна хвороба нагадує щедрі виноградні гілочки на ногах. У декого вже трофічні виразки розміром у чоловічу долоню, а людину не хвилює. Варикоз не тільки псує зовнішній вигляд ніг, але й може призводити до тромбозу, а це вже загроза для життя", — попереджає флебологиня.

Але найбільше упереджень або навіть страхів навколо лікування варикозу. А саме міфи, що: 

  • після операції з лікування варикозної хвороби залишаються некрасиві шрами та рубці; 
  • після видалення варикозно змінених вен зростає навантаження на здорові вени; 
  • після операцій збільшується навантаження на серце; 
  • операції потребують тривалого лікування в стаціонарі.

"Це все міфи. Вже далеко не один рік операції виконуються без госпіталізації пацієнта до стаціонару. Людина у свідомості, під місцевим знеболенням, оперативне втручання проводиться під УЗ-контролем, без накладання швів. Це дає хороший косметичний  результат і ми отримуємо здорові та красиві ніжки. Варикозна хвороба і якісно виконана операція це не те, чого потрібно боятись, а боятись потрібно ускладнень хвороби", — зазначає судинна хірургиня.

Результат оперативного лікування 20-річної варикозної хвороби. На фото зображення ноги до лікування (набряк, гіперпігментація, варикозно змінені вени), перед операцією та через 3 місяці після проведеного втручання. Фото з архіву експертки

Народні методи лікування теж міф? Тут, за словами Юлії Нагалюк, можна говорити довго, бо у кожного пацієнта, його мами, татуся, куми, троюрідного дідуся є своя історія з варикозною хворобою. 

"Але точно скажу, що пʼявки — це міф. Так само не працюють і не лікують варикозну хворобу мазі, приговори, чарівні пілюлі та заклинання, — перелічує Юлія Нагалюк. — Якщо мені пацієнт каже: Ой, мені так добре, коли я мащу ноги гелем, то хіба ж можна заборонити людині робити добре? Але в таких випадках я попереджаю, що при розпущених клапанах у вені від гепаринової мазі немає чого очікувати. Лікування має бути етіологічно спрямоване і патогенетично обґрунтоване, тільки тоді буде результат. А мазь, яка навіть не спроможна проникнути до вен, робота яких порушена, тільки гріє нашу душу".

Вона завжди каже своїм пацієнтам, знайомим та близьким: не можна зволікати з вчасним зверненням до лікаря будь-якого профілю. Є скарги — зверніться до лікаря, отримайте кваліфіковані розʼяснення та рекомендації. Профілактувати та лікувати завжди краще на ранніх стадіях.

Свіжі дописи

  • Кейси

Сергій Малечко: “У когось остання Тесла, а у мене сучасний протез”

38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Кейси

Зв’язок поколінь: як підлітки з Миколаївщини вчать літніх людей користуватися ґаджетами

“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Що відбувається

Top celebrities supporting Ukraine in 2024: from donations to advocacy

Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Здоров’я

Мене вже нічого не радує: що таке ангедонія і як повернути собі задоволення від життя

Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше

Monday November 18th, 2024
  • Кейси

Відновити стан у “Стані”: як в Івано-Франківську працює ресурсний центр для волонтерів та активістів

“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто… Читати більше

Friday November 15th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.