УрбанРубрика

Пост-коронавірусні міста. Як виглядатимуть публічні простори після пандемії

Коронавірус, який вже встиг вплинути майже на всі сфери нашого життя, як виявляється, вплине і на архітектуру міст. Що зміниться — відповідають експерти

У Києві під егідою команди Місто-Сад відбулась публічна бесіда, присвячена тому, як адаптувати публічний простір до умов пандемії. Головним питанням, яке ставилося кожному спікеру, було "Чи можливо під час карантину адаптувати будь-який простір так, щоб він був на 100% безпечним?". Та на жаль, відповідь в усіх була однакова: ні, неможливо. 

Іван Вербицький, директор аналітичного центру CEDOS, розказав, що навіть якщо зробити окремий, повністю безпечний простір, який задовольнив би потреби людей, що знаходяться в ньому, будуть інші, які цих потреб не задовольняють, і де ми все одно будемо "в зоні ризику". І навіть найжорсткіші правила тут не допоможуть, адже "якщо довго на щось тиснути, рано чи пізно, терпець урветься. Тому карантинні рішення повинні бути розумними та без зайвих, надмірних обмежень". 

Проте розумні обмеження — це лише часткове вирішення питання безпеки під час пандемії. Людство не було готове до таких ситуацій, тому й не передбачало того, що доведеться задовольняти потребу дотримання соціальної дистанції, коли проекти публічних майданчиків, парків та громадських просторів лише планувались. Олена Орап і Даша Подольцева проаналізували сучасні майданчики та запропонували кілька рішень, які вже застосовані за кордоном та стануть у нагоді в містах України.

Розмітка або орнамент

Принцип той самий, що і з розміткою для черг у магазинах. А на Італійських пьяццах вона виглядає так, ніби й завжди там була. 

У Лондоні — більш яскраво та сучасно, у стилі бурхливої британської столиці.

А от студія Precht використала правила соціальної дистанції під час пандемії в якості головної дизайнерської ідеї для "Парку Дистанції". Архітектори розробили проект парку, прогулюючись яким можна не боятись порушити особистий простір кого-небудь: доріжки розташовані не менше, ніж 90 см одна від одної, до того ж, випадково пересіктись не вийде, адже єдиний маршрут, виконаний у формі відбитка пальця, веде спочатку до центру парку, а потім — до виходу. А по калітці на вході та виході можна зрозуміти, чи зайнята доріжка зараз. Парк було вигадано спеціально для Відня, але архітектори впевнені, що такий дизайн можна використовувати у будь-яких містах.

Щось схоже на цей парк є й у Києві — лабіринт у Сирецькому дендропарку.

Перегородки, навігація та перерозподіл потоків

Рішення, яке виключає скупчення людей у приміщенні заключається в тому, щоб розподілити шляхи, котрими рухаються люди так, щоб вони не пересікались. 

Ще одне рішення, запропоноване дизайнерами Мартіном Біндером та Клаудіо Ріммель — "infection-free"-майданчики, де ігрові зони знаходяться на різних рівнях.

Технології

Звичайно, у цифровому світі неможливо обійтись без застосування новітніх технологій, захищаючи себе від інфекцій лише механічними та "просторовими" засобами. Архітекторка з дизайнеркою припустили, що електронне зчитування кількості осіб, що знаходяться у приміщенні, буде цілком логічним.

Дещо подібне при цьому вже застосовують. Наприклад, у деяких торгових, офісних центрах Києва та багатоповерхових будинках, де є грузові ліфти, навмисно зменшили грузопідйомність ліфтів, щоб все ж таки змусити людей не скупчуватись у закритих приміщеннях.

Так змінюється наш світ. І швидше за все, разом із нашим образом життя, зміняться публічні простори, а з ними і цілі міста.

Свіжі дописи

  • Кейси

“Захотілося практично допомогти країні”: як підлітки створюють інновації для розмінування України

“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Здоров’я

Подарунки з користю для здоров’я: що придбати рідним на новорічні свята

“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше

Friday December 20th, 2024
  • Кейси

Дмитро Демченко: “Хочу допомагати пораненим, які переносять це важче та впадають у відчай”

Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Корисне

Які подарунки обрати у ветеранських бізнесів? Корисний гайд з 12 ідей

Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше

Thursday December 19th, 2024
  • Кейси

Навички для відновлення: як програма Skills4Recovery допомагає українцям реінтегруватись у ринок праці

Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше

Wednesday December 18th, 2024
  • Корисне

Celebrate Ukrainian Christmas: three fun ideas to try

Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше

Tuesday December 17th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.