УрбанРубрика

Як врятуватись від спеки: 7 рішень для українських міст

Що робити, аби адаптуватись до змін клімату

Колосальні зміні клімату особливо відчутні у літній період.  Щороку літо стає все спекотніше, і збільшення температури сильно вплинуло на повсякденне життя людей у місті.

Результати дослідження Вищої технічної школи Цюриха показали, що у 2050 році клімат у Києві буде як нині у Канберрі – столиці Австралії. До того часу температура влітку в українській столиці збільшиться на 6,5 градусів.

«Рубрика» зібрала поради, як містам пережити спеку.

🌳 Саджати більше дерев

Чисельні дослідження екологів показали, що збільшення кількості дерев може врятувати планету від глобального потепління, зупинивши накопичення в повітрі вуглекислого газу.

Висновок простий: льодовиків меншає – дерев має більшати. Великі міста у всьому світі все частіше звертаються до дерев, щоб захиститись від хвиль спеки і повеней, а також поліпшити фізичне і психічне здоров'я людей. Бо ж сховатися від спеки у затінку дерева – найбільш поширений і доволі приємний спосіб знайти прохолоду у місті.

Для того, щоб боротися з вбивчою літньою температурою,  Мілан до 2030 року висадить 3 мільйони дерев і розширить свої зелені насадження.

Більше про те, як у Європі закон захищає дерева читайте у матеріалі «Рубрики».

💦 Встановлювати у місті арки-поливалки

Рамка-поливалка у Польщі в 2016 році / Фото facebook.com/lev.partskhaladze

Ефективним і швидким рішенням порятунку від спеки останніми роками стали так звані арки (рамки) – поливалки. Собою вони являють аркоподібну конструкцію, яка розпилює прохолодну воду. Якщо містянин хоче швидко охолодитися і не боїться намочити одяг – потрібно просто пройти крізь отвір конструкції.

Одні з перших такі поливалки з'явилися у Польщі ще у 2016 році, а сьогодні вони зустрічаються і в українських містах. Зокрема цього року у парках та скверах Києва встановили арки із прохолодною водою, що розпилюється.

Фонтани – для людей

Французи рятуються від спеки у фонтанах / Reuters

«Купатися у фонтані заборонено» – це згубний стереотип, якого не має бути в сучасному місті, дружному до людей. Місто має будувати «сухі фонтани» для зручності людей, і не забороняти купатися у традиційних, якщо це не загрожує здоров'ю та безпеці людей.

🏖 Штучні пляжі

Сьогодні по всьому світу шириться таке явище, як «штучні пляжі» у закритому приміщенні. Перший такий пляж з'явився у Японії ще в 1993 році. Він вміщає 10 тисяч людей, має зону з «хвилями» для серферів і користується шаленою популярністю як у японців, так і в туристів.

Перевага таких штучних пляжів у тому, що вони працюють 365 днів у році, і погода – завжди  сонячна, але не спекотна.

Штучні пляжі вже можна побачити і в Монако, Гонконгу, Парижі, Берліні, Роттердамі, Торонто та інших містах світу.

😺 Поїлки та «морозиво» для тварин

Сурикати ласують замороженими ласощами у зоопарку Лондона / Фото ZSL LONDON ZOO

Якщо людині нестерпно переносити спеку, то уявіть, як себе почувають мохнаті та пернаті брати наші менші.

Один з простіших та поширених способів допомогти тваринам пережити спеку – встановлювати та регулярно наповнювати поїлки для тварин.

Зокрема в Україні громадська організація UAnimals запустила флешмоб «Воду тваринам».

Небайдужих закликають залишати воду на вулиці для безпритульних тварин, адже у спеку вони можуть померти.

Активісти просять лишати воду під будинками, офісами, ресторанами та магазинами. Це може врятувати життя тваринам, які живуть на вулиці, і не мають доступу до води.

Ще один спосіб допомогти тваринам – пригощати їх «морозивом» у спеку. Мається на увазі заморожені продукти, які тварини можуть споживати. Наприклад, у одному із зоопарків на півдні Франції хижаки ласують замороженою мішаниною крові та шматків м'яса. А травоїдні можуть охолодитись завдяки замороженим фруктовим сумішам.

⚠️ Обмеження швидкості на трасах між містами

Значна інтенсивність руху великовагового транспорту, а також підвищення температури повітря вище ніж +28°C призводить до руйнування покриття доріг та утворення на них поздовжньої та усадочної деформацій.

Тому багато країн вводять обмеження на швидкість на трасах між містами.

Таку у Німеччині обмежили максимальну швидкість на трасі "Саксонія-Ангальт" до 120 км/год.

Цю ж практику використовують й деякі українські міста. Наприклад, у зв'язку з підвищенням температури повітря у Києві, в червні вводилося тимчасове обмеження дорожнього руху для великовагового транспорту з 12:00 до 18:00 години.

🍦 «Прохолоджуючі» акції

Для підтримки містян адміністрація міста може проводити «прохолоджуючі» акції: роздавати воду, робити знижки на прохолодні напої у закладах, підпорядкованих місту, збільшити кількість фонтанів з питною водою тощо.

Крім того, великі підприємці чи благодійні фонди можуть підключитися до боротьби зі спекою. Наприклад, у Мілані (Італія) благодійні організації на вулицях роздають 10 тисяч пляшок води безхатченкам, тут у 33 провінціях температура повітря в найближчі дні, ймовірно, становитиме +44.

Свіжі дописи

  • Що відбувається

Трофей війни як доказ, що ти впорався: чому ми приносимо вибухонебезпечні предмети додому

Тисячі українців, як військових, так і цивільних, приносять додому гільзи, патрони, гранати, частини снарядів і… Читати більше

Monday November 4th, 2024
  • Корисне

Журналістика рішень працює: 10 найкращих статей “Рубрики” у жовтні

Рішення для розбудови комьюніті, комфортних міст, українського підприємництва та інклюзивності суспільства. Читати більше

Monday November 4th, 2024
  • Екорубрика

Каховське водосховище: як жителі сіл, що стоять на березі колишнього резервуара, живуть без води 

“Рубрика” відвідала берег Каховського водосховища та дізналась, як змінилось життя Кушугумської громади після російського теракту… Читати більше

Friday November 1st, 2024
  • Кейси

“Драматургія — це універсальний спосіб відновлення людини”: як працює Театр Ветеранів

Перетворити власний травматичний досвід спочатку на текст п’єси, а потім поставити її на сцені —… Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Підвищення безпеки на дорогах: як проєкт ЄС змінює інфраструктуру українського міста

Безпека як основний вектор для трансформацій міської інфраструктури Читати більше

Thursday October 31st, 2024
  • УрбанРубрика

Як у Львові працює ініціатива “Візьми будинок під опіку”

4 вересня росіяни вдарили по Львову дронами та ракетами. 189 будинків зазнали пошкоджень, 60 людей… Читати більше

Thursday October 31st, 2024

Цей сайт використовує Cookies.