Про ситуацію з туберкульозом в Україні та про те, як працює Гаряча лінія з питань туберкульозу, “Рубрика” поговорила з Тетяною Міненко, заступницею директора з програмних питань БО “Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу” (платформа HelpMe), та лікаркою-фтизіатринею, консультанткою Національної гарячої лінії з питань туберкульозу Ганною Твердохліб.
Україна поступово змінює підхід до лікування туберкульозу, роблячи його доступнішим і ефективнішим. Впроваджуються сучасні методи діагностики, оптимізуються протоколи лікування, розширюється соціальна підтримка пацієнтів. Єдина система надання допомоги дозволяє отримувати лікування незалежно від місця проживання, а трирівнева лабораторна мережа спрощує діагностику. Для більшості пацієнтів тепер доступне амбулаторне лікування, що зменшує потребу в тривалих госпіталізаціях. Використання нових антимікобактеріальних препаратів дає шанс навіть у випадках мультирезистентного туберкульозу.
Проте хоча Україна гарантує рівний доступ до сучасної діагностики та лікування, нині на практиці пацієнти стикаються з затримками та бюрократією.
"Попри доступність методів діагностики та лікування, пацієнти можуть стикатися з труднощами через недостатню координацію процесів та обмежену комунікацію між усіма учасниками надання медичної допомоги", — пояснює лікарка-фтизіатриня, консультантка Гарячої лінії питань туберкульозу Ганна Твердохліб.
Але на цьому виклики не закінчуються. Для людей із туберкульозом мобілізація може стати незаконною, діагностика на війні — недоступною, а оформлення інвалідності — майже неможливим квестом.
За таких умов Гаряча лінія з питань туберкульозу, яку ще у 2013 році запустила Благодійна організація "Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу", стає життєво необхідною. Вона відіграє ключову роль між пацієнтом та медичним закладом, надаючи оперативну інформацію, юридичну, медичну та психологічну підтримку телефоном або онлайн. Це не просто сервіс — це точка опори для тисяч людей, які потребують допомоги, коли традиційні механізми охорони здоров'я працюють з перебоями.
Фото ілюстративне: istockphoto
Благодійна організація "Фонд профілактики хімічних залежностей та СНІДу" (платформа HelpMe) активно працює над покращенням ситуації з лікування та профілактики туберкульозу в Україні. Проєкт "Гаряча лінія з питань туберкульозу" створений для того, щоб кожен, хто зіткнувся з цією хворобою, отримав своєчасну медичну, юридичну та психологічну підтримку.
Консультанти Гарячої лінії — лікарі-фтизіатри, психологи та юристи, працюють через гарячу лінію, онлайн-чат і відеозв'язок. Всі консультації — безоплатні.
Тетяна Міненко, заступниця директора з програмних питань фонду, розповідає, з якими питаннями можна звертатися на гарячу лінію:
Звернутися на Гарячу лінію з питань туберкульозу можна:
А для людей, які переживають гостру емоційну кризу, що ускладнює життя або лікування, фонд пропонує відеосесії з психологами, які допоможуть розібратися у причинах кризи, запропонують індивідуальні стратегії її подолання, поділяться методами відновлення емоційного балансу та мотивації до лікування.
Також фонд веде інформаційну кампанію для широких верств населення, поширюючи перевірену інформацію про туберкульоз, його профілактику та лікування через вебсайт, та соціальні мережі:
Фото ілюстративне: istockphoto
"Завдяки нашій роботі тисячі людей отримують підтримку, необхідну для боротьби з туберкульозом, а суспільство стає більш поінформованим і толерантним. Ми продовжуємо працювати над тим, щоб кожна людина мала доступ до якісного лікування, психологічної підтримки та юридичного захисту, незалежно від життєвих обставин", — зазначає Тетяна Міненко.
Заступниця директора з програмних питань фонду розповідає одну з історій, коли працівникам Гарячої лінії, завдяки співпраці з іншими медичними закладами, вдалося допомогти пацієнтці.
На Гарячу лінію звернулася пацієнтка, яка боролася з туберкульозом понад 11 років — з 2013 року. У травні 2024-го її стан різко погіршився, а в жовтні медики діагностували гістологічний туберкульоз. Жінка успішно перенесла операцію у провідному науковому центрі, далі розпочала амбулаторне лікування. Але через проблеми зі здоров'ям вона втратила роботу і потребувала оформлення групи інвалідності. Отут і виникли неочікувані проблеми. Пацієнтка отримувала відмову за відмовою: спершу від закладу, де проходила терапію, далі — від місцевої туберкульозної лікарні.
"Опинившись в стані розпачу та невизначеності, жінка звернулася до команди фонду — поскаржилася на упереджене ставлення, стигматизацію та дискримінацію, і просила допомогти отримати належну медичну допомогу. Звісно, ми оперативно включилися, хоча запит був складним", — продовжує Тетяна Міненко.
"Як результат — ми розв'язали проблему пацієнтки, завдяки злагодженій міжзакладній співпраці. Пацієнтка продовжує лікування без перерв та отримала можливість оформити групу інвалідності, тобто тепер матиме соціальну підтримку", — резюмує Тетяна Міненко.
Фото ілюстративне: istockphoto
"За останні десятиліття ситуація з туберкульозом в Україні частково стабілізувалася, проте все одно залишається складною. Одним із ключових напрямків для покращення є якісна комунікація між лікарями, пацієнтами та суспільством", — говорить Ганна Твердохліб.
Фахівчиня наголошує, важливу роль у запобіганні новим випадкам і боротьбі зі стигматизацією відіграє правильне інформування людей про туберкульоз. Пацієнти, які отримують достатньо інформації про свою хворобу, методи лікування та можливі побічні ефекти, більш вмотивовані дотримуватися режиму лікування. Важливо, щоб інформація була доступною й зрозумілою для кожного.
Ще одна проблема — непорозуміння між лікарем і пацієнтом. Це часто викликає тривогу та знижує прихильність до лікування. Сімейний лікар зазвичай є першим спеціалістом, до якого звертається пацієнт із симптомами туберкульозу. Його роль не може обмежуватися лише діагностикою та перенаправленням до лікаря-фтизіатра. Він також має нести важливу просвітницьку функцію: пояснювати пацієнтам і їхнім сім'ям, що людина, яка проходить терапію, не становить небезпеки для оточення.
Серед нагальних питань є й підвищення обізнаності військових медичних комісій щодо наслідків туберкульозу та актуальних медичних стандартів щодо придатності до служби. А людям, які стикаються з незаконною мобілізацією після перенесеного туберкульозу, та тим, хто оформляє групу інвалідності після перенесеної хвороби, потрібна якісна юридична підтримка.
Туберкульоз (ТБ) — це інфекційне захворювання, яке передається повітряно-крапельним шляхом і вражає переважно легені.
Як захиститися від туберкульозу під час війни:
Чого не варто лякатися, спираючись на упередження:
І пам'ятайте — туберкульоз виліковний і Україна має арсенал засобів для його подолання.
Власним досвідом та практичними порадами з “Рубрикою” поділилася корекційна педагогиня, психотерапевтка, мама дітей з розладами… Читати більше
Вже під час війни Україна використовує штучний інтелект (ШІ) як потужний інструмент для відбудови та… Читати більше
У Житомирській обласній філармонії ім. С. Ріхтера пів року працює студія PНIL-ART. Тут професійні артисти… Читати більше
У розмові з Дмитром Сирих ми обговоримо роботу Фонду енергоефективності України в умовах повномасштабної війни.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про рішення з Закарпаття, що стимулює донати та волонтерську діяльність. Читати більше
Дональд Трамп знов став президентом США 20 січня 2025 року. За два місяці своєї каденції… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.