Ігнорування невідомих номерів, перебування на зв’язку 24/7 та мовчазне дратування, коли хтось із близьких телефонує не вчасно — світ змінюється, а отже змінюються і правила гри. В тому числі і з телефонами. Розповідаємо про те, чому це відбувається і що робити.
Мобільні телефони вже давно стали більше, ніж просто "дзвониками", і власне, як телефони їх використовують усе менше. Якщо необхідно з кимось зв'язатися, простіше написати на емейл або в один з численних месенджерів, а дзвінки відбуваються тільки у вкрай термінових випадках. Ще складніше відповісти на вхідний дзвінок, особливо, коли телефонують з незнайомого номеру.
Наявність мобільного телефону означає, що ми практично завжди повинні бути на зв'язку. У неділю чи під час відпустки нам може нагадати про себе робота, у будь-який момент — зателефонувати родичі чи друзі. Зазвичай люди хочуть зв'язатися з нами, тому що їм зараз "зручніше", але в більшості випадків це відбувається без взаємності. А ще нам часто, дуже часто, телефонують з невідомих номерів невідомі люди з неясними чи взагалі шахрайськими намірами. В результаті навіть для товариських людей телефон стає джерелом стресу.
Неприязнь до дзвінків може бути не тільки через те, що вони "завжди невчасні". Ось лише деякі із причин:
Ще у 2015 році видання The Verge опублікувало замітку про те, що дзвонити в століття популярності смартфонів стало не ввічливо. Телефонні дзвінки, стверджував журналіст The Verge Томас Рікер (Thomas Ricker) — неефективний і застарілий інструмент комунікації, змушувати людей використовувати голосові дзвінки і відволікатися від інших справ — це означає вести себе настирливо і неефективно. Думку журналіста підтверджували дослідження, проведені компанією Ericsson.
Як вважає Ольга Шабловська, практикуюча психологиня, президенка Міжнародної психологічної асоціації проективних методик, перехід в месенджери є абсолютно нормальним процесом, для роботи, для бізнесу, для вирішення певних питань із рідними та знайомими.
"Що відбувається, коли ми чуємо телефонний дзвінок? У цей момент хтось вривається в наш простір, в наше життя і щось хоче. Ми відкладаємо все і починаємо спілкуватися. Співрозмовник заповнює собою наш простір і ми перемикаємося на нього, з головою занурюючись у розмову. А якщо при цьому нас ще й про щось просять, то наш мозок на підсвідомому рівні одразу хапається і за це.
Ми чуємо завдання і намагаємося знайти варіанти, як його вирішити. Для нас вже відступає на другий план все, що було за хвилину до дзвінка, ми переключилися на інше, і активно в цьому перебуваємо. Можливо, у вас була така ситуація, що хтось подзвонив, і ви забули, що у вас на плиті готувався обід, або що ви виконували якусь роботу, або планували почитати книжку. Які були наслідки?"
Як пояснює психологиня, в таких ситуаціях на підсвідомому рівні ми відчуваємо: "Ти важливіший за мене, і якщо я буду тобі корисний, то я — хороша людина!". Така поведінка може характеризувати життєву позицію "Ти — окей, Я — не окей". З такою внутрішньою установкою на першому плані завжди потреби інших, а вже потім свої.
Цю життєву позицію роками формував Радянський Союз, де вчили спершу подбати про інших, а потім про себе. Надзвичайно важливо було, що про нас скажуть інші, тобто найперше завдання — ні в якому разі не стати "поганими" в очах інших людей. Саме тому старше покоління і зараз часто не може покласти слухавку навіть у тих випадках, якщо їм пропонують товар, який їм не потрібний, або повідомляють інформацію, яка не має для них жодної цінності і співрозмовник просто "краде" в них час цією непотрібною телефонною розмовою.
"Наш розвиток, — каже Ольга Шабловська, — це процес, який відбувається постійно, тож з часом ми почали розуміти, що можна відкласти телефонний дзвінок, чи перетелефонувати пізніше і нічого страшного не станеться. У нас почала формуватися нова життєва позиція, яка в психології називається "Ти — окей, Я — окей", з цією життєвою позицією ми можемо і про себе потурбуватися, і задовольнити потреби інших, не на шкоду собі. З появою чатів, месенжерів, СМСок ми зрозуміли, що нічого страшного не станеться, якщо ми дізнаємося те, що хотів повідомити співрозмовник, на годину чи дві пізніше, після того, як нам це написали. Ми почали дозволяти собі вирішувати, коли відповідати у чаті і коли розмовляти по телефону. Ми почали по-іншому розставляти пріоритети в своєму житті".
На користь переписок у чаті зіграв також той факт, що змінився наш ритм життя. Ритм життя став швидшим, люди стали виконувати більше справ за той самий час: пральна машина пере, посудомийка миє посуд, по дорозі на роботу ми слухаємо аудіокнигу чи занотовуємо плани на день. Ми стали інакше використовувати свій час, і коли ми бачимо телефонний дзвінок і внутрішньо відчуваємо, що це займе більше часу, ніж ми готові на це виділити, унас з'являється бажання "втекти від цього", і відреагувати на це тоді, коли ми будемо вільніші.
Дзвінки з невідомих номерів або від абонентів, з якими зараз спілкування не планувалося, можуть викликати тривогу, тому що телефон зазвичай сприймається як щось термінове, те, у що треба включитися зараз, негайно. Це уже вчить людей домовлятися про телефонні дзвінки, і таким чином виявляти повагу до співрозмовника.
"Переписка активно витісняє телефонні розмови, тому, що по-перше, це швидше, по-друге, не відволікає тих, хто зараз поряд, і по-третє — це внутрішньо спокійніше, ніж дзвінок, тому що, дивлячись в чат, ви самі вирішуєте, кому і коли відповісти. Підсвідомо ми сприймаємо переписку як щось важливе, але не "негайно-термінове", і це зменшує рівень тривоги, додає контролю над ситуацією і дозволяє максимально йти по наміченому плану.
Ми стали більше цінувати свій час і розставляти свої пріоритети — тому і почали більше переписуватися і домовлятися про телефонні дзвінки, поважаючи простір і зайнятість наших співрозмовників. А просто дзвінок, без попередження та домовленостей залишився для рідних і близьких нам людей — ці дзвінки для нас важливі, вони створюють контакт близькості, дають можливість не лише чути, а й відчувати, що відбувається в житті наших рідних".
Складається враження, що відбулася умовна градація телефонних дзвінків на "свій" (рідні, близькі, друзі, щось термінове) та "чужий" (невідомі номери; знайомі, які люблять годинами розмовляти ні про що; люди, з якими не дуже хочеться спілкуватися саме зараз). Тоді чому люди часто відчувають провину за те, що ігнорують дзвінки? Чи не є відмова від телефонного спілкування все ж таки спробою остаточно "заховатися у свою мушлю" та втекти від реальності і людей?
На думку Ольги Шабловської, за ігноруванням дзвінків стоїть страх. Страх сказати у вічі людині те, що ми відчуваємо. Наприклад: "Я зараз не можу розмовляти, перетелефоную ввечері", "Мені це не потрібно", "Ця пропозиція для мене не цікава".
"Страх сказати інше, ніж очікує співрозмовник, підсилюється думкою, що про нас можуть погано подумати, тому найлегший спосіб цьому запобігти — це ігнорувати дзвінок".
У сучасному світі майже всі користуються смартфонами, тому логічно, що і телефонний етикет теж давно існує. Фахівці наводять пункти, які непогано було б взяти до озброєння, щоб і собі не зашкодити, і з іншими відносин не зіпсувати.
Цією нагородою було відзначено українське громадянське суспільство “за його відважну діяльність в часи війни” 20-22… Читати більше
Сергій Каліцун з Васильківської громади, що на Київщині. Своє поранення, яке призвело до ампутації ноги,… Читати більше
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.