Кейси

Незвичайне рукоділля: як українка в’яже і валяє речі з вовни своїх собак

Неоніла Свєтозарова створює вироби з вовни, яку зістригає і вичісує з двох своїх домашніх улюбленців. Як вона це робить і чому речі з собачої шерсті — рідкісна цінність?

Чи замислювалися ви, господарі котів і собак, про те, що вовни, вичесаної з улюбленого вихованця, вистачило б на рукавиці або шкарпетки? Неоніла Светозарова з села Тахтаулове під Полтавою вирішила цю проблему просто: взяла і зробила з шерсті своїх собак пряжу, з якої стала виготовляти різні вироби.

Фото freepik.com

Неонілі цього року виповнилося 55 років, і 20 з них вона в'яже речі з собачої шерсті. Все почалося як хобі, адже раніше жінка працювала вчителькою художньої культури та образотворчого мистецтва, а тепер улюблена справа пряжениці переросла в бізнес: шкарпетки, які вона в'яже, відправляють цілими партіями в Німеччину, за кордоном часто замовляють в'язані жилети і навіть пальто. Крафтові пояса, рукавиці, валянки і сукні відправляються до господарів по всьому світу: у Прибалтику, Францію, Молдову. Пояси з собачої шерсті також є в арсеналі чарівниці і користуються популярністю серед українців у Полтавській і Дніпропетровській областях.

Шерсть яких собак підходить?

За словами Неоніли, популярність її виробів полягає в тому, що речі з собачої шерсті дуже практичні: вони не розтягуються і не сідають, довго носяться, гіпоалергенні і, що найголовніше, прекрасно зігрівають. У шкарпетках з собачої шерсті, наприклад, нога не мокне, адже собача шерсть має високу гігроскопічність і, поглинаючи вологу, виділяє тепло. Вироби з неї виходять більш колючими, — така поверхня змушує кров циркулювати, приливати до хворих місць — іноді цей ефект порівнюють з голковколюванням. Тому чим колючіша річ — тим краще.

Втім, не всякий пояс з собачої шерсті буде давати однаковий ефект. Лікар-терапевт Віктор Миколаїв пояснив, що найтеплішими вважаються речі з вовни кавказьких і азіатських вівчарок, лайок, ньюфаундленда, чау-чау і коллі. При цьому медик попереджає, що у приміщеннях ці вироби краще не надягати, — у них дуже жарко.

"Шерсть південноросійської вівчарки або чорного тер'єра має здатність повністю відштовхувати від себе вологу, тому з неї в'яжуть шапки і берети — з такими головними уборами навіть під час дощу волосся залишається сухим. У афганського хорта шерсть дуже міцна, а вироби з неї мають гарне забарвлення. Шерсть чау-чау виліковує захворювання горла, болонки — хвороби в області гінекології, московської сторожової — радикуліт, "кавказця" — нежить і простудні захворювання, східно-європейської вівчарки — спину, суглоби і зв'язки", — розповідає лікар.

Як створюються речі з собачої шерсті?

Виникає питання: звідки Неоніла бере так багато собачої шерсті? Відповідь проста. Майстриня — господиня двох білих псів — Купідона і Афіни. Вовни з собак цілком вистачає для виробів, але робота все одно залишається сезонною, адже найбільше вовни, за словами Неоніли, восени або взимку, коли тварини линяють і їх потрібно вичісувати, а влітку псів стрижуть.

На виготовлення однієї речі Неоніла витрачає від дня до двох тижнів — все залежить від складності виробу, візерунків, унікальності, але найбільше часу йде на сушку виробів та декорування. Неоніла використовує різні техніки: деякі в'яжуться з ниток, які жінка сама пряде на старовинній столітній прядці, подарованої їй друзями, а деякі виготовляються за допомогою техніки валяння.

Другий варіант більш трудомісткий, адже для цього шерсть потрібно начесати, підготувати викрійку під виріб: це буде жилет, або сукня. Потім цю шерсть треба розкласти по викрійці і звалювати, використовуючи спеціальну клейонку і дерев'яні інструменти. Потім речі довго перуться в окропі і вивалюються до потрібного розміру, адже спочатку модель створюється на 5-6 розмірів більше, з запасом на усадку. Коли річ випрана, підігнана за розміром і висушена, її потрібно декорувати. Це Неоніла теж робить з вовни, прикрашаючи одяг орнаментами з квітів, які нагадують рідний художниці петриківський розпис.

Вироби виходять яскравими, практичними і корисними, до того ж виглядають автентично, несучи в собі дух української культури і частинку душі майстрині.

Свіжі дописи

  • Кейси

Відновити стан у “Стані”: як в Івано-Франківську працює ресурсний центр для волонтерів та активістів

“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто… Читати більше

Friday November 15th, 2024
  • Здоров’я

Орган, який не болить: як розпізнати проблеми зі щитовидкою

“Рубрика” поговорила з ендокринологинями, щоб дізнатися, як працює щитоподібна залоза, що спричиняє її захворювання і… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейси

“Халабуда”: як волонтери зі сходу поремонтували більше тисячі дронів

“Рубрика” розповідає історію ініціативи з Маріуполя, яка рятує “пташки” українських військових, чим економить сотні тисяч… Читати більше

Thursday November 14th, 2024
  • Кейси

Демінери та сапери: що потрібно, аби стати спеціалістом з гуманітарного розмінування

Робота саперів та демінерів довгий час залишатиметься актуальною для України. Вони очищають поля для фермерів,… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024
  • Корисне

Як родині підготуватися до повернення військового додому

Повернення військового додому — одна з найважливіших та найочікуваніших подій для кожної люблячої родини. Проте… Читати більше

Wednesday November 13th, 2024

Цей сайт використовує Cookies.