“Рубрика” розповідає про ініціативу, яка допомагає жінкам втекти від кривдника й зробити це безпечно.
Жінок, що зазнають домашнього чи гендерно зумовленого насильства, на шляху до отримання підтримки зупиняє багато перешкод. Серед найбільших труднощів — страх залишити вже звичну ситуацію, хоч вона і травмує, відсутність допомоги від оточення та побоювання за безпеку своїх дітей. Часто жінки не мають коштів для того, щоб розпочати жити окремо від кривдника, ба більше — проблеми виникають навіть із транспортом, за допомогою якого можна б було швидко та без ризику залишити небезпечне місце.
На Полтавщині Благодійна організація "Світло надії" запровадила нову послугу — соціальне таксі для жінок та дітей, які постраждали від домашнього або гендерно зумовленого насилля. Безоплатний сервіс працює по всій області, забезпечуючи швидкий і безпечний транспорт тим, хто потребує допомоги.
Проєкт "Соціальне таксі" реалізується Intersos та його партнером БО "Світло надії" за підтримки UNHCR Ukraine — Агентство ООН у справах біженців в Україні.
БО "Світло надії" добре знають у місті та за його межами — тут уже понад сім років допомагають жінкам, що стали жертвами домашнього насилля. Організація надає жінкам можливість опинитися в безпечному середовищі, де вони можуть відновити свою фізичну та психологічну безпеку. А психологічна підтримка та терапія, яку також проводять для жінок, допомагає "видихнути" та знову повірити у власні сили.
"Наша місія полягає в тому, щоб створити безпечне та підтримуюче середовище, допомогти жінкам перетворити свої травми на силу та знайти натхнення розвиватись. За роки роботи ми набули великого досвіду, допомагаючи найуразливішим групам населення, і тому створення соціального таксі стало логічним кроком у розвитку нашої діяльності", — говорить Вікторія Мірошниченко, координаторка напрямку протидії домашньому та гендерно зумовленому насиллю БО "Світло надії".
У 2017 році БО створила Притулок для жінок, які постраждали від насильства, і далі постійно розширювала спектр послуг. За цей час в організації зрозуміли, наскільки складно громадам і постраждалим знайти кошти на транспортування сімей до безпечного місця.
"Транспорт — це не розкіш і навіть не просто засіб пересування. Це — ключовий інструмент для забезпечення безпеки жінок, які вирішили покинути небезпечне середовище", — відзначають в організації.
Впевненості ініціаторам проєкту додали приклади інших країн, де подібні сервіси вже давно й успішно функціонують. Наприклад, подібні проєкти діють у США.
Досить часто жінка, рятуючи себе та свою дитину від тирана-кривдника, залишаючи спільну оселю, може опинитись на вулиці без документів, грошей та в абсолютному розпачі.
Соціальне таксі безоплатно довезе постраждалих до Притулку для жінок БО "Світло надії", де їм забезпечать захист та допомогу, або до іншого найближчого безпечного місця за їх вибором. Ініціатива готова допомогти в будь-який час доби. Достатньо подзвонити за номером 066 829 55 73, викликати таксі через соціальну службу у своїй громаді або через поліцію.
"Соціальне таксі працює за потреби, яку виявляють наші фасилітатори, що проводять інформування в п'ятнадцятьох громадах Полтавської області — за запитами. Вони ж безпосередньо реагують на особисте звернення постраждалих", — говорить Вікторія Мірошниченко.
Вікторія Мірошниченко акцентує — водії сервісу пройшли спеціальне навчання з превенції сексуальної експлуатації та насильства (PSEA), та додатково отримали знання, як саме потрібно діяти в кризових ситуаціях. У разі екстреної потреби організація залучає поліцію для реагування на випадок домашнього насильства.
Разом із водієм на виклик обовʼязково приїздить кейс-менеджер. У його супроводі жінки їдуть до кризових кімнат або притулків, де їм надають тимчасове проживання, а також соціальні та психологічні послуги. Вся інформація про жінок, які користуються цим сервісом, зберігається конфіденційно.
"Ми розуміємо важливість конфіденційності, тому весь процес виклику та перевезення організовано так, щоб аб'юзер не мав можливості дізнатися про дії жінки. Таксі прибуває настільки швидко, наскільки це можливо в умовах області, і водії готові вжити необхідних заходів для захисту жінки", — додає координаторка проєкту.
Наразі у проєкті працює дві машини, які за словами координаторки проєкту, вони повністю перекривають наявні потреби.
"Ситуація з гендерним та домашнім насильством у Полтавській області залишається складною. Ми часто стикаємося з випадками фізичного та психологічного насильства, економічного тиску, які залишають жінок та їхніх дітей у безвихідних ситуаціях. Одна з історій, яка нам запам'яталася, стосується багатодітної матері, яка після кількох років насильства наважилася втекти, та буквально почати життя з чистого аркуша. Соціальне таксі допомогло їй та її дітям дістатися до притулку, де вони отримали дах над головою, можливість оговтатися та необхідну підтримку", — діляться в БО "Світло надії".
Наразі в організації посилюють інформаційну компанію в межах області, щоб більше жінок дізнались про цю можливість. Це особливо важливо під час війни, коли кількість випадків насильства зростає, а жінки потребують ще більшої підтримки.
"Для мене цей проєкт є не просто роботою, а місією. Кожна врятована жінка — це крок до нульової толерантності до насильства. Ми завжди шукаємо нові шляхи для покращення нашої роботи. Важливо, щоб суспільство розуміло значущість таких проєктів і підтримувало їх. Соціальне таксі — це лише один з інструментів, але він може врятувати життя", — каже Вікторія Мірошниченко.
В організації діляться досвідом: якщо ви плануєте організувати подібний сервіс у своєму місті, варто звернути увагу на співпрацю з місцевими громадами та пошук фінансової підтримки у міжнародних партнерів. Надважливо правильно навчити персонал, а також забезпечити конфіденційність і безпеку під час перевезення.
Страждаєте від домашнього насильства?
"Соромитеся говорити, оскільки переконані, що сімейні сварки не потрібно виносити на загальний осуд? Порада: не мовчіть!" — наголошують у БО "Світло надії". В організації радять:
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.