На перший погляд невинна модна індустрія є одним з головних забруднювачів навколишнього середовища. Виробництво одягу відповідальне за 10% всіх викидів СО2 в рік. Воно ж стоїть на 2 місці в світі по використанню прісної води, при цьому відповідаючи за 20% всього промислового забруднення вод.
Крім того, індустрія моди шкодить не тільки екології, а й сталого розвитку в цілому. У виробництві одягу часто задіяна низькооплачувана, майже рабська працю, в тому числі — праця жінок і дітей.
Тому все частіше і частіше люди, залучені в модну індустрію, говорять про необхідність змін. Яна Червінська — українська дизайнерка одягу та засновниця платформи Sustainable Fashion Pad. Вона одна з тих, хто просуває ідею стійкої моди в Україні.
Яна займається темою стійкої моди з 2015 року — тоді вона вчилася в університеті і готувала дипломну колекцію. З цією колекцією вона виграла 2 конкурси, і журнал Harper's Bazaar профінансував її показ на Ukrainian Fashion Week та виробництво великої колекції. Речі в ній були зроблені з вовни, бавовни і шовку. Якась частина колекції залишилася у Яни, і вона задумалась про те, що робити з нерозпроданими речами.
"Я просто неусвідомлено застосувала підхід Zero Waste у себе в бренді. Всі залишки нерозпродані я розрізали на шматки, зваляла нову тканину і пошила нову колекцію, яку розпродала під нуль".
У наступні роки Яна пройшла через стажування в Сеулі і працювала разом з фінським тижнем моди Helsinki Fashion Week. Там вона дізналася про те, як бренди намагаються зробити свою продукцію стійкою — переробляють нерозпродані речі, шукають інноваційні матеріали і нові стратегії. Яна захотіла створити такий рух і в Україні, і на фестивалі Kyiv Maker Faire вирішила створити окрему платформу, присвячену саме стійкій моді.
Вона створила проект Sustainable Fashion Pad. Це комунікаційний майданчик, навколо якого Яна і її команда збирають галузевих експертів, виробників, покупців, еко-активістів і всіх, кому може бути цікава ця тема. Її глобальна мета — створити екосистему стійкої моди в Україні.
"Поставити все на рейки стійкої моди, відродити текстильну промисловість і зробити її теж стійкою, запустити наукові центри по розробкам в текстильній промисловості — якісь такі глобальні ідеї. Але починати це все знову-таки потрібно з діалогу. З'ясувати, що потрібно брендам, чи готові споживачі".
Цей проект брав участь у тематичних виставках і тижнях моди, робив освітні інсталяції, лекторії, воркшопи. Навколо такого діалогу Яна і колеги хочуть збудувати ком'юніті людей, які цікавиться цією темою, і споживачів, які розуміють, якої шкоди модна індустрія може наносити Землі. Вони вели діалоги з міжнародними інвесторами та експертами, наприклад — з хімічною компанією BASF, експерти якої створили технологію переробки пластику для Adidas і проекту Run for the Oceans. Яна каже, що подібних технологій зараз — сила-силенна, і питання лише в тому, як застосувати це в Україні.
"Звичайно, наша платформа НЕ бере на себе відповідальність вирішити всі ці процеси. Але спілкуючись з різними людьми — з хіміками з BASF, з людьми, які розробляли цю технологію для Adidas, — стає зрозуміло, що це не якась захмарна перспектива. Це питання 1-2 років максимум, і це може стати реальністю вже десь під Києвом".
У роботі Sustainable Fashion Pad були перерви. Яна каже, що оскільки вони — громадська організація, підтримувати постійну роботу команди на волонтерських засадах досить важко. Зараз Яна створила і розвиває ще один проект, громадську організацію "Беззайве". Це проект, який орієнтований на роботу не тільки у сфері моди. Його мета — допомогти брендам переходити до стійких моделей виробництва і впроваджувати у себе принципи циркулярної економіки.
Якщо коротко, стійка мода — це спроба знайти альтернативу модній індустрії, що історично склалася. Вона продукує цілу низку проблем, які суперечать критеріям сталого розвитку, визначеним ООН. Це і текстильні відходи, і забруднення води при фарбуванні тканин, і добрива, які використовуються при вирощуванні бавовни і льону. Крім того, критерій стійкості є і в соціально-економічному аспекті моди: дуже часто виробники одягу не приділяють належної уваги оплаті праці своїх працівників і створенню гідних умов праці.
Яна каже, що після трагедії 2013 року на заводі Rana Plaza в Бангладеші у світі стартував рух Fashion Revolution. Тоді при обваленні незаконно добудованого будинку загинуло 1187 людей, серед яких було багато дітей і жінок. Всі вони працювали на швейних фабриках, які відшивали одяг для відомих брендів мас-маркету. Активісти Fashion Revolution підняли дискусію навколо захисту прав таких робочих по всьому світу. Адже часто ціна дешевих речей обумовлена саме тим, що в неї закладено негідно оплачувану працю людей з бідних країн, в основному — жінок.
"Навіть в Україні 85% людей, які задіяні в модній індустрії, — це жінки. Найчастіше вони теж переробляють, мало отримують. Вони змушені брати якісь підробітки, щоб вижити. Такого бути не повинно — бренд повинен платити адекватну зарплату своїм співробітникам, і відповідальна, усвідомлена мода — вона якраз про це".
Відповідальність за негативний вплив моди на сталий розвиток не лежить виключно на виробниках. Яна говорить про те, що кожна людина "голосує гаманцем" або за бренди мас-маркету, які часто завдають природі значної шкоди, або ж свідомо вибирає стійкі альтернативи. На сьогоднішній день, багато брендів мають екологічні лінійки або перейшли на повністю чистий продукт. Ось кілька прикладів:
Вартість таких лінійок не вище, ніж будь-якої інший продукції цих же брендів, тому дозволити собі екологічну альтернативу може кожен, хто і так купує у них речі.
За словами Яни, дуже мала частина українців на даний момент знають про стійку моду: "У нас люди навіть не привчені сміття сортувати, така держава, що ніколи не було на порядку денному нічого екологічного".
Тому одна з цілей, яку ставить перед собою Sustainable Fashion Pad, – популяризація ідеї стійкої моди серед споживачів. Це довгий процес, але його значення дуже велике. Яна каже, що людям дуже важливо донести, що купувати якісні речі не тільки правильно, але і вигідно. Дорожчий, але якісний одяг може прослужити довше і в кінцевому підсумку виявитися вигіднішим, ніж продукт мас-маркету, зроблений з використанням рабської праці і шкодою для навколишнього середовища.
Інша проблема — це переспоживання. Людство сьогодні виробляє на 400% більше одягу, ніж 20 років тому — при тому, що населення планети не виросло навіть в 1,5 рази за цей період. У США середньостатистична людина викидає 22,5 кг текстильного сміття щороку. В Україні через загальну економічну ситуацію цей показник набагато менше, але нездорове споживання все одно присутнє.
"У нас була дівчинка-респондент — вона студентка, підробляє в барі. Вона сказала, що 2/3 від своєї зарплати вона витрачає на речі щомісяця. Намагається бути модною, виглядати круто, постійно змінює свій образ і якимось чином живе на решту грошей. Це якраз нездорове споживання, консюмеризм і гонитва за трендами".
Ще одна дуже важлива проблема — низька поінформованість про те, що можна робити з зіпсованими або непотрібними речами. Найкращий варіант — дати своїм речам друге життя, передарувавши їх своїм родичам-знайомим або здавши тим, хто переробляє і перепродує старий одяг.
Яна каже, що кожен з нас може зробити кілька простих кроків, щоб зробити свій гардероб більш екологічним.
Крім того, більшість речей, які ми викидаємо через поганий стан, насправді можна врятувати. 3 основні причини, за якими речі опиняються на смітнику — це кошлатість, плями і дірки. Ось що Яна радить робити в таких випадках:
Як говорить Яна, чинити так зі своїми речами — правильно і круто. "Це теж не соромно, і навпаки — потрібно пишатися тим, що ти продовжуєш життя своїм речам".
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.