Здоров’я

Тяжкість і здуття живота: причини та лікування

“Рубрика” розпитала фахівця про причини метеоризму, способи його діагностики та лікування. Деталі — у нашому тексті.

У чому проблема?

Метеоризм (здуття живота) — відчуття, яке виникає внаслідок надмірного накопичення газів у кишківнику. Це одна з тих делікатних проблем, про які зазвичай не згадують у "світських бесідах", але метеоризм існує, він настирливий і може спіткати будь-кого. Часто здуття живота турбує людину роками, викликаючи значний дискомфорт і погіршуючи якість життя.

Яке рішення?

Якщо ми вже вирішили говорити про метеоризм, то маємо підійти до цієї теми серйозно. Про причини, способи подолання та профілактику цього неприємного явища "Рубриці" розповів професіонал — лікар-гастроентеролог Юрій Душинський.

Симптоми метеоризму

Скарги на здуття живота — одне з найпоширеніших питань на прийомі у гастроентеролога. 

"Люди називають здуттям не тільки надлишкове утворення газів у кишківнику, а й відчуття розпирання в животі, бурчання, й підвищене виведення газів через задній прохід. В англомовній літературі все це об'єднано терміном: симптоми, пов'язані з газами", — говорить Юрій Душинський.

Гастроентеролог Юрій Душинський. Фото з архіву лікаря

Здорова людина, як правило, не відчуває проблем з газоутворенням. В нормі в кишківнику утворюється 0,5-1,5 л газів за день. Приблизно третина виводиться через задній прохід, а все інше — всмоктується в кровотік і видихається з повітрям. Неприємні відчуття починають виникати, коли об'єм газів збільшується. В першу чергу, це призводить до підвищеного виведення газів природним шляхом — через задній прохід. Але у випадку закрепів або сповільненої перистальтики кишківника, гази не можуть вчасно покинути кишківник і починають його розтягувати. Тоді до здуття приєднуються симптоми розпирання і навіть болю.

Отже, основні симптоми метеоризму:

  • часта відрижка повітрям;
  • гикавка, що виникає після їди;
  • настирливе бурчання в області живота;
  • важкість, відчуття переповненості шлунку;
  • відчуття розпирання в області під шлунком;
  • інтенсивні болі, які виникають на тлі розтягування кишківника газами.

Причини здуття живота

Уповільнення моторики кишківника, посилення бродильних процесів та підвищення газоутворення можуть виникати з дуже різних причин.

Патологічні причини:

  • Захворювання шлунково-кишкового тракту: панкреатит, синдром подразненого кишківника, атрофічний гастрит, хвороба Крона, виразкова хвороба. Хронічний ентерит, коліт та інші запальні захворювання. Пухлини кишківника. 
  • Непереносимість лактози або глютену.
  • Дисбактеріоз.
  • Гострі кишкові інфекції та гельмінтози.
  • Недостатність ферментів для перетравлення їжі.
  • Гормональні зміни у жінок.
  • Сильний стрес, тривожні розлади та депресія.

"Дві причини — знижена кислотність шлунка та проблемна підшлункова залоза з ферментативною недостатністю — відносяться до настільки рідкісних причин, що приймаючи по кілька пацієнтів на день зі здуттям, ці дві причини я діагностую один раз десь на пів року. Також до рідкісних захворювань відносяться і паразити, в наявності яких у своєму організмі в нас чомусь впевнений кожний другий пацієнт. 

Найпоширенішими причинами здуття можуть бути харчові непереносимості — лактозна непереносимість (яка природно посилюється з віком), непереносимість глютену, синдром надмірного бактеріального росту у кишківнику, а також незбалансоване та нераціональне харчування", — каже Юрій Душинський.

Лікар наводить приклади: якщо з'їдати понад 500 грамів овочів, фруктів, ягід за добу, то скарги на метеоризм можуть виникнути й у цілком здорової людини. Причиною здуття може бути й любов до гострих страв, які стимулюють виділення великої кількості шлункового соку, жовчі та кишкової секреції. Запустити процеси бродіння, що можуть призвести до підвищення газоутворення, також може й зловживання солодкою їжею.

До фізіологічних причин виникнення метеоризму також відносять:

  • Надмірне заковтування повітря під час їжі або пиття.
  • Споживання продуктів, що сприяють утворенню газів, таких як бобові, капуста, газовані напої.
  • Малорухливий спосіб життя, що уповільнює роботу кишківника.
  • Різка зміна харчових звичок або дієти.

Як позбутися здуття живота?

Велика кількість причин метеоризму унеможливлює якесь універсальне рішення щодо його лікування. Розібратися в тому, що саме стало причиною дискомфорту, зможе тільки лікар. Огляд гастроентеролога може включати вивчення особливостей анамнезу та раціону, фізичне обстеження за допомогою пальпації, а також за необхідності додаткові аналізи, колоноскопію та УЗД черевної порожнини.

Юрій Душинський наголошує: з будь-якими проблемами шлунково-кишкового тракту потрібно обов'язково звертатися до лікаря. В тому числі якщо вам надокучає метеоризм — особливо, якщо крім здуття є ще й больові відчуття, зміни апетиту або проблеми з їжею, діарея, блювота, втрата ваги, лихоманка, сильний біль у животі, яскраво-червона кров у калі, чорні або бордові випорожнення. Не варто відкладати звернення за професійною допомогою, якщо у вашій родині були випадки запальних або злоякісних захворювань кишківника.

Втім деякі загальні поради та рекомендації можуть допомогти зменшити прояви метеоризму. Що радить гастроентеролог:

  • Для початку спробуйте простежити залежність здуття від подій, які передували його появі. Можливо це з'явилося після антибіотиків або якогось переїдання. Якщо ви не бачите чіткої події, яка б могла це викликати, варто деякий час вести щоденник харчування, в якому записувати все, що ви їли, наскільки часто виникає здуття.
  • Паралельно можна фіксувати зміни в психоемоційному стані. Це також дозволить відстежити наявність однієї з причин підвищеного газоутворення — а саме нервовий фактор.

"Стрес — дуже великий чинник у виникненні здуття, адже кількість нервових клітин в кишківнику може конкурувати навіть з кількістю нервових клітин у головному мозку. При тривожних розладах, депресіях, хронічному стресі порушується нормальна робота кишківника, що також провокує як виникнення, так і посилення метеоризму", — пояснює Юрій Душинський.

  • Виключіть з раціону продукти, які можуть провокувати здуття, а саме: газовані солодкі напої, квас, пиво, бобові, кукурудзу, капусту, броколі, цибулю часник, яблука, груші, солодощі зі штучними підсолоджувачами та цукрозамінниками, чорний хліб.

Крім того, існує протокол харчування, який виключає газоутворюючі продукти, він називається FODMAP-дієта. Її використовують при синдромі подразненого кишківника, вона перетинається з рекомендаціями щодо метеоризму, але має більше обмежень, тому лікарі використовують її лише в крайньому разі. 

  • Фізична активність також завжди позитивно позначається на травлені. Адже вона покращує кровообіг, нервову регуляцію та оксигенацію внутрішніх органів. Тому, як відзначає лікар, фізкультура та спорт — це однозначно добре при здутті живота. 

І ще кілька корисних порад:

  • не жувати жуйку (під час цього збільшується кількість повітря, що потрапляє у шлунок);
  • з тієї ж причини людям, які мають здуття живота, варто намагатися їсти повільно та не використовувати при питті соломинку;
  • не пити під час їжі й перші 20–30 хвилин після того, щоб не розбавляти шлунковий сік та не погіршувати травлення;
  • людям, схильним до стресу, корисно освоїти техніки самоконтролю, релаксації.

Ще більше корисних рішень!

Мікрофлора кишківника при метеоризмі. Чи можна її покращити? 

Всі ми народжуємося зі стерильним кишківником, але вже через 12 годин починають утворюватися перші колонії мікроорганізмів. Це бактерії та грибки, які житимуть у нашому кишківнику протягом життя і під впливом багатьох факторів будуть змінюватися.

Гастроентеролог пояснює, вживання ліків, особливо антибіотиків, різні захворювання, розлади психоемоційної сфери, стрес і неврози змінюють склад мікрофлори. Іноді цей змінений склад залишається протягом довгого часу. В таких випадках у людини часто виникає патологічна реакція на продукти, які раніше не викликали ніякого дискомфорту. Наприклад, ви все життя їли капусту та солодке і все було нормально, а тепер ці продукти викликають метеоризм.

Здавалося б, тут можуть допомогти пробіотики — корисні бактерії, але в реальності відновити мікрофлору за допомогою пробіотиків не так вже і просто.

Пробіотики. Фото ілюстративне

"Будь-який пробіотик не приживається у кишківнику, а проходить транзитом, викликаючи ситуативні реакції на деякі бактерії. Тому часто від пробіотиків ми можемо побачити лише короткочасний ефект — тільки під час вживання, а потім скарги повертаються. В цьому випадку треба шукати причину, що вплинула або продовжує впливати на склад мікрофлори", — наголошує лікар.

Як екстрену допомогу при метеоризмі можна використовувати вітрогінні засоби. Наприклад, гарно себе зарекомендували препарати на основі симетикону. Ця несистемна поверхнево-активна речовина не зменшує і не запобігає газоутворенню, але знижує поверхневий натяг бульбашок газу в шлунково-кишковому тракті, розбиваючи їх на безліч маленьких. Це покращує всмоктування газів у кровотік та виведення їх із повітрям, що видихається.

І на завершення головна порада Юрія Душинського: "Слухайте та чуйте свій організм, адже тільки ви можете помітити часто дрібні, але дуже важливі деталі у роботі вашого організму. Лікар обовʼязково вам допоможе, але аналіз скарг також може зіграти вирішальну роль з приводу профілактики метеоризму та боротьби з ним"

Свіжі дописи

  • Що відбувається

“Рубрика”, Lviv Media Forum та Український ПЕН отримали в ПАР відзнаку “Відвага заради демократії”

Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Кейси

Сергій Каліцун: “Я глянув на ногу, розраховував, що вона ціла. А її не було”

Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше

Friday November 22nd, 2024
  • Що відбувається

Збільшення податків на тютюнові вироби: чимало активістів не згодні з рішенням

Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Кейси

582 години з турнікетом: як український військовий вижив у підвалі попри складне поранення

“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше

Thursday November 21st, 2024
  • Кейси

Сергій Малечко: “У когось остання Тесла, а у мене сучасний протез”

38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024
  • Кейси

Зв’язок поколінь: як підлітки з Миколаївщини вчать літніх людей користуватися ґаджетами

“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше

Tuesday November 19th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.