23 лютого літак Сергія Рибалки, який сім років проживав у Данії, приземлився у Києві. Сергій не вірив, що повномасштабна війна почнеться, але коли все сталося, не вагаючись прийняв рішення. Уже 24 лютого чоловік стояв біля військкомату з рішенням вступити у лави ЗСУ.
"Я поїхав на позицію вже як битий вовк. Над нами щось почало дзижчати. Ми з двома побратимами впали. А ти як впав, так і закляк. І ось ми десять хвилин лежимо, пʼятнадцять. У мене вже ноги затекли. Я питаю, чи ще довго. Мені відповідають, не ворушися, бо нам капець. І біля нас тихенько починають лягати міни. 20 метрів, 10 метрів. Але ми не ворушимося. Тоді я вперше зрозумів, що таке війна", — пригадує Сергій.
Чоловік ніколи не планував стати військовим. Він навчався на військовій кафедрі при університеті у 2010-13 роках, однак на війні навчання абсолютно не знадобилося. Каже, у ті роки багато знайомих здобували освіту "для галочки", от і він вирішив податися.
Згодом, у 2015 році, Сергій здобув фах ветеринара і за обміном студентів переїхав до Данії, де пробув сім років.
У Данії чоловік познайомився з українцями-емігрантами, які сформували свою футбольну команду. Сергій зустрічався з ними щотижня. Окрім футболу, любив активні види спорту: кататися на велосипеді та ковзанах, плавати й ходити в гори.
А ще любив подорожі на автомобілі. Згадує, могли прокинутися зранку і колективно вирішити — їдемо в Німеччину! Тоді швидко збиралися і рушали в дорогу. "Необтяжене нічим життя", — говорить Сергій.
Напередодні 24 лютого 2022 року він вечеряв зі своїми сусідами-данцями. Чутки про повномасштабне вторгнення поширювалися за кордоном, усі хвилювалися, що ж буде далі.
"Данець каже: «Serhiy, tomorrow the war will start» (Сергію, завтра почнеться війна). А я йому відповідаю, що не вірю в це. До останнього не вірив, що почнеться повномасштабна війна", — згадує ту вечірню розмову чоловік.
З цими думками Сергій відправився у відпустку в Україну. Уже 23 лютого його літак приземлився у Жулянах (аеропорт Києва). Він поїхав відвідати маму. Повечерявши, сімʼя лягла спати, і вже на ранок прокинулася від дзвінків і повідомлень — почалася повномасштабна війна.
Сергій вважає, саме в біді стає зрозуміло, хто ти є насправді, тому він не вагаючись вступив до лав Територіальної оборони.
Поранення чоловік отримав у 2023 році у Донецькій області, в районі міста Вугледар. Події того дня згадує фрагментами. Військові, як зазвичай, окопували щойно відбиту позицію. Навпроти них недалеко стояли російські підрозділи, зокрема й "Вагнер".
"Коли йде артилерійська підготовка з тієї сторони, вони насипають, насипають, насипають. Вони знають, який снаряд у них останній і зразу після нього біжать. Я, як командир групи, спостерігав за цим. Виглянув, а виявилося, що це не останній снаряд. Тоді я втратив свідомість", — розповідає Сергій.
Військовий прокинувся уже з турнікетом на нозі. "Побачив, що в мене кусочок пальця відірвало. Спробував встати, а встати не можу. Тому що нога якось не так лежить. Я на ліктях перемістився у більш-менш сидяче положення. Перший час не боліло, а потім почало боліти сильно. Попросив командира добити мене. Слава Богу, він не наважився", — говорить чоловік.
Командир організував швидку евакуацію, і майже за 40 хвилин військового забрали.
"Памʼятаю, як мене несли в рядні з перебитою ногою. Стопа на мене дивилася. Я казав хлопцям: «Заберіть мій портфель, там мої трофеї». А вони кажуть: «Ми або тебе несемо, або портфель»", — згадує військовий.
Лікарі казали йому, що він чудом вижив. Сергій же стверджує, чудо — це оперативність командирів і фаховість лікарів, які допомогли йому.
Чоловік пережив понад 25 операцій під загальним наркозом. Йому говорили, що, скоріш за все, ходити він не зможе. "Але у мене було велике бажання ходити. У жовтні минулого року я встав. Важко, але встав", — розповідає військовий.
Цьогоріч в Естонії Сергій отримав нове протезування. Він все ще звикає до пристрою і вчиться ходити з ним. Говорить:
"Відчуваю колосальні зміни. За відчуттями, він набагато легший, а вага, в моєму випадку, багато чого вирішувала. Звісно, хотілося, щоб зовсім без нього, але я задоволений".
Зараз чоловік повернувся до роботи на газовому підприємстві, на якому працював до війни у рідній Черкаській області. Сергія вилучили з військового обліку, однак він хоче повернутися назад на службу. Каже, жартує з військкоматом, що дасть грошей, лиш би взяли назад.
"Я ні в якому разі не жалію, що не втік. Якби, не дай Боже, сталося так ще раз, я б пішов знову. Просто там простіше. Тут люди не бачать, до чого це все йде. Або, може, це адреналіновий голод? Віриться, що можна ще щось поміняти", — говорить Сергій.
Серія матеріалів "Обличчя сили" була створена в межах спецпроєкту українського Благодійного фонду BGV й медіа рішень "Рубрика" як спосіб висловити вдячність Естонській Республіці за системну підтримку і з великою надією на продовження програми з протезування українців. Підтримати протезування українських захисників ви можете за посиланням ТУТ. Ваш внесок піде на покриття логістичних витрат для учасників програми.
Робота саперів та демінерів довгий час залишатиметься актуальною для України. Вони очищають поля для фермерів,… Читати більше
Повернення військового додому — одна з найважливіших та найочікуваніших подій для кожної люблячої родини. Проте… Читати більше
“Рубрика” поговорила з психологинею про те, як мамі підтримувати дитину, коли вона сама потребує підтримки. Читати більше
Якуб Кепка, колишній військовий і ветеран із ампутацією, створив благодійний проєкт “HopeRaising Expedition”. Він вирушив… Читати більше
Сергій Литовченко з Лисичанська, що на Луганщині. До повномасштабної війни жив у Броварах (Київщина) і… Читати більше
У пошкодженому 8 липня російською ракетою Х-101 новому корпусі НДСЛ “Охматдит” тривають невідкладні протиаварійні роботи.… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.