Кейси

“Клаптикове літо” для дітей волонтерів: як в Івано-Франківську запустили “швейний” проєкт для дітей

“Рубрика” розповідає про ініціативу та як вона допомагає дітям та їхнім батькам волонтерам.

У чому проблема?

Волонтери допомагають безоплатно, забираючи цей час від родини та близьких, іноді жертвуючи здоров'ям, кар'єрою, а часто й фінансами. Але хто допомагає волонтерам?

"Часто ми самі для себе є єдиною підтримкою. Ми допомагаємо один одному, тому що знаємо, наскільки це важливо. Волонтерська діяльність — це справжня самопожертва. Ми вигораємо, відчуваємо сильну втому. Зізнаюся, часто з'являється думка: може, я більше не хочу і не можу волонтерити? Мені потрібно відпочити! Але сказати це вголос буває соромно. Проте, коли є підтримка, коли бачиш, що інші також щось роблять, це підіймає дух. Як тільки це відчуваєш, з'являються сили рухатися далі, ніби відкриваються нові можливості", — говорить івано-франківська підприємиця та волонтерка Наталія Філіппська.

Яке рішення?

Цього літа Наталія Філіппська, засновниця простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик", у партнерстві з ГО "Українська Молодіжна Група", організувала для родин волонтерів серію безплатних тематичних дитячих таборів. У таборах беруть участь як діти-волонтери, так і діти волонтерів — так у їхніх батьків з'являється вільний час, а діти та підлітки опановують кравецьку майстерність, розвивають креативність, розважаються з користю, комунікуючи та навчаючись нового.

Як це працює?

"Клаптикові" волонтери

Почати тут треба з "Клаптика". "Клаптик" —  простір для реалізації творчих задумів, що функціонує в Івано-Франківську вже понад 7 років. Тут проходять різноманітні майстер-класи й курси, відбуваються зустрічі та презентації. Крім того, для школярів у коворкінгу працює швейний гурток, а під час канікул регулярно проводяться хендмейд табори.

Івано-франківські волонтерки у швейному коворкінгу "Клаптик". Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"

З початком війни швейний коворкінг "Клаптик" перетворився на осередок волонтерської роботи. Спочатку швейна спільнота шила підсумки та різні речі для маскування, а з 2023 для захисників, які отримали поранення на фронті та проходять реабілітацію, волонтерки почали шити адаптивний одяг — штани, шорти, труси. Як розповідає Наталія Філіппська, робочих рук дуже не вистачало, тоді за підтримки місцевих ГО у коворкінгу зробили безоплатні курси — тут охочих навчали швейної справи, показували, як шиється одяг для поранених. Так вони ставали волонтерами в "Клаптику".

У кожного з цих людей є діти, зазначає Наталія Філіппська. Вона та її однодумці вирішили підтримати батьків-волонтерів, щоб вони могли мати більше часу для волонтерства, власних потреб чи просто для відпочинку. Хоч трохи розвантажити людей, більшість з яких вже близькі до стану вигорання, фізично та фінансово, організувавши безоплатний табір для їхніх дітей.

Примітно, що в рядах "Клаптикових волонтерів" є не лише дорослі, а і діти, підлітки. Тож у таборі "Клаптикове літо" вирішили зібрати як дітей, батьки яких волонтерять, так і дітей-волонтерів.

Що таке "Клаптикове літо"?

Діти люблять шити котиків. Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"

Швейний табір "Клаптикове літо для дітей волонтерів" орієнтований на дітей та підлітків від 4 до 16 років і є повністю безплатним для його відвідувачів. Профінансувати проведення табору організаторам допомогла програма "Гранти теплого міста".

Клаптикове літо на практиці — це чотири зміни творчого дозвілля. Кожна зміна триває тиждень — окремо для дошкільнят, підлітків та дітей середнього шкільного віку. І хоча табір має назву "швейний", насправді він не лише про шиття, а про творчість навколо шиття. Тактика організаторів — не заважати дитині робити те, що вона хоче створити, підтримувати будь-які задуми дитини.

Разом з викладачами та помічниками-волонтерами діти тут шиють, гачкують, валяють. Створюють іграшки та одяг, сумки та наплічники. Декорують, оздоблюють. А ще гуляють, розважаються, ходять на тематичні екскурсії. А за хорошої погоди — ще й на пікнік!

У нас немає слова "неможливо"

Готується костюм Рибки. Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"

"Ми не навчаємо просто шити, а допомагаємо реалізувати ту ідею, яку собі дитина придумала в голові. Наш підхід — дати дитині більше волі, спостерігати, направляти, а не обмежувати. Ми можемо тільки запропонувати якусь тему. До прикладу, дошкільнятам і молодшим школярам подобаються іграшки, а підліткам цікавіше створювати одяг для себе", — розʼяснює організаторка табору.

З тієї ж причини у таборі немає майстер-класів. За словами Наталії Філіппської, майстер-класи — це дуже добре, діти там черпають багато навичок, але зазвичай там завжди є якісь шаблони та всі роблять все однаково. В таборі "Клаптикове літо" діти створюють різні вироби — такі, які подобаються саме їм.

"Це, напевно, найголовніше у нашому підході до дітей", — каже Наталія Філіппська і посміхається — діти вміють дивувати своїми фантазіями та бажаннями. Вона згадує, як одного разу хлопчик захотів зшити гамбургер, причому гамбургер повинен був бути багатошаровий, із ковбасою, з листком салату, із помідором, і навіть цибулька кримська там мала бути: "Ми з колегою іноді переглядаємося одна з одною: боже, як же це втілити?! Але вголос говоримо: о, це справді цікаво, добре, спробуймо!" 

Ініціаторка швейного табору для дітей зауважує, насправді шиття є значно більшим, ніж зазвичай звикли думати. Це й розвиток уяви, дрібної моторики, 3D-мислення, інженерного мислення. Це і математика, і креслення, і геометрія, тому що потрібно "будувати" якісь фігури, робити "з плаского обʼємне". Це і хімія, якщо говорити, наприклад, про матеріалознавство або навіть просто вчитися виводити плями з власного одягу. 

А це справді працює?

Для підлітків…

Тут дівчата щасливі, що навчилися набивати кнопки. Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"more
Крій одягу. Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"

Перша, підліткова, зміна відбулася у липні. Експрес-заняття з моделювання та дизайну, крою та шиття допомогли учасницям пропрацювати свій стиль і навіть трохи оновити власний гардероб.

"За тиждень ми пошили кілька спідничок і сарафан", — пишається ученицями Наталія Філіппська.

Варвара у спідниці, яку вона зшила сама у швейному таборі. Фото надала мама Ірина Малахова

Ірина — мама 13-річної учасниці табору Варвари. Жінка волонтерить у просторі — допомагає шити адаптивну білизну для поранених захисників, розповідає, що максимально заохочує й дочку до шиття, в'язання і творчості загалом. Варвара також долучалася до волонтерства — з дітьми у школі та у дворі плели браслети й продавали перехожим, щоб зібрати кошти для військових. Також дівчина допомагала робити на шопери для благодійних аукціонів. А у швейному таборі "Клаптикове літо" Варвара пошила собі спідницю, "заапсайкливши" на неї мамині старі штани.

Великий Жаб (подушка-іграшка), якого п'ятикласниця Олександра пошила сама. Фото надане мамою дівчинки Ольгою Суровською

А 12-річна Олександра, відвідуючи простір, пошила своїм іграшкам штанці, худі на блискавці, а ще футболку та шорти. Футболку дівчина навіть сама змоделювала. Мама Олександри каже — підлітка ходить у "Клаптик" з радістю: спочатку навчалася рукоділля, а під час війни почала допомагати там як волонтерка.

"Усього, що дитина знає з шиття, вона навчилася там. Спочатку це були просто «сніжки», пошиті з тканини, якими кидалися діти, якісь дрібнички. А потім вона навчилася сама робити викрійки, зшивати м'які іграшки, набивати їх, придумувати власних персонажів. У неї є мільйон ідей кішок, крокодилів, жаб", — ділиться Ольга Суровська.

Ольга додає, що підхід до занять в "Клаптику" справді працює:

"Діти спілкуються з Наталею там на рівних, буквально як друзі. Є свої жарти, свої якісь історії. Діти гуртуються, допомагають одне одному. А ще, коли Наталія їздила за кордон, вони самі зібралися і зшили для неї особливий прапор на згадку про їхні заняття. Для розвитку, для становлення дитячої особистості це все дуже класно!" — говорить Ольга Суровська.

Наймолодші учасники табору "Клаптикове літо" готуються до будівництва та облаштування халабуди — роблять подушки (квіточка, сердечко, метелик). Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"

… і для найменших

Хтось може подумати: навчити шити підлітків легко, а от що робити у швейному таборі малюкам 4-6 років? Наталія Філіппська сміється — таке питання вона чула не раз. Зізнається: насправді з малючками тут більше граються, читають, гуляють, але й шити також встигають. Діти за допомогою дорослих створюють іграшки, якими ж потім самі й бавляться.

"Кожен день в нас якась нова історія. Наприклад, ми читаємо з дітьми казочку. Вони з тієї казки самі обирають собі героя, якого ми «переносимо» зі сторінок книжки у життя", — каже Наталія Філіппська.

Так, перший понеділок у "малючковій" зміні був "рибним днем". Діти фантазували, як вони їдуть на море, слухали казку про вовченя, яке також потрапило на берег і необачливо відпливло дуже далеко. А потім всі шили рибок і відтворювали цю казку у ролях.

Кінець першого дня зміни для малят. Показують яких вони пошили рибок. Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"more
Робота над ескізом. Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"
Катя, клаптикова волонтерка, допомагає 6-річній Марті пришивати очі-гудзики пошитій Рибці. "Хочу, щоб у нас в місті було більше літніх таборів. Це актуально як для дітей дошкільного віку, так і для старших. І є хорошим варіантом для дітей, які ще не готові до проживання без батьків", — вважає мама Марти Марʼяна Гарматій-Калиняк.more

 

Звісно, маленька дитина не може щось пошити сама від початку і до кінця. Але діти власноруч малюють "ескізи", обирають тканину, пояснюють дорослим, як саме має виглядати бажана іграшка. А викладачі показують, як правильно користуватися ножицями, машинкою, булавками та голками. Знайомлять з технікою безпеки шиття.

"Можна так сказати: ми робимо все замість дитини, але за участю дитини. І створюється враження, що дитина робить все сама. Ми не саджаємо її одразу за машинку, дитина сидить поряд або на колінах і допомагає. Наприклад, приколює або забирає булавочки, прокручує колесо, або натискає на кнопку, щоб зробити закріпку. Тобто робить щось найелементарніше, що ми можемо дозволити по техніці безпеки. З часом дитина отримає потрібні навички, але вже зараз вона починає розуміти, як відбувається весь процес. В неї додається впевненості й немає страху щось зробити не так", — розʼяснює свій підхід Наталя Філіппська.

Ще більше корисних рішень!

Лев та Артур Ястребови в "Клаптиковому таборі". Фото надане мамою хлопчиків Юлією. Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"

До речі, "Клаптикове літо" — це і про гендерну рівність та боротьбу з гендерними стереотипами. Адже у таборі беруть участь і хлопці:

"Стереотип, що шиття не чоловіча справа часто нав'язують у суспільстві. Я вдячна тим батькам, які долають це гендерне упередження і пояснюють дітям чи навіть своїм батькам та родичам, чому хлопчикам шити теж «можна», що це теж один з напрямків творчості, за допомогою якого можна зробити те, що хочеш", — коментує засновниця швейного коворкінгу.

Юлія Ястребова — мама 7-річного Артема та 5-річного Левчика. Каже: її хлопчики були у захваті. Старший Артем — бо спробував самостійно строчити на машинці, йому дозволили вирізати, шити самому іграшку: "Прийшов — очі горять, щасливий, розказував, які там добрі вчителі. Дитина була задоволена". Молодший Левчик трошки засмутився, коли побачив, в той день там були тільки дівчатка, але потім розгулявся, познайомився, сказав, що потоваришував з дівчинкою. Був щасливий від процесу шиття, що дали посидіти за машинкою, навчили робити халабуду. Тепер хлопці не розстаються зі своїми новими іграшками і всім розказують, що це вони самі зробили.

"Для мене абсолютно природно звучить, що хлопці шиють, в'яжуть і так теж пізнають світ. Мої діти з радістю пішли у табір, де можна самому створювати, шити іграшки. Тому що коли ми були в окупації [Юлія та її діти — ВПО з Херсонщини, — ред.], я їм шила іграшки зі старих своїх дитячих маєчок, штанів. І вони досі сплять з цими іграшками. Як мені сказав Артур — це найкращі іграшки в їхньому житті", — ділиться Юлія Ястребова.

Артур робить заготівлю для подушки-богомола. Фото з архіву простору Творча майстерня та Швейний коворкінг "Клаптик"

Для Левчика, Артура та інших дітей ВПО швейний табір став ще й психологічною підтримкою.

"Коли ми перебралися в Івано-Франківськ, вони спочатку були дуже залякані, не довіряли іншим людям, дивилися на все з острогою. Дуже важливо, щоб дитина, яка має досвід війни, вчилась заново виходити зі своєї мушлі, щоб вона помічала щось добре, хороше. Що є світ і сонечко, що не треба боятися сирен, вибухів, або дивитися в вікно виглядати військових-чужинців і боятися, що хтось прийде. Тому такі ініціативи дуже потрібні, і це дуже класно, що дітям є де комунікувати, вчитися чомусь новому, відволікатися від того, що вони пам'ятають", — переконана Юлія Ястребова.

Пошейрити
Опубліковано автором
Аліса Смагіна
Теги: Волонтери Діти Івано-Франківськ Переселенці Суспільство

Свіжі дописи

  • Кейси

“Друзі у дворі”: навіщо миколаївський проєкт зближує дітей-сусідів?

Останніми роками українським дітям дедалі важче включатися в соціалізацію — пандемія та війна забрали в… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейси

Магазин вишиванок, мережа кав’ярень та центр дитячого розвитку: як працює державна система грантів “єРобота”?

Ще у липні 2022 року в розпал бойових дій уряд започаткував грантовий проєкт “єРобота”. Будь-хто… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейси

Найбільша програма грошової допомоги для постраждалих від війни: три історії тих, хто вже отримав виплати

В Україні діє найбільша у світі програма Агентства ООН у справах біженців (УВКБ ООН) з… Читати більше

Wednesday October 30th, 2024
  • Кейси

Віктор Рудий: “Ми не маємо права дати росіянам відчуття, що вони нас зламали”

Віктор Рудий з Тернополя, нині йому 27. За плечима у хлопця контрактна служба в ООС… Читати більше

Tuesday October 29th, 2024
  • Небайдужа

Жінка на будівництві, як на кораблі… потрібна всюди: історія волонтерок, які самотужки будують житло для людей на Чернігівщині

Законодавство України до 2017 року обмежувало право жінок обіймати посади, які начебто були небезпечними й… Читати більше

Tuesday October 29th, 2024
  • Небайдужа

Історія Марини Литовченко — параспортсменки, яка виграє медалі, збирає кошти на відбудову та бореться зі стереотипами

Марина Литовченко — призерка Паралімпіади у Ріо-де-Жанейро, чемпіонка в Токіо та віцечемпіонка в Парижі, випускниця… Читати більше

Tuesday October 29th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.