УрбанРубрика

Різнотрав’я у місті, або як лучани скасовують віоли

Щовесни ми можемо споглядати на міських клумбах однакову картину. Від міста до міста, віоли стеляться у прапори, герби та інші символи, від метеликів до геометричних фігур. Погляди на естетику озеленення у містян можуть бути різні, але стосується це всіх однаково. Чому це більше, ніж задній фон, до чого тут гроші та екологія? Читайте далі.

У чому проблема?

Нераціональність

У Луцьку міські клумби щедро вквітчані однорічними рослинами, що мають обмежений період цвітіння та потребують оновлення до трьох разів за сезон. На полив та обробку однорічних рослин йде значна кількість ресурсів, також завжди є ризик пошкодження рослини, що вимагає заміни та відновлення квітника. Такий підхід не лише нераціональний економічно, але й не сприяє розвитку біорізноманіттю та адаптації до кліматичних змін.

Такий, знайомий нам, підхід до озеленення — це наслідок модерністського підходу до планування міст, приправлений імперськими наративами, вираженими в ландшафтах національної пам'яті: історичних заповідниках, військових меморіалах та парках перемоги. Ці передумови сформували специфічний совєтський спосіб мікрорайонного планування з недоцільно великими та недоглянутими ділянками зелених насаджень, які є ознакою соціалістичного урбанізму не лише в Україні.

Фото: БУГ
Фото: БУГ
Фото: фейсбук-сторінка Луцького міського голови Ігоря Поліщука (2023)

Як справи сьогодні?

Боротьба за право на місто

Громадська організація "Семиярусна гора" вперше звернула увагу на використання альтернативних форм озеленення під час підготовки проєкту тринадцяти клумб на проспекті Волі в рамках бюджету участі Луцької міської територіальної громади у вересні 2021 року. Тоді проєкт не отримав необхідної кількості голосів для подальшої реалізації. Проте вже в серпні 2022 року команді вдалося реалізувати подібну ініціативу під час проєктування громадського простору Гостинного двору Прайзлерів.

У рамках волонтерського табору "Будуємо Україну разом" луцькі активісти реалізували проєкт доброустрою цього громадського простору. Замість великого шматка асфальту в Старому місті з'явилися 4 клумби з багаторічними рослинами, які стали "новою хвилею" міського озеленення в Луцьку. Успішний досвід використання багаторічників в Гостинному дворі був стимулом для проведення в травні 2023 року зборів громадян, на яких представники громадської організації висловили ініціативу здійснити перехід на багаторічні рослини в усьому місті. Саме тоді з'явився запит на дослідження цього питання в ширшому контексті формування міських політик.

Гостинний двір Прайзлерів (серпень 2024). Фото: ГО "Семиярусна гора".
Гостинний двір Прайзлерів (серпень 2024). Фото: ГО "Семиярусна гора".
Гостинний двір Прайзлерів (серпень 2024). Фото: ГО "Семиярусна гора".
Гостинний двір Прайзлерів (серпень 2024). Фото: ГО "Семиярусна гора".
Гостинний двір Прайзлерів (серпень 2024). Фото: ГО "Семиярусна гора".

Сьогодні Гостинний двір закритий риштуваннями та переданий забудовнику для "реставрації". Ціна оренди пам'ятки архітектури в центрі міста — 1 грн. Простір збудований зусиллями благодійників для людей під загрозою знищення, а рослини уже частково понищила техніка.

Гостинний двір Прайзлерів (вересень 2023). Фото: ГО "Семиярусна гора".
Гостинний двір Прайзлерів (вересень 2023). Фото: ГО "Семиярусна гора".
Гостинний двір Прайзлерів (вересень 2023). Фото: ГО "Семиярусна гора".

Яке рішення?

Не словом, а ділом

Команда "Семиярусної гори" ініціювала перехід на багаторічні рослини як основу міського озеленення. Такий підхід дозволяє суттєво зменшити витрати на догляд, збільшити зелені площі та покращити міські екосистеми. У Волинській області у двох громадах уже створили дві експериментальні ділянки з багаторічними насадженнями, зокрема біля молодіжного центру "4.0" у Нововолинську та сквері "Профспілок" у Луцьку. Водночас ініціатива супроводжувалася експертними інтерв'ю та консультаціями із фахівцями, проєктними семінарами та залученням громади до обговорень. Результатом проведеної роботи стало дослідження.

Під час реалізації проєкту "Перехід: багаторічні рослини в міському плануванні та міському дизайні". Фото: ГО "Семиярусна гора".more
Під час реалізації проєкту "Перехід: багаторічні рослини в міському плануванні та міському дизайні". Фото: ГО "Семиярусна гора".more
Під час реалізації проєкту "Перехід: багаторічні рослини в міському плануванні та міському дизайні". Фото: ГО "Семиярусна гора".more

Як це працює?

Коротко і по суті

Багаторічні рослини мають низку характеристик, які роблять їх ефективним рішенням для міського озеленення. Завдяки глибоким кореневим системам вони утримують вологу в ґрунті, сприяючи його збереженню навіть у спекотний сезон. Це дозволяє зменшити витрати на полив. Їхня стійкість до погодних умов і невибагливість у догляді знижують потребу в регулярному втручанні з боку комунальних служб. Серед таких рослин можна виділити ехінацею, яка приваблює запилювачів, а також міскантус, який додає текстури міським композиціям і залишається декоративним навіть взимку.

Окрім цього, багаторічні рослини ефективно виконують роль природного захисту від нагрівання вулиць і будівель, що пом'якшує ефект міського теплового острова. Вони також сприяють підтримці біорізноманіття, забезпечуючи середовище для комах і дрібних тварин. Їх декоративність зберігається навіть після завершення періоду цвітіння, а зелений каркас зберігає цілісність композиції, що додає місту природної естетики протягом року. Наприклад, барвінок створює щільний зелений килим у затінених місцях, а спірея надає яскравих кольорів і легко адаптується до міського середовища.

А це точно працює?

Досвід попередників

Досвід впровадження багаторічних насаджень у таких містах, як Рівне та Вінниця, підтверджує їхню ефективність. Наприклад, для об'єктивного порівняння витрат на утримання однорічних та багаторічних насаджень, слід урахувати, що, на перший погляд, посадка однорічних рослин може бути економічно вигіднішою. Проте їхнє утримання перевищує вартість догляду за багаторічними рослинами в п'ять разів. Багаторічні насадження, у разі правильного догляду, уже наступного року приносять результати та є більш вигідними в довгостроковій перспективі.

"Утримання 1 м² багаторічних насаджень, які доповнюють мульчею, обрізають раз на сезон і піддають прополюванню, становить 255 грн на рік", — зазначила Оксана Майборода — депутатка Рівненської міської ради, співзасновниця громадської ініціативи з розвитку міського озеленення "Сад історій" у Рівному.

КП "Інститут розвитку міст" провели опитування у Вінниці щодо оцінки озеленення. В опитуванні брали участь 102 особи, чоловіки та жінки різного віку. Результати допомогли зрозуміти, наскільки мешканцям важливе озеленення. 78% респондентів відзначили, що їм подобається вигляд природних коридорів. І це дало зрозуміти, що ініціативи щодо засадження луків у місті не лише відповідають смакам городян, але й підсилюють їхній зв'язок з природою. Також 90% учасників опитування висловлювали бажання бачити більше подібних природних ініціатив.

Що було? А що буде?

Сталий підхід до озеленення може бути адаптований до різних міських умов, а досліджувані міста вже впроваджують точково "зелені" ініціативи. Вінниця просуває ідею посівних луків, а у Львові озеленення розглядають у комплексі облаштування площ, парків та пішохідних вулиць. Рівне виступає за відмову від нераціонального використання однорічників та косіння. У Чернівцях експерти працюють над розробкою плану озеленення міста на наступний рік, де фокус буде на багаторічному озелененні та оновленні насаджень в наявних квітниках.

Луцьк поки на етапі заперечення. Так, наприклад, було проігноровано запит громади зменшити видатки на озеленення та внести зміни до бюджету міста  2025 року. Є окремі проєкти висадки багаторічних рослин, які співіснують поруч з геометричними композиціями з однорічних рослин, як на проспекті Волі та прилеглому сквері генерала Алмазова.

Фото: ГО "Семиярусна гора"
Фото: ГО "Семиярусна гора"

Дослідження допомогло спростувати міти, визначити основні упередження щодо багаторічників та підтвердити, що раціональний підхід до використання ресурсів і залучення громадян до міського планування є ключовими для успішного впровадження змін.

Лучани та мешканці області можуть підтримати ініціативу ГО "Семиярусна гора". Кожен може стати частиною цього процесу: брати участь в громадських обговореннях, просувати ідею багаторічного озеленення на зборах ОСББ, звертатися до міської ради. Запит великої кількості мешканців ігнорувати не так просто.

Якщо ж ви не з Луцька, то дослідження "Перехід: багаторічні рослини в міському плануванні та міському дизайні" доступне за посиланням. Воно може стати у пригоді тим, хто прагне бачити луки та багаторічні рослини у своїх громадах. Також шукайте більше інформації в соцмережах "Семиярусної гори": Instagram, Tiktok, Facebook.

Авторка: Віта Хмиз

Свіжі дописи

  • Небайдужа

Ужгород крок за кроком стає безбар’єрним: як “Мрія в Дії” змінює місто

Безбар’єрне місто — це простір, у якому кожна людина може пересуватися, працювати, навчатися, відпочивати та… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Корисне

Журналістика рішень від “Рубрики” в січні: топ-10 кейсів

Січень став місяцем випробувань для громадського та медіасектору в Україні. Із призупиненням програм USAID багато… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Що відбувається

Публічне СЗЧ: які уроки слід винести зі справи Сергія Гнезділова

Щоби привернути увагу влади та суспільства до проблеми відсутності строків служби в армії, військовий Сергій… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Корисне

Книга під рукою та експерименти зі сторінками: як зробити читання своєю звичкою

Про те, як нині виглядає портрет українського читача і що робити, щоб читати більше —… Читати більше

Friday January 31st, 2025
  • Небайдужа

Від недоступності до безбар’єрності: як кожен і кожна може вплинути на інклюзивність своєї громади

Чи може одна людина запустити процес інклюзивних змін у своєму місті? Історія Ольги Бобрусь доводить,… Читати більше

Thursday January 30th, 2025
  • Кейси

“У нашому підрозділі ми всі цивільні люди, які мають основну роботу”: як працюють добробати

Загалом в Україні є два основні способи потрапити у військо: дочекатися мобілізації або підписати контракт.… Читати більше

Tuesday January 28th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.