Що відбувається

Перевірка реакції суспільства – хто такий Стерненко і що відбувається з його справою?

Українському активісту Стерненко сьогодні не вручили підозру про вбивство, на вулиці вийшли сотні людей на його підтримку

Сьогодні, 18 травня Сергія Стерненко повісткою викликали до СБУ. Під стінами установи з зібралися активісти з гаслом "Руки геть від Стерненка". Вони прийшли підтримати Сергія, їхня основна вимога — закрити справу за ч. 5 ст. 36 ККУ ("необхідна оборона"). Суспільний тиск зіграв не останню роль у розв'язці сьогоднішнього ранку: до сьогодні майже не викликало сумнівів те, що підозру Стерненку все ж вручать.  

Активіст пробув в установі близько 2 годин. Вийшовши з будівлі СБУ, він заявив:

«Друзі, я потерпілий, а не підозрюваний […]. Мені вручили все три повістки. Мене викликали для ознайомлення з матеріалами справи».

Всупереч загальній думці, а також припущеннями самого Стерненко, повідомлення про підозру йому не вручили. У прес-службі СБУ це підтвердили:

"Сергія Стерненка викликаний на 9.00 18 травня для проведення окремих слідчих і процесуальних дій, які на даний момент часу не пов'язані з оголошенням йому про підозру", — сказано на офіційній сторінці Служби в Facebook.


Саме кваліфікація дій Сергія стала основним каменем спотикання і зробила справу настільки резонансною. Прихильники Стерненко борються за можливість відстоювати своє право на оборону в разі нападу і дотримуються позиції, що Сергій діяв в рамках самооборони. Противники активіста займають іншу позицію, вважаючи, що його дії варто кваліфікувати як умисне вбивство. Хто такий Стерненко — розбираємося разом.

Фото Stas Kozljuk

Хто такий Сергій Стерненко?

Сергій Стерненко — українець, активіст, який відомий, перш за все, як голова одеського осередку "Правого сектору". Зараз є головою ГО "Небайдужі". 

У 2014 році брав участь у закритті наркоточок в Одесі, а в 2017 році виступав в акції проти забудови Міського саду Одеси — Літнього театру. За це проти Стерненко було відкрито кримінальне провадження, в якому він фігурував, як підозрюваний в організації масових заворушень. За його словами, після цих подій він почав отримувати погрози, а потім почались напади. Перший випадок стався в лютому 2018 року. Тоді двоє невідомих "зловили" його біля будинку і завдали кілька ударів битою зі вставними лезами. 1-го травня 2018-го на Стерненко напали вдруге — нападник на прізвище Баймукашев зробив два постріли з переробленого травматичного пістолета. Станом на березень 2020-го судовий розгляд не розпочато, оскільки до цих пір не відбулася процедура відбору присяжних.

У чому справа?

Третій інцидент стався 2 роки тому, 25 травня 2018 року. Стерненко разом з дівчиною був на вулиці Фонтанська, в Одесі. Судячи з його слів, вони підходили до будинку, коли Сергій помітив двох наближаються до них чоловіків спортивної статури. Пізніше з'ясували осіб нападників — це були Ісайкул та Кузнецов. Як історія розгорталася далі, розповідають по-різному: версія події, викладена Стерненко, відрізняється від версії з повідомлення про підозру, текст якого було оприлюднено у мережі.

В опублікованому раніше повідомленні про підозру зазначено, що як тільки чоловіки наблизилися до Стерненко, він, не витримавши викликане попередніми нападами нервову напругу, вдарив ножем Ісайкула і Кузнєцова, після чого ті почали втікати. Тоді Стерненко погнався за Кузнєцовим і, наздогнавши його, і завдав ще кілька ножових поранень.

Стерненко стверджує, що він дістав ніж тільки після того, як його кілька разів ударили по обличчю, і що ножові поранення були нанесені в під час бійки з Ісайкулом і Кузнєцовим. Факт переслідування Кузнєцова Стерненко не заперечує, але говорить, що біг за ним, тільки щоб затримати порушника.

Версії третіх осіб, непричетних до інциденту, немає. Єдиного свідка, який був на місці події, все ще не допитали. Тільки у квітні цього року суд виніс Ухвалу, в якому дозволив витребувати інформацію у операторів мобільного зв'язку щодо свідка.

Результатом трагічних подій 25 травня 2018 року став смерть Кузнєцова. Було порушено кримінальну справу, яку пізніше розділили на 2 провадження обидва провадження знаходяться в СБУ, ними керує один і той же слідчий та один і той же процесуальний представник прокуратури. 15 травня стало відомо, що у провадженні, де Стерненко виступає як потерпілий, підозри про вчинення злочину за ч. 4 ст. 296 КК (хуліганство) вже вручили Іскайкулову і Кузнєцову — посмертно.

Всі, хто спостерігають за справою Стерненко, розділилися на два табори, а справа набула політичного характеру, поклавши як на саму Венедіктову, так і на суддів, десятикратну відповідальність за кожне прийняте рішення.

Свіжі дописи

  • Кейси

“Створюємо спільноту, де місце є кожному”: як на Одещині працює театр “Толерантність”

Тут молоді з ментальною інвалідністю допомагають самореалізуватися, відкрити нові таланти та знайти свою спільноту. “Рубрика”… Читати більше

Monday April 29th, 2024
  • Що відбувається

Обмеження консульських послуг для чоловіків призовного віку: пояснюємо, що з цим не так

Українським чоловікам призовного віку, які перебувають за кордоном, обмежили доступ до послуг українського консульства. Такі… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • УрбанРубрика

“Ми не просто місце трагедії, ми хочемо бути місцем українського успіху”: головні рішення з ідеатону Unlock Bucha

У Бучі 18-20 квітня 2024 року провели ідеатон Unlock Bucha. Він об’єднав між собою представників… Читати більше

Friday April 26th, 2024
  • Інвестиційні рішення

Інвестиції у мистецтво: як це працює в Україні й скільки коштів треба для старту

“Рубрика” пояснює, яким може бути інвестування у мистецтво, на яких українських митців слід звернути увагу… Читати більше

Thursday April 25th, 2024
  • Кейси

У Пущі Водиці хочуть відбудувати теплицю для дітей: навіщо це рішення та як допомогти?

“Рубрика” розповідає про маленький, але важливий кейс відбудови, якому ще належить відбутися. Долучитися до допомоги… Читати більше

Thursday April 25th, 2024
  • Здоров’я

Що дають тейпи і як не змарнувати час та кошти на недієве лікування? Відповідають лікарі

Тейпи продовжують набирати популярність. Проте чи така вона заслужена? “Рубрика” вирішила розібратися, що таке тейпи… Читати більше

Wednesday April 24th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.