Тейпи продовжують набирати популярність. Проте чи така вона заслужена? “Рубрика” вирішила розібратися, що таке тейпи та чи дійсно вони можуть вилікувати травмоване коліно, м’яз із розтягненням та прибрати друге підборіддя.
У соцмережах повно відео про те, як люди наклеюють на різні частини тіла тейпи — різнокольорові клейкі смужки. При цьому варіантів їхнього застосування безліч: під час травм, схуднення, після операцій та навіть в косметологічних цілях для позбавлення від зморщок, другого підборіддя та корекції форми обличчя. Блогери діляться своїми нібито вражаючими результатами після використання тейпів та навіть дають поради про те, як їх клеїти, аби мати такий самий ефект.
Після таких відгуків люди, не розібравшись у причині власної проблеми, самостійно клеять тейпи з надією, що незабаром без додаткових зусиль досягнуть бажаного результату.
Проте будь-які маніпуляції з лікувальними засобами має призначати фахівець. Ба більше, самі лікарі наголошують: призначена терапія для одного пацієнта може бути дієвою, а для іншого — вже ні. Отже, і тейпи потрібні далеко не всім.
Тейпи не мають такої магічної дії, про яку багато говорять, пояснює фізична терапевтка та ерготерапевтка Ксенія Сушанська. Часто проблема, якої хочуть позбутися, може мати набагато глибші причини. Тому використання тейпу може жодним чином не допомогти або ж дати тимчасовий візуальний ефект.
"Дехто вважає, що друге підборіддя можна прибрати тейпами. Але причиною його появи можуть бути різні фактори, зокрема неправильне положення шийного відділу хребта. Внаслідок цього м'язи стали розслаблені й з'явилося друге підборіддя. Людина його підклеїть та утримуватиме тейпом, але ж після зняття все повернеться в той самий стан. Поки пацієнту не повернуть хребці на місце, проблема не піде й тейп ніяк не допоможе", — розповідає Ксенія.
Тому найперше, що потрібно зробити — це виявити проблему та причину її появи, наголошує Ксенія. Для цього слід звернутися до фізичного терапевта або лікаря, який проведе загальний огляд та за потреби направить на додаткові обстеження. Вже пізніше фахівець має призначити лікування й прийняти рішення, чи доцільно взагалі застосовувати тейпи у випадку конкретного пацієнта.
"Є відео, де тейпи клеять на живіт заради його зменшення та для схуднення. Однак, якщо людина не веде здоровий спосіб життя — не харчується збалансовано та не робить жодних фізичних вправ — то навряд їй вдасться позбутися своєї проблеми. У такому випадку тейпи ніяк не подіють. Якщо ж комплексно братися за схуднення та виконувати приписи фахівця, тоді ефект не забариться й тейпи навіть не знадобляться", — ділиться фізична терапевтка.
Вона додає, що доказовість самих тейпів викликає багато дискусій, тому фахівці не завжди їх застосовують. У сфері косметології кваліфіковані фахівці також віддають перевагу доказовим способам лікування й тому навряд чи запропонують прибрати недоліки обличчя тейпами.
Фахівці використовують тейпи лише як додатковий інструмент до доказових способів та методів лікування, пояснює фізичний терапевт та учасник об'єднання Razom Rehab Василь Роженко. Як правило, їх застосовують саме в реабілітації та спорті для полегшення болю, зняття спазмів, зменшення набряків та навантаження на травмовані або вразливі тканини.
"Коли до мене в лікарню прийшов пацієнт з травмою колінного суглоба, то задля його відновлення ми в першу чергу робили спеціальні вправи для повернення його активності. Аби закріпити отриманий результат до його наступного прийому за кілька днів, я наклеїла йому тейп", — пригадує Ксенія Сушанська.
Тейпи чимось схожі на пластир, оскільки також мають тканинну та клейку основи. Це дозволяє пацієнтам носити їх на тілі протягом кількох днів та навіть купатися або приймати душ, не відклеюючи. У повсякденному житті тейпи жодним чином не заважають та не обмежують рухи людини. Вони дозволяють фахівцям посилити свою терапію та закріпити її проміжні результати.
"Коли тейпи наклеюють на потрібну ділянку, вони фактично направляють імпульси до нашої центральної нервової системи. Зі свого боку вона звертає увагу на проблемну ділянку та починає спрямовувати туди свої сигнали, покращуючи в тому місці кровообіг, циркуляцію міжклітинної рідини тощо. Ці процеси дозволяють зменшити больові відчуття та набряки, а також відновити пошкоджені тканини та роботу м'язів і суглобів", — пояснює Ксенія.
Як додає Василь, самі тейпи не містять у складі лікарських препаратів і їхня концепція концентрується на фізіологічній дії, зменшуючи час відновлення організму. Вони можуть доповнювати й підтримувати інші методи лікування, проте не є лікувальною стратегією в самостійній формі. Тому тейпи використовують як частину комплексного підходу до лікування під керівництвом кваліфікованого медичного фахівця. Оскільки саме він розуміє, якого виду потрібні тейпи та як їх правильно приклеювати до тіла.
Хоч тейпи, на перший погляд, не виглядають небезпечними, вони також мають протипоказання. Тому коли люди починають їх застосовувати без консультації самостійно, вони наражають себе на небезпеку. Фізичні терапевти виділяють основні протипоказання:
"Є також певний відсоток людей, у яких виникає алергія від тейпів. Зазвичай це через надмірну чутливість шкіри. Тому для початку потрібно клеїти маленьку частинку тейпу та поспостерігати за реакцією організму", — зауважує Василь.
Фізична терапевтка Ксенія додає, що перед наклеюванням тейпів потрібно знежирити шкіру спеціальними спиртовими розчинами. Це дозволить зменшити ризик розвитку бактерій, оскільки під тейпами шкіра повноцінно "не дихатиме".
Під відео з розповідями про неймовірний ефект тейпів можна натрапити й на коментарі, де люди скаржаться на їхню абсолютну недієвість або ледь помітну ефективність. Імовірних причин, чому вони не допомогли, може бути кілька, пояснює фізична терапевтка:
"Коли самостійно знімаєте тейпи, то не відривайте їх як воскову смужку. Краще розмочіть їх водою та поступово плавними рухами знімайте зі шкіри", — наголошує Василь.
Попри протипоказання та навіть неправильне використання тейпів, надто нашкодити здоров'ю вони все ж не можуть, пояснює Ксенія. Скоріш за все, людина просто почуватиметься розчарованою через відсутність бажаних результатів та витрачених грошей. Або ж може спрацювати так званий ефект плацебо — коли людина відчуватиме поліпшення від тейпів, навіть якщо вони не матимуть жодного ефекту.
"Дехто на відео тейпами прибирає перші зморшки на обличчі. Теоретично через покращення кровообігу в тому місці вони дійсно можуть піти. Однак, коли вони вже вікові, то тейпи ніяк не зарадять. Хоча людина може їх наклеювати та справді вважати, що зморшка стає менш помітною. Це вже ефект плацебо", — зауважує експертка.
Коли йдеться про здоров'я, варто одразу звертатися до лікаря, пояснюють обидва фізичні терапевти. Самолікування за порадами в інтернеті може не тільки не дати жодних результатів, а й поглибити проблему.
Нематеріальна культурна спадщина України — це більше, ніж знання, навички чи обряди. Це частина живого… Читати більше
“Рубрика” поспілкувалася з організацією, що надає комплексну підтримку родинам, зокрема дає можливість лишити дитину в… Читати більше
Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше
Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше
“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.