До Всеукраїнського дня бібліотек розповідаємо, як кожен може допомогти відновитися бібліотекам, які постраждали від повномасштабного вторгнення росії. Від донатів до розборів завалів, — ділимося кейсами та пам’ятаємо й про бібліотеки в тилу — їм зараз теж дуже потрібна підтримка.
росія воює не тільки з народом України. Вона послідовно й наполегливо знищує українську ідею, культуру, книги. Шість місяців поспіль російські війська гатять по театрах, будинках культури та бібліотеках. За час повномасштабного вторгнення російські окупанти в Україні пошкодили 221 та зруйнували понад 100 бібліотек. 101 бібліотека втратила значну частину своїх фондів, а у 21 бібліотеці не зберігся жоден документ.
За даними Мінкульту, 33% з постраждалих бібліотек знаходяться в Донецькій області, 24% — у Київській, по 9% — у Миколаївській та Харківській областях.
Росіяни руйнують — ми відбудовуємо. Намагаються знищити й пограбувати — ми повертаємо. Загарбники палять і паплюжать — ми зберігаємо. Бібліотечні працівники й волонтери виносять на руках книги зі зруйнованих бібліотек. В окупації бібліотекарі відмовляються співпрацювати з окупантами.
Наші воїни не лише б'ють ворога по всіх фронтах, а й рятують книги. У переддень окупації Лисичанська українські захисники, бійці 1-ї ОБСП ЗСУ, Євген Олефіренко та Станіслав Коваль врятували від знищення ворогом частину українських книг, які були на одному із заводів міста. Євген Олефіренко поліг у бою під Бахмутом. Та все ж врятовані книги з Лисичанська, як і мріяли хлопці, таки поповнили іншу книгозбірню. Станіслав Коваль разом із рідними загиблого побратима та командиром батальйону подарували їх Центральній бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка для дітей м. Києва.
Допомагають українцям у зберіганні та відновлюванні бібліотек і західні партнери. Так, Польща та країни Балтії хочуть допомогти відбудувати бібліотеки в Чернігові. Долучиться до відновлення бібліотек в Україні та Велика Британія.
Книги — відображення нашої історії, наш код і скарб, а також — правда. Для того, щоб наші діти могли читати й далі книжки українською, так само, як ми донатимо на дрони для армії, ми можемо донатити на збереження та відновлення наших бібліотек після рашистської навали. Долучитися до цього може кожний українець.
Крім того, з допомогою сайту закликають фінансово допомогти збереженню української культурної спадщини. Пожертви збирають на спеціальному рахунку, відкритому МКІП в Національному банку, їх спрямують на охорону, евакуацію, захист і збереження культурних цінностей та підтримку діяльності закладів культури, мистецтва та бібліотек, що постраждали внаслідок бойових дій.
Відбудувати й повернути українцям бібліотеки буде коштувати чималих грошей. На відновлення тільки двох бібліотек — Чернігівської центральної міської бібліотеки імені Михайла Коцюбинського та Харківської державної наукової бібліотеки імені Короленка потрібно 132,6 мільйона гривень. Але це необхідно — нині українська культурна спадщина та національна ідентичність є одними з головних цілей ворога. Адже наша історія та ідея європейського вибору України, незалежності, суверенітету та територіальної цілісності Української держави — є неприпустимими в їх розумінні.
Наразі працівники та небайдужі люди евакуюють книги та інші матеріали, що являють собою велику культурну цінність, до Чернігівської обласної бібліотеки для юнацтва, яка теж зазнала руйнувань, хоч і від вибухової хвилі — там вибиті вікна, тече дах, постраждали стіни. З нагального — бібліотека потребує заміни вікон або хоча б нового скла, бо як-то кажуть, "зима близько". Роботи непочатий край, — кажуть волонтери, та рук, на жаль, не вистачає через те, що люди просто не знають, що тут потрібна допомога й кожен охочий може принести велику користь. Якщо ви зараз у Чернігові — приєднуйтесь!
Але сьогодні, попри все, кожен охочий може допомогти Маріупольській бібліотеці ім. Короленка відновити свою роботу "з нуля". Зараз заклад продовжує свою діяльність у Дніпрі. Співробітники вже почали збирати електронні версії книг як авторів Приазов'я, так і творців з інших куточків України й тепер звертаються до всіх небайдужих українців про допомогу з наповнення книжками фонду, який після нашої перемоги стане основою для відновлення роботи бібліотек в українському Маріуполі. Контакти для відправки книг — тут.
Бібліотеки не тільки просять про допомогу, а й допомагають самі. З перших днів введення воєнного стану в Україні бібліотекарі, використовуючи свої знання, вміння, навички, допомагають захисникам країни та цивільному населенню. Публічні бібліотеки в містах і селах України вносить свою частку праці в наближення перемоги: бібліотекарі плетуть маскувальні сітки, розфасовують гуманітарну допомогу, беруть активну участь в інформуванні ВПО, допомагають збирати для них продукти й необхідні речі.
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Дмитро Демченко родом з Дружківки, що на півночі Донецької області. До Збройних сил України вирішив… Читати більше
Вибір різдвяних і новорічних подарунків — це можливість не лише порадувати близьких, а й підтримати… Читати більше
Війна змусила шість мільйонів українців виїхати з України за кордон, а ще стільки ж стали… Читати більше
Unwrap the joy of Ukrainian Christmas with Rubryka! Embrace traditions, enjoy festive foods, and create… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.