Корисне

День народження Української Вікіпедії: дізналися рекорди 2020 року, які вас здивують

30 січня їй виповнюється 17 років! Поговорили з адміністратором української wiki про досягнення останнього року — є що згадати

Вікіпедію ми звикли сприймати як щось само собою зрозуміле, звичне величезна енциклопедія, яка є в кишені, доступна всюди, де є інтернет. Але чи часто ми замислюємося, яка величезна праця стоїть за цим, скільки людей працюють над створенням контенту і яка динаміка зростання Вікіпедії? У цій статті ми розповімо про те, як виросла українська Вікіпедія за минулий рік.

Для початку, чому українська Вікіпедія, а не ВікіУкраїна, наприклад? Все просто. Справа в тому, що вся енциклопедія розділена на 316 мовних розділів саме по мовам, а не по країнам можна розділити Вікі.

Тепер про статистику. Українська Вікіпедія з'явилася 30 січня 2004 року — саме тоді з'явилася перша стаття українською мовою — "Атом". На наш погляд, цілком символічно, адже все, що існує в нашому світі, теж починається з атома. Її написав Юрій Коваль у місті Фудзі, Японія. З того часу Українська Вікіпедія стрімко розвивалася — зараз в енциклопедії налічується 1 067 826 статей українською мовою — це 3 666 884 сторінок. 

До речі, ювілейна, мільйонна стаття була написана саме у 2020 році, 23 березня, вона була присвячена американській співачці Одетте Голмс. В цілому в 2020 році з'явилася 92 061 нова стаття, в середньому щодоби створювалося 252 нові статті. Зараз українська Вікіпедія займає 17 місце в світі за відвідуваністю, і цю ж позицію — за кількістю статей. У вересні за цим показником ми обігнали португальську Вікіпедію, хоча за попередніми підрахунками, які робилися в кінці 2019 року, це повинно було статися ще в травні. 

Що цікавого відбулося у Вікіпедії за 2020 рік?

Здавалося б, що взагалі може бути цікавого в енциклопедіях? Але і тут щороку бувають свої досягнення і навіть скандали. Про те, які досягнення відбулися за 2020 рік, ми розпитали у "майстра" цієї енциклопедії — українця Назара Токаря, який є адміністратором української Вікі. Отже, серед найяскравіших подій наступні:

Побили всі рекорди

Мало того, що ще на початку минулого року з'явилася мільйонна стаття — у 2020 році українська Вікі побила всі рекорди відвідуваності за 16 років, причому, двічі — у квітні та листопаді. За рік статті переглянули 1 млрд раз — це більше, ніж будь-який український ЗМІ.

#KyivNotKiev 

Під цим хештегом проходила онлайн-кампанія, запущена Міністерством закордонних справ України спільно з Центром стратегічних комунікацій "StratCom Україна" 2 жовтня 2018 року. Її мета — переконати англомовні ЗМІ та організації використовувати Kyiv, що походить від української назви, замість Kiev, утворено від назви російською. Це була частина більшої кампанії CorrectUA. Сама кампанія, а також 13 років заяв від сотень редакторів принесли свої плоди, і в англомовній Вікіпедії замість назви Kiev з'явилося Kyiv.

Блокування "неугодних" ЗМІ

У 2020 році в чорному списку української Вікіпедії опинилося російських 4 ЗМІ: Федеральне агентство новин (РІА ФАН), видання "Журналістська правда", "Народні новини" і "Економіка сьогодні". Крім цього, є й українські видання, посилатися на які в статтях Вікі не можна: видання Медведчука, 112, Страна.ua. Посилання на ці сайти не можна додати в жодну статтю, опубліковану на просторах інтернет-енциклопедії. Передбачається, що всі ці видання пов'язані з російським прокремлівським Агентством інтернет-досліджень, яке нібито намагалося через соціальні мережі впливати на хід виборів Президента США у 2016 році. Редактори Вікіпедії заявили про необ'єктивність і некоректності подачі цими виданнями частини своїх матеріалів, а також підкреслили "загрозу", що йде від них: "Заблокувавши ці 4 сайти, ми нічого не втратимо. У матеріалах перерахованих ЗМІ вкрай малоймовірно знайти справжній ексклюзив, якого немає в інших популярних ЗМІ", — вважає Михайло Грузнов, один з редакторів Вікіпедії і ініціаторів блокування. 

Так, українська Вікіпедія росте — і з кожним роком все більше: з'являються свої правила і цензура, б'ються нові рекорди, а сама енциклопедія стає все більш популярною серед україномовного населення — як тут, так і за кордоном. 

Свіжі дописи

  • Екорубрика

Каховське водосховище: як жителі сіл, що стоять на березі колишнього резервуара, живуть без води 

“Рубрика” відвідала берег Каховського водосховища та дізналась, як змінилось життя Кушугумської громади після російського теракту… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Кейси

“Драматургія — це універсальний спосіб відновлення людини”: як працює Театр Ветеранів

Перетворити власний травматичний досвід спочатку на текст п’єси, а потім поставити її на сцені —… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Підвищення безпеки на дорогах: як проєкт ЄС змінює інфраструктуру українського міста

Безпека як основний вектор для трансформацій міської інфраструктури Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Як у Львові працює ініціатива “Візьми будинок під опіку”

4 вересня росіяни вдарили по Львову дронами та ракетами. 189 будинків зазнали пошкоджень, 60 людей… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • Кейси

“Друзі у дворі”: навіщо миколаївський проєкт зближує дітей-сусідів?

Останніми роками українським дітям дедалі важче включатися в соціалізацію — пандемія та війна забрали в… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейси

Магазин вишиванок, мережа кав’ярень та центр дитячого розвитку: як працює державна система грантів “єРобота”?

Ще у липні 2022 року в розпал бойових дій уряд започаткував грантовий проєкт “єРобота”. Будь-хто… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.