Кожне невдале фото, яке роками зберігається у вас в телефоні, кожна зустріч онлайн, яка могла б бути імейлом, кожен сеанс зависання у ТікТоці — усе це продукує викиди CO2 в атмосферу. “Рубрика” розповідає, наскільки це критично і як просто цифрова гігієна допоможе не лише вивільнити ваш цифровий та життєвий простір, але й сповільнить глобальне потепління клімату.
Сьогодні наше довкілля страждає від страшних наслідків екоциду. За підрахунками експертів, за рік повномасштабної війни у довкілля потрапило 120 млн тонн парникових газів. Це майже рівнозначно річному обсягу викидів Бельгії. Сюди увійшли як прямі викиди від бойових дій, так і спричинених ними пожеж, а також відбудова зруйнованого росією. Війна ще триває — лише уявіть, якими можуть стати ці цифри, коли ми нарешті переможемо російську навалу.
Об'єднатися та посильно зменшувати кількість забруднень, які виділяються в атмосферу, щоб зберегти українське та й глобальне довкілля в чистоті для майбутніх поколінь. Цифрове прибирання — це сучасний та безпечний онлайн-формат турботи про природу, до якого може долучитися кожен. Як і матеріальні забруднювачі, цифрові програми та файли створюють небезпечні для довкілля відходи. До того ж не варто забувати, що цифрова гігієна — це ще й наша кібербезпека.
Дізнатися більше про цифрове прибирання "Рубриці" допомогла Юлія Мархель — співзасновниця міжнародних рухів Let's do it World та School Recycling World, лідерка Всеукраїнського молодіжного руху Let's do it Ukraine, координаторка Всесвітнього дня прибирання в Україні.
Цифрове прибирання (Digital Cleanup) — це простий та ефективний інструмент для зменшення особистого та організаційного вуглецевого сліду: видаляючи непотрібні файли, невикористовувані програми, дублікати фото- та відеоматеріалів, а також розумно використовуючи цифрові сервіси, можна суттєво зменшити вуглецевий слід. Більш того, це допомагає людям повірити, що вони також можуть зробити свій вагомий внесок у запобігання кліматичним змінам, а також може стати поштовхом до інших екологічних звичок.
Програма Digital Cleanup була започаткована організацією Let's Do It World у 2020 році. Перший День цифрового прибирання відбувся в День Землі 22 квітня 2020 року, а другий — у березні 2021 року. Люди зі 106 країн та 500 компаній видалили понад 500 000 ГБ даних. Завдяки цій акції вдалося ліквідувати 625 000 кг викидів CO2. До кампанії долучилися як прості користувачі, так і кілька великих цифрових, електронних та телекомунікаційних компаній. У 2023 році Всеукраїнський молодіжний рух Let's do it Ukraine закликає використовувати Digital Cleanup як прибирання, яке можна проводити на прифронтових територіях, в укритті, під час робочих поїздок тощо, випрацювати навіть під час війни нову корисну звичку і робити це щодня.
"Загалом мета цифрового прибирання — допомогти людям переосмислити свої цифрові звички та вплив на зміни клімату, розвинути навички цифрової гігієни, щоб зменшити марнотратство цифрових практик і тим самим сприяти зменшенню потепління клімату. Тобто завдяки цифровому прибиранню ми прагнемо виробити у людей корисну 5-хвилинну звичку. Адже такий простий крок, як, наприклад, видалення файлів або фотографій призведе до ширшого розуміння того, що дії кожного мають значення", — говорить лідерка руху Юлія Мархель.
Цифрове прибирання має кілька видів. Це може бути звичайна щоденна 5-хвилинна рутина: почистити телефон, комп'ютер, пошту — все непотрібне, що накопичилося за день. Для цього в Let's do it Ukraine створили спеціальний чек-лист з цифрового прибирання Ним можна користуватися, щоб зробити прибирання якомога ефективнішим та пришвидшити процес.
Крок 1. Електронна пошта.
Крок 2. Смартфон.
Крок 3. Комп'ютер.
Крок 4. Нові корисні звички.
Нижче — ще більш розширена інструкція, де зібрані різні застосунки та способи їх чистити, а також додаткові завдання. Так, у YouTube варто почистити підписки, у месенджерах видалити непотрібні чати, спробувати хоча б один день без телефона в руках насолодитися прогулянкою чи смачною їжею:
Також є варіанти для "генерального цифрового прибирання" — як індивідуального, так і корпоративного. В Let's do it Ukraine акцентують: особливу увагу до цифрового прибирання потрібно звернути великим бізнесам, організаціям або корпораціям, адже вони протягом усього часу роботи накопичують величезну кількість цифрових відходів. Наприклад, цього року під час Всесвітнього дня прибирання, коли до події долучилися великі корпорації, медіа та навчальні заклади, працівники яких чистили свої сервери, комп'ютери, телефони, спільними зусиллями вдалося видалити 796 389 гігабайтів цифрового сміття. А це — заощаджені 398 194,5 кВт-год енергії на рік та 199 097 кг викидів CO2, які вже точно не потраплять в атмосферу.
"Важливо розуміти, що цифрове прибирання — це ще й економічно вигідно, — відзначає Юлія Мархель. — Коли ви чистите свої гаджети, сервери, обладнання від усього зайвого, це продовжує їхній термін життя і техніка слугуватиме на багато років довше. Також цифрове прибирання може стати класною ідеєю для тімбілдингу та допомогти об'єднати співробітників навколо спільної ініціативи. А як наслідок — ще й підвищити ефективність працівників. Адже цифрове прибирання має позитивний психологічний ефект. Під час такого прибирання ми ще й впорядковуємо свої файли, документи, листи, що допомагає нам бути більш зосередженими на важливих справах".
Більшість людей звикли вважати, що цифровий світ відокремлений від фізичного і не має на нього реального впливу. Надсилання електронного листа, фотографування, потокове відео, створення файлів, резервне копіювання — кожна цифрова дія споживає енергію і вивільнює CO2, що сприяє потеплінню клімату. Щороку створюються трильйони фотографій і відео, більшість із яких будуть забуті. Хоча може здатися, що ці окремі дії мають незначний вплив, у сукупності їхній вплив є величезним. Усе, що зберігається на вашому комп'ютері, споживає пам'ять і енергію, а отже, виробляє CO2.
Якщо звернутися до статистичних даних, то за оцінками експертів, 90% цифрової інформації, створеної у світі, насправді є цифровими відходами, тобто виробленою інформацією, яка не використовується. Це все наші сотні невдалих фотографій, спам листів, старих непотрібних документів тощо.
Крім того, велика кількість файлів можуть сповільнювати роботу комп'ютера, особливо якщо вони зберігаються на робочому столі. Сортування, очищення та видалення файлів звільнить місце на вашому комп'ютері, а отже, підвищить його продуктивність. Видалення даних на комп'ютері або в телефоні — це ключ до продовження терміну служби й самого пристрою. Чим більше вільного місця на комп'ютері, тим менше він буде гальмувати і тим частіше буде змога оновлювати програмне забезпечення та операційну систему, необхідні для його належної роботи.
Подовження терміну служби гаджетів є корисним не тільки для власників девайсів, а і для всієї Землі, оскільки на виробництво нового обладнання припадає 78% вуглецевого сліду. Окрім цього, дані з хмари зберігаються в центрах обробки даних, які своєю чергою теж споживають колосальні об'єми енергії.
Крім того…
"Особисто я завжди користуюся принципами цифрового прибирання, — ділиться Юлія Мархель. — Раз на тиждень — обов'язково. Особливо це класно робити в поїздках, коли не знаєш чим зайнятися в дорозі і зв'язку немає. За можливості не вмикаю камеру під час онлайн-зустрічей, але, звісно, є моменти, коли без цього неможливо і потрібно бачити одне одного. Також хороший лайфхак, якщо ви любите дивитися фільми або серіали: для зменшення викидів CO2 в атмосферу можете просто трохи зменшити якість відео, це також матиме позитивний вплив".
Ви вже почистили свої гаджети? Допоможіть долучитися до цифрового прибирання своїм рідним, друзям та знайомим, колегам по роботі.
Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.