fbpx
Сьогодні
Екорубрика 17:10 29 Кві 2020

На півночі України горять торфовища. Чому це найскладніші пожежі і як захиститися

У північних районах Рівненської та Житомирської області зараз триває гасіння торф'яних пожеж. Через суху погоду велика ймовірність, що проблема буде тільки наростати і захоплювати нові території

Фото rivnepost.rv.ua

Квітень 2020 року приніс безліч пожеж на території України. На початку місяця множинні осередки загоряння з'явилися в Чорнобильській зоні відчуження, а вже 16 квітня вогонь прийшов і в Житомирську область. Пожежі повністю знищили кілька сіл, а ліквідація вогню триває і донині.

За даними Державної служби України з надзвичайних ситуацій, ситуація знаходиться під контролем: найбільший осередок був погашений 26 квітня, а інші — локалізовані. Але за інформацією "Рубрики", вогонь вже дійшов до родовищ торфу.

Що таке торф?

Торф — це горюча речовина, що виникає з органіки, що не повністю розклалася, на кшталт болотних мохів. В Україні налічується понад 1500 покладів торфу з сумарним запасом в 1,3 млрд тонн. Житомирська область займає 4 місце за цими запасам в Україні. Тут знаходиться 220 родовищ із запасом у 50 млн тонн. Оскільки торф застосовується в сільському господарстві як добриво, в минулому болота на території області висушували, щоб відкрити доступ до торфовищ і налагодити видобуток.

Зараз багато хто з родовищ залишаються покинутими. Але через людського втручання, ці раніше осушені території стали пожежонебезпечними: низький рівень грунтових вод ніяк не дотягує до покладів торфу, який легко займаються. Регулярні підпали опалого листя та сухої трави і необережне поводження з вогнем часто призводять до пожеж торфовищ. Але на відміну від звичайних лісових або степових пожеж, погасити палаючі торфовища набагато складніше, а шкода для людини і природи від них — більше.

торфяники горять в україні

Як загасити торф'яну пожежу?

Основна складність при гасінні торфовищ полягає в тому, що поклади торфу знаходяться під землею. Вони залягають на глибині 1,5-2 метри — не дуже глибоко, але ліквідація вогню через це вимагає зовсім іншого підходу. Висока горючість і характер залягання перетворює горіння торфу у свого роду тління, ліквідувати яке можна тільки заливши торфовище водою. Це означає, що величезна кількість води має бути доставлено під землю, щоб залити всі осередки тління.

Ще одна проблема з торф'яними пожежами — це їхня тривалість. Торф, що залягає під землею, може тліти місяцями і навіть роками, виділяючи токсичний дим. При цьому тліюче торфовище залишається захищеним від холодів під шаром землі. Вигорівши, торф утворює під землею порожні "ніші", у які може провалитися транспорт, люди або тварини. Через те, що на місці зотлілого торфовища температура залишається дуже високою, провалившись таку нішу, людина отримує серйозні опіки і навіть може загинути.

На жаль, торф'яні пожежі трапляються не так уже й рідко. Їх ліквідація завжди вимагає величезної кількості ресурсів. Сама ліквідація тління можлива тільки при використанні спеціального обладнання, яке заливає торфовище великою кількістю холодної води. Для гасіння 1 кубометра палаючого торфу в середньому потрібно не менше тонни води, а техніки, яка подає воду, як правило, не вистачає. Тому торф'яні пожежі великих масштабів просто обкопують водяними канавами і намагаються запобігти подальшому поширенню пожежі іскрами.

Чим небезпечний дим торф'яних пожеж?

Але найнебезпечніше в пожежі торфу — це наслідки для природи і здоров'я людини. Оскільки торф не горить, а тліє, під час пожежі торфовищ виділяється величезна кількість диму. Цей дим може перевищувати густоту повітря в 10 разів, через що він не піднімається у верхні шари атмосфери і залишається на висоті до 2-5 метрів, на рівні дихання людини.

торфяники

Фото: ДСНС

Науково-технічний радник проекту "Чисте повітря для України", PhD з екологічної безпеки Максим Сорока каже, що вміст небезпечних речовин у такому димі набагато вище, ніж в димі від звичайних пожеж: "По суті, викиди тління торфовищ є аерозольною сумішшю слабких і середніх кислот — сірчаної, нітратної, і т.д. Він містить токсичні органічні сполуки, в основному — альдегіди, але іноді зустрічаються і речовини гомологічного ряду фенолу і ацетону. Такі сполуки нерідко є канцерогенними і мутагенними речовинами".

торфяники

Фото tsn.ua

Окремі сполуки з'являються в торф'яному диму через характер його виникнення: "Тління відбувається при високій температурі, дефіциті кисню і надлишку пару, а розсіювання — навпаки при низькій температурі і надлишку кисню. Тому розсіювання продуктів горіння відбувається в окислювальному середовищі. Через це викиди торф'яних пожеж містять не тільки звичайні забруднювачі на кшталт чадного газу, оксидів азоту і сірки, а і специфічні продукти. Серед них — чорний вуглець і токсичні органічні сполуки. Показник сумарного вмісту органічних речовин (TVOC) у таких викидах може перевищувати аналогічний зміст в диму від лісової пожежі у 20 разів".

Але крім шкідливих сполук в атмосферному повітрі, пожежі торфовищ забруднюють ще й грунтові води. "Після пожеж спостерігається різка зміна кисневого і гідрохімічного режиму цієї водозбірної поверхні. Грунтові води забруднюються сполуками азоту, фосфору, а також порушується карбонатная стабільність води. Люди, які в даній місцевості вживають воду з колодязів або неглибоких свердловин, виявляються в зоні ризику. Моя порада — після таких пожеж необхідно почати активний моніторинг підземних вод і продовжувати його як мінімум один водозбірний сезон".

Як з цим боротись?

Ліквідувати торф'яні пожежі — складно, а наслідки — надзвичайно небезпечні. Тому запобігти такій пожежі набагато вигідніше, ніж розбиратися з її наслідками. Для цього необхідно повністю усунути підпали сухостою і стежити за дотриманням правил пожежної безпеки на природі. Але абсолютної гарантії такі заходи не дадуть: встежити за всіма — неможливо, а формування відповідної культури поводження з вогнем у населення вимагає довгих років наполегливої ​​роботи.

горят торфяники

Фото: ДСНС

Інший, набагато більш ефективний вихід — це повернення рівня грунтових вод в місцях колишньої видобутку торфу. У 2012 році Програма Розвитку ООН і Європейський Союз запустили проект Clima East для збереження і сталого використання торфовищ. В інтерв'ю "Рубриці" аналітик з розвитку ПРООН в Україні Олена Маслюківська-Самберг розповіла, як цей проект допоміг суспільству в Чернігівській області. Завдяки комплексним заходам, рівень грунтових вод вдалося підняти на 1.8 метра. Як наслідок — пожежі торфовищ припинилися, грунтові води почали живити луки і поля, що допомогло розвитку сільського господарства.

Але такі заходи коштують величезних грошей: для проекту Clima East, ПРООН і ЄС виділили майже $2 млн. Сума, необхідна щоб провести подібні проекти на всіх родовищах торфу в Україні, буде просто колосальною.

Тому на даний момент нам залишається тільки сподіватися на те, що поточні пожежі в Житомирській області не доберуться до торфовищ. Ми повинні запобігати пожежам, бути акуратними з вогнем і повідомляти про всі випадки підпалу сухостою та пожеж якомога раніше. Інакше — регулярне задимлення міст токсичним димом стане для нас сумною, повсякденною реальністю.

Читайте також:

Лісові пожежі в Україні: чому гасити їх так складно і які технології існують

Відкладена небезпека. Як впоратися з наслідками Чорнобильських пожеж?

Чому повітря в Києві б'є світові рекорди по забрудненню?

5061

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: