“Рубрика” розпитала фахівця про причини метеоризму, способи його діагностики та лікування. Деталі — у нашому тексті.
Метеоризм (здуття живота) — відчуття, яке виникає внаслідок надмірного накопичення газів у кишківнику. Це одна з тих делікатних проблем, про які зазвичай не згадують у "світських бесідах", але метеоризм існує, він настирливий і може спіткати будь-кого. Часто здуття живота турбує людину роками, викликаючи значний дискомфорт і погіршуючи якість життя.
Якщо ми вже вирішили говорити про метеоризм, то маємо підійти до цієї теми серйозно. Про причини, способи подолання та профілактику цього неприємного явища "Рубриці" розповів професіонал — лікар-гастроентеролог Юрій Душинський.
Скарги на здуття живота — одне з найпоширеніших питань на прийомі у гастроентеролога.
"Люди називають здуттям не тільки надлишкове утворення газів у кишківнику, а й відчуття розпирання в животі, бурчання, й підвищене виведення газів через задній прохід. В англомовній літературі все це об'єднано терміном: симптоми, пов'язані з газами", — говорить Юрій Душинський.
Здорова людина, як правило, не відчуває проблем з газоутворенням. В нормі в кишківнику утворюється 0,5-1,5 л газів за день. Приблизно третина виводиться через задній прохід, а все інше — всмоктується в кровотік і видихається з повітрям. Неприємні відчуття починають виникати, коли об'єм газів збільшується. В першу чергу, це призводить до підвищеного виведення газів природним шляхом — через задній прохід. Але у випадку закрепів або сповільненої перистальтики кишківника, гази не можуть вчасно покинути кишківник і починають його розтягувати. Тоді до здуття приєднуються симптоми розпирання і навіть болю.
Отже, основні симптоми метеоризму:
Уповільнення моторики кишківника, посилення бродильних процесів та підвищення газоутворення можуть виникати з дуже різних причин.
Патологічні причини:
"Дві причини — знижена кислотність шлунка та проблемна підшлункова залоза з ферментативною недостатністю — відносяться до настільки рідкісних причин, що приймаючи по кілька пацієнтів на день зі здуттям, ці дві причини я діагностую один раз десь на пів року. Також до рідкісних захворювань відносяться і паразити, в наявності яких у своєму організмі в нас чомусь впевнений кожний другий пацієнт.
Найпоширенішими причинами здуття можуть бути харчові непереносимості — лактозна непереносимість (яка природно посилюється з віком), непереносимість глютену, синдром надмірного бактеріального росту у кишківнику, а також незбалансоване та нераціональне харчування", — каже Юрій Душинський.
Лікар наводить приклади: якщо з'їдати понад 500 грамів овочів, фруктів, ягід за добу, то скарги на метеоризм можуть виникнути й у цілком здорової людини. Причиною здуття може бути й любов до гострих страв, які стимулюють виділення великої кількості шлункового соку, жовчі та кишкової секреції. Запустити процеси бродіння, що можуть призвести до підвищення газоутворення, також може й зловживання солодкою їжею.
До фізіологічних причин виникнення метеоризму також відносять:
Велика кількість причин метеоризму унеможливлює якесь універсальне рішення щодо його лікування. Розібратися в тому, що саме стало причиною дискомфорту, зможе тільки лікар. Огляд гастроентеролога може включати вивчення особливостей анамнезу та раціону, фізичне обстеження за допомогою пальпації, а також за необхідності додаткові аналізи, колоноскопію та УЗД черевної порожнини.
Юрій Душинський наголошує: з будь-якими проблемами шлунково-кишкового тракту потрібно обов'язково звертатися до лікаря. В тому числі якщо вам надокучає метеоризм — особливо, якщо крім здуття є ще й больові відчуття, зміни апетиту або проблеми з їжею, діарея, блювота, втрата ваги, лихоманка, сильний біль у животі, яскраво-червона кров у калі, чорні або бордові випорожнення. Не варто відкладати звернення за професійною допомогою, якщо у вашій родині були випадки запальних або злоякісних захворювань кишківника.
Втім деякі загальні поради та рекомендації можуть допомогти зменшити прояви метеоризму. Що радить гастроентеролог:
"Стрес — дуже великий чинник у виникненні здуття, адже кількість нервових клітин в кишківнику може конкурувати навіть з кількістю нервових клітин у головному мозку. При тривожних розладах, депресіях, хронічному стресі порушується нормальна робота кишківника, що також провокує як виникнення, так і посилення метеоризму", — пояснює Юрій Душинський.
Крім того, існує протокол харчування, який виключає газоутворюючі продукти, він називається FODMAP-дієта. Її використовують при синдромі подразненого кишківника, вона перетинається з рекомендаціями щодо метеоризму, але має більше обмежень, тому лікарі використовують її лише в крайньому разі.
І ще кілька корисних порад:
Всі ми народжуємося зі стерильним кишківником, але вже через 12 годин починають утворюватися перші колонії мікроорганізмів. Це бактерії та грибки, які житимуть у нашому кишківнику протягом життя і під впливом багатьох факторів будуть змінюватися.
Гастроентеролог пояснює, вживання ліків, особливо антибіотиків, різні захворювання, розлади психоемоційної сфери, стрес і неврози змінюють склад мікрофлори. Іноді цей змінений склад залишається протягом довгого часу. В таких випадках у людини часто виникає патологічна реакція на продукти, які раніше не викликали ніякого дискомфорту. Наприклад, ви все життя їли капусту та солодке і все було нормально, а тепер ці продукти викликають метеоризм.
Здавалося б, тут можуть допомогти пробіотики — корисні бактерії, але в реальності відновити мікрофлору за допомогою пробіотиків не так вже і просто.
"Будь-який пробіотик не приживається у кишківнику, а проходить транзитом, викликаючи ситуативні реакції на деякі бактерії. Тому часто від пробіотиків ми можемо побачити лише короткочасний ефект — тільки під час вживання, а потім скарги повертаються. В цьому випадку треба шукати причину, що вплинула або продовжує впливати на склад мікрофлори", — наголошує лікар.
Як екстрену допомогу при метеоризмі можна використовувати вітрогінні засоби. Наприклад, гарно себе зарекомендували препарати на основі симетикону. Ця несистемна поверхнево-активна речовина не зменшує і не запобігає газоутворенню, але знижує поверхневий натяг бульбашок газу в шлунково-кишковому тракті, розбиваючи їх на безліч маленьких. Це покращує всмоктування газів у кровотік та виведення їх із повітрям, що видихається.
І на завершення головна порада Юрія Душинського: "Слухайте та чуйте свій організм, адже тільки ви можете помітити часто дрібні, але дуже важливі деталі у роботі вашого організму. Лікар обовʼязково вам допоможе, але аналіз скарг також може зіграти вирішальну роль з приводу профілактики метеоризму та боротьби з ним".
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.