fbpx
Сьогодні
Знай наших 11:08 09 Лис 2020

З якими рекордами українці потрапляють до Книги Гіннеса: марафон поезії Шевченка, "Мрія", колекція сонечок

9 листопада відзначають День "Книги рекордів Гіннеса" — однієї з найпопулярніших книг у світі. Ми точно вас здивуємо: українці стають часом дуже несподіваними рекордсменами!

English version here

Збірка різноманітних вражаючих рекордів за кількістю тиражів стоїть поряд з такими книгами, як Біблія і Коран, видається майже у 100 країнах світу та перекладається 37 мовами, кожен рік продається більше 100 мільйонів екземплярів цього незвичайного довідника. Книга Рекордів Гіннеса оновлюється щорічно і потрапити до неї зовсім не складно — треба тільки зробити те, що ніхто і ніколи до цього не робив, або ж побороти вже існуючий рекорд.

Історія знаменитої книги починається у 1951 році. Керівник ірландської пивоварної компанії "Гіннес" Хью Бівер після невдалого полювання посперечався з друзями про те, який птах найшвидший. Оскільки ніхто точно так і не зміг відповісти на це питання, у Гранта з'явилася ідея створити книгу пташиних, а до купи, і інших рекордів. Перший примірник Книги рекордів Гіннеса вийшов у 1955 році і спочатку позиціонувався як серйозний довідник. Автори займалися збором наукових даних, консультуючись з різними експертами в різноманітних галузях. Згодом книга стала неймовірно популярною, потовстішала майже вдвічі, і в неї стали заносити навіть безглузді і курйозні "досягнення".

Щорічно, святкуючи день знаменитого бестселера, багато людей намагаються потрапити на його сторінки, але стати рекордсменом можна не тільки 9 листопада, а і в будь-який день, головне, щоб при встановленні рекорду був присутній офіційний представник книги, який зафіксує досягнення за всіма правилами. Втім, далеко не всі рекорди потрапляють до Книги рекордів Гіннеса з етичних міркувань. Одного разу до книги потрапив рекорд з найтовстішим котом. Після виходу видання зі згадкою цього досягнення, багато людей почали насилу перегодовувати своїх домашніх тварин, сподіваючись поставити схожий рекорд. Не дуже вітаються і рекорди, пов'язані з небезпечними трюками, вживанням алкоголю і прийомом їжі, бо люди такими "рекордами", а особливо їх побиттям, можуть завдати собі шкоди.  

Без сумніву, кожна нація хоче в чомусь бути кращою, першою. За роки видань в Книзі рекордів Гіннеса знайшли своє місце і чимало українських досягнень. 

 • Український Ан-225 "Мрія" – найбільший та найпотужніший у світі транспортний літак, створений київським КБ імені Антонова. З ним пов'язані одразу чотири рекорди у книзі.

Ця машина з максимальною спорядженою масою 640 тонн є найважчою на планеті. "Мрія" – найбільший у світі літак, що піднявся в повітря більше одного разу. Розмах крил велетня сягає 88 метрів. Саме на розробці українців було перевезено в найбільший в історії авіації моновантаж вагою в 187,6 тонни. Ще один рекорд "Мрії" встановили в 2012 році: компанія "Антонов" та мистецький центр "Бойко" організували на борту українського красеня найвищу в світі мистецьку виставку.

Український Ан-225

 • У 2014 році в Національному університеті "Острозька академія" студенти читали вірші Шевченка протягом 19 днів! А це — 456 годин і понад 11 тисяч творів (збірку перечитали 45 разів від початку й до кінця). Для порівняння: попередній рекорд поставили мексиканці, а тривали читання не 19 днів, а 19 годин.
 • Через п'ять років Острозька академія потрапила до Книги рекордів Гіннеса вдруге — за наймасовішу археологічну лекцію, яку прочитали для 299 студентів. Вони слухали археолога, кандидата історичних наук Богдана Прищепу, який понад годину виступав для студентів.

Острозька академія – єдиний вищий навчальний заклад України, який є в Книзі рекордів Гіннеса.

Острозька академія

 • Українці можуть не лише рекордно довго читати, а і співати. У 2012 році встановлено рекорд за тривалістю музичного телемарафону національної пісні. Лише українські композиції лунали без перерви на рекламу в прямому ефірі 110 годин. У цей час на сцені виступило понад 350 груп, а також 1800 співаків.

рекорд за тривалістю музичного телемарафону національної пісні

 • Два роки тому до Книги рекордів потрапив силач зі Львова Олег Скавиш, більш відомий, як Олег Тягнизуб — зубами він протягнув корабель вагою у 614 тонн більше ніж на 15 метрів. Під час вручення сертифікату Книги рекордів Гіннеса Олег Скавиш знову продемонстрував свій трюк. Однак цього разу підняв зубами не корабель, а жінку.

"Свій світовий рекорд я присвятив захисту безпритульних тварин, взяв такого песика з притулку, звати Стів, і всім раджу це робити", – розповів рекордсмен.

Олег Скавиш

Олег Тягнизуб

 • Найсильніша жінка планети — дончанка Ольга Лящук, яка зараз живе у Києві. У Книгу рекордів Гіннеса Ольга Лящук потрапила, коли розчавила своїми стегнами три кавуна за 14 секунд. Це сталося в 2016 році. У 2018-му жінка поліпшила свій же результат. Кавуни тріснули під її натиском за 7 секунд. 

А ще ця атлетка може підняти будь-який зручний для цього об'єкт вагою в 200 кг чи більше, підняти і перекинути через себе кам'яну кулю вагою в 140 кг.

Ольга Лящук

Ольга Лящук

 • Криворізький каскадер Олександр Турчанинов увійшов у світову галерею слави зі своїм неперевершеним досягненням — він виконав рекордно максимальну кількість мертвих петель на мотоциклі в металевій сфері діаметром 10 метрів.

Незважаючи на те, що один із заїздів ледь не закінчився трагедією, рекорд Олександра зафіксували і визнали найкращим у світі.

 Олександр Турчанинов

 • Львів'янин Павло Рєзвий у 65 років перетнув Атлантичний океан на звичайному човні! Зробив він це за 61 добу. А за 57 діб він потім перетнув ще й Індійський океан. Цей рекорд побив швидкість попередників удвічі, тож чоловік у своєму досягненні став не тільки найстаршим у світі, але й найшвидшим.

Павло Рєзвий

 • До анексії Криму у Балаклавській бухті відбувався унікальний для України фестиваль шампанського. Там і зафіксували світовий рекорд Книги рекордів Гіннеса. Наповнили ігристим напоєм гігантський келих зроблений вручну зі справжнього скла. Рекордний келих є збільшеною копією звичайного келиха. І вмістив 75 пляшок — 55 л ігристого вина. Келих має вагу 50 кг, висоту 1,5 м, а діаметр його у найширшій частині становить 40 см.

фестиваль шампанського

 • До 2014 року саме українець носив титул найвищої людини світу. Зріст Леоніда Стадника – 2 метри 57 сантиметрів. Якщо поглянути на сторінку Вікіпедії зі списком найвищих людей, починаючи з 1835-го року, то українець опиниться на четвертому місці. Теперішній рекордсмен Гіннеса нижчий за Леоніда на 6 см. З 1835-го року українець посів четверте місце серед усіх зафіксованих гігантів світу. Взуття Леонід носив – 62-го розміру, а одяг – 70-го. Все шилося на замовлення.

українець носив титул найвищої людини світу

 • Олексій Гуцуляк з Коломиї у січні 2013 року пробув під снігом без одягу 1 годину 20 секунд. Відповідно до вимог, товщина шару становила 70 сантиметрів, а діаметр снігового шару – 1,5 метри. При цьому 32-річний українець перевершив попередній світовий рекорд 2011 року. Тоді китаєць протримався під снігом 46 хвилин 7 секунд. Для встановлення індивідуального рекорду Олексій використовував техніку тибетської медитації і довгі роки гарту. 

Також у 2018 році Олексій Гуцуляк без гідрокостюма і на затримці дихання проплив під льодом відстань в 61 метр.

Олексій Гуцуляк

Олексій Гуцуляк

 • Цьогоріч Надія Комарова з Дніпра стала 52-тою українкою, яка потрапила до Книги Рекордів Гіннеса. Жінка прославилася завдяки своїй колекції "сонечок", що нараховує 11 680 екземплярів.   

музей сонечок в дніпрі

 • Український яхтсмен Сергій Найдич без перерви рухався на віндсерфі 71 годину 30 хвилин. Рекорд встановлено в 2003-му, а сертифікат агентства Гіннеса видали 31 березня 2004-го.
Сергій Найдич

Сергій Найдич

 • Гордість нашого спорту Сергій Бубка — найвідоміший український рекордсмен. Він занесений до Книги рекордів Гіннеса як володар найбільшої кількості світових досягнень. На його рахунку 35 спортивних світових рекордів! Стрибок легкоатлета на 6 метрів з жердиною став світовим рекордом, який він зміг повторити ще 44 рази.

У вересні 2020 року шведський спортсмен Арман Дюплантіс побив світовий рекорд Сергія зі стрибків з жердиною. Рекорд Бубки тримався 26 років.

Сергій Бубка

Сергій Бубка

 • Сергію Бубці не щастило на олімпіадах, він побував на чотирьох Олімпіадах і зміг завоювати всього лиш одну золота медаль. Чого не скажеш про іншу знамениту українську спортсменку — Ларису Латиніну, одну з найбільш титулованих у світі гімнасток. З 1964 по 2012 роки вона здобула найбільшу кількість олімпійських нагород за всю історію. Лариса перемагала на Олімпійських іграх 14 разів! 9 разів українка привезла додому золото.
Лариса Латиніна

Лариса Латиніна

 • Спортсмен з Івано-Франківська Мирослав Федорчак лежачи зігнувся та розігнувся на одній руці 780 разів. Попередній рекорд книги рекордів Гіннеса належав канадійцю Дугу Прудену, який 9 листопада 2005 року в місті Едмонтон виконав вправу на витривалість "згинання та розгинання в упорі лежачи на одній руці тильною частиною долоні протягом години" 677 разів за 60 хвилин.
Мирослав Федорчак

Мирослав Федорчак

 • Микола Куценко пройшов 42 кілометри, жонглюючи м'ячем.
 • Дмитро Халаджі підняв трубу вагою 1022 кілограми.
 • Тарас Корніюк виконав 1303 підйоми переворотом на перекладині. Це тривало 3 години 15 секунд, без відпочинку.
 • Ніна Геря підкинула кег з пивом на висоту 3,9 метра.

українці рекорди

 • У Книзі рекордів Гіннеса можемо бачити не лише імена славетних українців. Шестиреакторна Запорізька атомна електростанція має найбільшу загальну одиницю виробництва – 6000 МВт. Ця станція найбільша не лише у нашій державі, а і в Європі, третя у світі. Рішення про будівництво ЗАЕС було ухвалено в 1978 році.

Запорізька атомна електростанція

 • Поміж усіх рекордів України виділяються ще два: найбільша аварія ядерного реактору в Чорнобилі та "приручення коня".

Аварія у Чорнобилі є чи не найвідомішим фактом, про який знають у світі про Україну. А ось приручення коня у Книзі рекордів для багатьох стане несподіванкою.

"Дані з України вказують, що там могли їздити верхи на конях раніше, ніж 4 тисячі років до нашої ери", — йдеться у записі про цей рекорд.

кони

Всього за весь час існування Книги рекордів Гіннеса до неї внесено більше п'ятдесяти українських досягнень. 

Заробити на встановленні рекорду не вдасться — жодні матеріальні винагороди рекордсменам не виплачуються. Усі рекорди встановлюються повністю на добровільній і безоплатній основі.  Головний приз для шукачів — суспільне визнання їх досягнення.

Українським аналогом світової добірки рекордів є Книга рекордів України, щороку з'являється повноформатне друковане видання. Книга містить ілюстровану інформацію про найбільш яскраві і незвичайні рекорди українців у всіх проявах та сферах життя. Серед українських рекордів, що увійшли до книги, є й такі, що зареєстровані Національним Реєстром Рекордів спільно з Книгою Рекордів Гіннеса.

Керівник Національного Реєстру Рекордів Лана Вєтрова розповідає, що щорічно до реєстру надходять сотні заявок від українців з усіх куточків нашої країни. Іноді рекорди можуть здатися досить таки чудернацькими, але Лана Вєтрова так не вважає: "Я ніколи не називаю рекорди безглуздими, каже вона, — Навпаки, я щиро радію всьому, що урізноманітнює наше сприйняття світу. Погодьтесь, було б не цікаво, якби у своїх прагненнях встановити рекорд люди просто тягали штанги або стрибали на довжину. Якщо рекорд, наприклад, підіймає вам настрій, ви щиро смієтеся та розповідаєте своїм друзям – він точно вже має сенс".

2506

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: