fbpx
Сьогодні
Рішення 17:05 03 Кві 2025

“Виходь грати!”: як футбольна ініціатива допомагає українським дітям знову відчути радість

Футбол — більше, ніж просто гра. У “Виходь грати!” футбол це не про змагання, перемоги та програші, а про нових друзів, нові навички та емоційне зростання. У цьому тексті “Рубрика” розповідає про те, як спортивна ініціатива допомагає дітям у вразливих громадах знову відчувати дитинство. 

English version here

У чому проблема?

Самотність, страх, тягар пережитого — українські діти вимушені нести на собі наслідки війни, незалежно від свого віку. Сьогодні їм часто бракує найпростішого: радості, спілкування, відчуття безпеки.

Як дорослі можуть допомогти полегшити цей тягар?

Яке рішення?

Діти грають в футбол

Фото з архіву проєкту

Повернути дітям ці важливі моменти покликана ініціатива "Виходь грати!", яку вже третій рік впроваджує в українських містах громадська організація з однойменною назвою. Безоплатні тренування з футболу не лише допомагають зміцнити тіло, а й заряджають позитивом, знайомлять з однолітками, розвантажують психологічно.

Як це працює?

ініціатива для дітей Виходь грати: Тренування в Бучі

Тренування в Бучі. Фото з архіву проєкту

Соціальну ініціативу "Виходь грати!" заснували в червні 2022 року у Бучі та Ірпені — невдовзі після звільнення цих міст з окупації. Оговтатися від останньої та впоратися з новими викликами — ось задачі, які поставила перед собою ініціатива. Насамперед — допомогти дітям адаптуватися після перебування в окупації та відновити їхній емоційний стан.

"В той час в місті практично не було соціальних послуг для дітей і в нашої команди виникла ідея поєднати футбол, ігри, психологічне розвантаження дітей в цей час. Так виниклі тренування «Виходь грати»", — згадує Максим Міхальков, засновник української школи спорту Futziball, а згодом і засновник ГО "Виходь грати!".

Максим Міхальков розповідає, на першому етапі команду "Виходь грати" сформували працівники школи спорту "Futziball", яка працює в Києві, а сам проєкт починався як короткострокова волонтерська ініціатива. Але вже в кінці серпня стало зрозуміло, що є чимало дітей, які хочуть займатися постійно та їм це дійсно потрібно. Так почався шлях до побудови неприбуткової громадської організації, яка могла б організаційно та інституційно розвиватись, надавати послуги та шукати відповідні фінансові можливості.

Спортивна ініціатива Виходь грати: Діти виконують вправи на тренуванні в Ірпені

Діти виконують вправи на тренуванні в Ірпені. Фото з архіву проєкту

Так у листопаді 2022 року "Виходь грати!" зареєстрували як громадську організацію. Розпочати сталу діяльність новоствореній ГО допомогла підтримка партнерів. Пластовий вишкільний центр у Бучі безплатно надав поле для тренувань, Українська прем'єр-ліга забезпечила необхідний інвентар, а ресурси школи "Futziball" дозволили триматися на плаву до моменту отримання першого фінансування від міжнародних донорів. Серед тих, хто першими підтримав ініціативу, були Street Child Ukraine та Офіс Ради Європи.

ГО "Виходь грати!" зосереджується на підтримці постраждалих від війни та працює в кількох ключових напрямах:

  • Відновлення емоційного стану та адаптація людей у звільнених та прифронтових містах, допомагаючи їм повернути відчуття безпеки та стабільності.
  • Захист прав і соціальний супровід постраждалих, щоб люди отримували необхідну допомогу та підтримку.
  • Організація дозвілля та просування культури волонтерства серед дітей, які пережили війну, створюючи для них простір для розвитку та радості.

Ініціатива допомагає людям оговтатися, знайти опору й повернути собі майбутнє.

Спортивна ініціатива Виходь грати: Перші тренування у Дніпрі

Перші тренування у Дніпрі. Фото з архіву проєкту

Організація вже працює не лише на Київщині, а і в Дніпрі, а також готується відкривати локації в Кривому Розі, Одесі, Миколаєві.

Що робить заняття особливими?

У ГО відзначають, що надзвичайно важливо, щоб діти не залишалися з війною наодинці, а дорослі мали можливість допомогти їм знаходити відповіді, яких вони потребують. "Виходь грати!" допомагає повернути почуття безпеки та стабільності через спорт, творчість та психологічну допомогу.

"Ми прагнемо подарувати дітям задоволення від занять спортом та соціальних активностей. Ми допомагаємо дітям відновити емоційний стан, знайти нових друзів та навчитись долати життєві труднощі", — кажуть у проєкті.

Футбольні тренування  "Виходь грати!" відбуваються щотижня, незалежно від сезону.  У теплу пору року заняття проводяться на відкритих майданчиках, а взимку — у залах. Програма орієнтована на дітей віком від 5 до 14 років, і відкрита для всіх охочих. Особливо у проєкті раді бачити дітей з-поміж ВПО та представників вразливих категорій, але приймають всіх без винятку, включаючи тих, хто ніколи раніше не грав у футбол.

Спортивна ініціатива Виходь грати: дівчата грають у футбол

Попри стереотипи, дівчата також залюбки грають у футбол. Фото з архіву проєкту

Що робить заняття особливими?

  • Тренування "Виходь грати!" — і для хлопців, і для дівчат. Вони поєднують в собі дитячий фітнес та футбол;
  • Заняття не схожі на "нудну фізкультуру" у школі, бо в арсеналі тренерів є багато захопливих та цікавих вправ, а самі вони — веселі та зовсім не суворі вчителі;
  • І найголовніше, тут працюють над створенням комфортного, безпечного та інклюзивного простору для дітей, де вони можуть не тільки розвиватися фізично, а й взаємодіяти та підтримувати одне одного.

Під час занять діти вчаться: 

  • Свободі руху: координації, моториці й балансу. 
  • Основам футболу: дриблінгу, пасам, фінтам та ударам по м'ячу. 
  • Спільній роботі та діалогу.

За словами тренерів, кожен момент навчання робить хлопців та дівчат сильнішими та вправнішими. Допомагають цьому спеціальні вправи, які тренери постійно оновлюють. Так рухи стають точнішими, а удари — майстернішим. Наприклад, парна вправа "Частини тіла" розвиває швидкість та реакцію, адже на меті в ній — зловити м'яч швидше за свого напарника, при цьому потрібно добре слухати вказівки тренера. Також учасники тренувань полюбляють виконувати вправу "Зигзаг" — це ведення та зупинка м'яча з використанням різних прийомів з обох сторін мотузки. А замість традиційної розминки діти грають у футбол руками — це і весело, і згуртовує.

"Наші заняття мають свою філософію. На відміну від звичайних спортивних секцій, де основна увага приділяється результатам, змаганням і технічній підготовці, ми робимо акцент на задоволенні, емоційному розвитку та соціалізації. Ми не проводимо турнірів, не тиснемо на дітей заради досягнень. У нас немає перемог чи поразок — є лише радість від гри та спілкування", — продовжує Максим Міхальков.

Він додає, що у своїй програмі проєкт враховує рекомендації психологів щодо адаптації програм для дітей, які пережили травматичні події.

А це точно працює?

Діти грають в футбол

Футбол об'єднує і допомагає знайти нових друзів. Фото з архіву проєкту

У команді відмічають, найпоширенішими проблемами, з якими приходять у проєкт діти, є тривожність, сором'язливість, низька самооцінка та труднощі в налагодженні контактів з однолітками. Багато дітей, особливо з-поміж ВПО чи тих, хто пережив травматичні події, можуть бути замкненими або уникати участі у командних активностях через страх помилитися або не впоратися. Також часто вони емоційно виснажені — це проявляється у складності зосередження та відсутності інтересу до нових занять.

"Футбол — це універсальна мова, яку розуміють усі діти незалежно від їхнього досвіду, культури чи рівня підготовки. Його динаміка, простота та командний дух допомагають дітям відкриватися. Діти, які на початку були замкнутими, починають активно взаємодіяти з однолітками, проявляти ініціативу та радіти своїм маленьким досягненням. Ми також спостерігаємо, як у дітей покращується емоційний стан: вони частіше усміхаються, стають більш позитивно налаштованими, менше тривожаться", — ділиться спостереженнями Максим Міхальков.

Все це та спільна пристрасть до футболу зближує маленьких футболістів та допомагає їм завʼязувати нові стосунки. Це створює можливість для глибшого спілкування та дружби.

Діти-учасники проєкту

Діти-учасники проєкту "Виходь грати!" У Дніпрі. Фото з архіву проєкту.

На сьогодні ініціатива "Виходь грати" охопила понад 500 дітей у Дніпрі, Кривому Розі, Бучі та Ірпені. Хоча головна мета програми не пов'язана з професійним спортом, декілька дітей настільки захопилися футболом, що вирішили розвиватися в цьому напрямку: вони почали відвідувати спортивні секції, брати участь у місцевих змаганнях та мріють стати професійними гравцями.

Засновник проєкту розповідає історію 10-річного Велеслава, який приїхав із Лисичанська до Дніпра через війну. Спочатку він був дуже сором'язливим і не мав друзів у новому місті. Завдяки тренуванням хлопець не лише знайшов друзів, а й відкрив у собі любов до футболу, яка допомогла йому подолати стрес та адаптуватися до нового середовища. Тепер він активно займається спортом і мріє стати програмістом, зазначаючи, що командна гра навчає його працювати разом з іншими.

Ще більше корисних рішень!

Арттерапевтичне заняття для дітей

Арттерапевтичне заняття. Фото з архіву проєкту

Ініціатива не обмежується лише спортивними тренуваннями. Окрім футболу проєкт "Виходь грати!" пропонує дітям та їхнім батькам цілу низку активностей, спрямованих на соціальну адаптацію, психологічну підтримку та зміцнення родинних зв'язків. Це й арттерапія, і освітні майстер-класи, і сімейні фестивалі та інтерактивні заходи.

Наприклад, "Family Day" — тренування, де діти грають разом із батьками чи іншими членами родини, допомагають налагодити розуміння у сім'ї, а також створюють унікальні моменти спільного щастя. А під час арттерапевтичних сесій діти вчаться висловлювати свої емоції.

Тренування

"Family Day" в Ірпені. Фото з архіву проєкту

А ще проєкт відкриває дітям нові грані відповідальності. Наприклад, на майстер-класах у притулку "Зоопатруль" вони дізнавалися, як важливо допомагати тваринам, а разом із громадським рухом "Україна без сміття" опановували навички сортування побутових відходів, вчилися дбати про природу. 

"Ми хочемо давати дітям можливість отримувати задоволення від гри та нових навичок, які будуть корисні не тільки на полі, а й в житті. «Виходь грати» допомагає зруйнувати стереотипи про те, що футбол — це лише про спорт. Наш підхід демонструє, як гра може стати інструментом для розвитку, соціалізації та побудови довіри. Ми віримо, що, підтримуючи дітей і батьків, ми допомагаємо громадам відновлюватися, ставати міцнішими та доброзичливішими", — говорить Максим Міхальков.

У найближчих планах — підтримка громад, які сьогодні найбільше потребують уваги. Це передусім міста з великою кількістю внутрішньо переміщених осіб та ті, що розташовані поблизу лінії фронту. Зараз команда працює над відкриттям нових локацій у Миколаєві, Снігурівці, Одесі та Кривому Розі.

Крім того, проєкт планує розширити спектр послуг: додати консультації психологів і юристів для батьків, а також активно сприяти впровадженню спортивних програм у соціальній роботі з дітьми та молоддю. 

"Ми завжди раді новим людям, які готові допомогти в організації тренувань та інших заходів. Якщо ви розкажете про нас своїм друзям, знайомим або колегам, це допоможе нам залучити більше дітей і знайти нових партнерів", — каже Максим Міхальков.

Долучитися до співпраці із проєктом дуже просто — достатньо заповнити форму партнерства на сайті або написати на сторінки ініціативи в соціальних мережах.

Рубрика:
Кейси
612

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: