fbpx
Сьогодні
Розбір 15:05 01 Гру 2021

"Нас несе, несе ріка в фантастичному човні", або Як соціальні угоди роблять міста кращими

Поки Воплі Відоплясова співають про країну мрій, сповнені крутих ідей українці щодня роблять реальні кроки на шляху до такої країни. І часто допомагає їм у цьому – вітчизняний бізнес, який підтримує важливі соціальні проєкти, а іноді – зовсім фантастичні ініціативи громад.

English version here

Нагуглити "людською мовою", що таке соціальні угоди і як вони працюють, не так легко. Тому "Рубрика" вирішила все пояснити на прикладі гігантського акваріуму, ліхтарів і школи. Нумо з нами на борт "фантастичного човна" і гайда на Олевщину!

У чому проблема?

"Нам казали, що це неможливо", або початок великого плавання

Літо. Олевщина. До річки Уборть, що поблизу села Хочине, вкотре приходить молодий хлопець. Він часто тут купається і непогано знає місцевість. Посеред прохолодної води його увагу привертає щось схоже на колоду. Потемніла від вологи деревина визирає з води на десяток чи два сантиметрів. Хлопець підпливає ближче, роздивляється. 

У цій річці чимало колод — одразу біля водойми дубова роща, тож нічого дивного. Але цього разу хлопцеві трапилась сосна. Ну й що вона тут забула?

Глибокий вдих, пірнання у воду, дотик, другий… А під водою човен. Майже дев'ятиметровий човен-довбанка, розкопати і дістати який вдасться тільки через десять років від дня тієї першої зустрічі. Човен, збереження якого коштуватиме купу зусиль і купу грошей. І який буде того цілком вартий.

соціальні угоди BGV Group Management

Директорка "Туристично-інформаційного центру" олевської міськради Анна Вжесінська каже — знахідка унікальна, проте зберегти її не так просто. Для того, аби деревина не руйнувалася зсередини, потрібна консервація.

"Човен був наче застромлений в землю. Його викопали і в серпні 2020-го року підняли з води. Довжина човна — 8,7 метри. Він із сосни, видовбаний вручну… На Хортиці такі величезні човни повністю поміщають у спеціальний розчин в металеву балію і там 7-10 років цей човен має лежати. Для нас це також єдиний вихід, але буде дуже прикро, якщо стільки часу човен не можна буде побачити", — розповідає Анна Вжесінська. А тоді додає:

"У нас з'явилася одна ідея. І довго нам казали, що це неможливо…"

соціальні угоди BGV Group Management

Яке рішення?

А рішення завжди у людях!

Соціальне партнерство — це вид співпраці між представниками громад та представниками бізнесу. Перші розповідають про ідею і її важливість, а другі надають фінансову допомогу для її реалізації. Комерційного прибутку від таких угод не отримує жодна сторона. Всі плюси на рахунку громади.

Соціальну угоду уклала й ініціативна група, що займається порятунком човна. Анна Вжеcінська розповідає — оскільки відмовитися від консервації човна означає відмовитися від його збереження, консервувати його вирішили у прозорій скляній посудині.

"І довго нам казали, що це неможливо. Звісно, це дорого, але так сталося, що є люди, яким це цікаво і вони погодились оплатити цю скляну посудину.

Вона буде з оргскла і буде спаяна з трьох частин. Там також передбачена підсвітка і отвір для заміни води. Але суть в тому, що човен можна буде побачити. Люди зможуть ним тішитися, бо це дійсно унікальний об'єкт! Добудовується також і напів скляне приміщення, щоб побачити човен можна було і з вулиці", — ділиться Анна Вжеcінська.

соціальні угоди BGV Group Management

соціальні угоди

І тут виникає логічне запитання. Навіщо бізнесу вкладатися у те, на чому він не заробить? 

Як це працює?

Депозит, який не відкривають в банку

Оплатити створення величезного "акваріауму" для олевського човна зголосилася "Пержанська рудна компанія", яка має спеціальні дозволи на видобуток руд на території Олевської ОТГ (входить до групи компаній BGV Group Management). І це вже не перша співпраця компанії з громадою. 

"Соціальне партнерство потрібне бізнесу для налагодження комунікації та взаємодії з громадою. У нашому випадку родовища, на яких ми працюємо, знаходяться біля сіл. Звичайно наша компанія сплачує значні податки зокрема і в місцеві бюджети. Але, крім цього, ми хочемо ефективно співпрацювати з громадою для якісних змін на місцях, ми демонструємо свою відкритість до пропозицій, напрацьовуємо взаємну довіру і показуємо, що наша робота безпечна й соціально-відповідальна", — пояснює начальниця відділу соціального розвитку BGV Group Management Світлана Висоцька. 

Отож, порівняти соціальне партнерство можна з банківським депозитом. Компанія вкладає фінанси у ініціативи ОТГ й отримує «дивіденди» — порозуміння та діалог із громадою, а залежно від реалізованих проєктів ще й додатковий комфорт для своїх співробітників та партнерів. 

Світлана Висоцька каже — часто бізнес за власної ініціативи хоче зробити щось корисне для громади, а іноді представники міста чи села самостійно йдуть до підприємців з власними ідеями. 

У них точно вийшло?

Як Олевська ОТГ поступово змінюється завдяки бізнесу

Окрім залучення бізнесу до порятунку човна, міська рада спільно з "Пержанською рудною компанією", яка входить до BGV Group Management, зуміли також провести освітлення вулицями села Перга, відремонтувати та відкрити фельдшерсько-акушерський пункт, обладнати комп'ютерний клас для Пержанської школи, провести опалення в школі села Юрово та побудувати ігровий майданчик на території дитячого садка. 

"Будучи відкритою, прозорою та зрозумілою для бізнесу, влада може розраховувати на його підтримку. Коли приватний інвестор заходить у владні кабінети та вирішує питання щодо життєдіяльності своєї справи чесно і відкрито – без хабарів та тиску – він погоджується на співпрацю з громадою у рамках соціальних програм. Соціальні проєкти – це не тільки репутація бізнесу, це і репутація місцевої влади, її дієвості. Адже інвестувати і жити хочеться там і туди, де комфортно.

Нашою першою виконаною соціальною угодою було вуличне освітлення в селі Перга. Видатків з бюджету на всі села не вистачає, але комфорт життя мешканців громади ми маємо забезпечувати. Для нас рішенням стала співпраця з інвестором – укладання соціальних угод. Як саме ми обираємо проєкти? Власне, кожного разу виходимо з нагальної потреби щось відремонтувати, закупити чи відновити. Аналізуємо і приймаємо рішення про реалізацію того чи іншого проєкту – або за рахунок бюджету, або за підтримки інвестора та приватних інвестицій у рамках соціальної угоди", — ділиться Сергій Лисицький, Олевський міський голова.

Тим часом Світлана Висоцька зазначає, що, на жаль, іноді готовність бізнесу допомогти і йти назустріч потребам ОТГ люди сприймають як спробу підкупу. На питання, як уникнути такого хибного негативного контексту, пані Світлана відповіла:

"Якщо чітко і прозоро вирішувати проблеми населення, недовіра нівелюється. Наша компанія пройшла такий шлях. Сьогодні ми налагодили плідну співпрацю з громадою без провокацій і закидів. Не словами, а конкретними якісно реалізованими проєктами ми змогли довести населенню, що компанія готова підтримувати громаду, адже наш бізнес також є її частиною".

Більше корисних рішень!

Як знайти соціального партнера, якщо ви маєте круту ідею

Анна Вжесінська, одна з тих, хто опікується олевським човном, каже — команда сподівається вже до кінця року отримати скляну посудину і забрати цінну знахідку зі старої покинутої ферми, де човен-довбанка зберігається зараз. 

Також на Олевщині чекають висновку німецьких експертів, які мають встановити точний вік човна. Наразі археологи припускають, що йому може бути від трьохста до тисячі років і потрапив він на землі, де його знайшли, збираючи данину або у якості торгівельного судна, адже українські човни-довбанки робили переважно з дуба, а не сосни і довжиною до чотирьох метрів. 

соціальні угоди

соціальні угоди BGV Group Management

То як же на основі історії про човен створити власну історію успіху? Як прийти до соціального партнерства?

  • Повністю пропрацювати теоретичну частину ідеї, яку ви хочете реалізувати, і презентувати її як повноцінний проєкт.
  • Знайти на сайті своєї місцевої ради або у місцевих ЗМІ інформацію про те, які соціальні угоди і з якими компаніями вже має ваша громада.
  • Підібрати тих представників бізнесу, який матимуть певний інтерес у вашій ідеї.
  • Презентувати їм ідею включно з перевагами, які від її втілення отримає громада і сам бізнес.

А далі почнеться найцікавіше — плідна співпраця. 

1
2023

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: