Здоров’я

Суха шкіра взимку: що робити і як доглядати, щоб повернути їй вологу

“Рубрика” поспілкувалася з дерматологинею, щоб знайти всі відповіді.

У чому проблема?

У холодну пору року багато хто стикається з проблемою сухості шкіри. Свербіж, лущення, відчуття стягнутості, а іноді й болючі тріщини — все це далеко неповний перелік зимових неприємностей. Шкіра просто волає про порятунок, але навіть улюблені засоби перестають допомагати.

Яке рішення?

Взимку шкіра, захисний барʼєр нашого організму, потребує особливої турботи. Як можна ефективно доглядати за шкірою, щоб зберегти її здоров'я та красу до весни, розповіла засновниця медичного центру "SovaKlinik", дерматологиня, трихологиня Тетяна Куликова.

Як це працює?

Суха шкіра. Фото: istockphoto

Для початку розберемося в термінології. Зазвичай у холодні місяці люди жаліються на суху шкіру. Проте суха і зневоднена шкіра — це різні речі, і часто їх плутають.

Суха шкіра — це характеристика постійного типу шкіри (обумовленого генетикою), а не її стану. Насамперед така шкіра відчуває брак поживних речовин, і проблема криється на рівні всіх шарів епідермісу.

Характерні риси сухої шкіри:

  • схильна до лущення та подразнень;
  • тонка;
  • тьмяна;
  • відчуття стягнутості;
  • рання поява дрібних зморщок;
  • майже не змінюється незалежно від пори року.

Зневоднена шкіра — це тимчасовий стан, спричинений дефіцитом вологи у верхніх шарах епідермісу.

Характерні риси зневодненої шкіри:

  • локальна сухість та лущення;
  • поєднання стягнутості та жирного блиску;
  • тьмяний колір, нерівний рельєф, підвищена чутливість;
  • утворення зморщок, які розгладжуються після додаткового зволоження шкіри;
  • сухість, яка має сезонний характер.

Якщо після вмивання ви відчуваєте сильну стягнутість, але через деякий час з'являється блиск — шкіра зневоднена. Якщо ж вона постійно суха, тонка й схильна до лущення — це суха шкіра.

"У нас не звикли до такої чіткості у формулюваннях, але треба розрізняти сухість шкіри як особливість і сухість шкіри в аспекті сезону. Зневоднення може спіткати будь-який тип шкіри — навіть жирний. Взимку зневоднення виникає через неправильний догляд, недостатнє зволоження, через сухість повітря", — говорить дерматологиня Тетяна Куликова.

Дерматологиня, трихологиня Тетяна Куликова. Фото з архіву експертки

Чому так відбувається?

Шкіра стає зневодненою, коли надміру втрачає вологу. Схильність до цього може бути вродженою або набутою (через неправильний догляд або його відсутність). Зневоднена шкіра стає шорсткою і грубою на дотик, зʼявляється  відчуття стягнутості, свербіж, лущення, при сильній сухості — тріщини, червоні плями. Така сухість шкіри може бути сезонною. Тоді на руках і обличчі, тобто на ділянках, які постійно контактують з морозом і вітром, зʼявляються ознаки сухості.

Причини сухості шкіри взимку:

  1. Низька вологість повітря.
    Холодне повітря природно містить менше вологи, що спричиняє висихання зовнішнього шару шкіри. Опалення в приміщеннях ще більше знижує рівень вологості.
  2. Холодна погода та вітер.
    Низькі температури та сильний вітер можуть пошкоджувати шкіру, спричиняючи її висихання та подразнення. На руках і обличчі, тобто на ділянках, які постійно контактують з морозом і вітром, зʼявляються ознаки сухості (зневоднення). Тріщини й лущення на руках, дискомфорт при згинанні пальців, обличчя стає матовим, шорстким, відчувається стягнення. 
  3. Гаряча вода та агресивні очищувальні засоби.
    Взимку так хочеться зігрітися. Проте гарячий душ або ванна, особливо з використанням гелів та шампунів, які видаляють кожний жир, також спричиняють надмірне висихання шкіри. Якщо ви відвідуєте баню або сауну, не забувайте користуватися після цього зволожувальними кремами. Тетяна Куликова нагадує: також сауна і баня категорично протипоказані при розацеа, куперозі.
  4. Неправильний догляд за шкірою.
    Нерегулярне використання зволожувальних засобів, відсутність захисного крему або неправильний вибір косметики посилює проблему сухості шкіри. Також власники жирної шкіри, намагаючись впоратися з жирним блиском та акне, часто зловживають спиртомісткими засобами, які ще більше висушують шкіру. 
  5. Зневоднення організму. 

Дегідратація є частою причиною сухості шкіри. Підтримувати водний баланс, вживаючи рекомендовану щоденну кількість води, потрібно у будь-яку пору року.

Не дай собі засохнути

Найбільше взимку страждають шкіра обличчя та рук. Фото: istockphoto

Догляд за шкірою в холодну пору року, а також в міжсезоння має містити три основні етапи — щадне очищення, зволоження і захист:

  • Для очищення найкраще підходять ніжні гелі або пінки для вмивання. Експертка радить:

"Варто обирати засоби «мило без мила» — це засоби, в назві яких є слово синдет або лавант. Очищення шкіри — це важливий етап, його не варто оминати, але варто використовувати правильні засоби. Якщо шкіра не переносить воду — можна використовувати молочко".

  • Зволожувальний крем має відповідати типу шкіри. Наносити його потрібно двічі на день — після очищення, тоніка та сироватки. Це допоможе зберегти вологу та захистити шкіру.
  • Варто подбати й про додаткову підтримку у вигляді зволожувальних масок. Вони можуть бути як кремовими, так і тканинними — обирайте зручний для вас формат.

"До щоденної рутини я б радила додати засоби, що містять цераміди, сквалан — це відновить ліпідний шар. Також можна посилити зволоження за допомогою тонера з  гіалуроновою кислотою", — рекомендує Тетяна Куликова.

Фахівчиня додає, власниці генетично обумовленої сухої шкіри, які звикли користуватися жирними кремами, можуть поєднувати живлення зі зволоженням: наприклад сироватка з гіалуроновою кислотою, а зверху — живильний крем.

Захищати у холодний сезон потрібно також шкіру волосяної частини та губ. Тут все просто — потрібно носити шапку і користуватись бальзамами для губ. Гарні засоби для догляду за губами містять ланолін, касторову олію, вазелін, парафін, масло Ші, вітамін А (токоферол), сквалан, алантоїн, бджолиний віск, гліцерин.

Підживлювати та зволожувати свій організм потрібно не тільки зовні, а і зсередини. Зимовий раціон має бути різноманітним, згідно з тарілкою здорового харчування. Варто додати в раціон горіхи, насіння, рослинні олії й пити достатньо води.

Герої та антигерої холодного сезону

Отже, говоримо "Так" всьому, що відновлює шкірний барʼєр і зволожує шкіру. Маст-хев:

  • гіаулоронова кислота,
  • ніацинамід, 
  • сквалан, 
  • сечовина, 
  • цераміди, 
  • алантоїн.

Слід уникати засобів, що надміру травмують і сушать шкіру. Наприклад:

  • грубі скраби, 
  • засоби з великою концентрацією кислот, 
  • мило, 
  • гаряча вода.

"Я категорично проти грубих скрабів (з цукром/кісточками) — це травмує шкіру. Інші засоби — якщо вони підібрані правильно, можуть мати місце в догляді", — коментує Тетяна Куликова.

Сонцезахист — це не тільки про літо

Дівчина наносить санскрин взимку. Фото: istockphoto

Хоча в холодну пору сонце здається менш активним, ультрафіолетові промені все одно проникають крізь хмари й навіть вікна, сприяючи передчасному старінню шкіри. А якщо на вулиці сніг, він відбиває до 80% UV-променів, що підсилює їхню дію.

"Кремів з SPF зараз велика кількість, можна підібрати той, який призначений для чутливої, сухої шкіри. 100% сонцезахист потрібен тим, хто лікує акне ретиноїдами, хто має ретинол в догляді, хто має купероз, розацеа, гіперпігментацію", — акцентує лікарка.

Що робити, якщо зима вже пошкодила шкіру — з'явилися лущення, почервоніння, тріщини?

Найкраще — звернутись до дерматолога за консультацією. Самостійно можна почати використовувати цика-креми чи колд-креми для відновлення і захисту шкіри.

І як би дивно це не звучало, але дуже ретельний догляд також може зашкодити шкірі.

"Це так званий синдром гіпердоглянутої шкіри, коли використовується в догляді аж надто багато засобів з активними інгредієнтами (ретинол, вітамін С, кислоти тощо). Шкіра стає чутлива, можуть зʼявитися висипання", — говорить Тетяна Куликова.

Тож, зберігаємо баланс, ретельно підбираємо косметику, не змішуємо в один догляд забагато активів і даємо шкірі можливість це все "перетравити". Головне — не кількість засобів, а їхня якість і правильне використання відповідно до потреб вашої шкіри.

Не за всі гроші світу

Під час війни багато звичних речей поставлено на паузу, зокрема й догляд за собою. Часто люди свідомо відмовляються від косметики чи засобів для догляду, вважаючи, що краще спрямувати ці кошти на більш нагальні потреби, ніж витратити їх на дорогий крем для обличчя.

Лікарка зауважує: насправді легше підтримувати шкіру в гарному стані, ніж потім лікувати чи намагатись виправити негативний вплив. Якщо довго не доглядати за шкірою, вона буде більш вразливою, виглядатиме тьмяною, зʼявляться більш виразні мімічні зморшки. Потім таке передчасне старіння шкіри до кінця можна і не виправити, або ж для цього знадобляться коштовні процедури.

Щоденний догляд за шкірою не обовʼязково має коштувати дорого: є відносно бюджетні засоби, які зарекомендували себе добре. Наприклад, лікарка радить бренди Mixa, Ziaja. А для захисту шкіри та губ можна використовувати звичайний вазелін.

Ще більше корисних рішень!

Зволожувач повітря. Фото: istockphoto

Мікроклімат у приміщеннях дуже важливий не тільки для гарного стану шкіри, а й для гарного стану дихальних шляхів. Температура повітря в кімнаті має бути 18-22°C, вологість — 45-65%.

На думку фахівчині, варто придбати й гігрометр, і зволожувач. Контролюючи вологість у приміщенні, ви допоможете шкірі зберігати вологу й уникнете інших проблем зі здоровʼям, які може викликати сухе повітря.

Визначити вологість повітря у кімнаті можна і без гігрометра. Для цього наберіть у склянку воду по самі вінця. Помістіть її в холодильник приблизно на пів години, щоб охолодити рідину до +5°C. Дістаньте ємність і поставте в кімнаті подалі від кондиціонера й обігрівальних приладів. На стінках скляної посудини відразу з'явиться конденсат:

  • Якщо конденсат стікає цівками й за 10-15 хвилин не випаровується — вологість повітря висока.
  • Конденсат тримається на стінках склянки краплями й починає висихати за 15 хвилин — вологість у нормі.
  • Конденсат швидко висихає — повітря в приміщенні сухе.

Свіжі дописи

  • Екорубрика

Агровольтаїка — нове слово для українських фермерів. Чому це рішення, яке варто розвивати?

Об’єднати фермерство та виробництво електроенергії — можливо. Що українським аграріям варто взяти до уваги та… Читати більше

Thursday February 20th, 2025
  • Здоров’я

Як захиститися від грипу і що робити, якщо ви вже захворіли

“Рубрика” розповідає, що справді працює проти грипу та яка є профілактика. Читати більше

Thursday February 20th, 2025
  • Кейси

“Репетиція реальності”: як “Театр змін” розвиває культуру діалогу в Україні

“Рубрика” розповідає, як організувати форум-виставу у своїй громаді і який реальний вплив можуть мати такі… Читати більше

Wednesday February 19th, 2025
  • Корисне

Боятися нормально: як допомогти дитині побороти свої страхи

У матеріалі “Рубрики” ви знайдете дієві техніки, ігри та рекомендації, що допоможуть перетворити страх на… Читати більше

Tuesday February 18th, 2025
  • УрбанРубрика

Феномен київської забудови: що це і як його зупинити

Київська архітектура виділяється унікальним поєднанням стилів — від бароко та готики до неомодернізму, конструктивізму та… Читати більше

Friday February 14th, 2025
  • Корисне

Мій пес боїться вибухів: як заспокоїти налякану тварину?

“Рубрика” поговорила з ветеринаркою та кінологинею й розповідає, що робити, щоб допомогти вашому собаці чи… Читати більше

Thursday February 13th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.