13 айфон змусив шукати останній прихисток для попереднього смартфона? Знову зламались навушники? Ноутбук нарешті не витримав ваші 125 вкладок і помер тихою смертю? Усі ці речі могли б опинитися на смітнику. Але так вони зашкодять екології. Розповідаємо про альтернативні реальні рішення, потрібні кожному в Україні.
Стара електронна техніка є найбільш швидкозростаючим у світі видом побутового сміття. Причому, дуже небезпечним. Минулого року обсяг електронних відходів у світі становив майже 54 мільйони тонн. Для кращого розуміння: це триста п'ятдесят найбільших круїзних лайнерів – і якщо розмістити їх в одну лінію, її довжина сягатиме ста двадцяти п'яти кілометрів! За прогнозами, до 2050 року ця кількість може зрости щонайменше втричі.
Майже 10% електронного сміття складають смартфони, планшети та інші гаджети, і це найбільш швидкозростаюча категорія відходів у світі. Середній термін "життя", наприклад, смартфона становить всього два-три роки, після чого більшість купує собі моделі поновіше. Не набагато більше живуть планшети і ноутбуки, які ламаються або вже не відповідають запитам користувачів. Так стара техніка перетворюється в електронний мотлох, який, коли потрапляє на полігон, завдає шкоди екології.
То як же бути зі старою технікою? Напевно, ви вже зрозуміли, що просто виносити її на смітник — не найкращий варіант.
Проте відпрацьовані гаджети не лише шкодять довкіллю, також вони можуть стати постачальниками дорогоцінних металів. Фахівці Європейської аудиторської палати підрахували, що з тонни смартфонів можна виділити приблизно в 100 разів більше золота, ніж з тонни золотої руди. Переробці підлягають також і корпуси — пластикові чи металеві.
Щоб не зашкодити природі і значно зекономити її ресурси, гаджети потрібно утилізувати правильно. Найоптимальніший спосіб позбутися електронного мотлоху – зібрати вдома таку техніку, непотрібне приладдя і здати на спеціальний пункт прийому або ж передати спеціалізованим підприємствам. Причому саме тим, які займаються її розбиранням, сортуванням, переробкою й передачею для подальшої утилізації. Це гарантує, що такі речі не потраплять на звалище.
Про процес утилізації та свою роботу для "Рубрики" розповіли на одному з таких підприємств. Центр Управління Відходами (ЦУВ) знаходиться в Києві і допомагає комплексно керувати відходами.
Основними клієнтами Центру Управління Відходами є великі бізнесові підприємства, адже зазвичай вони продукують найбільшу кількість небезпечних електронних відходів. Але крім того, тут надають послуги і фізичним особам — приймають від мешканців будь-яку техніку, і причому абсолютно безкоштовно і в будь-яких об'ємах. Для цього на підприємстві є день приймання техніки для населення — щосереди з дев'ятої до вісімнадцятої години приймають технічні відходи в Києві на вулиці Полковника Шутова,16. Також другий рік поспіль компанія організовує мобільні пункти прийому електронного і електричного мотлоху — тільки протягом вересня виїзні пункти ЦУВ врятували планету від 1102 одиниць застарілої техніки, яка могла опинитися на звалищах, а натомість отримає нове життя.
"Усю зібрану техніку ми перевозимо до нашої сортувальної станції, де фахівці власноруч розбирають прилади, сортують отримані елементи за типами сировини: метал, скло, пластик тощо, — розповідає Ольга Зірко, маркетинг-директорка ЦУВ. — Потім, коли обсяги накопичуються до певних об'ємів, передаємо нашим підрядникам – компаніям-виробникам, для подальшої переробки або ж виробництва з цих елементів нових товарів.
До речі, 70% елементів із розібраної техніки ми передаємо на вторинне виробництво, адже вони придатні до використання. І лише 30 відсотків, які неможливо переробити, віддаємо на сміттєспалювальний завод "Енергія". Завдяки таким відходам він у свою чергу забезпечує теплом лівий берег Києва. Ось такий цикл, який допомагає не тільки зберегти довкілля, зекономити сировину, а ще й виробляти енергію".
Електронний мотлох можна відправити у ЦУВ і поштою – ця послуга актуальна і для киян, і для мешканців інших населених пунктів (доставка за рахунок відправника). Пункт прийому ЦУВ з радістю прийме накопичену техніку в будь-якій кількості.
В Україні є й інші компанії з утилізації електронних відходів. На жаль, їх мало, адже така діяльність передбачає потужний штат інженерів, працівників, відповідні сортувальні й переробні відділення. Це цілий комплекс! Та попри невелику кількість вони існують і працюють. Інформація про існуючі компанії є у відкритому доступі в Інтернеті.
Щоб не помилитися у виборі підприємства і бути впевненим у тому, що ваш телефон або ноутбук не опиниться на звалищі після того, як з нього витягнуть кілька плат, Ольга Зірко радить перевірити компанію на наявність відповідної ліцензії на утилізацію технічних відходів і їх зберігання. Якщо вона є — така інформація обов'язково буде у відкритому доступі. Адже електронний мотлох – це вкрай небезпечне сміття для довкілля і для людини, який потребує особливого поводження.
Цього літа в Україні програму утилізації старих телефонів розпочав і Samsung Electronics. Щоб віддати старий телефон на утилізацію Samsung, потрібно зателефонувати в контактний центр компанії або заповнити форму на сайті для отримання номеру товарно-транспортної накладної (ТТН). Після цього потрібно запакувати смартфон і або особисто надіслати його "Новою поштою" за вказаним ТТН, або віддати його кур'єрові. Послуги з доставки для користувачів безкоштовні, все оплачує компанія. Є ще один варіант прояву екологічної свідомості та відповідальності без дзвінків і заповнення форм — завітати в один з автоматизованих сортувальних центрів (АСЦ) і залишити смартфон у спеціальному контейнері.
Також у багатьох містах України організовуються спеціальні кампанії зі збору, реанімації чи утилізації електронних відходів. Так, до прикладу, у Хмельницькому регулярно курсує Екобус, який збирає небезпечні відходи та електронний мотлох, а у Львові вже три роки працює платформа "Коло", що разом з музеєм аудіотехніки "оживляє" стару комп'ютерну техніку, радіо- і звукову апаратуру та іншу електроніку.
А ще у Великій Британії з відходів від старих гаджетів будуть випускати монети. Для цього Королівський монетний двір країни почав співпрацювати з канадським стартапом Excir, який розробив доступну технологію для вилучення золота і срібла з мікросхем. Вона дозволяє отримувати метали «з високим ступенем чистоти». У найближчі пару років у Вельсі побудують завод, який і буде займатися вилученням цінної сировини.
Добрий вечір, тобі, пане господарю! Сьогодні, 25 грудня, Україна святкує Різдво. А яке Різдво без… Читати більше
Кіно Регіна — найбільший зал в Ооді, центральній бібліотеці столиці Фінляндії Гельсінкі. Він вміщає 250… Читати більше
Celebrate the season with the best of Ukrainian holiday music! Check out our curated list… Читати більше
29 грудня закінчується збір заявок до Школи екологічної журналістики рішень. Встигніть подати заявку! Читати більше
“Рубрика” розповідає, як молодь доєднується до розмінування українських територій. Читати більше
“Рубрика” разом з лікарками склала список з 12 універсальних подарунків, які допоможуть вашим близьким подбати… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.