День супу: весняні рецепти корисної страви
Чому суп варто їсти частіше, як зробити його ще кориснішим для організму і що приготувати сьогодні — читайте у матеріалі
Ви вже поснідали? А що у вас буде на обід? Невже знов банальний бутерброд з кавою, фастфуд чи ви просто зазирнете до кухні і вхопите там щось їстівне, з того, що лежить найближче? Сьогодні, 5 квітня — Міжнародний день супу, а отже, саме той день, коли все те, що засумувало у вашому в холодильнику, можна перетворити на смачну, поживну і головне — корисну для здоров'я страву.
З раннього дитинства нам розповідають про користь перших страв. І хоч зараз дієтологи не наполягають на необхідності вживання супів, із тим, що суп — ідеальна їжа, важко не погодитися. По-перше, це всесезонна страва, і її можна приготувати майже з чого завгодно. По-друге, суп може подаватися як гарячим, так і холодним. По-третє, його можна їсти не лише на обід, а і ввечері, і на сніданок; він може бути першою, основною стравою і навіть — десертом.
В Україні ще зовсім недавно перша страва була обов'язковою складовою повноцінного обіду. Жодна обідня трапеза у дитсадках, школах та їдальнях для дорослих не обходилася без "гарячого". Та й вдома куховари намагалися забезпечити постійну присутність супу чи борщу в раціоні всієї родини. Курячими бульонами лікували хворих застудами та запаленням легень, а наваристими супчиками — похмілля.
Але є народи, у традиції яких взагалі немає перших страв. Деякі наші співвітчизники також зовсім не їдять супи просто тому, що не люблять, і теж нітрохи від цього не страждають. То може, суп не настільки вже й незамінна річ?
Свого часу Уляна Супрун спростувала міф про необхідність вживання супу щодня. За її словами, жодного наукового підтвердження, що суп повинен бути присутнім на столі кожний обід, немає. Збалансоване різноманітне харчування і достатня кількість рідини упродовж дня позбавляють обов'язку їсти суп тих, кому вони не до вподоби.
"Суп — це не ліки і не нудний атрибут здорового способу життя, який ми мусимо споживати щодня. Це проста і зручна їжа, яка може мати велику користь для здоров'я", — підкреслювала Супрун.
З останнім ствердженням згодні і фахівці з правильного харчування: завдяки повільним вуглеводам у складі коренеплодів або зернових, суп швидко втамовує голод, дає достатню, але не надмірну, кількість калорій, не викликає почуття переїдання і, в той же час, дозволяє довго відчувати себе ситим.
Для основного прийому їжі чудово підійдуть супи на м'ясному бульйоні (найкраще зливати перший бульйон після варіння м'яса), овочеві супи, супи з бобовими, пряні і молочні (якщо у вас немає непереносимості лактози).
Якщо ви стежите за фігурою, доцільніше готувати супи без додавання вершків, або замінити вершки в крем-супах молоком. Вегетаріанські супи на основі овочевих бульйонів і супи з додаванням кокосового молока підійдуть також і тим, хто постує.
Чому варто полюбити суп:
- споживання овочів: в одній тарілці супу чи борщу можна зібрати 3-6 видів зелених овочів, бобових, грибів та зелені. За рекомендацією Британської служби охорони здоров'я варто їсти 5 порцій овочів і фруктів (одна порція — це близько 80 грамів). Саме тарілка супу вміщує мінімум дві необхідні порції.
- ідеальний варіант збереження поживних речовин: у супі корисні вітаміни чи мінерали лишаються у страві. Жири, що є в супі, сприяють кращому засвоєнню рослинних пігментів каротиноїдів. Це про-вітамін А, необхідний для здоров'я зору, шкіри та імунітету. Борщ корисний ще тим, що має кисле середовище, у якому вітаміни зберігаються якнайкраще.
- суп чи борщ — це рідина, а добре зволожена їжа краще перетравлюється.
Збільшити користь супу можна ще й такими простими прийомами:
- суп у тарілці повинен бути не дуже гарячим і не дуже холодним;
- не бажано, щоб перша страва була гострою;
- варити суп краще на нежирному бульйоні, наприклад з курки чи молодої яловичини, а не зі свинячого м'яса або кісток;
- під час варіння супів слід уникати приправ, що містять хімічні харчові добавки, швидкорозчинних супів з пакетиків і бульйонних кубиків;
- якщо ви хочете під час варіння м'яса і овочів зберегти в них якомога більше корисних вітамінів і речовин, то найкраще їх варити цілком і тільки після закінчення варіння розрізати на шматочки;
- корисний суп треба готувати без засмажки. Якщо вам здається, що суп без засмажки прісний, протушкуйте перед закладкою до бульйону ті ж самі овочі окремо з додаванням невеликої кількості олії і води.
Втім, якщо хтось каже, що суп — це не смачно, значить, він ніколи не їв справжні правильно приготовані супи. Тим більше, асортимент супів настільки різноманітний, що задовольнить навіть найвибагливішого гурмана. Не треба навіть бути кваліфікованим кухарем, щоб приготувати чарівне блюдо, яке зігріє душу і шлунок зранку, в середині або після напруженого дня. Ще один плюс супу — для нього можна використовувати продукти, які не годяться для інших страв. Наприклад, тверду частину брокколі або коренеплоди, які втратили товарний вигляд, можна використовувати і для бульйону, і для супу.
Відзначаючи Міжнародний день супу, приготуйте не звичний рецепт супу, а вишуканий і нетрадиційний. Адже цією стравою можна не лише втамовувати голод та дбати про здоров'я, а й дивувати і приводити в захват. Причому, жодних особливих продуктів для цього не потрібно. Спробуємо?
Французький цибулевий суп
Раніше цибулевий суп вважався їжею для бідняків, адже для його приготування не треба було витрачати багато коштів: цибулі завжди було достатньо. Авторство сучасного варіанту цього супу приписують Королю-Сонцю Людовику XIV. Якось уночі йому дуже захотілося їсти, але у його мисливському будиночку, де він перебував у той час, не виявилося жодних інших продуктів, крім цибулі, масла і шампанського. Король змішав всі ці інгредієнти, і отримав оригінальний і дуже смачний суп, який зараз є в меню практично кожного французького ресторану і рецептом якого тепер по праву пишаються всі французи.
Інгредієнти:
- 1 кг ріпчастої цибулі, порізати півкільцями
- 50 грам вершкового масла
- 1 ст.л. цукру
- 2 ч.л. солі
- 3 ст.л. борошна
- 200 мл білого сухого вина
- 1,5 л хорошого курячого або яловичого бульйону
- 50 мл коньяку
- чорний мелений перець
Для подачі:
- 4 шматки білого батону
- 100 гр напівтвердого сиру
Приготування:
- У каструлі з товстим дном розтопити вершкове масло. Додати цибулю, сіль і цукор. Тушкувати на повільному вогні, часто помішуючи, до м'якості і золотавості цибулі, приблизно 20-25 хвилин.
- Посипати цибулю борошном і обсмажувати ще 2-3 хвилини, часто помішуючи.
- Влити вино і довести все разом до кипіння на середньому вогні, варити майже до повного випаровування вина.
- Влити бульйон, добре перемішати, довести до кипіння, зменшити вогонь до мінімуму, нещільно прикрити кришкою, варити суп 40-50 хвилин. Цибуля повинна добре розваритися, суп — трохи загуснути, а смак його — сконцентруватися. Додати коньяк, довести повторно до кипіння і зняти з вогню.
- Приготувати грінки для подачі. Для цього, духовку розігріти до 180ᵒС. Батон розмістити на деко в один шар, і на нього щедро викласти тертий сир, запікати, поки сир не почне рум'янитися.
- Подавати гарячий цибулевий суп, щедро приправивши його чорним свіжо меленим перцем та поклавши в кожну тарілку по грінці з сиром.
Італійський суп "Мінестроне"
Минестроне — класичний італійський густий суп з різноманітних овочів: моркви, картоплі, цибулі (і ріпчастої, і порею), селери (кореневої чи черешкової), кабачків, цукіні, солодкого перцю, капусти (броколі, цвітної, качанної, брюссельської), помідорів, спаржі і навіть баклажанів. Чим більше і різноманітніше — тим краще. Власне, слово «мінестроне» з італійської можна перекласти як "великий суп" — він повинен вийти густий, наваристий, щільний — щоб "ложка стояла". Тут, як для будь-якого овочевого супу, краще використовувати сезонні овочі. Але ви можете самі безкінечно експериментувати. Варіть багато — не пошкодуєте!
Інгредієнти:
- Вода — 700 мл
- Цвітна капуста — 400 г
- Помідори — 350 г
- Картопля — 330 г
- Гарбуз — 250 г
- Квасоля консервована — 200 г
- Зелений горошок свіжий або заморожений — 200 г
- Лук-порей — 150 г
- Кабачки — 100 г
- Цибуля — 80 г
- Морква — 80 г
- Селера — 60 г
- Оливкова олія — 60 г
- Розмарин — 6 г
- Петрушка — 5 г
- Чорний перець мелений — 2 г
- Часник — 1 зубчик
- Лавровий лист — 2 шт
- Сіль і мускатний горіх за смаком
- макаронні вироби — 50 гр (за бажанням
Приготування:
- Овочі миємо та чистимо, і нарізаємо невеличкими кубиками (1,5х1,5см): цибулю-порей — кільцями, цвітну капусту розділяємо на маленькі суцвіття.
- Розмарин і гілочку лавра туго зв'язуємо ниткою так, щоб під час приготування листочки трав не плавали в супі.
- У каструлі з антипригарним покриттям і високими бортиками обсмажуємо на оливковій олії моркву, цибулю і селеру протягом 7-8 хвилин. Необхідно уникати перегріву та пригоряння овочів.
- Додаємо розчавлений ножем часник, кладемо в каструлю букетик пряних трав та кільця цибулі-порею. Наливаємо в суміш невелику кількість води (приблизно 50 мл) і тушкуємо на повільному вогні близько 10 хвилин.
- Наступні компоненти, які відправляться у класичний мінестроне, — це гарбуз і квасоля. Готуємо страву на помірному вогні ще 10 хвилин, періодично помішуючи.
- Далі йдуть картопля, цвітна капуста, кабачки, мускатний горіх, сіль і перець. Отриману овочеву суміш варимо приблизно 5-6 хвилин.
- Всипаємо до каструлі зелений горошок і помідори, заливаємо водою, що залишилася, і накриваємо кришкою. Готуємо мінестроне на помірному вогні близько 30 хвилин, виймаємо часник і не знімаємо з вогню ще 15 хвилин.
- На цьому етапі до супу можна додати макаронні вироби.
- За кілька секунд до зняття ємності з плити додаємо зелень петрушки. Прибираємо букетик трав і ретельно перемішуємо, щоб овочі просочилися ароматами один одного.
Італійці перед подачею збризкують суп оливковою олією або посипають натертим пармезаном.
Сочевичний суп по-турецьки
В оригіналі він називається "Ezo gelin çorbası", що дослівно перекладається з турецької як "Суп нареченої Езо". Однак якщо перші два слова з'єднати, то ezogelin означає сочевицю. Що стало першопричиною назви, компонент супу — червона сочевиця, або історія про наречену, з'ясувати тепер складно. Сама легенда говорить: на початку XX століття на півночі Туреччини жила дівчина на ім'я Езо. Вона була неймовірно красивою, і від наречених не було відбою. Але батьки дівчини видали її заміж без любові за далекого родича з іншої країни. Езо дуже сумувала за рідними, у пам'ять про них вона створила пряну юшку з червоної сочевиці і булгура, яку згодом назвали Супом нареченої або Езо чорбаси.
Інгредієнти:
- сочевиця — 1 стакан
- пшенична крупа або булгур — 0,5 склянки
- цибуля — 1 шт.
- 200 гр консервованих томатів шматочками або томатна паста (1 ст. л.)
- вершкове масло — 1 ст. л.
- перець гострий грубого помелу або паприка
- суха м'ята, чебрець або зіра, сіль
- вода або бульйон з яловичини або курки — 2 л
Приготування:
- Кладемо склянку сочевиці у воду або бульйон, ставимо на вогонь. Приблизно через 10 хвилин після закипання додаємо пшеничну крупу. Після цього варимо суп на повільному вогні, поки крупа не розвариться — приблизно 30-40 хвилин.
- Тим часом золотавимо у вершковому маслі дрібно порізану цибулину. Додаємо помідори або розведену томатну пасту до цибулі і даємо покипіти протягом 2-3 хвилин. Кладемо в суп і солимо його.
- За 15 хвилин до готовності додаємо в суп спеції: половину чайної ложки м'яти, зіру або чебрець.
- Знявши суп з вогню, дайте йому постояти хвилин 10, перш ніж подавати на стіл. Готовий суп можна збити у пюре блендером, а можна їсти так: суп буде густим і практично однорідним. Перед подачею посипаємо порції перцем грубого помелу або паприкою.
Американський суп "Чаудер"
Чаудер — це густий і ситний суп, популярна страва американської кухні. У різних частинах країни його готують по-різному: з беконом, рибою, креветками, брокколі, кукурудзою. Але завжди в його складі є вершки і сир — це вони надають супу приємну оксамитову структуру.
Інгредієнти:
- бекон — 200-300 г
- заморожена або консервована кукурудза — 400 г або банка
- картопля — 3-4 шт.
- курячий бульйон — 1 л
- вершки 10% — 500 мл
- борошно — 2 ст. л.
- селера — 1 стебло
- болгарський перець — 1 шт.
- ріпчаста цибуля — 1 шт.
- сіль і чорний мелений перець — за смаком
- твердий сир — 200 г
Приготування:
- Бекон нарізати маленькими кубиками і злегка обсмажити на ложці рослинного масла в каструлі, де будете готувати суп. Потім вийняти.
- Покласти у масло дрібно нарізану цибулину і томити до готовності.
- Нарізати картоплю, викласти її в каструлю і влити курячий бульйон. Варити 15-20 хвилин, щоб картопля при розтиранні дерев'яною лопаткою розминалася в пюре.
- Тим часом дрібно нарізати болгарський перець, селеру і обсмажити їх окремо на сковороді, додавши до них заморожену кукурудзу (якщо вона консервована, її потрібно буде покласти в готовий бульйон).
- Коли перетворите картоплю на пюре, додайте в бульйон вершки, змішані з борошном, і ретельно перемішайте, щоб не було грудок. Потім покладіть до супу бекон, овочі і кукурудзу (якщо використовуєте консервовану).
- Знову доведіть суп до кипіння і покладіть у нього частину тертого сиру, залиште страву настоятися хвилин на 10.
- Перед подачею на стіл прикрасьте суп залишками тертого сиру і зеленню.
Персидський йогуртовий суп
Потеплішало і вже не дуже хочеться гарячого? Холодний освіжаючий суп Абдор Хіар допоможе втамувати голод і подарує нові гастрономічні враження. Холодні супи на основі йогурту дуже люблять на Балканах і на Близькому Сході.
Інгредієнти:
- 250 г густого натурального йогурту
- 100 мл нежирних вершків
- 1 довгоплідний огірок (або 3 маленьких)
- невелика жменя золотистих родзинок
- 1 велике яйце
- по маленькому пучку зеленої цибулі, кропу і петрушки
- 1 склянка мінеральної води
- лід
- 1 ч. л. насіння кропу
- сіль, мелений чорний перець
Приготування:
- Яйце зваріть круто, очистіть і дрібно порубайте. Замочіть родзинки в холодній воді на 10 хв., потім відкиньте на друшляк і обсушіть. Огірок за бажанням очистіть від шкірки (якщо насіння занадто велике, видаліть його). М'якоть поріжте дрібними кубиками.
- Подрібніть зелену цибулю, кріп і петрушку. Білу частину зеленої цибулі приправте сіллю і трохи розчавіть ложкою. Змішайте подрібнену зелень з йогуртом, розведіть суміш вершками.
- Покладіть до йогуртової суміші подрібнений огірок і яйце, додайте родзинки і кубики льоду, по одному на кожну людину. Приправте сіллю, перцем і розтертим у пальцях насінням кропу.
- Розбавте суп мінеральною водою, накрийте плівкою і поставте на 2-3 години в холодильник. Подавайте холодним — у мисках або келихах.
Декілька цікавих фактів про суп
📌 Суп — один із найстаріших винаходів людства, хоча і не настільки древній, як смажене на відкритому вогні м'ясо. Антропологи та історики розповідають про те, що суп вміли готувати ще неандертальці. Звісно, тоді ще не було посуду, придатного для приготування рідкої їжі, тому прообрази сучасних супів варили в шкіряних мішках, воду у яких доводили до кипіння розжареним камінням. Такий спосіб приготування був надзвичайно вигідний — людина отримувала зігріваючу та ситну їжу, використовуючи для її приготування неїстівні продукти. Сюди входили кістки тварин, жолуді, трави і коріння, які було надто складно їсти в сирому вигляді. Це дозволяло древнім людям отримувати з недоїдків їжу, яка раніше була їм недоступна. Поповнення примітивного меню гарячим відваром з того, що зазвичай викидалося, стало величезним проривом на той час. Адже їжі було мало і людям доводилося отримувати калорії і поживні речовини з того, що вони могли знайти.
📌 Суп не лише допоміг людству прогодувати себе у скрутні первісні часи, а й подарував назву місцю, куди люди тепер приходять, щоб скуштувати найвишуканіші страви. У Парижі у 18 столітті кухарі почали готувати страви з бульйонів, що позиціонувалися як корисні для здоров'я, відомі як "restoratifs" (відновлення). Слово ресторан взято з назви цього класу супів.
📌 Зараз у світі налічується приблизно 150 типів супів, які поділяються більш ніж на тисячу видів, при цьому кожен вид має варіанти.
Основні ж види супів класифікують за такими категоріями:
- 🥄 За температурою подачі — холодні і гарячі супи
- 🥄 За калорійністю — легкі і ситні (наваристі)
- 🥄 За інгредієнтами, що використовуються — вегетаріанські (пісні) і супи, до складу яких входять компоненти тваринного походження
- 🥄 За технологією приготування — варені супи і сирі; супи-пюре; заправні або загущені супи
- 🥄 За смаком — солоні, нейтральні, солодкі
Фото Shutterstock, Unplash
День чаю: як правильно пити "напій від 100 хвороб" і незвичайні рецепти
Паста, макарони, локшина: чому це корисно і як приготувати
Також "Рубрика" писала, як приготувати корисні цукерки своїми руками— 6 простих рецептів.
А ще дивіться 10 фактів про хліб, які вас здивують.