fbpx
Сьогодні
Кейси 14:27 15 Лис 2024

Відновити стан у “Стані”: як в Івано-Франківську працює ресурсний центр для волонтерів та активістів

“Рубрика” розповідає про проєкт, що допомагає відновитися, набратися сил та постратегувати на майбутнє тим, хто віддає свої ресурси іншим — волонтерам, активістам, представникам громадського сектору.

У чому проблема?

Громадські організації та волонтерські ініціативи часто стикаються з викликами, які ускладнюють їхню діяльність. Брак техніки, відсутність власних приміщень для роботи, навчання, зустрічей змушує активістів шукати компроміси та витрачати на вирішення базових потреб багато часу та цінні власні ресурси. Це знижує ефективність їхньої роботи й уповільнює реалізацію важливих соціальних проєктів. Особливо гостро ця проблема відчувається в умовах війни, коли волонтерські організації відіграють ключову роль у підтримці постраждалих та допомозі військовим.

Яке рішення?

Для розв'язання цієї проблеми в Івано-Франківську громадська організація "СТАН" відкрила безплатний ресурсний центр з однойменною назвою. У мультизадачному просторі "СТАН", що розташувався на вулиці Чорновола, 122, мають можливість ефективно працювати та відпочивати представники громадських організацій та волонтери.

"Працюючи з різними молодими активістами, а також досвідченими громадськими діячами, ми стикнулись із тим, що час від часу людям необхідно «поміняти картинку», де вони знаходяться та працюють. Декому необхідно просто виспатись, бо вони працюють часто в містах та населених пунктах, наближених до фронту, допомагаючи іншим. Деяким командам громадських організацій може бракувати часу серед операційної роботи, щоб приділити увагу розвитку своїх команд. Це все можна робити з нами у нашому просторі. Ми маємо можливості надавати ресурси з розміщення, харчування, а також стажування організацій, які цього потребують", — розповідає Марія Келій, проєктна менеджерка ГО "СТАН".

Як це працює?

Антоніна, подієва менеджерка

Антоніна, подієва менеджерка "СТАНу" проводить екскурсію простором. Скриншот з відео ГО "СТАН"

Громадська організація "СТАН" — неурядова організація, яка займається неформальною освітою, допомагаючи активним молодим людям робити "перші кроки" у громадському секторі. Розпочавши свою історію у Луганську наприкінці 90-х, організація з локального протестного літературного угрупування швидко перетворилася на всеукраїнську спільноту молодих професіоналів/ок та менторів у сфері освіти, культури, правозахисту і медіа.

Після початку війни у 2014 році та окупації Луганська організація була змушена переїхати в Івано-Франківськ. А з початком повномасштабного вторгнення "СТАН", як і більшість українських ГО, доповнила основну діяльність підтримкою вимушених переселенців та громадських організацій з прифронтових регіонів.

"Ми об'єднали різноманітних людей, щоб формувати демократичне суспільство. Охоче ділимось досвідом, реагуємо на виклики війни, підтримуємо інших, щоб вони брали життя у свої руки. Організація ухоробрює на змінотворчі ініціативи, підсилює голоси тих, кого не чути, та створює простори ціннісного розвитку та компетентності. Працюючи пліч-о-пліч з активістами та волотерами не лише з заходу України, але й з інших регіонів, ми відчули нагальну потребу у місці, де б вони також могли відчувати допомогу та підтримку", — говорить Марія Келій.

Так команда "СТАНу" вирішила створити Ресурсний центр в Івано-Франківську, а також у місті Володимирі. Простір в Івано-Франківську відкрили у вересні 2024, у Володимирі подібний простір працює з листопада 2023. На створення саме ресурсних центрів ГО надихнули й підтримали її давні партнери з молдавського представництва IM Swedish Development Partner. За словами Марії Келій, обидва простори надають молоді можливість під час війни отримати підтримку та необхідні ресурси.

Що є в ресурсному центрі?

ресурсний центр

ресурсний центр

Робочі кімнати ресурсного центру "СТАН"

Ресурсний центр в Івано-Франківську — це основна локація. Він займає площу 400 квадратних метрів і має 2 поверхи та цокольний рівень. Центр працює автономно, навіть під час відключення електрики. А цокольний поверх може використовуватися як укриття під час повітряних тривог.

Для роботи представників ГО та волонтерів тут створили 5 офісних кімнат, кожна з яких обладнана стільцями, столами, принтерами, шафами, фліпчартами, кошиками для сміття, освітленням та електрикою.

ресурсний центр

В камінній залі. Скриншот з відео ГО "СТАН"

Крім того, є дві зали для тренінгів, навчань, кінопоказів, дискусій та інших подій:

  • Тренінгова зала в цокольному поверсі вміщує до 30 людей.
  • Камінна зала на 2 поверсі, в якій проводити заходи не лише зручно, а й затишно, пристосована для комфортного розміщення близько 20 людей.

Обидві зали обладнані проєктором, ноутбуком, колонками, стільцями, фліпчартом, канцелярським приладдям, мікрофоном та столами для комфортної роботи. Також тут є фотоапарати, відеокамери та студійне світло для проведення зйомок. Усім цим представники громадських організацій, волонтери та активісти можуть користуватися, проводячи власні тренінги, навчання, кінопокази, дискусії. До прикладу, у центрі вже організовували 4-денний від ГО "СТАН", тренінг від Berghof Foundation, святкову вечірку до Гелловіну та інші заходи. Окрім цього, щовівторка художниця з Бахмуту Маша Вишедська проводить у центрі мистецькі заняття з колажування.

Щоб у просторі було зручно працювати великим групам, тут облаштували 7 вбиралень, одна з яких повністю пристосована для людей з інвалідністю — за принципами доступності та безбар'єрності. Крім того, планують встановити ліфт для комфортного доступу людей з інвалідністю.

ресурсний центр

Апартаменти. Фото: ГО "СТАН"

Ресурсний центр облаштовували не лише для проведення подій. У центрі також є 2 кухні-їдальні з холодильниками, мікрохвильовками, посудом, кавоварками, чайниками, духовкою, плитою, обіднім столом та стільцями. Також тут є кімната-апартаменти для гостей, молодих активістів, учасників заходів та волонтерів, які можуть залишитися на кілька днів для того, щоб "перевести дух" та відпочити (для цього заздалегідь потрібно заповнити заявку на сторінці громадської організації "СТАН" в Instagram).

"Тут можна почуватися у безпеці, навчатися, зустрічатися з іншими, обмінюватися ідеями, вести міжкультурний діалог та просто бути собою", — пояснює Марія Келій.

А щоб скористатися простором рекреаційного центру в Івано-Франківську, волонтерам, активістам, представникам громадського сектору достатньо його попередньо забронювати. Для цього потрібно заповнити форму за посиланням.

Форма включає реєстрацію на різні види активностей:

  • подія (це може бути воркшоп, тренінг, конференція, форум, кінопоказ, книжковий клуб, презентація, нетворкінг, використання ігротеки тощо — із залученням аудиторії).
  • мистецька платформа (це може бути творча резиденція / створення мистецьких проєктів у ресурсному центрі, використання простору для реалізації мистецьких проєктів, створення мистецьких експозицій, перформансів, кінопоказів власних стрічок, творчих лабораторій, концертів, майстеркласів, літературних, лекційних, кураторських та інших творчих проєктів).
  • робота (це може бути робота над проєктом, брейншторм, зустріч, стратегічна сесія, тімбілдинг, командна збірка тощо — без залучення аудиторії);
  • ночівля в апартаментах.

Активісти, які лише починають свій шлях, можуть користуватися центром безоплатно. Інші організації та ініціативи мають сплатити фіксовану ціну.

А це точно працює?

Поповнити ресурси та отримати необхідну допомогу

відкриття простору для волонтерів та активістів у Івано-Франківську

Робота Ресурсного центру почалася просто на його відкритті. Фото: ГО "СТАН"

Від початку роботи ресурсного центру тут провели 14 заходів, які відвідали понад 90 людей. Також 26 людей скористались послугою ночівлі в апартаментах центру.

"Наприклад, у нас є партнерська організація — волонтери, які працюють у Херсоні. Вони виїжджають на місця ударів. І час від часу приїжджають до нас, у Франківськ, для того, щоб відновити свої ресурси, просто спокійно поспати декілька днів, поспілкуватися, постратегувати своєю командою, куди їм рухатися. Зараз ми бачимо, що це актуально не тільки для херсонських волонтерів, а також для інших активістів", — каже Марія Келій.

відкриття простору для волонтерів та активістів у Івано-Франківську

Під час відкриття простору гості працювали над ідеями для розвитку Ресурсного центру. Фото: ГО "СТАН"

Коли ми чуємо "ресурсний центр", не в останню чергу виникає асоціація саме з відновленням. "Рубрика" запитала у представниці ГО "СТАН", а чи є в центрі такий компонент, як психологічна допомога? Адже сьогодні можна часто почути про випадки вигорання серед активістів та волонтерів.

"Простір ми відкрили наприкінці вересня. Зараз йдеться про те, щоб допомагати активістам, активісткам, громадським діячам, колегам із громадського сектору. Тут є різні ресурси: техніка, якою можна користуватися, саме приміщення, а також це — такий нетворкінг, де люди можуть завʼязати нові знайомства. Наразі у нас у команді простору немає психолога чи психологині, однак під час відкриття разом з гостями ми провели сесію, де всі разом працювали над можливими напрямками наповнення Ресурсного центру. Цей запит теж звучав і ми думаємо як саме його задовольнити. Можливо, за допомогою подій, присвячених ментальному здоров'ю тощо", — ділиться планами Марія Келій.

Чи потрібні такі простори в кожній громаді?

Тренінг для тренерів програми

Тренінг для тренерів програми "Молоді амбасадор(к)и розмаїття" у камінній залі центру. Фото: ГО "СТАН"

На думку команди проєкту, подібні ресурсні центри необхідно створювати, але чітко розуміючи запит.

"Не варто створювати гарні стіни, які не будуть наповнені сенсами. Важливо, щоб в цих стінах жила «душа», щоб у цьому просторі віяло духом розвитку та обʼєднання", — коментує Марія Келій.

Вона зауважує, насправді у великих містах схожих просторів вистачає, навіть у деяких маленьких населених пунктах також. Їх створюють донори та громадські організації, але буває так, що по завершенню гранту, ці простори можуть пустувати.

"Від того дуже сумно. Ініціатива має йти від людей, а не від донорів чи місцевої влади. Якщо люди у громаді розуміють і усвідомлюють реальну потребу у створенні такого простору і готові братись за його наповнення, супровід і розвиток — тільки тоді такі проєкти мають майбутнє і право на життя", — впевнена Марія Келій.

Проєктна менеджерка організації ділиться: ГО "СТАН" знадобився досить довгий час, щоб усвідомити саме цю потребу. Організація провела аналіз, чим має бути простір, для кого і який він матиме вигляд. Зібрала надійну команду, яка спільно рухала цей задум, "стоячи пліч-о-пліч", а також заручилася підтримкою донорів та партнерів, як фінансовою, так і ідейною.

Що далі?

ресурсний центр

Учасники у їдальні простору. Фото: ГО "СТАН"

ГО "СТАН" продовжує розвивати ідею ресурсного центру. Зараз тут розпочали роботу над створенням ресурсного простору в рекреаційній зоні, серед природи.

"Ми вважаємо, що майбутній центр має підтримувати принципи пермакультури та сприяти розвантаженню та відновленню", — кажуть в організації.

За словами Марії Келій, для "СТАНу" важливо, щоб простір працював для людей.

"Коли ми бачимо, як можливості ресурсного центру працюють, допомагають молодим активістам реалізовувати свої ідеї та проєкти, це найбільша мотивація і розуміння, що ми все зробили правильно", — підсумовує активістка.

Рубрика:
Кейси

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: