Відпустка від пандемії: куди і як можуть поїхати українці
Ми зібрали найповнішу інформацію про подорожі.
Минув майже рік з початку карантину. Вже майже рік не можна, як раніше, просто тицьнути пальцем в карту, купити квиток в інший кінець світу і відправитися підкорювати нові країни. Багато хто встиг злітати за цей час на відпочинок — у Туреччину або Єгипет — одні з найпоширеніших напрямків і в до-карантинний, і в карантинний час, але скутість свободи пересування все одно відчувається.
Ми знаємо, як сильно наші читачі захоплені подорожами, тому підготували найбільш повне і точне зведення інформації по всіх країнах, а допоміг нам в цьому Саша Кляшторний з Києва — мандрівник до глибини душі, настільки захоплений відкриттям нових країн, що навіть відкрив своє турагентство Pack_YO_bag, створює авторські тури і частенько вибирається в куточки світу, включаючи поїздки відразу у кілька країн, а карантин цьому — зовсім не перешкода.
Парадокс карантинного мандрівника
Саша розповів нам, що у 2021 році змінилося все: характер планування подорожей, напрямки, обмеження. Але є і хороші новини, які не можуть не радувати:
- По-перше, в порівнянні з більшістю країн світу, Україна — найбільш необмежена країна: "Ми реально багато куди можемо полетіти зараз", — каже Саша.
- По-друге, вам не доведеться пробиратися крізь натовпи туристів, щоб подивитися на пам'ятку. "Плюсом однозначно є той факт, що куди б ми не прилетіли зараз, там менше людей, ніж зазвичай… Ну, як мінімум, півтора мільярда китайців нікуди не літають", — сміється мандрівник.
- Ціни стали набагато дешевші на все! Абсолютно на все! Наприклад, у Домінікану можна полетіти за 1050$ з людини на 10 ночей на All inclusive по харчуванню. Мальдіви — від 1300$. Дешевшими стали і екскурсії, і ціна на проживання в готелях.
Тобто, з ускладненням умов для подорожей, подорожувати стало легше і дешевше — такий ось парадокс.
Можна, але не все
Але, звичайно, не все так райдужно. Багато країн все одно залишаються закритими — детальна таблиця є нижче. Виїжджаючи, потрібно бути готовим до наступного:
- Потрібно робити тест перед поїздкою до багатьох країн, а в деяких — і по прильоту. "Когось це не влаштовує, але давайте реально дивитися на речі, краще літати з тестом, ніж сидіти вдома… Я б всі країни зробив по тесту, — міркує Саша. — Нюансом подорожей до деяких країн (наприклад ОАЕ, або Шрі Ланка) є вимога здати тест ще і по прильоту, і якщо результат буде позитивний, то пригоди забезпечені… і особливо ніхто не скаже, які точно…".
- По прильоту вас попросять заповнити декларації здоров'я. Такий захід безпеки мандрівник вважає безглуздою: "У них вас запитують, чи хворіли ви в останні 2 тижні. Ну навряд чи хто відповість правду…" — але заповнити папери все одно доведеться — така формальність.
- Їжу на all inclusive тепер самостійно накладати не можна — це робить працівник готелю в рукавичках. "В цілому і в до-карантинний час це було б непоганою ідеєю, враховуючи, що багато людей не дуже ретельно дотримуються гігієни…", — каже туроператор.
- Соціальна дистанція. Вас можуть не пустити в заклад через обмеження на кількість відвідувачів, змусити розсунути лежаки або встати далі один від одного в черзі.
З чого почати планування мандрівки?
За рік змінився і характер планування подорожей. За словами Саші, якщо раніше можна було купити гарячу путівку і через два дні полетіти, потрапити у класний готель і добре відпочити, то тепер все зовсім навпаки — гарячі путівки — сумнівні варіанти, які часто можуть навіть виявитися дорожче і гірше. "За тиждень до вильоту з багатьох екзотичних напрямків може просто не виявитися вільних місць на рейсі, або ж в кращих готелях не буде доступних номерів", — каже він. Тому практично будь-який напрямок найкраще бронювати мінімум за місяць-півтора до вильоту, або ще раніше: ціна — нижче, вибір готелів — більше.
При плануванні подорожі в будь-яку країну, навіть якщо це зелена зона, завжди треба бути готовим, що за тиждень до вильоту, або за день, або навіть під час подорожі / відпустки, ця країна може опинитися вже в червоній зоні, і потрібно буде здавати тест по поверненню.
Турагент застерігає: "Обов'язково потрібно дізнатися про всі обмеження тієї країни, куди ви прямуєте, і про інші важливі деталі. Наприклад: у Дубай по прильоту ви пред'являєте результат тесту на ковід, зроблений за 72/96 годин до вильоту, і вам все одно зроблять ще один тест по прильоту. Він безкоштовний. На Шрі-Ланці такий же тест роблять при заїзді в готель і на 5й день відпочинку, і т.д".
Підводні камені
Карантин пережили не всі бізнеси, і ми це знаємо. Криза зачепила і туристичну сферу. Багато готелів намагаються вижити, залучаючи клієнтів заниженою ціною — але це виверт, на який краще не потрапляти. Саша пояснює: "Обов'язково потрібно відмовитись від дуже дешевих цін, тому що в цьому році, готелі, які погано пережили карантин, часто виставляють ціну нижче собівартості. Логічно, що там не буде нічого хорошого, ніхто ніколи не буде доплачувати вам за відпочинок. Краще не їхати на відпочинок взагалі, ніж потрапити в жахливий сервіс. На жаль, зараз такі випадки почастішали".
Величезною проблемою в карантинних подорожах стала хитрість українців. Як нам розповів Саша, вона проявляється в липових довідках про відсутність ковіду. З ними вас можуть зловити на кордоні, а якщо в країні передбачений повторний тест — вас точно спіймають на шахрайстві. Відпочинок буде зіпсований, а коштів на квитки і бронь готелю ви втратите набагато більше, ніж на тест.
Ще одна порада — вибирати непопулярні напрямки: "У минулому році багато хто не полетів на відпочинок, а зараз вибір буде невеликим", — каже турагент. Наприклад, чому б замість стандартної Туреччини не вибрати Кенію, на найкраще в світі сафарі? Вперше в історії з Києва туди відправляється прямий чартер, а вартість путівки стартує від 1600 євро. Цю ціну можна назвати прийнятною, якщо порівнювати з тими, що були раніше — від декількох тисяч доларів.
Вибираючи путівку в Африку, варто вивчити вимоги, що стосуються не тільки "ковідних" обмежень. Наприклад, є перелік щеплень, обов'язковий для візитів в африканські країни. Блогерка і мандрівниця по Африці Міла розповідає: "Щеплення в Африку залежать від країни. Це може бути щеплення від жовтої лихоманки — тоді вам знадобиться міжнародний сертифікат. Є країни, перед візитом у які щеплення зробити бажано: від гепатиту, від тифу, від холери, від малярії". Міла радить не ставити все щеплення відразу, адже деякі хвороби бувають сезонними, а деяким можна запобігти, якщо проводити правильну профілактику. Про всяк випадок краще зібрати аптечку, адже за кордоном не завжди можна знайти потрібний препарат.
Куди ж поїхати?
Найпопулярніші напрямки серед українців — це Єгипет, Домінікана, Занзібар, Дубай і, як не дивно, Мальдіви. Саша розповів, що за 2020 рік Українці на 3-му місці в світі за кількістю туристів, які відвідали Мальдіви.
Але всі топи, звичайно, б'є традиційна Туреччина: "Лідер продажів за весь час, що я пам'ятаю себе в туризмі", — каже турагент. Але ж можна розглянути й інші напрямки?
Не знаючи про всі вжиті в країні призначення обмеження заздалегідь, можна зіпсувати свій відпочинок і два тижні просидіти в карантині в готелі, так і не вийшовши на вулицю. Щоб цього не сталося, ми зібрали актуальну інформацію про всі доступні для туриста і тимчасово закритих країнах.
На сайті МЗС регулярно оновлюються статуси усіх країн, щодо заборони/дозволу в'їзду іноземців.