Розпуск Верховної Ради: все що ви хотіли знати, однак боялися спитати
"Я розпускаю Верховну Раду восьмого скликання", - оголосив новообраний президент України Володимир Зеленський одразу після складання присяги в сесійній залі під час інавгурації. Президент та його команда почали піднімати у ЗМІ тему розпуску парламенту з самого початку виборчих перегонів. Однак, наскільки ці обіцянки співпадають з реальністю?
Нова стара традиція
Діяльність Петра Порошенка на посаді Президента, також, почалася з розпуску парламенту. Це стало можливим, завдяки виходу із парламентської коаліції фракцій політичної партії "УДАР Віталія Кличка" та Всеукраїнського об'єднання "Свобода".
Оскільки протягом наступних 30 днів народні депутати не створили нову коаліцію, а голова Верховної Ради Турчинов та голови депутатських фракцій не заперечували, Порошенко використав можливість та прийняв рішення про розпуск парламенту.
26 жовтня 2014 року в Україні відбулися дострокові вибори народних депутатів восьмого скликання, які з обранням нового Президента Зеленського мають всі шанси повторити долю попередників.
Загальні питання розпуску
Як відомо, українці обирають чергових народних депутатів раз на п'ять років. Однак, кожне правило має винятки.
Президент має право достроково припинити повноваження Верховної Ради. Для цього у Конституції передбачено лише три вичерпні підстави:
1) протягом одного місяця у Верховній Раді України не сформовано коаліцію депутатських фракцій;
2) протягом шістдесяти днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано його персональний склад;
3) протягом тридцяти днів однієї чергової сесії пленарні засідання не можуть розпочатися.
Крім того, повинні бути дотримані ще дві умови для прийняття такого рішення.
Голова Верховної Ради, його заступники та голови депутатських фракцій повинні бути згодні з розпуском, а до кінця припинення роботи парламенту повинно залишатися більше півроку.
Якщо не порушені строки, всі згодні та є для цього підстави Президент має право прийняти рішення про дострокове припинення повноважень Верховної Ради.
Ймовірні підстави та сценарії
17 травня лідер фракції "Народний фронт" Максим Бурбак оголосив про вихід політичної сили з коаліції. Коаліція "Європейська Україна" у Раді восьмого скликання припинила свою діяльність.
З трибуни парламенту Бурбак повідомив про ініціативу формування нової коаліції з новим порядком денним. За його словами, стара коаліція виконала своє завдання, оскільки влада провела багато змін.
Наразі, у Ради є тридцятиденний строк аби сформувати нову коаліцію та продовжити діяльність до останньої неділі жовтня.
Якщо коаліція не буде сформована – Президент має право на розпуск Ради за півроку до кінця її повноважень.
Легка арифметика
Наступні чергові вибори мають бути призначені – 27 жовтня цього року. Півроку повноважень ради припадає на 27 травня.
Тож, Президент має всього 7 днів на реалізацію своєї можливості та обіцянки перед українським народом.
Однак, цим планам не дано здійснитися, оскільки парламент має право сформувати нову коаліцію до 16 червня. Тож підстави для дострокового розпуску парламенту – відсутні.
Отже, щодо юридичних підстав – розпуск неможливий, однак з політичної точки зору – питання може бути вирішено. Якщо на посаду генерального прокурора змогли призначити особу без досвіду та освіти, то й тут можливо відстрочити, порахувати дати іншим способом, або внести зміни до законодавства.
Юрист ГО "Сильні громади" Наталя Рижкова