Чайний пакетик – це частина щоденної реальності мільйонів людей. Залив, 1 хвилина – і готово. Але наскільки безпечно його використовувати? З якого матеріалу його виготовлено? Що то за папір, який не розмокає у воді? До такої елементарної речі як чайний пакетик, виявляється, може бути чимало запитань.
На початку XX сторіччя Томас Салвер розфасував зразки чаю для зручності у шовкові мішечки, а покупці вирішили, що їх необхідно занурювати в чашку. Цю ідею швидко перетворили на технологію. На сьогоднішній день чайні пакетики виробляють з фільтрувального паперу або з харчової нейлонової сітки. Найбільш поширеним є однокамерні, двокамерні паперові пакетики та пірамідки.
Правильний фільтр-папір виготовляється з натуральних волокон абаки, такий матеріал повністю органічний, але це коштовна сировина. Прагнучи зменшити вартість, виробники намагаються максимально замінити волокна абаки. Тому зазвичай зустрічається наступний склад: натуральне деревне волокно (65-75%), термопластикове волокно (15-23%), волокно абаки (10%). Такий матеріал вже не органічний. Це означає, що кидати такий пакетик у компост не бажано. Переробити його вкрай важко і коштовно, бо він складається зі змішаних матеріалів. На сьогодні тільки одна британська компанія PG Tip вирішила зайнятися їх переробкою.
На виробництво фільтр паперу йде величезна кількість деревини. Активна вирубка дерев виснажує природні ресурси і шкодить екології. Розкладається цей мішечок декілька десятків років, проте залишки мікропластику залишаються ще на кілька сотень років. Вчені досі не прийшли до одноголосного висновку як мікропластик впливає на середовище. ВОЗ зазначає, що наразі не можна говорити про серйозну загрозу. Проте дослідження на рачках-дафніях продемонстрували зворотнє.
Деякі виробники створюють лінійку чаю в пакетиках з пластикової сітки (нейлону) – пірамідки. Серед українців найбільш популярні двокамерні чайні пакетики, проте такий вид також часто зустрічається на полицях магазинів. Нейлон виробляють з поліаміду – синтетичної пластмаси на основі полімерів. Цей матеріал стає у нагоді для пошиття одягу, але навряд чи повністю безпечний для виробництва продуктів харчування.
Скріплюються пакетики із застосуванням термообробки (для цього внутрішня поверхня фільтр-паперу містить термопластикове волокно), з використанням клею, металевої скріпки, деякі «елітні» виробники зашивають ниткою. Для збереження аромату, захисту його від вологи і світла багато компаній кожен пакетик додатково упаковують в окремий конвертик з паперу або фольгованого пластику, конвертики упаковують в картонну коробку, а коробку в целофан.
Широкий резонанс отримало дослідження канадських учених. Дослідники з Університету Макгілла встановили, що при заварюванні чайних пакетиків в чашку потрапляють частинки мікропластику.
Вони провели експерименти з чотирма марками чайних пакетиків. Пакетики очистили від чаю, ретельно промили, помістили на п'ять хвилин у воду, нагріту до 95 градусів – а потім вивчили склад води. Вчені виявили від 1 до 150 мікрометрів частинок і від 100 до 1000 нанометрів частинок у воді. При цьому частинки пластику з'явилися в пакетиках тільки в процесі заварювання.
Тут важливо відзначити кілька нюансів – для дослідження використовували пакетики з нейлону, а не фільтр-паперу. Після публікації дослідження деякі експерти засумнівалися в результатах. Зокрема, президентка Чайної асоціації Канади, Шабнам Вебер написала відкритого листа вченим, де назвала експеримент некоректним. Слідом за нею висловилися інші чайні експерти. Вони назвали кілька причин, чому результатами дослідження не можна довіряти (як-то чайні пакетики були розрізані, або ж – були представлені не всі види пакетиків).
Тож широко відомий експеримент не можна вважати на 100% точним.
Втім, і на цьому питання до чайних пакетиків залишаються. Вони повільно розкладаються, і при цьому на переробку відправити їх не можна. Задумайтеся, скільки "одягу" має 20 чашок чаю:
"Паперовий" пакетик, нитка, картонний ярлик, залізна скоба, картонна коробка, пластикова плівка.
Так чи інак, не пакетований чай для екології стане куди кращим вибором.
Без паніки! По-перше, кожному пакетику знайдеться ще одне застосування, а перевикористання продуктів – одна із запорук екологічного життя. Тож до того, як викидати чайний пакетик, його можна застосувати ще і як:
1) Патчі для очей
Помістіть чайні пакетики в холодильник, а потім на кілька хвилин покладіть на заплющені очі, щоб позбутися темних кіл. Кофеїн, що міститься в чаї, впливає на кровоносні судини.
2) Допомогу при сонячних опіках
Ми всі намагаємося уникати сонячних опіків, але іноді вони трапляються абсолютно несподівано. Чайні пакетики з холодильнику можуть допомогти і в цій ситуації.
3) Лікування укусів комах
Пакетики чаю можуть також надати заспокійливу дію при укусах комарів і інших комах. Для цього слід покласти вологий охолоджений пакетик чаю на місце, яке постраждало від укусу. Чай допоможе зменшити запалення і зняти подразнення.
4) Засіб для відновлення меблів
Слабкий чай (тобто повторно заварений з пакетика) можна використовувати, щоб відновити блиск полірованих меблів. Нанесіть настій на дерев'яні поверхні м'якою ганчіркою. Дайте йому добре вбратися в тріщини і подряпини, і ваші меблі засяють як нові.
5) Освіжувач повітря
Чайне листя поглинає запахи, не залишаючи після себе інших помітних ароматів. Помістіть сухий використаний чайний пакетик у ящик, шафу або холодильник, щоб нейтралізувати неприємні запахи. Цей засіб підходить і для надто «пахучого» взуття.
6) Розчинник жиру
Помістіть чайні пакетики на дно посуду, залийте гарячою водою і залиште на ніч. Речовини чаю допоможуть розчинити жири і залишки їжі. Вранці ви без зусиль зможете відчистити свою сковороду чи каструлю без хімічних засобів.
Після використання пакетик доведеться все ж викинути у сміття. Тому еклоги все ж таки закликають відмовлятися від чайних пакетиків, але інколи є необхідність «по-швиденькому» зробити напій та побігти, тоді є проста і зручна альтернатива:
Також радять купувати все ж таки чай не в упаковках, а на вагу. Компанії-бренди отримують чайні листки крупним оптом – тому вони фізично не мають можливості слідкувати за якістю кожної партії.
Обирайте спосіб вам до душі, заварюйте чай, слідкуйте за своїм впливом на екологію та будьте здорові.
Щодо власне подрібненого чаю в таких пакетиках Оксана Якубінська – чайна експертка – розповіла:
"Листовий чай та пакетованого виготовляють за різними технологіям. Тому не можна говорити, що використовують виключно пил. Можливо недобросовісні виробники можуть робити такий напій, але і ціна тоді відповідна. Зазвичай для чаю в пакетиках використовують лист категорії D, це найменший розмір, але на якість це зовсім не впливає. Взагалі, хороший чай не може бути дешевим, а якщо говорити про пакетування, то якісний чай в пакеті не поступається в ціні листовому. Там і упаковка не містить нічого штучного і чай вищої якості".
Чому ж залишаються від чаю сліди в чашці, невже використовують фарбники?
"По-перше важливо розуміти, що чай це і є натуральний барвник. Тому немає сенсу щось туди додавати, хоча знову ж таки є недобросовісні виробники. Але їх продукт буде в найнижчій цінової категорії", – відповіла експерт.
Добрий вечір, тобі, пане господарю! Сьогодні, 25 грудня, Україна святкує Різдво. А яке Різдво без… Читати більше
Кіно Регіна — найбільший зал в Ооді, центральній бібліотеці столиці Фінляндії Гельсінкі. Він вміщає 250… Читати більше
Celebrate the season with the best of Ukrainian holiday music! Check out our curated list… Читати більше
29 грудня закінчується збір заявок до Школи екологічної журналістики рішень. Встигніть подати заявку! Читати більше
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.