fbpx
Сьогодні
Рішення 12:09 27 Чер 2023

Робота для ВПО: п’ять українських ініціатив, які допомагають знайти роботу переселенцям

Інтеграція на новому місці для переселенців обов’язково містить роботу. Знайти її часто непросто. Але в різних регіонах України вже діють ініціативи, які допомагають ВПО опанувати новий фах і заново знайти себе. “Рубрика” розповідає про деякі з них.

English version here

У чому проблема?

З початком повномасштабного вторгнення рф мільйони українців були змушені покинути свої домівки та переїхати в безпечніші міста та села України. В одному з інтерв'ю віцепрем'єр-міністерка Ірина Верещук говорить: "Працевлаштування є одним із наріжних каменів інтеграції. Нехай і тимчасової, але інтеграції людей. Які приїхали і які потерпають. На сьогодні 66% залишилося без роботи. З них 70% — жінки". 

До війни багато хто з них мали постійну роботу, але на новому місті знайти роботу за фахом не так просто. Відсутність вакансій за спеціальністю та рівнем освіти, низька заробітна плата, недостатність професійних навичок та досвіду роботи для працевлаштування за наявними вакансіями — типові проблеми, з якими стикаються ті, хто після переїзду шукає можливості працевлаштування.

Яке рішення?

Здобуття нових знань та навчання нових професій сьогодні дуже актуальні, особливо для тих українців, хто через війну втратив і дім, і роботу. Здобути новий фах та корисні навички для того, щоб відчути себе впевненіше, отримати роботу або можливість відкрити власну справу, переселенцям допомагають проєкти, що реалізуються в різних містах України. "Рубрика" зібрала п'ять прикладів таких ініціатив.

Як це працює?

Центр освіти дорослих Полтавщини: надихати на позитивне майбутнє

робота для ВПО

На Полтавщині з жовтня 2022 року по квітень 2023 реалізували інший проєкт — "Допомога в реабілітації та налагодженні повноцінного життя для ВПО в Україні". Втілили його громадська організація "Центр освіти дорослих Полтавщини" та волонтерська організація "Shanti Volunteer Association" за фінансування уряду Японії. На меті мали всебічно підтримати переселенців і окрім "маст-хевів" підтримки (гуманітарної та психологічної допомоги), розробили 16 освітніх програм професійного та психологічного спрямування.

Серед програм, наприклад, були курси бухгалтерів, екскурсоводів, перукарів, піцайоло. Також навчали крою та шиття, манікюрної справи, графічного дизайну. Проєктом передбачалось надати освітні послуги для 230 переселенців. Проте вже за перший місяць на курси, що були організовані на базі Полтавського університету економіки і торгівлі, зареєструвалось понад 2000 осіб. Серед них на навчання взяли 374 переселенців, усі вони успішно його завершили. Більшість учасників проєкту — жінки.

робота для ВПО

Виконавча директорка ГО "Центр освіти дорослих Полтавщини" Світлана Нестуля розповіла "Рубриці", що багато хто з учасників навчався "для себе". Але після навчання одна зі слухачок курсу "Піцайоло" одразу ж знайшла роботу за новою спеціальністю. Ще двоє слухачок курсу "Графічний дизайн" продали створені ними лого для кавового бізнесу та сайту криптовалют.

"Дівчата з курсу «Бухгалтерський облік» приходили вдосконалювати свої знання, щоб працювати дистанційно. І вони теж працюють за спеціальністю з обраного курсу. А двоє слухачів курсу «Екскурсовод» уже пробують проводити екскурсії нашим регіоном. Ми дуже задоволені, що можемо налагоджувати життя наших учасників і надихати їх на позитивне та успішне майбутнє", — ділиться результатами проєкту пані Світлана.

робота для ВПО

На цьому ГО "Центр освіти дорослих Полтавщини" зупинятися не збирається. Зараз тут діє ще один проєкт "Центр освіти дорослих — середовище особистісного та професійного розвитку" за підтримки DVV International Ukraine. У рамках цього проєкту у 2023 році проведуть курси-тренінги й за новими програмами: "Основи кондитерської майстерності", "Оператор комп'ютерного набору", "Створення власного бізнесу (інтернет-магазин з нуля)".

Синергія на Кіровоградщині

робота для ВПО

У місті Знам'янка Кіровоградської області вже кілька місяців працює навчально-виробничий майданчик "Синергія", де вимушених переселенців навчають шиття. Людей, що опинилися у Знам'янці через повномасштабну війну, тут навчають з нуля, щоб потім вони могли або самостійно відкрити свій цех та заробляти на життя, або шити одяг для своїх потреб. Навчання безоплатне, кожному учаснику видають сертифікати про проходження швейних курсів. "Синергія" — це соціальний проєкт міської ради, громадської організації "Повернення до життя" та міжнародних грантових фондів. Зокрема, швейні машинки закупили теж за грантові кошти.

"Наша ціль — допомогти вимушеним переселенцям з роботою. А їх у Знам'янці чотири тисячі", — каже голова ГО "Повернення до життя" Олександр Остапов. За його словами, анкету на навчання заповнили близько 200 ВПО. Уже навесні 80 завершили навчальний курс. Серед них п'ятнадцятеро людей уже відкрили власний швейний бізнес. Дехто працевлаштувався на місцевих швейних підприємствах. "Деякі наші учні ще два місяці тому не вміли навіть голку в руках тримати… А сьогодні шиють одяг для фронту", — говорить голова громадської організації.

Опанувати швейну справу у "Синергію" приходять і жінки, і чоловіки-переселенці. Так, на наступний курс записалася пара ВПО — чоловік із дружиною. Хочуть навчитися шити, щоб потім відкрити свій цех з пошиття патріотичних світшотів.

Навчання, адаптація та власна справа у Кропивницькому

робота для ВПО

У Кропивницькому втілили ініціативу, що допомогла жінкам-переселенкам отримати фах масажисток. Так, уже десятеро переселенок змогли пройти навчання й перекваліфікуватися за підтримки Німецького товариства міжнародного співробітництва та уряду Німеччини.

Керівник проєкту Лев Абрамов каже: серед тих, кому довелось змінити професію, були жінки різного фаху, серед них — психологиня та артистка балету. Аби потрапити на безоплатні курси, жінки писали мотиваційні листи. Для багатьох із них мотивація була в тому, щоб розширити свої можливості та розпочати власну справу.

Курси тривали протягом листопада-грудня 2022 року. Окрім низки робочих сесій на різноманітні теми: від етики роботи з клієнтом до спеціалізованих видів масажу, жінки також пройшли тренінг із просування власних послуг. А по закінченню навчання, отримали від проєкту "Шлях адаптації" стартові набори для початку власного мікробізнесу — масажні столи, олії та інше.

Організатори навчань і досі підтримують контакт з учасницями курсів у Viber-групах, що були створені під час навчання. Там жінки діляться своїми новинами та успіхами, дехто з них уже працює за новою професією.

Жінки для жінок у Черкасах

робота для ВПО

З вересня 2022 року в Черкасах Благодійний Фонд "Родина ЛГ", за підтримки МБФ "Український Жіночий Фонд", впроваджує за запитом жінок-переселенок проєкт "Жінки для жінок". Тут для переселенок проводять тренінги та навчання. Серед них, наприклад, тренінги з просування власної справи в соціальних мережах, навчання шиття, цифрового друку на тканині, курси з клінінгу та інші.

Олена Гавриш, директорка БО БФ "Родина ЛГ" говорить: "Це актуальні професії та навички. Для всіх випускниць є місця на підприємствах міста".

Пані Олена розповідає, що за 9 місяців проєкту навчання пройшли 125 жінок ВПО, 23 з них уже працевлаштовано на постійній основі, ще 18 відкрили ФОП, 26 — працюють на інших умовах. Жінки відмічають, що курси й навчання не тільки навчили нових корисних навичок, але й допомогли краще почуватися на новому місці, знайти подруг і переселенців з рідних міст.

робота для ВПО

До речі, курс із клінінгу, що стартував на початку травня, користується особливою популярністю. Його проводять уже вдруге. "На перший погляд, може здатися, навіщо навчатися клінінгу? Багато хто думає: ми робимо прибирання у себе вдома мало не кожен день, значить і в інших зможемо, але вони помиляються. Навчання професійного прибирання відкриває можливості влаштуватися в клінінгову компанію. Адже фірми набирають у штат лише професійних співробітників, що мають сертифікати про проходження навчання", — пояснює директорка фонду.

А ще у БФ "Родина ЛГ" паралельно з навчанням професій працює "Жіночий клуб" для спілкування і взаємодопомоги, щоб краще роззнайомитися та допомогти переселенкам освоїтися та завести нових друзів. "Нам, жінкам, треба підтримувати одна одну", — говорить Олена Гавриш.

Професійні курси для чоловіків у Вінниці: "Навчатися ніколи не пізно"

робота для ВПО

Переселенців, які переїхали на Вінниччину, безплатно навчають професій верстатника та автослюсаря. Короткострокові курси стартували цьогоріч у січні на базі Центру професійно-технічної освіти №1. Відкрили їх за підтримки Міжнародного проєкту від EU4skills.

Термін навчання на курсах — 2 місяці, а опісля учні отримують сертифікати для подальшого працевлаштування на підприємствах. Наразі у навчальному закладі курси відвідує 3 групи по 30 осіб у кожній. 50% з них — ВПО та працівники релокованих підприємств. 

"Навчатися ніколи не пізно, може знадобиться, адже не знаєш чи зможеш після війни повернутися на стару роботу і займатися старою професією", — говорить Максим Поколодний, 41-річний переселенець з Харкова. До війни чоловік працював слюсарем-наладчиком на заводі, а тепер здобуває професію верстатника.

А директор закладу Валерій Дяків впевнений: "Професії автослюсаря і верстатника є корисними для військової економіки та для її відновлення після. Також, маючи такі професії, людина стає більш мобільною на ринку праці й може відкрити власну справу".

Ще більше корисних рішень!

Внутрішні переселенці та люди, яких звільнили з російського полону, зможуть отримати ваучери на навчання від держави. Як повідомляють у Мінреінтеграції, це документ, за допомогою якого повністю або частково оплачується вартість навчання у закладах освіти.

Щоб отримати ваучер на навчання, вказані категорії громадян можуть звернутися до центру зайнятості. Наразі визначено 70 професій і спеціальностей, за якими його можна отримати. З повним переліком професій і спеціальностей, закладів навчання, необхідних документів і процедурою видачі ваучерів можна ознайомитися за посиланням.

Своєю чергою Мінцифри запустило проєкт Дія.Освіта. У застосунку можна не лише здобути корисні цифрові навички, а й безплатно опанувати нову професію з нуля.

На ресурсі представлено понад 50 професій. Це сотня освітніх серіалів та симуляторів з реальними задачами, подкасти, вебінари, гайди — від проходження профорієнтаційного тесту до отримання сертифіката та роботи у своєму регіоні.

Рубрика:
Кейси
1794

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: