Як реагувати на насильство? Коли Анастасія Лугова поверталася до Києва з малолітнім сином, її спробували зґвалтувати. Незважаючи на крики про допомогу, попутники ніяк не відреагували і навіть не спробували захистити жінку. Розібралися, як чинити, щоб в ваших силах було припинити напад
У ЗМІ прогриміла жахлива історія Анастасії Лугової – молода жінка їхала в потязі Маріуполь-Киів разом із сином, коли в їхнє купе увірвався чоловік, побив жінку і намагався її згвалтувати на очах у малолітнього сина. Анастасія змогла перехитрити злочинця, їй з сином вдалося втекти. Діяти потрібно було швидко:
"… Ми побігли в інший вагон, де я почала кричати і стукати в усі двері. Найгірше те, що ніхто не зреагував", – пише вона.
Попутники не зреагували на самому початку, коли Анастасія кричала, стукаючи кулаком по перегородці між купе. Не зреагували, коли серед ночі плакав її син, і навіть коли вони бігла по вагону, кличучи на допомогу. І це при тому, що поїзд був заповнений, серед пасажирів були чоловіки. Громадськість відреагувала тільки тоді, коли історія розлетілася по новинних порталах і соцмережах – а ось у поїзді після того, як гвалтівник представився чоловіком Анастасії, провідники вирішили відправити їх розбиратися в купе.
Навіть якщо знати наперед, що злочинця спіймали, легше не стає. Цей випадок демонструє, що в нашому суспільстві, якщо ти не можеш захистити себе сам, на допомогу з боку краще не розраховувати. Це стосується і домашнього насильства – часом трапляється так, що навіть найближчі люди, друзі та сусіди закривають на те, що відбувається очі, обираючи мовчазну згоду крику про допомогу.
Іноді люди можуть бути присутніми на місці, де вчиняється злочин, і навіть бачити, – але нічого не зробити. Таку поведінку психологи називають "Ефектом свідка". Дослідження професорів Біббі Латтане і Джона Дарл ще на початку 20 століття підтвердили, що до нього приводять кілька факторів. По-перше, людям властиво орієнтуватися на поведінку інших, тому в ситуації, коли ніхто не знає, як діяти, люди можуть здаватися спокійними; ті, хто бачить таку поведінку, підсвідомо починають думати, що ситуація не є екстраординарною – немає причин для занепокоєння. По-друге, бачачи, що навколо багато людей, ми розсіюємо відповідальність, часом думаючи, що на допомогу повинен прийти хтось інший.
Останні ж дослідження показали, що коли ми чуємо крик, у мозку активізується не тільки центр слуху, але і мигдалеподібне тіло, яке відповідає за почуття страху – дані, що підтверджують таку залежність опубліковані в науковому журналі Current Biology. Чужий крик викликає страх, а значить, свідки, чуючи, як хтось кричить, можуть злякатися сильніше самої жертви. Заспокоїтися в такому випадку допоможуть кілька глибоких вдихів і твереза оцінка ситуації.
Розуміння процесів, що відбуваються у вашому мозку, може допомогти нам зорієнтуватися у потрібний момент і вчинити правильно, що, можливо, врятує чиєсь життя.
Ярослава Гресь, співзасновниця івент-агентства Gres Todorchuk PR відреагувала на випадок і в своєму Instagram дала кілька порад щодо того, як чинити, якщо ви стали свідком будь-якого насильства:
"Не проходити повз крик про допомогу, як мінімум встати і кричати поруч. Дзвонити в поліцію. Бігти за допомогою. Чи не ігнорувати.
Не вдавати, що не бачиш синців на обличчі сусідки знизу. Сказати: "знайте, наші двері відкриті для вас". Як мінімум – повісити в під'їзді лист з контактами гарячої лінії проти домашнього насильства 1547 і нагадуванням, що домашнє насильство – це кримінальний злочин, за який дають від 2 до 5 років.
Публічно говорити про всі випадки насильства, які ви бачите і просити про підтримку. ⠀
Заборонити собі фразу "сама винна". Як по відношенню до себе, так і по відношенню до інших жінок. Накладіть на неї табу на безстроковий період. Тому що сьогодні ви скажете "сама винна" про "ту дивну жінку", а завтра хтось уже скаже це про вас. Пам'ятайте. Винен ЗАВЖДИ аб'юзер. Завжди. Крапка"
Злочинця зловили. Як стало відомо з поста заступника міністра МВС Антона Геращенко, насильником виявився вже тричі судимий Віталій Рудзько – за викрадення автомобіля, хуліганство та крадіжку. Його заарештували на 2 місяці без права виходу під заставу. Це означає, що судового рішення він буде чекати за гратами, а після йому загрожує до 15 років тюремного ув'язнення. У пості Facebook Геращенко запропонував адміністрації "Укрзалізниці" на оплачуваній основі забезпечувати найм охорони для супроводу основних маршрутів прямування пасажирських поїздів. Перевізник, також у Facebook, наголосив на необхідності поновлення супроводу поїздів далекого прямування поліцейськими для повної безпеки пасажирів.
Урок, який повинен засвоїти для себе з цієї історії кожен, полягає в тому, що за жодних обставин не можна ігнорувати прохання про допомогу. "Голос однієї жінки дуже слабкий. Але голос сотень тисяч жінок неможливо заглушити. Це сила, яку неможливо зупинити, її не можна ігнорувати", – написала Ярослава Грець. Сама ж Анастасія Лугова розповіла, що вирішила голосно заявити про те, що сталося, щоб надалі ніхто не замовчував про такі випадки. Вона і її чоловік закликали всіх не бути байдужими.
“Рубрика” відвідала берег Каховського водосховища та дізналась, як змінилось життя Кушугумської громади після російського теракту… Читати більше
Перетворити власний травматичний досвід спочатку на текст п’єси, а потім поставити її на сцені —… Читати більше
Безпека як основний вектор для трансформацій міської інфраструктури Читати більше
4 вересня росіяни вдарили по Львову дронами та ракетами. 189 будинків зазнали пошкоджень, 60 людей… Читати більше
Останніми роками українським дітям дедалі важче включатися в соціалізацію — пандемія та війна забрали в… Читати більше
Ще у липні 2022 року в розпал бойових дій уряд започаткував грантовий проєкт “єРобота”. Будь-хто… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.