fbpx
Сьогодні
Корисності 09:45 11 Січ 2021

Як дякувати навіть за провали? Корисна звичка, що змінює життя

Як виявилося, вдячність можна відчувати щодо будь-чого. До Всесвітнього дня "Дякую" розповідаємо, як і навіщо

English version here

Щороку люди у всьому світі відзначають Міжнародний день слова "Дякую" (International Thank You Day), який випадає на 11 січня. Це свято — чудова нагода висловити свою подяку людям, які роблять ваші дні такими, якими вони є.

Ініціатива створення такого прекрасного свята приписується ЮНЕСКО, але багато хто вважає, що вперше цей день вирішила ввести американська компанія з виготовлення листівок. Керівництво компанії, з метою збільшення продажів, вирішило випустити величезну партію листівок з простими словами подяки (thankfulness). Ідея настільки, що називається, "зайшла" покупцям, що листівки вмить щезли з прилавків і розлетілися по всьому світу, а суто комерційна акція перетворилася на традицію, яку стали підтримувати не тільки в США.

Психологічна користь — навіщо нам вдячність?

На жаль, люди часто забувають висловити вдячність іншим. Ми думаємо тільки про себе і не помічаємо всього того, що для нас роблять родичі і друзі, співробітники, знайомі чи навіть просто сторонні люди. Гарячий сніданок, розмова на цікаву нам тему, своєчасно підготовлені документи або виконана робота, притримані двері в метро чи в магазині. Багато чого сприймається нами як належне і звичне, те, що не варте особливої уваги. Але просте "дякую" може зробити кращим день не тільки вашого візаві, а і особисто ваш.

Уляна Супрун наголошує на тому, що вдячність — це те, що важливо зберегти в собі серед негативних новин, зростаючої агресії та політичної нестабільності (близько знайомі українцям ситуації та стани). Вона також радить налагоджувати довірливі стосунки, шукати спільні точки для партнерств та дякувати за дії, які на перший погляд можуть здаватися очевидними. Адже суспільство, каже вона, в якому культивується вдячність, є більш толерантним та відкритим.

По-перше, це допоможе досягнути спільного добробуту та успіху, стане стратегічною складовою наших перемог.  А окрім цього, вдячність несе в собі багато позитивних фізичних та психологічних ефектів. Так, відчуття вдячності зменшує ризик серцевих нападів, допомагає боротися з депресією, покращує психологічний стан людини.

"Вдячність — це багатство. Скарги — це бідність". Доріс Дей

Американські психологи провели експеримент, у якому вони попросили одну групу людей щотижня записувати те, за що вони були вдячні, в той час як інша група записувала неприємності або нейтральні життєві події. Люди, які вели щоденники подяки, почали звертатися до записів частіше, перестали згадувати про проблеми у спілкуванні і з самопочуттям, відчували себе краще в житті і в цілому більш оптимістично дивилися вперед, на наступний тиждень, у порівнянні з негативно орієнтованою групою.

Інше дослідження показало, що після отримання подяки учасники експерименту помітили, що їх партнери стали більш чуйними до їхніх потреб взагалі, що призвело до більшого задоволення своїми відносинами з обох сторін. Також з'ясувалося, що навіть одноразова щира подяка мала довгостроковий ефект, який тримався шість-дев'ять місяців, при цьому індекс щастя зростав на 10%, а симптоми депресії зменшувалися на третину.

Згідно з дослідженням психологів Адама Гранта і Франчески Джино, подяка може мати велике значення і у стосунках на роботі. Подяка керівника за добре виконану роботу може викликати у співробітників і підлеглих сильне почуття власної гідності і впевненості. Дослідження також показало, що почуття вдячності має хвильовий ефект, приводячи до зростання довіри між колегами і більшої ініціативи в допомозі один одному.

"Коріння всього добра лежать у ґрунті вдячності за добро". Далай-лама

Змалечку дітей вчать "чарівним словам" — "будь ласка, спасибі, дякую", але практично ніколи не пояснюють у чому, власне, полягає їх чарівництво, внаслідок чого ці слова хоч і пам'ятаються, але перестають мати вагу і вплив на життя.

Щире "дякую" несе в собі як функцію прояву ввічливості, поваги до людини, так і вираз подяки. Все це визначається психологами як неймовірно значущі категорії в спілкуванні і в сприйнятті реальності в цілому.

Оксана Бень, психологиня, членкиня ВСППГП, супервізорка, гештальт терапевтка: "Вдячність — складне  почуття, що народжується після контакту з кимось або з чимось, подіями чи ситуацією. Щоб визріти, йому потрібен час. У його складі є почуття емпатії, любові, ніжності, радості, тепла, смутку. Це почуття є важливим для усвідомлення та асиміляції (засвоєння) досвіду, воно надає цінності тому, що з нами відбувалось, і тим, хто був з нами поряд, а отже й цінності й змісту нашому життю".

"Подякуйте трохи, і ви знайдете багато". Прислів'я Ганзи

Вдячність за проблеми — це реально?

Щире "дякую" для кожного з нас може стати своєрідною "пігулкою", яка володіє цілющими властивостями. Слова подяки впливають і на наші емоції, і на відносини. Разом з радістю від слів подяки приходить і відчуття повної завершеності дії, пов'язаної з цією людиною чи подією. Зрозуміти цінність цього короткого слова просто, варто лише згадати власні відчуття, коли ви щось для когось зробили, а людина не сказала у відповідь ні слова.

Коли ми вдячні, ми визнаємо цінність людини, а коли вдячні нам, ми відчуваємо свою цінність. Це почуття наповнює людину енергією і відкриває можливості для майбутнього, на це почуття людина буде спиратися за майбутніх життєвих викликів, воно сприяє  формуванню її впевненості в собі і здатності справлятися з труднощами. Якщо людина не в змозі виділити зі свого досвіду позитивні моменти, а концентрує свою увагу лише на негативних переживаннях, вона ніби оселяється в минулому. Вона втрачає можливість жити тут і зараз, впливати на своє життя, а отже і на своє майбутнє. Вдячність — це міст з минулого в майбутнє через сьогодення, де ми знаходимо добрі й теплі слова тим, хто поряд, навіть, якщо нас скривдили. 

Вдячність допомагає пройти, прожити проблему зі здоров'ям, фізичні, матеріальні і емоційні втрати, розлучитись, відпустити людину чи обставини.  

Допомогти знайти вдячність у собі та підштовхнути до її усвідомлення ледь не за будь-яких обставин (а надто — за обставин 2020 року) можуть подібні фрази: 

 • я вдячна, що ти знайшла можливість бути поряд, це дало мені сили здолати хворобу, ти дуже важлива для мене;
 • дякую, що лишив мене в скрутну хвилину, завдяки тобі я дізналась скільки маю друзів, і зустріла кохану людину;
 • знаю, ми вже не є щасливі разом, ми розлучаємось, та я вдячний тобі за все добре, що було між нами, це допоможе нам жити далі й залишитись друзями;
 • я завжди думав, що нічого не вартий в бізнесі без тебе, а коли ти мене зрадив у карантин, зрозумів, скільки можу і вмію сам;
 • я не знав, що в Україні така кількість красивезних місць, така природа, дякуючи карантину,  відкрив для себе південь і в мене народились нові ідеї для бізнесу;
 • ніколи не думала, що буду читати лекції, і що це може бути комусь цікаво, дякую карантину, zoom і добрим людям, що відкрили в мені такий талант.

Тож на вдячність можна перевести майже будь-який досвід. І це допоможе прожити його і рухатись далі у майбутнє.

"Виховуйте звичку бути вдячним за кожну добру справу, яка приходить до вас, і постійно дякувати". Ральф Вальдо Емерсон

На думку Оксани Бень, вміння бути вдячним, відкритим і щирим у своєму почутті, — це теж своєрідний талант. Ми часто залюбки чомусь вчимося, намагаємося розвивати якісь якості, а про те, що вміння бути вдячним теж є кебетою, мало хто замислюється. Дякувати за все, що посилає життя, не просто, цю навичку варто у собі розвивати, особливо, якщо живеш в ілюзії, що життя — це суцільне свято. "Тільки от не пам'ятаю, — посміхається експертка, — хто і коли це свято нам обіцяв. Мені здається, саме в цьому причина, що часто ми приймаємо як належне все, що приносить задоволення і радість, без вдячності, тим самим знецінюючи це, і гірко нарікаємо на невдачі та негаразди, теж знецінюючи їх. А вони — значна частина нашого досвіду, вони наші орієнтири у змістах та наших цінностях. От і виходить, без вдячності за ті життєві процеси, що ми проживаємо, втрачається і цінність самого нашого життя.  Любити життя таким, яким воно є, у всіх його проявах, не чекати від життя підніжки, а вірити, що все, що приносить хвиля, є поживне для нашого розвитку, для пізнання себе і світу навколо, і бути вдячним за кожну його мить — це талант жити, який можна і потрібно в собі плекати".

"Відчувати вдячність, а не висловлювати її — це як упакувати подарунок і не вручити його". Вільям Артур Уорд

Вдячність 2020?

Минулорічні події стали справжнім викликом для багатьох людей. 2020 рік змусив чи не кожного з нас зустрітись зі складними життєвими викликами, випробуваннями і втратами. Втратами близьких людей, роботи, бізнесу. Екзистенціальними викликами — страхом смерті, самотності, втрати свободи. Пандемія, обмеження в спілкуванні, постійний страх за здоров'я рідних, скасовані цілі і плани, нерозуміння того, яким буде завтрашній день, безліч невтішних подій і новин — всі ці важкі й болісні переживання, що часто призводять до емоційних та нервових розладів, стали реаліями, у яких ми вимушені були жити минулого року, і з якими ми вступаємо у новий 2021 рік.

"У таких гострих станах, — пояснює Оксана Бень, — людина може втрачати емпатію, співчуття. Їй потрібен час, щоб прожити та асимілювати травму. А от інтегрувати її в життєвий досвід допомагає саме почуття вдячності. Коли людина може виділити, усвідомити і наповнитись спогадами про те добре, що було в її житті у цей важкий період: відкриття, які їй довелося зробити, людей, яких вона зустріла чи з якими була поряд, згадати про те, як саме вдавалося справлятися з тими викликами — її серце затоплює вдячність. Добре, якщо нас навчили цього ще в дитинстві. Почуття вдячності є одним із основних при побудові стосунків, як близьких, так і професійних. І часто відсутність вдячності є однією з причин емоційного вигорання". 

Досвід, який ми отримали у 2020 році, згуртував і загартував нас. Труднощі, про які ми до цього й гадки не мали, навчили нас цінувати звичайні речі, змінили наші пріоритети і повернули людей обличчям один до одного. Зараз ми розуміємо, як захистити себе і найдорожчих, як поводитися в атмосфері загальної напруги, як бути гнучким і продовжувати працювати у нових умовах. Забрати ці знання з собою в рік, що наступив, і подякувати за них минулому року — наша задача. 

Як подякувати життю прямо зараз

Тренерка з особистого і духовного зростання Альона Колесник пише

 • Дякуйте життю за те, що вас турбує — це допомагає вам стати вільнішими.
 • Дякуйте життю за зроблену помилку — це шанс звільнитися від помилкового почуття непогрішності.
 • Дякуйте життю за нанесені образи — вони звільнять вас від почуття власної важливості.
 • Дякуйте життю за обман — він руйнує ваші ілюзії.
 • Дякуйте за почуття недооціненості — це дозволить відпустити тягу до визнання.
 • Дякуйте за невдачі — вони допомагають розвінчати ваші неправильні уявлення про успіх. (с)

Дякуйте — і будьте вільними від всього, що тягне вас вниз, не дає дихати на повну і жити з розправленими крилами.

Зазвичай у США і Великобританії у День "Дякую" на вулицях проводяться різні фестивалі, вистави та флешмоби. Одним із найбільш традиційних дійств є передача фрази "Thank You" по ланцюжку абсолютно незнайомим людям. Тимчасово в усіх країнах, так, як і у нас, скасовано ярмарки і масові заходи, але ж акцію подяки можна влаштувати у цьому січні і в інтернеті. Розпочніть її з себе, зі своєї сім'ї, згадайте всіх, хто залишився без вдячного слова з вашого боку останнім часом, пообіцяйте собі пам'ятати про слова подяки і в інші пори року, і не боятися, не стидатися їх вимовляти, залучіть до вашого власного флешмобу якомога більше людей. Головне — не зупиняти цей ланцюжок і дарувати силу, відчуття підтримки і позитивний настрій іншим.

Дивіться також наш матеріал про добрі слова, які врятують світ (або принаймні нас).

1407

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: