“Рубрика” розповідає, що таке синдром подразненого кишківника, як він пов’язаний зі стресом і що з ним робити.
Від початку повномасштабного вторгнення лікарі помітили збільшення кількості пацієнтів зі скаргами на некоректну роботу кишківника: живіт болить, бурчить, крутить і "прив'язує" людину до вбиральні. Все це додає у життя багато неприємних моментів та незручностей.
За схожими симптомами можуть ховатися різні діагнози. З'ясувати, що саме викликає біль та дискомфорт, допоможуть призначені лікарями аналізи, УЗД та інші дослідження. Але цілком ймовірно, що після обстеження пацієнтові буде поставлений діагноз синдром подразненого кишківника (СПК). Головна причина цього захворювання — підвищена реакція організму на стрес.
Більшість людей нічого не знають про СПК, тому починають заспокоювати "бунтуючий" живіт народними методами. І часто не лише не отримують бажаного результату, а й посилюють болючі стани.
Про те, що таке синдром подразненого кишківника, причини його виникнення та методи лікування розповідає Роман Гнатів — лікар терапевт, гастроентеролог, дієтолог у медичній мережі "Світ Здоров'я".
Синдром подразненого кишківника (СПК) — хронічне захворювання шлунково-кишкового тракту. Частіше зустрічається у людей, молодше 50 років, а також у жінок.
Симптоми СПК:
Причина СПК залишається невизначеною. Його розглядають як розлад, що виникає в результаті взаємодії ряду факторів. Але чи пов'язані процеси в шлунково-кишковому тракті зі стресами? Так, напряму!
Згідно з сучасними дослідженнями, саме сильний і хронічний стрес є одним з найбільш поширених факторів, які спричиняють розвиток СПК.
"Постійний стрес нині охопив багатьох. Але звертаючись до нас зі скаргами на ниючий біль у животі, нудоту, розлади травлення чи діарею, пацієнти часто дивуються, коли дізнаються, що все це може бути саме від хвилювань, поганого сну чи виснаження", — говорить лікар-терапевт, гастроентеролог Роман Гнатів.
Мозок безпосередньо впливає на шлунок і кишківник. Проблемний кишківник може посилати сигнали в мозок, як і проблемний мозок може посилати сигнали у кишківник. Тому розлади шлунково-кишкового тракту можуть бути продуктом тривоги, стресу, депресії. В гострий момент наднирники виділяють стресові гормони — адреналін, кортизол, норадреналін. Нервова система відповідає еволюційною потребою: бігти, бити або ж завмерти. В цей час відбуваються зміни в різних органах і системах. Зокрема, спазмуються м'язи. А шлунково-кишковий тракт (ШКТ) побудований фактично з м'язів, — пояснює Роман Гнатів.
Спричинені стресом, тривогою, депресією чи іншими психологічними факторами порушення нейронних, гуморальних та метаболічних взаємодій, які формують "вісь ШКТ-мозок", викликають наслідки для фізіології кишківника. Це зміни моторики шлунково-кишкового тракту, вісцеральна гіперчутливість (посилена чутливість у відповідь на звичні подразнення), зміни шлунково-кишкової секреції.
"Психосоціальні фактори однозначно впливають на прояв синдрому подразненого кишківника. Пацієнти із симптомами СПК повідомляють про більше життєвих і щоденних стресових подій, ніж контрольні групи. Дослідження показують, що порівняно з контрольною групою, пацієнти з СПК демонструють підвищену тривожність, депресію та фобії. У проспективному дослідженні було показано, що психосоціальні фактори (тривога, проблеми зі сном, соматичні симптоми) є незалежними факторами ризику розвитку СПК у груп людей, у яких захворювання раніше не було діагностовано", — говорить Роман Гнатів.
Тобто, СПК — це синдром не тільки подразненого кишківника, а й часто подразненого мозку.
"Почати варто з того, що єдиного діагностичного тесту на СПК не існує, тому підхід передбачає порівняння симптомів із формальним набором діагностичних критеріїв, — розповідає Роман Гнатів. — Ми ретельно збираємо анамнез, приділяючи особливу увагу симптомам, які свідчать про органічне захворювання (так звані тривожні ознаки). Анамнез повинен включати вплив різних ліків, які можуть викликати подібні симптоми. А оцінка сімейного анамнезу — наявність запальних захворювань кишківника, колоректального раку та целіакії".
Метою додаткових (лабораторного та/або інструментальних) досліджень є, перш за все, виключення альтернативного діагнозу. Набір досліджень залежить від наявності або відсутності тих чи тих скарг, які можуть насторожити лікаря.
Зокрема, рекомендовано зробити:
Ці методи надають можливість отримати комплексну інформацію про стан організму та функцію кишкової системи, що сприяє правильній діагностичній оцінці. Зазвичай цих заходів достатньо для призначення специфічного та підтримуючого лікування.
На жаль, СПК є хронічним захворюванням, яке триває протягом усього життя. Існує ряд різних методів лікування синдрому подразненого кишківника (СПК). Лікування призначається для зменшення болю та інших симптомів.
"Хронічний характер СПК і складність контролю над його симптомами можуть розчаровувати як пацієнтів, так і медичних працівників, — говорить Роман Гнатів. — Великою проблемою є безпідставний пошук альтернативних діагнозів саме пацієнтами. Зазвичай вони проходять безліч фахівців, роблять величезну кількість досліджень та аналізів, лікують неіснуючі діагнози, приймають непотрібні ліки (часто БАДи). Майже кожен другий такий пацієнт приходить з немаленькою папкою досліджень, при цьому шукаючи якусь «бактерію» яка за його думкою і викликає симптоми, але ніхто «не може» чи «не хоче» її знайти.
Іншою проблемою є те, що пацієнти скептично ставляться до антидепресантів, або відмовляються працювати з психологом (знову ж таки звинувачуючи «загадкову бактерію»). Якраз такі проблеми й створюють негативний прогноз хвороби".
Але загалом прогноз при цій хворобі є досить добрим.Захворювання не прогресує і не призводить до ускладнень. Згодом менше ніж у 5% людей з діагнозом синдром подразненого кишківника може бути діагностовано інше шлунково-кишкове захворювання, що потенційно може призвести до ускладнень.
Хоча СПК може спричиняти значний фізичний дискомфорт і емоційний стрес, більшість людей здатні контролювати свої симптоми та жити нормальним життям, не маючи серйозних проблем зі здоров'ям.
Існує певна дієта, яка рекомендується при синдромі подразненого кишківника — це FODMAP дієта. Її суть полягає в обмеженні певних продуктів багатих на коронколанцюгові вуглеводи, як можуть викликати симптоми.
"FODMAP розшифровується як «ферментовані оліго-, ди- та моносахариди та поліоли». Це неперетравлювані вуглеводи з коротким ланцюгом, які є осмотично активними, тобто вони змушують воду потрапляти у наш травний тракт. Крім того, оскільки вони неперетравлювані, наші кишкові бактерії ферментують їх, збільшуючи газоутворення та виробництво коротколанцюгових жирних кислот.
Таким чином, FODMAP сумно відомі тим, що можуть викликаюти такі симптоми, як здуття, гази, біль у животі та зміну звичок випорожнення від закрепу до діареї або поєднання обох цих станів", — розʼяснює Роман Гнатів.
FODMAP містяться в різних кількостях у різноманітних харчових продуктах. Деякі продукти містять лише один тип, а інші — декілька. Основними харчовими джерелами чотирьох груп FODMAP є:
Задача пацієнта — обмежити вживання продуктів багатих на FODMAP. І якщо під час звичайного харчування FODMAP коливається від 15 до 30 грамів цих вуглеводів на день, то дієта з низьким вмістом FODMAP має вміщувати до 0,5 грама за прийом або 2,5–3 грами на день.
Які ж продукти можна їсти на дієті з низьким вмістом FODMAP? На щастя, у багатьох продуктах природно мало FODMAP. Ось список основних продуктів, які можна їсти, дотримуючись дієти з низьким вмістом FODMAP:
Важливо: хоча кава, чорний і зелений чаї також є продуктами з низьким вмістом FODMAP, їх зазвичай лікарі не рекомендують вживати, оскільки кофеїн, як правило, є тригером для тих, хто страждає на СПК. Крім того, лікар Роман Гнатів радить перевіряти списки інгредієнтів на упакованих харчових продуктах на наявність доданих FODMAP. Виробники можуть додавати FODMAP до своєї їжі з багатьох причин, зокрема як пребіотики, замінники жиру або низькокалорійні замінники цукру.
Дієта з низьким вмістом FODMAP включає декілька етапів.
Отже, дієта з низьким вмістом FODMAP не є ні універсальним підходом, ні дієтою на все життя. Кінцева мета полягає в тому, щоб знову ввести продукти з високим вмістом FODMAP на ваших особистих рівнях переносності.
Важливо: дієта з низьким вмістом FODMAP може принести користь людям із синдромом подразненого кишківника, але якщо у вас не діагностовано СПК, ця дієта може принести більше шкоди, ніж користі. Це тому, що більшість FODMAP є пребіотиками, які підтримують ріст корисних кишкових бактерій. Усунення FODMAP може завдати шкоди кишковим бактеріям, що безпосередньо вплине на ваше здоров'я. Крім того, виключення кількох видів фруктів і овочів зі свого раціону може призвести до дефіциту вітамінів і мінералів і значно зменшити споживання клітковини, корисної для нормальної роботи шлунково-кишкового тракту.
“Рубрика” зібрала недорогі рецепти на будь-який смак, щоб допомогти вам зробити свій різдвяний стіл незабутнім! Читати більше
Молодіжний центр “Атмосфера” у Драбівцях на Черкащині — це місце, де кожен може знайти щось… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу з Закарпаття, яка дбає про людей у складних життєвих обставинах, залучаючи… Читати більше
Розповідаємо, на якому етапі зараз відновлення і що буде далі. Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з очільницею ком’юніті-центру в Зеленому Гаю, що на Миколаївщині, щоб дізнатися, як виник… Читати більше
Що потрібно громадам для зеленого відновлення? Які інструменти OSINT використовують екологічні журналісти для розслідувань? Як… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.